Najnowsze,  Uncategorized

Klasa prawnicza

Dlaczego klasa prawnicza?
Klasa prawnicza w siemianowickim I LO od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem absolwent￳w szk￳ół podstawowych. Z jednej strony zaw￳ód prawnika na pewno nie kojarzy się z nudą, z drugiej wymaga świetnego przygotowania merytorycznego popartego wiedzą i doświadczeniem.
Można powiedzieć, że uczniowie Śniadeka mają dostęp do prawa na wyciągnięcie ręki – w przenośni i dosłownie. Pracownia wyposażona jest w kodeksowe zbiory przepis￳ów karnych i cywilnych z któ￳rych uczniowie korzystają na lekcjach edukacji prawnej. W rogu sali stoi długi wieszak z togami sędziowskimi, adwokackimi, radcowskimi i prokuratorskimi. Bez nich trudno byłoby wyobrazić sobie symulację rozprawy w auli na parterze, a tym bardziej budzący ogromne emocje wśr￳d szkolnej społeczności konkurs „Potyczki prawne”. Śniadek organizuje to wielkie wydarzenie już só￳sty raz, a obecna edycja wyszła poza granice wojew￳dztwa śląskiego, mobilizując do udziału w rywalizacji szkoły ponadpodstawowe z wojew￳ództwa pomorskiego. Niewielu wr￳óżyło powodzenie przedsięwzięciu stanowiącemu dzisiaj niemalże znak firmowy naszego liceum i cieszącego się stale rosnącą popularnością. W połowie marca konkurs został obęty honorowym patronatem Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara.
Lekcje edukacji prawnej to połączenie teorii z praktyką. Część zajęć poświęcona jest najważniejszym regulacjom poszczeg￳lnych gałęzi prawa, czyli zajęciom praktycznym w postaci spotkań￱ z adwokatami, radcami prawnymi, wyjściami do sądu czy na uczelniane wykłady. Uczniowie szczeg￳lnie zainteresowani prawem mają możliwość uczestniczenia w wizytach studyjnych w r￳óżnych kancelariach. Szkoła wsp￳ópracuje z profesjonalistami. Działania klasy prawniczej wspierają radca prawny Adam Koczyk, adwokaci Magdalena Sękowska, Alicja Gradowska oraz Marcin Chowaniec, prawnik Jarosław Gwizdak. Merytoryczną opiekę sprawują ponadto trzy uczelnie: Uniwersytet Śląski, Akademia Humanitas oraz Akademia G￳órnośląska. Program zajęć uzupełniają warsztaty z kryminalistyki prowadzone przez pracownikó￳w naukowych Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy. Klasy prawnicze objęła swym patronatem Akademii Humanitas.
Klasa prawnicza nie samym prawem żyje. Można w niej realizować r￳wnież pasje dziennikarskie. W szkole wydawana jest gazetka „COŚ” nad któ￳rej kolejnymi wydaniami intensywnie pracują uczniowie. Ponadto spotkania z cyklu „Gość Śniadeka” pozwalają na rozmowy z osobami, które znamy jedynie ze szklanego ekranu, audycji radiowych czy gazet. Na pytania młodzieży odpowiadali m.in. Marianna Dufek, Jarosław Gwizdak, Jacek Skorus, Henryk Mercik, Jerzy Gorzelik, Petr Mooz, Przemo Łukasik, Marta Urba￱ńska. Śniadek znany jest ró￳wnież z prężnie działającego koła fotograficznego „FotoŚ”.
Klasa o profilu prawniczym to przede wszystkim dobre przygotowanie do podjęcia studió￳w na tymże kierunku. I tak się dzieje. Nasi absolwenci coraz częściej decydują się właśnie na prawo, a my mocno trzymamy za nich kciuki!

Michał Szwestka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content