Działania projektowe

Międzynarodowe spotkania internetowe I LO

Nasza szkoła już drugi rok realizuje projekt europejski, związany z metodą odwróconego nauczania. W tym roku skupiamy się na wymianie doświadczeń, dzieleniu się wiedzą oraz pozytywnych relacjach międzykulturowych. Rozpoczęliśmy spotkania on-line, podczas których uczniowie przedstawiają prezentacje o tematyce świątecznej , porównując tradycje w swoich krajach. Następnie grają w kahoota  oraz oczywiście sprawdzają język angielski w praktyce, opowiadając o sobie i swoich zainteresowaniach.  Przed nami jeszcze kilka spotkań, a już wkrótce nasi uczniowie wystąpią w roli nauczyciela prowadząc lekcje ze swoimi zagranicznymi rówieśnikami.

Lekcja niemieckiego metodą odwróconego nauczania

„ Be a teacher for one day”

W ramach działania „ Be a teacher for one day” Andrzej Szyper z klasy 1 b przygotował lekcję o Szkocji.

Lekcja została przeprowadzona w oparciu o własną prezentację oraz gadżety, które uczeń prezentował swoim kolegom podczas lekcji. To jedna z wielu planowanych lekcji, podczas których uczeń wciela się w rolę nauczyciela

Realizacja projektu zagranicznego: „ METODA ODWRÓCONEGO NAUCZANIA SPOSOBEM NA WALKĘ Z ABSENCJĄ SZKOLNĄ ORAZ MOTYWOWANIE UCZNIÓW DO NAUKI”

W ramach projektu:

  • koordynator odświeżył wiedzę podczas prezentacji udostępnionych online- jak zarządzać projektem,
  • udział koordynatora w III Kongresie Rozwoju Systemu Edukacji. Edukacja przyszłości+ Przyszłość edukacji- 2.10.2020
  • złożyliśmy wniosek o przedłużenie projektu, projekt przedłużono o rok- zakończenie sierpień 2022,
  • aktualizacja dokumentacji w systemie FRSE online,
  • spotkania partnerów poprzez What’s up oraz korespondencja mailowa,
  • przygotowanie konspektu lekcji metodą odwróconego nauczania wraz z uczennicami z klasy I a- konspekt umieszczony na platformie etwinning,
  • uaktualnienie gazetki na II piętrze szkoły oraz gablotki,
  • aktualizacja informacji na str.szkoły oraz na platformie etwinning,
  • obliczenie budżetu na rok 2021,

Obchody Dni Erasmusem


Przez 3 dni, 15-17 października, na terenie całego świata obchodzone są Dni Erasmusa. Jest to inicjatywa mająca na celu upowszechnienie rezultatów projektów realizowanych w ramach programu Erasmus+. My również, jako że realizujemy projekt europejski w naszej szkole, zgłosiliśmy się do udziału w tym wydarzeniu: https://www.erasmusdays.eu/event/lets-flip-it/ . Rozpoczęliśmy od zapoznania młodzieży klas pierwszych z naszym projektem rozdając im ulotki, a następnego dnia organizując krótki quiz z nagrodami. Ponadto, na tablicy informacyjnej, znajdującej się na parterze szkoły, przedstawiliśmy ideę odwróconego nauczania w postaci krótkiej prezentacji. Przygotowaliśmy prezentację na temat zeszłorocznych działań i mobilności i udostępniliśmy ją na szkolnym facebooku oraz chcemy zapoznać z nią każdą klasę w szkole: https://view.genial.ly/…/presentation-o-naszym-projekcie .
W ramach rywalizacji międzyklasowej uczniowie wszystkich klas zaangażowani byli w tworzenie 6 plakatów o danym kraj partnerskim. Współpraca, zaangażowanie w przygotowanie materiałów i tłumaczenie przygotowanych informacji przyniosły w niektórych przypadkach wspaniałe efekty, które można podziwiać na zdjęciach. Uczniowie klasy II a nawet upiekli przysmak turecki, czym nas mil zaskoczyli. Pandemia trochę pokrzyżowała nam plany. W najbliższym czasie przed nami elementy lekcji metodą odwróconego nauczania i podsumowanie rywalizacji międzyklasowej. Cieszymy się, że stanęliście na wysokości zadania!

PODSUMOWANIE I ROKU PROJEKTU ERASMUS+


Projekt KA 229, który realizujemy od września 2019 roku, to niesamowite przedsięwzięcie dające różnorodne możliwości zarówno uczniom, nauczycielom, jak i całej społeczności szkolnej, czy nawet lokalnej. Nasz projekt zagraniczny to przede wszystkim szlifowanie umiejętności językowych, interpersonalnych, praca nad metodami i formami związanymi ze strategią odwróconego nauczania.
W pierwszym roku projektu skupiliśmy się na poznaniu naszych partnerów: prezentacje o szkole, mieście, kraju, wymiana kartek świątecznych, konkurs o krajach partnerskich, konkurs na logo projektu, przygotowanie banerów, ulotek i roll-up to tylko kilka z wielu działań przez nas podjętych.
Pierwsza mobilność, odbyła się w grudniu w Turcji i była to wizyta nauczycieli, która polegała na tygodniowym szkoleniu w zakresie strategii odwróconego nauczania.
Kolejna wizyta uczniów i nauczycieli miała miejsce w lutym w Crotone, we Włoszech, ale została niestety przerwana przez pandemię.
Planowana na maj 2020 r.wizyta partnerów w Polsce zostaje przesunięta w czasie, tak jak i wszystkie działania projektowe. Przypomnijmy, że przed nami wyjazd uczniów do Bułgarii, Rumunii i Hiszpanii oraz wiele ciekawych projektów w ramach współpracy projektowej.
Koordynator
Agnieszka Gąsior- Tomanek

KONKURS NA LOGO PROJEKTU ERASMUS+ ROZSTRZYGNIĘTY!

Przed świętami ogłosiliśmy Konkurs na Logo Projektu Erasmus+. Należało spełnić kryteria ustalone przez szkoły partnerskie, a mianowicie:

1. Wykonanie projektu w programie GIMP, CANVA lub innym, w którym można tworzyć  grafikę

2. Rozmiar: 500px na 500px;

3. Format: SVG, JPG lub PNG;

4. Tematyka projektu: odwrócone nauczanie, współpraca europejska.

Uczniowie pracowali indywidualnie, dobrali się w pary lub grupy i stworzyli kilka projektów, spośród których musieliśmy wybrać trzy najlepsze. Projekty ocenione zostały przez panią dyrektor, wszystkich językowców oraz na podstawie” lajków” otrzymanych na stronie projektu. I tak, po podliczeniu punktów otrzymaliśmy następujące wyniki:

I miejsce: Zuzanna Romanowska klasa -III a

II miejsce: Mateusz Magnicki i Leonard Wesolik- klasa III a

III miejsce: Julia Lazar i Karolina Duda- klasa I d

Założeniem konkursu było wyłonienie loga, które będzie reprezentowało nasz kraj na konkursie międzyszkolnym, podczas którego zostanie wyłonione jedno logo, które stanie się wizytówką naszego projektu Erasmus+” STRATEGIA ODWRÓCONEGO NAUCZANIA SPOSOBEM NA WALKĘ Z ABSENCJĄ SZKOLNĄ ORAZ POPRAWĘ MOTYWACJI I WYNIKÓW UCZNIÓW”. W tym celu postanowiliśmy połączyć dwa najlepsze logo i sami zobaczcie, co nam wyszło.

Trzymajcie kciuki, ogłoszenie wyników i oficjalna prezentacja logo pod koniec lutego, podczas wizyty we Włoszech.

Konkurs na kartkę świąteczną obcojęzyczną

Po raz drugi, uczniowie naszej szkoły podjęli się stworzenia kartki świątecznej dowolną techniką oraz napisania życzeń w języku obcym W tym roku otrzymaliśmy ponad 40 kartek w języku hiszpańskim, 30 w języku angielskim oraz 10 w języku niemieckim.
Nasza młodzież wykazała się niesamowitą kreatywnością. Przepiękne wykonanie, ogrom włożonej pracy, ciekawe techniki sprawiły, że decyzja o wyborze trzech najpiękniejszych kartek stała się nie lada wyzwaniem.
I miejsce zajęła K. Duda z kl. I d

II miejsce D. Broda z kl. I b, która wykonała kartki zarówno w języku angielskim, jak i hiszpańskim oraz

III miejsce Ł. Mordal z klasy II a, który w zeszłym roku również znalazł się wśród zwycięzców.

Serdeczne gratulujemy oraz dziękujemy za udział. Kartki zostały podzielone i wysłane do partnerów projektu Erasmus+.

Skip to content