Samorząd uczniowski
Samorząd Uczniowski 2023/2024
Samorządna szkoła powinna być jak drużyna sportowa: wygrać można tylko wtedy, gdy grają wszyscy, a nie tylko gwiazdy. W samorządnej szkole nie tylko się błyszczy, nie tylko jest się podziwianym, ale trzeba pracować, i to nie dla siebie, lecz dla innych.” (J.Radziewicz)
Pracujemy razem!
Za nami pierwsze spotkanie nowego Zarządu SU. Badanie potrzeb społeczności uczniów to pierwsze zadania, jakie przyjęli do realizacji członkowie nowego Zarządu SU. O tym, co konkretnie będzie się działo w tym roku szkolnym z inicjatywy SU dowiecie się od członków Rady SU, czyli przewodniczących klas.
Z całą pewnością będzie się działo!
Śniadek głosuje!
Punktualnie o godzinie 9.00 członkowie Szkolnej Komisji Wyborczej ogłosili otwarcie lokalu wyborczego i tym samym zaprosili pierwszych wyborców do udziału w głosowaniu. Uprawnionych do głosowania było 412 uczniów. Frekwencja wyborcza wyniosła 86%. Największe poparcie otrzymała Nicol Barzyk z klasy 3b i to właśnie ona została nową Przewodniczącą SU, jej Zastępcą będzie Hania Świaczny, natomiast funkcję Sekretarza obejmie Paweł Sadowski. Wszystkim kandydatom serdecznie gratulujemy i czekamy na realizację postulatów wyborczych.
Cisza przed burzą, czyli debata przedwyborcza!
W przeddzień ciszy wyborczej odbyła się debata przedwyborcza. Debatę prowadzili ustępujący z funkcji Przewodniczącego SU Kordian Sikorski i ustępująca z funkcji Wiceprzewodniczącej SU Julia Matusik. Prowadzący przedstawili członków Szkolnej Komisji Wyborczej, kandydatów do władz SU oraz porządek debaty. Kandydaci odpowiadali na pytania publiczności oraz przedstawiali pomysły na realizację swoich programów wyborczych. Kto był obecny na debacie, ten wie, jak bardzo emocjonujące było to wydarzenie. Po debacie nadszedł czas na chwilę refleksji oraz oczekiwanie na dzień wyborów.
Spotkanie SU z Dyrekcją ILO – 2022/2023
S jak samorząd. S jak spotkanie. S jak sprawy, które są dla nas ważne. Tematów do dyskusji i planów na nadchodzący czas było wiele. Spotkanie z dyrekcją, by pochwalić się sukcesem w ramach akcji „Samorządy mają głos”.
Spotkanie online z SU z Ukrainy
Nowa inicjatywa naszego Samorządu Uczniowskiego w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Odbyło się spotkanie online, również z samorządem ukraińskiej szkoły. Podjęto tematy owej samorządności, wyborów, demokracji w szkołach, inicjatyw uczniowskich oraz funkcjonowania w ostatnio mających miejsce trudniejszych wydarzeniach. Owocna rozmowa była ogromny doświadczeniem dla każdego. Obie strony były zadowolone i są pewne dalszej współpracy. Solidaryzując się z naszymi sąsiadami bardzo dziękujemy za spotkanie
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Świętujmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka razem z UNICEF! 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. A co samorząd uczniowski przygotował w ramach szkolnych obchodów tego dnia, zobaczcie sami!
Pierwsze spotkanie Samorządu Uczniowskiego z nowo wybranym prezydium
Za nami pierwsze spotkanie samorządu szkolnego z nowo wybranym prezydium. Miało ono głównie charakter organizacyjny, ale nie obyło się bez wspólnych żartów i przemyśleń. Wszyscy dzieliliśmy się pomysłami i doradzaliśmy sobie nawzajem głównie w tematyce najbliższego przedsięwzięcia jakim jest Dzień Edukacji Narodowej. Poznając siebie zrozumieliśmy, że owe spotkania to podstawa do naszej współpracy. Podzieliliśmy się zadaniami, ustaliliśmy schemat pracy i wzajemnie się zmobilizowaliśmy. Pierwsze plany już się realizują, uczniowie są gotowi i z pełną parą podchodzą do samorządowych wyzwań.
Nowy Samorząd Uczniowski
Wybory do SU – kandydaci
Wybory to Twoja sprawa. Sam wybierz swoich przedstawicieli!
To oni będą reprezentować głos uczniów i uczennic w Twojej szkole, Twój głos! 30 września 2022 weź udział w wyborach do władz samorządu uczniowskiego i wybierz swojego kandydata! Kto w tym roku walczy o Wasze głosy? Zobaczcie sami!
Otrzęsiny klas pierwszych
To właśnie dziś, podczas OTRZĘSIN, oficjalnie powitaliśmy w naszej szkole, aż cztery klasy pierwsze. Aby na dobre dołączyć do społeczność szkolnej pierwszoklasiści musieli wykazać się umiejętnością pracy w grupie, refleksem, intuicją, zręcznością i… umiejętnościami kulinarnymi. Wszystkie klasy pokazały, że są gotowe pożegnać się z podstawówką i zacząć swoją nową przygodę właśnie w naszym liceum. Jednak zwycięzcami tegorocznych OTRZĘSIN okazali się uczniowie klasy 1B. W przyszłym roku to właśnie oni będą organizować otrzęsiny klas pierwszych i do tego czasu będą opiekować się kotem Stefanem, którego za rok przekażą kolejnej klasie. Wielkie brawa należą się organizatorom za przygotowanie „czadowej” imprezy i relację z dzisiejszego wydarzenia.
Dobra zabawa i ekologia mogą iść w parze!
Potwierdzą to z całą pewnością uczestnicy warsztatów ekologicznych, czyli uczniowie klasy 3b z SP nr 5. Warsztaty to inicjatywa naszych pozytywnie zakręconych Klimaciar. Różnorodność ekologicznych wyzwań była bardzo imponująca. Ola P. wcieliła się w rolę naukowca, Hania w rolę pszczółki, Weronika i i Ola B. w rolę ekspertek, Daria w rolę asystentki, a Ola W. i Weronika swoimi tanecznymi pląsami wprowadziły nas w doskonały nastrój. Ciekawym urozmaiceniem były warsztaty plastyczne, które przygotowała Oliwia (laureatka tegorocznej edycji olimpiady Zwolnionych z teorii ). W ramach realizacji projektu społecznego Oliwia przedstawiła kilka ciekawostek z życia pszczół i pokazała, jak zrobić własny hotel dla owadów. Klimaciary spisały się na medal i z całą pewnością zorganizują już wkrótce akcję dla społeczności lokalnej. Dzięki uprzejmości naszych sponsorów tj. Wodociągi Siemianowickie Aqua-Sprint Sp z o.o. i Urząd Miasta Siemianowice Śląskie każdy z uczestników otrzymał niespodziankę.
EkoFood, EkoWyzwania i EkoFashion takie hasła wymyśliły Klimaciary z okazji Dnia Ziemi
A co konkretnie się działo? Nicol i Hania wyruszyły w teren, by sprawdzić, jak mieszkańcy Siemianowic dbają o naszą planetę. Paulina, Weronika i Ola serwowały pyszne i ekologiczne przekąski. Po uczcie kulinarnej uczestniczyliśmy w EkoFashion. Na wybiegu podziwialiśmy modelki i modeli w stylizacjach prosto z secondhandów. Wśród stylizacji można było dostrzec takie, które świetnie nadają się na Dzień Pluszowego Misia, koncert, randkę, egzamin, studniówkę, a nawet na wieczór z bajkami. To nie koniec naszych ekologicznych działań kolejne w przyszłym tygodniu. W końcu nie tylko 22 kwietnia mamy podejmować ekologiczne inicjatywy.
Klimaciary łączą pokolenia!
Tematyka związana z ekologią od wielu lat pojawia się w naszej szkole. I mogłoby się wydawać, że w tym temacie zrobiliśmy już wszystko i chyba nic nowego nie da się wymyślić. Nic bardziej mylnego. KLIMACIARY, o których działaniach pisaliśmy w poprzednim artykule wpadły na genialny pomysł. Tym razem ekologia posłużyła jako element łączący pokolenia. W niesamowitym miejscu, bo w Willi Fitznera i z udziałem niezwykłej publiczności odbyło się spotkanie poświęcone ekologii. Ola, Werka i Samanta jako specjalistki od klimatu, Tomek jako ekspert od pomysłów na oszczędzanie wody oraz Hania, Zuza, Iga i Nicol w roli modelek rozbawiły publiczność na całego. Było i na poważnie i na wesoło. Najważniejsze było jednak to, że pomimo różnicy wieku możemy wspólnie rozmawiać na istotne dla nas tematy. Spotkanie ze słuchaczami Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku było dla nas niezwykle ciekawym, zupełnie nowym i wzruszającym przeżyciem. Tylko Ci, którzy tam byli, wiedzą jakie emocje nam towarzyszyły.
Dzisiaj w roli prelegentów!
W roli prelegentów! „Nawet kiedy jesteś na właściwych torach, jeśli będziesz na nich tylko siedział, coś Cię w końcu przejedzie.” (Arthur Godfrey), czyli słów kilka o partycypacji uczniów . Nie lada wyzwaniem jest włączanie młodych ludzi w podejmowanie decyzji na poziomie klasy oraz szkoły. Podejmowanie decyzji to podejmowanie konkretnego działania bez gwarancji sukcesu. W naszej szkole mamy już sprawdzone metody, dzięki którym wiemy jak robić to skutecznie. Nasze doświadczenie w tym temacie zostało zauważone . I właśnie dlatego zaproszono nas do udziału w webinarium #LaboratoriumSzkolnejDemokracjiCentrum Edukacji Obywatelskiej (CEO)„Jak słuchać uczniów, by usłyszeć ich potrzeby i włączyć w tworzenie szkoły”. Patrycja i Tymon opowiedzieli o tym, jak to z tymi decyzjami jest w naszym liceum i czego można się przy tym nauczyć. Po spotkaniu Tymon podzielił się swoimi wrażeniami „Osobiście mimo początkowego stresu i niepewności własnych umiejętności przy takiej publice (ponad 500 uczestników), czuję się spełniony i zadowolony z tego, że sobie poradziłem”. Jesteście ciekawi, jak to wyglądało? Zachęcamy do obejrzenie relacji z całego webinarium, dla tych mniej cierpliwych polecamy fragmenty
Nowe wyzwanie przed nami!
„Bogactwo można znaleźć w relacjach międzyludzkich, a prawdziwym ubóstwem jest brak troski o innych.” W ostatnim tygodniu przed feriami sporo czasu poświęciliśmy na rozmowy o tym, co dla nas ważne i jakie są nasze potrzeby. Podczas zdalnego posiedzenia RP Julka i Kacper jako reprezentaci zespołu KAJPT z wielkim zaangażowaniem opowiedzieli o potrzebach społeczności uczniowskiej. Cieszymy się, że zarówno dyrekcja jak i nauczyciele są otwarci i zależy im na dobrych relacjach. Spotkanie było jednym z działań w ramach realizacji programu Laboratorium Szkolnej Demokracji. Rozmowa z radą pedagogiczną była dla licealistów bardzo dużym wyzwaniem, z którym świetnie sobie poradzili.
Razem mamy MOC
„Nieważne, jak wielka jest pomoc … Ważne, jak wielka jest chęć.” Kawiarenka polsko – ukraińska i „W barwach Ukrainy” to jedna z wielu inicjatyw, którą SU przygotował w ramach solidarności z Ukrainą. Dziękujemy wszystkim za wsparcie dzisiejszej akcji. W sumie zebraliśmy 362 zł. Na tym nie koniec działań. Nadal zbieramy dary przy współpracy z siemianowickim Caritas i Fundacją Piastun. Pamiętajcie, każdy z nas może pomóc!
Misja specjalna Daniela i Janka
Zgodnie z zapowiedzią przekazaliśmy dzisiaj na ręce pani Aleksandry Krążek (Caritas Krzyż Święty) dary oraz fundusze dla potrzebujących z Ukrainy. Było tego naprawdę sporo. Świadczy to o ogromnym zaangażowaniu całej społeczności liceum
Fajne Dziewczyny pomysłem na aktywność Fajnych Dziewczyn!
„Ludzie zapomną o tym, co powiedziałeś, ludzie zapomną o tym, czego dokonałeś, ale ludzie nigdy nie zapomną tego, jak dzięki tobie się czuli.” Słowa M. Angelou mówią wszystko o dzisiejszym spotkaniu z cyklu „W świecie fajnych dziewczyn”. Dzień Kobiet był idealną okazją na inaugurację tego nowego projektu. Fajne dziewczyny spotykają się, by przy kubku dobrej kawy w duecie z kawałkiem pysznego ciasta, w domowej atmosferze, porozmawiać o tym, co fajnego robią, jakie mają pasje, co je ostatnio zaciekawiło, poruszyło, rozbawiło i zainspirowało. To było cudowne spotkanie, pełne radości, uśmiechu w gronie najwspanialszych dziewczyn na świecie
Kreatywne piątki z Fajnymi Dziewczynami
To, co możemy i jak chcemy pomóc tym, którzy potrzebują naszej pomocy zależy tylko od nas. Idea organizacji Kreatywnych Piątków pojawiła się zupełnie spontanicznie. Fajne Dziewczyny szukały pomysłów na pomoc dzieciom, które przyjechały do Siemianowic z Ukrainy, by choć na chwilę sprawić im radość i pomóc zapomnieć, o wydarzeniach, które miały miejsce w ich kraju. Podczas spotkań z dzieciakami Fajne Dziewczyny organizują zabawy, konkursy, warsztaty plastyczne i artystyczne. Aby atmosfera podczas spotkań była wyjątkowa pieką pyszne ciasta i przygotowują niespodzianki dla najmłodszych uczestników. Jak widać Fajne Dziewczyny robią naprawdę fajne rzeczy. Niech ich pomysły będą dla Was inspiracją do działania!
Gala nagród Grammy w naszym liceum?
Marzec zakończyliśmy mocnym, artystycznym akcentem Ariana Grande, Snoop Dogg, Britney Spears, Shawn Mendes , Freddie Mercury – tylu artystów nie widzieliśmy jeszcze nigdy w naszym liceum! Niektórzy zadawali sobie pewnie pytanie: Czy tegoroczna gala nagród Grammy odbędzie się w naszym liceum? Nikogo chyba nie dziwi, że najlepszym sobowtórem i nagrodę w kategorii „Najlepsza stylizacja” zgarnął wyjątkowy Fredie Mercury.
Dzień bez plecaka
To co dzisiaj można było zobaczyć w naszej szkole na pewno wywołało zdziwienie, śmiech i szok! Wózek sklepowy, obudowa komputera, skrzynka na narzędzia to tylko niektóre z Waszych pomysłów na innowacyjną formę tradycyjnego plecaka.
Gratulujemy pomysłowości! Daliście czadu!
Po efektach KAJPT poznacie…
Udział w programach skupionych na rozwijaniu samorządności uczniowskiej daje nam niepowtarzalną okazję do zdobywania nowej wiedzy i doświadczeń. To też okazja do budowania zaplecza, w którym gromadzimy wszystkie dobre praktyki z zakresu samorządności. Ale nie należy ich tylko gromadzić, należy z nich przede wszystkim korzystać. Okazją do zdobycia ciekawych doświadczeń i poznania nowych metod pracy służących rozwijaniu samorządności uczniowskiej jest program Centrum Edukacji Obywatelskiej „Laboratorium Szkolnej Demokracji”, który realizujemy od zeszłego roku. Warto podkreślić, że do udziału w nim zaproszono tylko 5 szkół z całej Polski. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie. Tegoroczne działania projektowe zaingurowało szkolenie wyjazdowe, które odbyło się w Warszawie. Nasz zespół projektowy KAJPT spotkał się z pozostałymi uczestnikami laboratorium. Wspólnie poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytania: Czy w działania samorządu uczniowskiego powinna być włączona tylko niewielka grupa uczniów, która została wyłoniona podczas ogólnoszkolnych wyborów? W jaki sposób zorganizować szkolną demokrację, by mogło w niej uczestniczyć jak najwięcej uczennic i uczniów? Świetnie przygotowany program warsztatóww pozwolił nam uczestnikom na integrację, wspólną rozmowę, wymianę doświadczeń, ale przede wszystkim na poznanie nowych metod pracy. Jedną z nich była Open Space. Doskonałe narzędzie służące do rozwiązywania szkolnych problemów i prowadzenia dyskusji w ciekawej formie. Z całą pewnością znajdzie ona zastosowanie w naszym liceum. Zdaniem uczestników były to bardzo ekscytujące, pełne wrażeń oraz miłych niespodzianek warsztaty. Jednogłośnie stwierdzamy; „Nas młodych ludzi więcej łączy niż dzieli.” W wielu sprawach mamy te same poglądy, wspólne tematy, problemy i pomysły na ich rozwiązanie, a co najważniejsze Wszyscy chcemy uczęszczać do szkoły, gdzie każdy ma głos!
Samorządowa karuzela rozkręciła się na dobre!
W jesiennym kalendarzu imprez na stałe wpisały się wybory do władz Samorządu Uczniowskiego. Dla społeczności szkolnej jest to jedno z ważniejszych wydarzeń. I pewnie dlatego wywołuje ono tak wiele emocji i tak poważnie je traktujemy. Do walki o najważniejszą funkcję w samorządzie zgłosiło się 4 kandydatów: Patrycja, Małgosia, Mateusz i Kuba. Wybory poprzedzone są zawsze kampanią wyborczą, podczas której kandydaci dwoją się i troją, by zyskać liczne grono zwolenników. W walce o Wasze głosy wykazują się ogromną kreatywnością. W tym roku kandydatom przyświecało hasło „Przez żołądek do serca.” Nierozłącznym elementem kampanii jest również rzetelna i obiektywna komisja wyborcza. Gosia, Julia, Nicol i Paulina czuwały nad prawidłowym przebiegiem wyborów i bardzo skrupulatnie podliczyły wszystkie głosy, a tych było aż 196. Jesteśmy pod wrażeniem frekwencji wyborczej, w tym roku osiągnęliśmy wynik 88%. Niewielka przewaga punktów pozwoliła wyłonić zwycięzcę tegorocznych wyborów. Walkę o najważniejszą funkcję w samorządzie wygrał Jakub Piech. Niniejszym ogłaszamy, że samorządowe Trio tworzą Kuba, Gosia i Patrycja. Życzymy owocnej współpracy.
Niebezpieczna moc atrakcji w Śniadeku
Jak bardzo niebezpieczna okazała się poniedziałkowa moc piknikowych atrakcji i jak dziki był zapowiadany Dziki Zachód wiedzą wszyscy, którzy w poniedziałek wsiedli do pociągu do dobrej zabawy, który z samego rana odgwizdał odjazd ze stacji ŚNIADEK. Każdy chciał zdążyć na czas i szczęśliwie dotrzeć do celu podróży!
Rozpędzony pociąg zawiózł społeczność I LO do pierwszej stacji „Fajna paka dla dzieciaka”. W tym miejscu nastąpiło uroczyste przekazanie upominków dla podopiecznych z Ośrodka Interwencji Kryzysowej, które Śniadkowicze zebrali podczas szkolnej zbiórki. Upominki odebrały: pani Kinga Hamera – Gromacka, kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej, pani Joanna Bogacka – pedagog oraz pani Aleksandra Krążek. Po uściskach i podziękowaniach licealiści pod opieką swoich nauczycieli ponownie zasiedli w wygodnych fotelach rozpędzonego pociągu i wyruszyli w dalszą podróż. „Westernowa parada”, to kolejna stacja na trasie pociągu ze Śniadeka. Nieco dłuższy był postój na stacji „Pojedynek w słońcu” – ależ to było widowisko! Pojedynek stoczyli Johny Dinus i Lucky Luke. Walka była zacięta, woda lała się strumieniami. Zwyciężył Lucky Luke. Johny Dinus uszedł z życiem i razem z ekipią I LO podziwiał kolejne zakątki Dzikiego Zachodu. Po drodze minęli jeszcze takie stacje jak: Szybcy i celni, Tańczący z krzesłami, Sześciu wspaniałych, Galopem przez prerię, Wielkie polowanie i Sportowe zmagania. Ostatnim przystankiem podczas westernowej podróży była stacja „Gwiazda szeryfa”, którą ku zdziwieniu wielu pasażerów zdobyło aż 27 Wspaniałych.
Drogi Czytelniku, nawet Ty nie masz chyba wątpliwości, że przepustką do wspólnej podróży I LO były pozytywne nastawienie i okolicznościowy wystrój. Dobrym nastrojom sprzyjała pogoda, stosy piętrzących się smakołyków, grillowane kiełbaski, cukrowe waty, strzelający popcorn, westernowe konkurencje i fajerwerki uśmiechów.
I o ten ostatni chodziło wszystkim Śniadekowiczom najbardziej, bo nadrzędną ideą tego wyjątkowego poniedziałku była dobra zabawa w gronie tych, za którymi tęsknili, na których czekali i z widoku których cieszyli się bezgranicznie.
Westernowa podróż Śniadeka nie byłaby tak wyjątkowa bez wsparcia Urzędu Miasta oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Pszczelnik. Jesteśmy wdzięczni za okazaną pomoc. Ten wyjątkowy dzień na długo pozostanie w pamięci całej społeczności I LO. Dziękujemy!
Niespodzianka dla maturzystów
Były wspomnienia w formie filmiku, podziękowania, życzenia powodzenia na egzaminie dojrzałości i była również oryginalna niespodzianka, którą przygotowaliśmy dla tegorocznych abiturientów tzw. Niezbędnik Maturzysty. Każdy maturzysta znalazł w zestawie: coś na energetyczne podejście do matury, coś na uspokojenie, coś na wytarcie potu z czoła, coś na uzupełnienie poziomu cukru we krwi to zawartość. Mamy nadzieję, że nasz niezbędnik będzie przydatny…
Fajna paka dla dzieciaka
Nasz samorząd nigdy nie próżnuje…ciągle coś wymyśla, planuje i motywuje innych do działania. Co tym razem wymyślili? Akcję pod hasłem „Fajna paka dla dzieciaka”. Komu chcemy pomóc? Tym razem dzieciakom przebywającym w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Siemianowicach Śląskich. My nie wierzymy w superbohaterów – wierzymy w nas!
Jesteśmy pewni, że chętnie wesprzecie naszą akcję.
Kulinarna podróż dla Ziemi
Przez cały tydzień „serwowaliśmy” Wam pomysły na zdrowe, smaczne i przede wszystkim przyjazne dla naszej planety potrawy, w odpowiedzi na pytanie: Co zrobić, żeby jeść bez wyrzutów sumienia, że przyczyniamy się do degradacji środowiska. Na talerzach wylądowały pyszne burgery vege prosto z planu filmowego Eko Rewolucje ze specjalnym udziałem Magdy Seller, zupa z ciecierzycy według przepisu Oliwki, Michalina prosto z patelni serwowała naleśniki z nasionami chia, Karolina i Kuba stoczyli walkę na patelnie przygotowując omletowe babeczki a o deser zadbały dwie Ole. Było tak jak zapowiadaliśmy zdrowo, smacznie i z myślą o klimacie. Tym, którzy odczuwają lekki niedosyt polecamy artykuły naszych licealistów o freeganizmie i wegetarianizmie. Miłej lektury:)
Nasze działania mają sens…
Wyobraźcie sobie, że po raz kolejny będziemy inspiracją dla innych. Jako jedna z 5 szkół z Polski otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w nowym ogólnopolskim programie CEO Laboratorium Szkolnej Demokracji. Laboratorium to innowacyjny program, którego głównym celem jest opracowanie i wdrożenie działań, które będą w przyszłości materiałem do podejmowania działań przez inne szkoły. Jednym słowem – będzie się działo.
Pola- Miauczurem Roku 2021!
W Światowym Dniu Kota podziwialiśmy Wasze kocie piękności i ogłosiliśmy konkurs „ Miauczur Roku 2021”! Najwięcej głosów w naszym kocim plebiscycie zdobyła kotka Martyny Kozieł – Pola . No cóż jej koci wdzięk zrobił swoje! Wszystkim miłośnikom kotów serdecznie dziękujemy za udział w naszym głosowaniu:)
Nietypowa akcja „Bałwany klimatyczne”
Na dobry początek kilka faktów: bałwan jest „gatunkiem” ginącym w naszej części Europy. Zmiany klimatu robią swoje. Zimy są coraz krótsze. Nawet jeśli śnieg spadnie, to zaraz się topi. Dzisiaj o wiele łatwiej zobaczyć świecącego bałwana z plastiku, ciasteczka w kształcie bałwanów, animowane bałwany w reklamach i grające bałwany w sklepach… niż starego dobrego bałwana ulepionego ze śniegu…” Dlatego samorząd zachęcał do aktywnego udziału w ogólnopolskiej akcji „Bałwany Klimatyczne.” Niektórzy z nas zdążyli ulepić bałwana, białego puchu mieliśmy pod dostatkiem. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na ocieplenie klimatu oraz wynikającego z tego negatywne skutki. Dbając o naszą planetę, dbamy o naszą przyszłość! .
Słodka pomoc
Dzień Wolontariusza to święto wszystkich ludzi dobrej woli, którzy bardzo chętnie poświęcają swój czas na prace społeczne oraz dla osób potrzebujących W tym wyjątkowym dniu dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w akcji „Słodka pomoc”. Słodycze trafią do podopiecznych z Rodzinkowego Domu Dziecka w Siemianowicach Śląskich. Naszym wolontariuszom życzymy przede wszystkim tego, aby każdy dobry uczynek, każdy uśmiech i dobre słowo wracało do Was i dawało Wam siłę.
Aszmi i Paulina – superbohaterki z misją specjalną
Pamiętacie akcję „Paczuszka dla staruszka”, w ramach której zbieraliśmy produkty spożywcze dla najbardziej potrzebujących seniorów. Część z prezentów trafiła do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Siemianowicach Śl.(pomysłodawca akcji) a część z nich została bezpośrednio dostarczona do seniorów. Kto je dostarczył bezpośrednio pod drzwi – Aszmi i Paulina. Misja była bardzo wzruszająca zarówno dla darczyńców jaki i obdarowanych. Brawo MY!
Hello World Day
Hello World Day – Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To święto wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie ten dzień obchodzony jest w 180 państwach, w Polsce od 2006 roku. Jego celem jest uwrażliwianie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzanie pozytywnych emocji. Przesłanie jest bardzo proste –bądźmy życzliwi codziennie a nie tylko od święta!!! Pamiętajcie, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką. Zobaczcie, jakie wyzwania przygotowaliśmy. Gotowi na wyzwanie w ramach Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień?
Dzień Pluszowego Misia
Wyzwanie z okazji Dnia Pluszowego Misia podjęli chyba najodważniejsi:). Każdy mógł pochwalić się swoim pluszowym przyjacielem.
Z serii: kreatywność młodzieży nie zna granic.Brawa dla tych, którzy zaangażowali się w pierwszą akcję samorządu. Efekt robi wrażenie – zobaczcie sami!
Ślubowanie Prezydium Samorządu Uczniowskiego
Dzień Edukacji Narodowej to święto nas wszystkich uczących się i wiedzę przekazujących. Podczas szkolnych obchodów Dnia Edukacji Narodowej były kwiaty, życzenia, wyrazy uznania i wdzięczności, słodka niespodzianka i niby wszystko było tak jak zawsze, ale jednak inaczej – kameralnie. A to pewnie dlatego, że inna rzeczywistość nas otacza. W tym roku Dzień Edukacji Narodowej obchodziliśmy w cieniu pandemii. Niezależnie od otaczającej nas rzeczywistości dla całej społeczności szkolnej jest to zawsze ważna uroczystość. W tym dniu odbyły się spotkania klas z dyrekcją szkoły i przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego, którzy złożyli uroczyste ślubowanie i odebrali z rąk dyrekcji szkoły Akty Nadania. Nowe Prezydium SU z pewnością ochoczo zabierze się do pracy, a na jej efekty nie trzeba długo czekać. Jednym słowem – będzie się działo.
„Ludzie pracujący razem jako jedna grupa potrafią dokonać rzeczy, których osiągnięcie nie śniło się nikomu z osobna.” (Franklin Delano Roosevelt)
Walka o Wasze głosy!
Nie głosując, pozbawiamy się moralnego prawa do narzekania na bezczynność władz SU! Wiemy również, że fundamentem demokratycznych wyborów jest rzetelna i obiektywna komisja wyborcza. Tradycyjnie 30 września 2020 (tak, tak w Dzień Chłopaka) odbyły się w naszym liceum wybory do władz Samorządu Uczniowskiego. Do walki o najwyższą funkcję w Prezydium SU stanęło czterech kandydatów. Najwięcej głosów uzyskał Jakub Piech i to właśnie on od dziś jest Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego! Jego zastępcą jest Małgorzata Łatacz, natomiast funkcję sekretarza obejmie Paulina Biskup. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała Szkolna Komisja Wyborcza w składzie Klaudia Ritter, Oliwia Rudzik i Mateusz Lampa. Frekwencja wyborcza wyniosła 72%. Wszystkim kandydatom serdecznie gratulujemy! W roli fotoreportera doskonale sprawdził się Dawid Wojtyczka.
Dobry wybór od początku!
Wybory do samorządu uczniowskiego to często dla nas młodych ludzi pierwsza okazja, by wypowiedzieć się w ważnej dla nas sprawie. Mamy świadomość, że od tego, jak będą zorganizowane, będzie zależała motywacja do angażowania się w sprawy publiczne w życiu dorosłym. Organizując wybory w sposób demokratyczny (certyfikat „Szkoły Demokracji” do czegoś zobowiązuje) chcemy pokazać, że każdy głos ma znaczenie i w ten sposób zachęcamy społeczność uczniowską do wyrażania własnego zdania. Aktywny udział w pięcioprzymiotnikowych wyborach do samorządu uczniowskiego to świetna lekcja demokracji! Tegoroczna kampania wyborcza była przygotowana profesjonalnie i zaskoczyła chyba wszystkich! I jak to ktoś napisał: „Czterech kandydatów, cztery różne strategie wyborcze, cztery rodzaje muzyki, cztery podejścia do wyborcy.”
Wspólnie możemy sobie pomóc!
Motywuje nas do działania, możemy nadal realizować swoje pomysły, daje poczucie przynależności, ale przede wszystkim zbiera informacje na temat naszych potrzeb:) Teraz już chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego: po co nam samorząd uczniowski w czasie izolacji? Pomimo izolacji nasz samorząd działa bardzo prężnie, o czym można się przekonać, śledząc informacje na szkolnym Facebooku. Zorganizowaliśmy takie akcje jak: „Koronawirus i MY”, akcję z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi oraz Międzynarodowego Dnia Książki. Opracowaliśmy również ankietę pod hasłem „Nauczenie zdalne w oczach ucznia”. Każdy uczeń mógł ją wypełnić. Skąd potrzeba przeprowadzenia ankiety? Podczas spotkań online zgłaszano nam różne trudności związane z nauczaniem zdalnym np. zbyt duża ilość zadań do wykonania, brak informacji zwrotnej na temat wykonanych zadań. Wspólnie podjęliśmy decyzję o opracowaniu i przeprowadzeniu anonimowej ankiety skierowanej do naszych koleżanek i kolegów. Zobaczcie sami, o co pytaliśmy w ankiecie i jakie pojawiły się odpowiedzi. Wyniki ankiety zostały przedstawione przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego podczas posiedzenia Rady Pedagogicznej:)
6.03.2020r. „Głową MURalU nie przebijesz – ale możesz go zmienić!” – konkurs na projekt muralu
14 lutego 2020r. – Walentynki
Poczta walentynkowa, randka z książką, zabawne konkurencje, emocje, rywalizacja, czekoladowe fondue – tak właśnie wyglądały Walentynki w Śniadku.
25 listopada 2019r. – Dzień Pluszowego Misia
Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
Z tej okazji SU zorganizował konkurs na misia w wersji mini i maxi. Tym razem miejsce na podium zajęli maturzyści Sebastian i Zuza. Natomiast największe zagęszczenie pluszaków było w klasie 2a.
15 listopada 2019r. – Zebranie samorządu szkolnego
Dzisiejsze zebranie Zarządu SU było bardzo emocjonujące i owocne??. Najważniejszym punktem spotkania było ustalenie obszarów działań, które będziemy realizować w ramach programu Szkoła Demokracji. Ponadto omówiliśmy akcję „Klimatyczny Tydzień w Śniadku”???, którą rozpoczynamy już w najbliższy poniedziałek! Będzie się działo?♂️?♂️??. Program Erasmus+ ???????? i związane z nim zadania dla poszczególnych klas to równie ważny temat dzisiejszych „obrad” SU. W listopadzie i grudniu będzie się działo?! O szczegółach poinformują Was przedstawiciele klas?♀️?♂️?
5 listopada – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Kaczor Donald, Myszka Miki, Smerfy, Kubuś Puchatek, Bolek i Lolek – dziś jest ich święto. W dzieciństwie dzięki nim poznawaliśmy świat, śmialiśmy się i wzruszaliśmy. 5 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek?♀️?♂️?♂️. Don Pedro z bajki Przygody Baltazara Gąbki?♂️ to dzisiejsza stylizacja Bartka, którą rzecz jasna SU nagradza kubkiem słodkości ???
31 października 2019- Strasznie Fajny Czwartek
Strasznie fajne: konkursy?♂️ stylizacje??dekoracje klas?pyszne ciasto?? czyli „Strasznie fajny czwartek”. Kochani daliście z siebie 100%! Kreatywność, świetna organizacja, dobra współpraca. Brawo Wy! Poniżej wyniki pierwszych zmagań w konkursie „Super Klasa”????
Wystrój sali: I miejsce – klasa IIa, II miejsce – klasa Ib i Ic, III miejsce – klasa Id. Najlepsza stylizacja: I miejsce – klasa Ic, II miejsce – Id i IIa, III miejsce – IIIb. Konkursy: I miejsce – klasa Ib, II miejsce – klasa Ia i Id, III miejsce – Ic
Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za „strasznie fajna zabawę??
Podsumowanie wszystkich konkurencji:
Ia – 59 pkt, Ib- 84 pkt, Ic- 102, Id – 93 pkt, IIa – 95 pkt, IIIb – 61 pkt
Pyszne ciasto??? przygotowały: Martyna Skubacz, Joanna Gawęda, Patrycja Gamza, Wiktoria Kania, Martyna Grund, Wiktoria Jaworska i Karolina Myrcik