Samorząd uczniowski

Niebezpieczna moc atrakcji w Śniadeku

Jak bardzo niebezpieczna okazała się poniedziałkowa moc piknikowych atrakcji i jak dziki był zapowiadany Dziki Zachód wiedzą wszyscy, którzy w poniedziałek wsiedli do pociągu do dobrej zabawy, który z samego rana odgwizdał odjazd ze stacji ŚNIADEK. Każdy chciał zdążyć na czas i szczęśliwie dotrzeć do celu podróży!

Rozpędzony pociąg zawiózł społeczność I LO do pierwszej stacji „Fajna paka dla dzieciaka”. W tym miejscu nastąpiło uroczyste przekazanie upominków dla podopiecznych z Ośrodka Interwencji Kryzysowej, które Śniadkowicze zebrali podczas szkolnej zbiórki. Upominki odebrały: pani Kinga Hamera – Gromacka, kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej, pani Joanna Bogacka – pedagog oraz pani Aleksandra Krążek. Po uściskach i podziękowaniach licealiści pod opieką swoich nauczycieli ponownie zasiedli w wygodnych fotelach rozpędzonego pociągu i wyruszyli w dalszą podróż. „Westernowa parada”, to kolejna stacja na trasie pociągu ze Śniadeka. Nieco dłuższy był postój na stacji „Pojedynek w słońcu” – ależ to było widowisko! Pojedynek stoczyli Johny Dinus i Lucky Luke. Walka była zacięta, woda lała się strumieniami. Zwyciężył Lucky Luke. Johny Dinus uszedł z życiem i razem z ekipią I LO podziwiał kolejne zakątki Dzikiego Zachodu. Po drodze minęli jeszcze takie stacje jak: Szybcy i celni, Tańczący z krzesłami, Sześciu wspaniałych, Galopem przez prerię, Wielkie polowanie i Sportowe zmagania. Ostatnim przystankiem podczas westernowej podróży była stacja „Gwiazda szeryfa”, którą ku zdziwieniu wielu pasażerów zdobyło aż 27 Wspaniałych.

Drogi Czytelniku, nawet Ty nie masz chyba wątpliwości, że przepustką do wspólnej podróży I LO były pozytywne nastawienie i okolicznościowy wystrój. Dobrym nastrojom sprzyjała pogoda, stosy piętrzących się smakołyków, grillowane kiełbaski, cukrowe waty, strzelający popcorn, westernowe konkurencje i fajerwerki uśmiechów.

I o ten ostatni chodziło wszystkim Śniadekowiczom najbardziej, bo nadrzędną ideą tego wyjątkowego poniedziałku była dobra zabawa w gronie tych, za którymi tęsknili, na których czekali i z widoku których cieszyli się bezgranicznie.

Westernowa podróż Śniadeka nie byłaby tak wyjątkowa bez wsparcia Urzędu Miasta oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Pszczelnik. Jesteśmy wdzięczni za okazaną pomoc. Ten wyjątkowy dzień na długo pozostanie w pamięci całej społeczności I LO. Dziękujemy!

Niespodzianka dla maturzystów

Były wspomnienia w formie filmiku, podziękowania, życzenia powodzenia na egzaminie dojrzałości i była również oryginalna niespodzianka, którą przygotowaliśmy dla tegorocznych abiturientów tzw. Niezbędnik Maturzysty. Każdy maturzysta znalazł w zestawie: coś na energetyczne podejście do matury, coś na uspokojenie, coś na wytarcie potu z czoła, coś na uzupełnienie poziomu cukru we krwi to zawartość. Mamy nadzieję, że nasz niezbędnik będzie przydatny…

Fajna paka dla dzieciaka

Nasz samorząd nigdy nie próżnuje…ciągle coś wymyśla, planuje i motywuje innych do działania. Co tym razem wymyślili? Akcję pod hasłem „Fajna paka dla dzieciaka”. Komu chcemy pomóc? Tym razem dzieciakom przebywającym w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Siemianowicach Śląskich. My nie wierzymy w superbohaterów – wierzymy w nas!

Jesteśmy pewni, że chętnie wesprzecie naszą akcję.

Kulinarna podróż dla Ziemi

Przez cały tydzień „serwowaliśmy” Wam pomysły na zdrowe, smaczne i przede wszystkim przyjazne dla naszej planety potrawy, w odpowiedzi na pytanie: Co zrobić, żeby jeść bez wyrzutów sumienia, że przyczyniamy się do degradacji środowiska. Na talerzach wylądowały pyszne burgery vege prosto z planu filmowego Eko Rewolucje ze specjalnym udziałem Magdy Seller, zupa z ciecierzycy według przepisu Oliwki, Michalina prosto z patelni serwowała naleśniki z nasionami chia, Karolina i Kuba stoczyli walkę na patelnie przygotowując omletowe babeczki a o deser zadbały dwie Ole. Było tak jak zapowiadaliśmy zdrowo, smacznie i z myślą o klimacie. Tym, którzy odczuwają lekki niedosyt polecamy artykuły naszych licealistów o freeganizmie i wegetarianizmie. Miłej lektury:)

Nasze działania mają sens…

Wyobraźcie sobie, że po raz kolejny będziemy inspiracją dla innych. Jako jedna z 5 szkół z Polski otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w nowym ogólnopolskim programie CEO Laboratorium Szkolnej Demokracji. Laboratorium to innowacyjny program, którego głównym celem jest opracowanie i wdrożenie działań, które będą w przyszłości materiałem do podejmowania działań przez inne szkoły. Jednym słowem – będzie się działo.

Pola- Miauczurem Roku 2021!

W Światowym Dniu Kota podziwialiśmy Wasze kocie piękności i ogłosiliśmy konkurs „ Miauczur Roku 2021”! Najwięcej głosów w naszym kocim plebiscycie zdobyła kotka Martyny Kozieł – Pola . No cóż jej koci wdzięk zrobił swoje! Wszystkim miłośnikom kotów serdecznie dziękujemy za udział w naszym głosowaniu:)

Nietypowa akcja „Bałwany klimatyczne”

Na dobry początek kilka faktów: bałwan jest „gatunkiem” ginącym w naszej części Europy. Zmiany klimatu robią swoje. Zimy są coraz krótsze. Nawet jeśli śnieg spadnie, to zaraz się topi. Dzisiaj o wiele łatwiej zobaczyć świecącego bałwana z plastiku, ciasteczka w kształcie bałwanów, animowane bałwany w reklamach i grające bałwany w sklepach… niż starego dobrego bałwana ulepionego ze śniegu…” Dlatego samorząd zachęcał do aktywnego udziału w ogólnopolskiej akcji „Bałwany Klimatyczne.” Niektórzy z nas zdążyli ulepić bałwana, białego puchu mieliśmy pod dostatkiem. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na ocieplenie klimatu oraz wynikającego z tego negatywne skutki. Dbając o naszą planetę, dbamy o naszą przyszłość! .

Słodka pomoc

Dzień Wolontariusza to święto wszystkich ludzi dobrej woli, którzy bardzo chętnie poświęcają swój czas na prace społeczne oraz dla osób potrzebujących W tym wyjątkowym dniu dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w akcji „Słodka pomoc”. Słodycze trafią do podopiecznych z Rodzinkowego Domu Dziecka w Siemianowicach Śląskich. Naszym wolontariuszom życzymy przede wszystkim tego, aby każdy dobry uczynek, każdy uśmiech i dobre słowo wracało do Was i dawało Wam siłę.

Aszmi i Paulina – superbohaterki z misją specjalną

Pamiętacie akcję „Paczuszka dla staruszka”, w ramach której zbieraliśmy produkty spożywcze dla najbardziej potrzebujących seniorów. Część z prezentów trafiła do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Siemianowicach Śl.(pomysłodawca akcji) a część z nich została bezpośrednio dostarczona do seniorów. Kto je dostarczył bezpośrednio pod drzwi – Aszmi i Paulina. Misja była bardzo wzruszająca zarówno dla darczyńców jaki i obdarowanych. Brawo MY!

Hello World Day

Hello World Day – Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To święto wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie ten dzień obchodzony jest w 180 państwach, w Polsce od 2006 roku. Jego celem jest uwrażliwianie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzanie pozytywnych emocji. Przesłanie jest bardzo proste –bądźmy życzliwi codziennie a nie tylko od święta!!! Pamiętajcie, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką. Zobaczcie, jakie wyzwania przygotowaliśmy. Gotowi na wyzwanie w ramach Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień?

Dzień Pluszowego Misia

Wyzwanie z okazji Dnia Pluszowego Misia podjęli chyba najodważniejsi:). Każdy mógł pochwalić się swoim pluszowym przyjacielem.

Z serii: kreatywność młodzieży nie zna granic.Brawa dla tych, którzy zaangażowali się w pierwszą akcję samorządu. Efekt robi wrażenie – zobaczcie sami!

Ślubowanie Prezydium Samorządu Uczniowskiego

Dzień Edukacji Narodowej to święto nas wszystkich uczących się i wiedzę przekazujących. Podczas szkolnych obchodów Dnia Edukacji Narodowej były kwiaty, życzenia, wyrazy uznania i wdzięczności, słodka niespodzianka i niby wszystko było tak jak zawsze, ale jednak inaczej – kameralnie. A to pewnie dlatego, że inna rzeczywistość nas otacza. W tym roku Dzień Edukacji Narodowej obchodziliśmy w cieniu pandemii. Niezależnie od otaczającej nas rzeczywistości dla całej społeczności szkolnej jest to zawsze ważna uroczystość. W tym dniu odbyły się spotkania klas z dyrekcją szkoły i przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego, którzy złożyli uroczyste ślubowanie i odebrali z rąk dyrekcji szkoły Akty Nadania. Nowe Prezydium SU z pewnością ochoczo zabierze się do pracy, a na jej efekty nie trzeba długo czekać. Jednym słowem – będzie się działo.

„Ludzie pracujący razem jako jedna grupa potrafią dokonać rzeczy, których osiągnięcie nie śniło się nikomu z osobna.” (Franklin Delano Roosevelt)

Walka o Wasze głosy!

Nie głosując, pozbawiamy się moralnego prawa do narzekania na bezczynność władz SU! Wiemy również, że fundamentem demokratycznych wyborów jest rzetelna i obiektywna komisja wyborcza. Tradycyjnie 30 września 2020 (tak, tak w Dzień Chłopaka) odbyły się w naszym liceum wybory do władz Samorządu Uczniowskiego. Do walki o najwyższą funkcję w Prezydium SU stanęło czterech kandydatów. Najwięcej głosów uzyskał Jakub Piech i to właśnie on od dziś jest Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego! Jego zastępcą jest Małgorzata Łatacz, natomiast funkcję sekretarza obejmie Paulina Biskup. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała Szkolna Komisja Wyborcza w składzie Klaudia Ritter, Oliwia Rudzik i Mateusz Lampa. Frekwencja wyborcza wyniosła 72%. Wszystkim kandydatom serdecznie gratulujemy! W roli fotoreportera doskonale sprawdził się Dawid Wojtyczka.

Dobry wybór od początku!

Wybory do samorządu uczniowskiego to często dla nas młodych ludzi pierwsza okazja, by wypowiedzieć się w ważnej dla nas sprawie. Mamy świadomość, że od tego, jak będą zorganizowane, będzie zależała motywacja do angażowania się w sprawy publiczne w życiu dorosłym. Organizując wybory w sposób demokratyczny (certyfikat „Szkoły Demokracji” do czegoś zobowiązuje) chcemy pokazać, że każdy głos ma znaczenie i w ten sposób zachęcamy społeczność uczniowską do wyrażania własnego zdania. Aktywny udział w pięcioprzymiotnikowych wyborach do samorządu uczniowskiego to świetna lekcja demokracji! Tegoroczna kampania wyborcza była przygotowana profesjonalnie i zaskoczyła chyba wszystkich! I jak to ktoś napisał: „Czterech kandydatów, cztery różne strategie wyborcze, cztery rodzaje muzyki, cztery podejścia do wyborcy.”

Wspólnie możemy sobie pomóc!

Motywuje nas do działania, możemy nadal realizować swoje pomysły, daje poczucie przynależności, ale przede wszystkim zbiera informacje na temat naszych potrzeb:) Teraz już chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego: po co nam samorząd uczniowski w czasie izolacji? Pomimo izolacji nasz samorząd działa bardzo prężnie, o czym można się przekonać, śledząc informacje na szkolnym Facebooku. Zorganizowaliśmy takie akcje jak: „Koronawirus i MY”, akcję z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi oraz Międzynarodowego Dnia Książki. Opracowaliśmy również ankietę pod hasłem „Nauczenie zdalne w oczach ucznia”. Każdy uczeń mógł ją wypełnić. Skąd potrzeba przeprowadzenia ankiety? Podczas spotkań online zgłaszano nam różne trudności związane z nauczaniem zdalnym np. zbyt duża ilość zadań do wykonania, brak informacji zwrotnej na temat wykonanych zadań. Wspólnie podjęliśmy decyzję o opracowaniu i przeprowadzeniu anonimowej ankiety skierowanej do naszych koleżanek i kolegów. Zobaczcie sami, o co pytaliśmy w ankiecie i jakie pojawiły się odpowiedzi. Wyniki ankiety zostały przedstawione przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego podczas posiedzenia Rady Pedagogicznej:)

6.03.2020r. „Głową MURalU nie przebijesz – ale możesz go zmienić!” – konkurs na projekt muralu

14 lutego 2020r. – Walentynki

Poczta walentynkowa, randka z książką, zabawne konkurencje, emocje, rywalizacja, czekoladowe fondue – tak właśnie wyglądały Walentynki w Śniadku.

25 listopada 2019r. – Dzień Pluszowego Misia

Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
Z tej okazji SU zorganizował konkurs na misia w wersji mini i maxi. Tym razem miejsce na podium zajęli maturzyści Sebastian i Zuza. Natomiast największe zagęszczenie pluszaków było w klasie 2a.

15 listopada 2019r. – Zebranie samorządu szkolnego

Dzisiejsze zebranie Zarządu SU było bardzo emocjonujące i owocne??. Najważniejszym punktem spotkania było ustalenie obszarów działań, które będziemy realizować w ramach programu Szkoła Demokracji. Ponadto omówiliśmy akcję „Klimatyczny Tydzień w Śniadku”???, którą rozpoczynamy już w najbliższy poniedziałek! Będzie się działo?‍♂️?‍♂️??. Program Erasmus+ ???????? i związane z nim zadania dla poszczególnych klas to równie ważny temat dzisiejszych „obrad” SU. W listopadzie i grudniu będzie się działo?! O szczegółach poinformują Was przedstawiciele klas?‍♀️?‍♂️?

5 listopada – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Kaczor Donald, Myszka Miki, Smerfy, Kubuś Puchatek, Bolek i Lolek – dziś jest ich święto. W dzieciństwie dzięki nim poznawaliśmy świat, śmialiśmy się i wzruszaliśmy. 5 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek?‍♀️?‍♂️?‍♂️. Don Pedro z bajki Przygody Baltazara Gąbki?‍♂️ to dzisiejsza stylizacja Bartka, którą rzecz jasna SU nagradza kubkiem słodkości ???

31 października 2019- Strasznie Fajny Czwartek

Strasznie fajne: konkursy?‍♂️ stylizacje??dekoracje klas?pyszne ciasto?? czyli „Strasznie fajny czwartek”. Kochani daliście z siebie 100%! Kreatywność, świetna organizacja, dobra współpraca. Brawo Wy! Poniżej wyniki pierwszych zmagań w konkursie „Super Klasa”????
Wystrój sali: I miejsce – klasa IIa, II miejsce – klasa Ib i Ic, III miejsce – klasa Id. Najlepsza stylizacja: I miejsce – klasa Ic, II miejsce – Id i IIa, III miejsce – IIIb. Konkursy: I miejsce – klasa Ib, II miejsce – klasa Ia i Id, III miejsce – Ic
Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za „strasznie fajna zabawę??
Podsumowanie wszystkich konkurencji:
Ia – 59 pkt, Ib- 84 pkt, Ic- 102, Id – 93 pkt, IIa – 95 pkt, IIIb – 61 pkt
Pyszne ciasto??? przygotowały: Martyna Skubacz, Joanna Gawęda, Patrycja Gamza, Wiktoria Kania, Martyna Grund, Wiktoria Jaworska i Karolina Myrcik

Skip to content