Klasa językowo – biznesowa

Od roku szkolnego 2022/2023 nasza szkoła wprowadziła do swojej oferty klasę językowo-biznesową.

Uczniowie tej klasy mają cykl zajęć:

  • finanse w firmie,
  • biznes i zarządzanie,
  • język biznesu,
  • edukacja międzykulturowa.

Realizują również innowację „Biznesowy zawrót głowy” na lekcjach języka angielskiego.

W ramach innowacji zaplanowano między innymi realizację 3-4 działów rocznie z podręcznika „Business English- praktyczny kurs języka biznesu”. Obecnie zrealizowaliśmy pierwszy dział „ Career” . Ponadto, uczniowie pisali pierwsze oficjalne pisma, a mianowicie list motywacyjny oraz CV, oczywiście wszystko w języku angielskim. Podczas zajęć omówiliśmy różnice między listem motywacyjnym w świecie biznesu, a takim, który przyszłoby nam napisać podczas egzaminu rozszerzonego z języka angielskiego.

Wszystkie działania mają na celu przygotować uczniów do międzynarodowego egzaminu biznesowego. Ochotnicy będą mogli do niego podejść w 3 lub 4 klasie. Który to będzie czas pokaże. Do wyboru mamy dwa: BEC ( Business English Certificate) lub LCCI ( London Chamber of Commerce and Industry International). Oba są na różnych poziomach językowych powiązanych z egzaminami Cambridge ( FCE, CAE, CPE).

Dla bardziej dociekliwych polecamy zapoznać się z różnicami: https://www.lingua-house.pl/art,193,business-english…

Poniżej relacje z warsztatów, wykładów i zajęć, w których uczestniczą klasy językowe.

Zajęcia z symulacji inwestowania na giełdzie

Uczniowie klas biznesowych brali udział w wewnątrzszkolnej symulacji inwestowania na giełdzie. Uczestnicy musieli dokonać analizy sytuacji na różnych rynkach i dokonać decyzji inwestycyjnych.

Najlepszym zespołem okazała się grupa z klasy 1C1 w składzie Dominika Jaśkiewicz, Maria Manecka, Martyna Pełka, Nicol Chałbińska, Laura Kamela, Maja Czajkowska. Dziewczyny uzyskały niesamowity wynik osiągając miesięczny zysk na poziomie 34%. Gratulujemy! Wygrana zasili budżet klasowy

Warsztaty z ekonomii

Uczniowie klasy 1C2 uczestniczyli w warsztatach ekonomicznych zorganizowanych przez kadry Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Zajęcia odbyły się w Kato Science Corner i dotyczyły tematyki komunikacji, negocjacji, debaty. Zero teorii sama praktyka.

Wykłady w Wyższej Szkole Bankowości

„Droga od przeciętności do doskonałości oraz strategie działań, ustalanie celów i ich realizacja” było tematem przewodnim wykładów w których wzięła udział klasa 1C2w Wyższej Szkole Bankowości w Dąbrowie Górniczej. Wykłady odbywały się w calości w języku angielskim, wykład prowadził native speaker Salomon Kunle Omogbemi. Całość przebiegała w sympatycznej atmosferze, dziękujemy za jak zwykle miłe przyjęcie.

Warsztaty z tłumaczenia piosenek

W ramach współpracy z WSZOP w Katowicach klasa 4B oraz grupa językowa z 3A uczestniczyły w warsztatach tłumaczeniowych. Naszym gościem była pani Krystyna Sobecka, która w bardzo ciekawy ale jednocześnie jasny sposób wyjaśnić podstawowe zasady tłumaczenia piosenek oraz innych tekstów literackich.

Wykłady w WSB w Dąbrowie Górniczej

Uczniowie klasy 2c i 2d, pod opieką pani Agnieszki Gąsior-Tomanek oraz Małgorzaty Ochmann, udali się do Wyższej Szkoły Bankowości w Dąbrowie Górniczej celem wzięcia udziału w wykładach prowadzonych przez dr Łukasza Mencnera. Tym razem mogliśmy posłuchać o genezie zmian w nauczaniu i uczeniu się języka angielskiego, następnie o dominacji Stanów Zjednoczonych i wpływie kultury tego kraju na państwa europejskie. Całość przebiegała w sympatycznej atmosferze, dziękujemy za jak zwykle miłe przyjęcie.

Warsztaty językowe we współpracy ze Stowarzyszeniem BONA FIDES

Uczniowie klas językowych uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez wolontariuszy z Turcji i Armenii. Młodzież miała niesamowitą okazję rozwijać swoje kompetencje językowe oraz poznać kulturę i ciekawostki związane z obydwoma krajami. Jak zawsze, wizyta naszych gości była przyjemnym i interesującym spotkaniem, które jednocześnie umożliwia zdobycie nowej wiedzy i umiejętności.

Warsztaty językowe w American Corner

W środę 15 listopada br, uczniowie klasy 1c1, pod opieką wychowawcy- pani Agnieszki Gąsior-Tomanek oraz nauczyciela historii- pani Sandry Żyrek udali się do Biblioteki Amerykańskiej Uniwersytetu Śląskiego. Młodzież wzięła udział w warsztatach zatytułowanych „Wojna Secesyjna i kwestie niewolnictwa-dawniej i dziś”. Prelegentka rozpoczęła od pojęć: stereotypy, uprzedzenie i dyskryminacja. Wyjaśniła, jak łatwo można zakłamać historię, jak punkt widzenia zależy od sytuacji ekonomicznej, pozycji społecznej, czy miejsca zamieszkania. Pomiędzy formą podawczą, pojawiały się filmiki, piosenki, reportaże. Usłyszeliśmy takie nazwiska jak Abraham Lincoln, Martin Luther King, Ghandi Mahatma. Młodzieży zostały przedstawione skutki błędnych decyzji, zbyt dużej wolności i trwania w nieświadomości. W przerwie, po wysiłku intelektualnym, przyszedł czas na rozrywkę. Zdjecia, nagranie filmiku pozwoliło nam zresetować się przed kolejną dawką informacji .Nie tylko odświeżyliśmy wiedzę historyczną na temat niewolnictwa, wojny secesyjnej, zmian poglądowych w XIX wieku, ale spojrzeliśmy na problem z różnego punktu widzenia. Wykładowca odniósł się również do spraw współczesnych oraz ruchów międzynarodowych, takich jak „Black lives matter”,które walczą o poszanowanie godności człowieka. Może nie był to łatwy temat do przetrawienia, ale niezwykle istotny, szczególnie w czasach wojen i nienawiści, w jakich obecnie przyszło nam żyć!

Euroweek

Kolejny już raz wyruszyliśmy na warsztaty Euroweek, tym razem w kierunku Międzygórza, aby rozpocząć naszą przygodę z angielskim. W warsztatach językowych Euroweek corocznie bierzemy udział. Ponownie wyjazd zorganizowaliśmy przy współpracy ze Szkoła Podstawowa nr 13 im. Józefa Skrzeka w Siemianowicach Śląskich oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. M. Kopernika w Siemianowicach Śląskich .Jest z nami także grupka z Łazisk Górnych. Wczoraj po rozpakowaniu, pierwsze spotkanie z wolontariuszami, później integracja nie tylko międzyklasowa, ale i międzyszkolna. Dzisiaj od rana zajęcia w podgrupach, następnie spacer po okolicy i pełne, kreatywne zaangażowanie. Pięknie się oglądało scenki naszych uczniów, którzy bez problemu posługiwali się językiem angielskim. To pierwszy tak intensywny dzień i z pewnością zaliczamy go do udanych!

Warsztaty językowe

Po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole Akademię WSB w Dąbrowie Górniczej. Naszym gościem był dr Łukasz Mencner, który przygotował dla naszych uczniów dwa niezwykle ciekawe wykłady. W pierwszej części zatytułowanej „The future of English? Lingua Franca or a forgotten dialect?” dyskutował na temat globalizacji języka angielskiego; drugi wykład „English accents & dialects – short overview” dotyczył różnych dialektów i akcentów w obrębie języka angielskiego.

Kolejne warsztaty językowe w American Corner w Katowicach

Warsztaty językowe z wolontariuszami Bona Fides

W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides w środę 1 marca odbyły się warsztaty językowe z wolontariuszami z Turcji i Ukrainy. Podczas spotkań goście opowiadali o swoich krajach, ich kulturze i potrawach, przedstawiali ciekawostki związane ze swoimi państwami; opowiadali także o życiu w Polsce i czym się tutaj zajmują. Spotkanie z wolontariuszami było świetną okazję do rozwijania umiejętności językowych naszych uczniów.

Warsztaty w American Corner

PBL, czyli Project Based Learning, to metoda uczenia się oparta na współpracy w zespole,jak i na pracy indywidualnej.Tą właśnie metodą mieliśmy okazję pracować z uczniami w Centrum Kultury i Informacji Amerykańskiej,czyli American Corner w Katowicach. Wtorkowe przedpołudnie rozpoczęło się od przywitania i zaprezentowania młodzieży programów edukacyjnych, dzięki którym mogą oni uczyć się lub pracować w USA. Następnie dawka podstawowej wiedzy od native speaker’a, wdrożenie do projektu i burza mózgów.

Po półtoragodzinnej pracy, z wykorzystaniem zasobów Biblioteki UŚ, uczniowie klasy 1 c byli gotowi na prezentację swoich projektów. Na koniec quiz i podsumowanie pracy. Pobyt w American Corner okazał się wspaniałą okazją do sprawdzenia umiejętności językowych, społecznych i artystycznych.6.03 oraz 7.03 kolejne grupy z naszej szkoły będą miały zajęcia z PBL.

Warsztaty językowe – Akademia WSB

Po raz kolejny klasy językowe uczestniczyły w warsztatach zorganizowanych przez Akademię WSB w Dąbrowie Górniczej. Podczas pierwszych zajęć pt. “Discipline: Mastering the act and art. Of consistency” uwaga prowadzącego skupiła się na dyscyplinie, która jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu.

Druga część spotkania zatytułowana “Strategies for goal setting and achieving them” została poświęcona strategiom wyznaczania swoich celów oraz dążeniu do ich osiągnięcia. Uczniowie rozmawiali o odpowiednim planowaniu swoich działań, optymalizacji czasu oraz konsekwentnej realizacji swoich zamierzeń.

Następnie, uczniowie zostali podzieleni na grupy i brali udział w warsztatach pt. „Budowanie zespołu – jak skutecznie pracować w grupie?”. Ich zadaniem było wykonanie i prezentacja projektów o swoich mocnych stronach. Podczas zajęć rozmawiano o członkach zespołu i ich funkcjach.

Warsztaty językowe – Akademia WSB

W ramach współpracy z Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej uczniowie klas językowych uczestniczyli w wykładach prowadzonych przez dr. Łukasza Mencnera. Pierwsze zajęcia zatytułowane „Spoken English. How to understand what they say” dotyczyły poprawnego zrozumienia języka, jego akcentów; uczniowie dowiedzieli się, w których regionach świata angielski jest najbardziej popularnym językiem. Drugi wykład „Apps, online courses, web-based lessons and books – how to learn effectively?” przedstawiał powody uczenia się angielskiego, które obszary są najbardziej problematyczne dla uczniów; zaprezentowane zostały aplikacje do nauki języka.

Lekcje z wolontariuszem w klasie 2b

W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Bona Fides gościliśmy w szkole wolontariuszkę z Armenii. Anna opowiadała o swoim kraju, tradycjach z nim związanych, zapisała imiona uczniów w swoim języku. Nasi uczniowie przygotowali mnóstwo pytań, na które nasza gościni chętnie udzielała odpowiedzi. Anna odwiedziła nas po raz pierwszy, ale nie ostatni. W drugim semestrze uczniowie klas językowych będą mieć kolejną okazję spotkania wolontariuszki.

Warsztaty tłumaczeniowe

Warsztaty tłumaczeniowe dla klas językowych! Uczniowie z klasy 1D oraz 2B uczestniczyli w warsztatach z tłumaczenia piosenek w języku angielskim. Organizatorem warsztatów była Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. Podczas zajęć młodzież poznała zasady, którymi należy kierować się podczas tłumaczenia poezji i piosenek oraz rozwijała swoje kompetencje językowe.

Zajęcia z przedstawicielami Bona Fides

Przedstawiciele Bona Fides- Mehmet i Görkem z Turcji, pojawili się w I LO, aby opowiedzieć o swoim kraju, doświadczeniach oraz planach na najbliższą przyszłość. Tym razem odwiedzili klasy językowe, a więc 1c oraz 1 d- „nasze świeżynki” To nie pierwsza wizyta tych młodych ludzi w naszej szkole, ale niestety ostatnia. Ich pobyt w Polsce kończy się w tym miesiącu, wracają do swoich rodzin i obowiązków. Wkrótce pojawią się nowi wolontariusze i z pewnością będą tak sympatyczni, jak ci obecni.

Zajęcia dla klas językowych

Zajęcia dla klas językowych zorganizowane przez Akademię WSB w Dąbrowie Górniczej!

W ramach współpracy naszej szkoły z Akademią WSB przez cały rok szkolny uczniowie klas językowo-biznesowych będą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez wykładowców tejże uczelni. W październiku odbyło się pierwsze spotkanie, podczas którego młodzież wysłuchała wykładu pani Anny Szczepaniak na temat historycznych i literackich ikon kultury brytyjskiej. Druga część spotkania, prowadzona przez panią Aleksandrę Łabędź, była poświęcona podstawom planowania kariery zawodowej. Przeprowadzone zajęcia były nie tylko okazją do rozwijania kompetencji językowych uczniów, poznania kultury Wielkiej Brytanii, ale także możliwością zastanowienia się nad wyborem dalszej ścieżki zawodowej.

2022/2023

W środę 19 września uczestniczyliśmy w Inauguracji Otwartej Akademii Nauk Akademia WSB – WSB University w Dąbrowie Górniczej. Przypominamy, że uczelnia objęła patronatem nasze klasy o profilu językowo-biznesowym.

XX Konkurs Wiedzy o Kulturze Krajów Anglojęzycznych

We wtorek w murach naszej szkoły gościło 19 uczniów z 5 szkół podstawowych naszego miasta. To wszystko za sprawą XX Konkursu Wiedzy o Kulturze Krajów Anglojęzycznych, którego I LO oraz Szkoła Podstawowa nr 6 są organizatorami. Zadania konkursowe były o wysokim stopniu trudności, tym bardziej cieszymy się, że tak dobrze uczestnicy poradzili sobie z zadaniami. I miejsce zajął uczeń Sp11 Wojciech Gral, II miejsce Victoria Scheonge z Sp6, natomiast III miejsce Jakub Bednorz z Sp 1. Serdeczne gratulacje! Dziękujemy za zaangażowanie uczniom i ich opiekunom, a Radzie rodziców naszej szkoły za wsparcie.

Spotkanie z wolontariuszem Bona Fides

Umiejętność skutecznej komunikacji jest podstawą uczenia się języków obcych. Mając to na uwadze, po raz kolejny gościliśmy w szkole wolontariusza ze stowarzyszenia Bona Fides. Mehmet opowiadał uczniom z klasy 1B i 2A o swojej pasji podróżowania, możliwościach samodzielnego zorganizowania prywatnych wyjazdów oraz udziału w programach typu Erasmus+. Uczniowie mieli także okazję zapytać naszego gościa o jego prywatne poglądy i życie w Turcji. Dzisiejsza wizyta była kolejnym bardzo wartościowym i ciekawym spotkaniem dla wszystkich uczestników.

I Rejonowy Konkurs Dwujęzyczny

W piątkowe przedpołudnie 28 uczniów z 10 szkół podstawowych naszego rejonu podjęło się sprawdzenia swoich umiejętności językowych w I edycji konkursu, który ma za zadanie promować naukę języków obcych. Uczniowie wybierali wersję angielsko-hiszpańską, bądź angielsko- niemiecką. W sumie 15 osób wybrało pierwszą opcję, 13 drugą, więc szanse były równo rozłożone, aby zająć miejsce na podium.

Bardzo nas cieszy, iż oprócz siemianowickich szkół zaproszenie przyjęły szkoły z Katowic i Będzina. Liczymy, że kolejne edycje będą się cieszyć jeszcze większym zainteresowaniem.

Miejsca na podium zajęły następujące osoby:

I miejsce: Victoria Schwinge z Sp 6 Siemianowice Śląskie

II miejsce: Barbara Kotynia z Sp1 Siemianowice Śląskie

III miejsce: Mieszko Szmigel z Sp 66 Katowice

Wyróżnienie: Hanna Lizoń z Sp13 Siemianowice Śląskie

Wszystkim uczestnikom gratulujemy motywacji, ducha rywalizacji, a przede wszystkim wspaniałej wiedzy. Opiekunom dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas.

Gorące podziękowania dla pani Katarzyny Szyper, która przybliżyła naszym konkursantom tematykę obchodów Świąt Wielkanocnych w krajach anglojęzycznych. Zawsze chętnie wspiera nas i gości w murach naszej szkoły.Sławna myśl Franka Smith’a jest najlepszym podsumowaniem naszego konkursu.

„Znajomość jednego języka stawia cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają wszystkie drzwi na twojej drodze.” – nauka języków obcych może być zabawą, inspiracją i procesem przynoszącym wiele korzyści i radości.

Warsztaty teatralne po angielsku

Warsztaty teatralne po angielsku? Why not?

Uczniowie zainteresowani rozwijaniem swoich talentów aktorskich, ale także kompetencji językowych uczestniczyli w warsztatach teatralnych prowadzonych przez Dona – aktora pracującego w teatrze ETTC w Krakowie. Spotkanie było niezwykle ciekawym i cennym doświadczeniem, które bardzo zmotywowało młodzież do szeroko rozumianego rozwoju osobistego. Już planujemy następne warsztaty…tym razem w Krakowie.

Kolejne warsztaty z wolontariuszami z Bona Fides

Współpraca naszej szkoły z wolontariuszami ze Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej BONA FIDES nabiera tempa. Kolejny raz uczniowie uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych wspólnie z naszymi gośćmi. Dzisiaj odwiedzili nas wolontariusze Z Turcji, Hiszpanii oraz Włoch. Uczniowie z klas: 1A, 1B, 2A, 2B, 3A oraz 3C mieli wspaniałą okazję rozwijać swoje kompetencje językowe, poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ogólnie pojętej kultury europejskiej, wymienić się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na wiele interesujących tematów. Kolejne zaplanowane spotkanie już w marcu:)

Warsztaty językowe z Bona Fides

Podróżować znaczy żyć. A w każdym razie żyć podwójnie, potrójnie, wielokrotnie… I nawet jeśli tą podróżą jest tylko spotkanie w przestrzeni szkolnej, to może się ono stać źródłem nowej wiedzy i nowych doświadczeń, bo… i tak najważniejsze jest przecież to z kim nam będzie w tej podróży po drodze.Jako szkoła otwarta na innych i ciekawa świata nawiązujemy wciąż nowe relacje i podejmujemy współpracę z tymi, którzy chcą nas czegoś uczyć i odkrywać przed nami to, co nowe.W ramach trwającej od kilku lat współpracy ze Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej BONA FIDES, nasi uczniowie kolejny już raz mieli okazję wziąć udział w warsztatach językowych, które poprowadzili dla nich zaproszeni przez stowarzyszenie wolontariusze. To pierwsze w tym roku takie spotkanie. Goście z Hiszpanii, Turcji i Armenii spotkali się z uczniami klas: 1A, 1B, 2A, 3A i 3C, po to, by opowiedzieć im o swoich krajach, ich kulturze i tradycjach. Wartością dodaną takich spotkań warsztatowych są zarówno smaczki i ciekawostki, które znają tylko tubylcy i o których trudno wyczytać w oficjalnych przewodnikach, jak też bezpośredniość takich przekazów i naturalna okazja do rozmowy. Edukacja pozaformalna, której częścią są takie spotkania sprzyja przełamywaniu barier nie tylko językowych, ale też mentalnych, pokazuje młodym ludziom, jak można aktywnie korzystać z dobrodziejstw wolontariatu i uczy otwartości, na to, co dotąd nieznane. Kolejne spotkania z wolontariuszami już w styczniu, zatem zaczynamy odliczać niecierpliwie czas.

Dni programu Erasmus+

O znaczeniu znajomości przynajmniej jednego języka obcego nie ma co dyskutować. W naszym liceum możemy uczyć się aż trzech!!! i absolutnie każdy uczeń wie, że z takiej możliwości trzeba korzystać. W świecie bez granic dzięki posiadanym kompetencjom językowym wszędzie możemy czuć się jak u siebie w domu. Dlatego okazje takie jak Dzień Języków Obcych to dla naszej społeczności okazja do dobrej zabawy i wspólnego świętowania i z tego też powodu tradycyjnie już włączyliśmy się w inicjatywy związane z obchodami językowego święta, które w tym roku połączone zostały z programem Erasmus+. W dniach 13-15 października uczniowie wzięli udział w konkursie leksykalno-gramatycznym z języka hiszpańskiego, w którym zwyciężczynią została uczennica klasy 3d – Julia Jaworska, natomiast w konkursie na najlepszego mema o nauce języków obcych zwyciężyła Klaudia Janikowska z klasy 2b. Podczas zajęć języka niemieckiego uczniowie mieli okazję sprawdzić jaką moc łączenia ze sobą ludzi ma muzyka. Wielu z nas chętnie włączyło się w przygotowaną z tej okazji językową grę korytarzową. Zadaniem uczniów było rozwiązanie kilku zagadek leksykalno-gramatyczno-kulturowych z wykorzystaniem nieodłącznych na co dzień telefonów komórkowych. Znaleźli się i tacy, którym językowy trud i pedagogiczny wysiłek są absolutnie niestraszne i zdecydowali się przygotować i samodzielnie! poprowadzić lekcję języka angielskiego. Prezentacje, interaktywne quizy i lingwistyczne zadania spotkały się w pół drogi z chęcią i ambicjami Śniadkowiczów. Podsumowaniem działań szkolnych było wyjście poza nią – w piątek ekipa PoczytajMy wybrała się do Szkoły Podstawowej nr 6, żeby tam w koleżeńskiej dyskusji poszukać wspólnie argumentów potwierdzających wartość nauki języków obcych. Dla wszystkich jest oczywiste, że znaleźli ich całkiem sporo. Dziękując WSZYSTKIM za tegoroczne zaangażowanie, przypominamy, że: „nauka nowego języka to nie tylko nauka innych słów określających te same rzeczy, to również nowy sposób myślenia o różnych sprawach.” I niech to Was zachęci do wspólnych z nami działań w przyszłości.

Powtórki przed maturą na lekcjach języka angielskiego

Gry językowe to najlepszy sposób na powtórki przed maturą. Dzisiaj podczas zajęć języka angielskiego uczniowie klasy 3c nie tylko świetnie się bawili ale przede wszystkim powtarzali zagadnienia leksykalno-gramatyczne.

Realizacja innowacji z języka angielskiego „Wisdom begins in Wonder”.

Nowy rok szkolny to nowe wyzwania. Na nowo również poznajemy siebie, tym bardziej po tak długim okresie zdalnego nauczania. Klasa 3a w ramach innowacji „Wisdom begins in Wonder” integrowała się ze swoimi rówieśnikami. Uczniowie otrzymali zestaw 20 pytań, musieli podejść do kilku osób, zadać je, a następnie zrelacjonować. Dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy, pośmialiśmy się, a przede wszystkim aktywnie spędziliśmy 45 minut. Mam nadzieję, że ciekawość doprowadzi nas do wielu przemyśleń, zdobędziemy wiedzę i potrzebne umiejętności, nie tylko językowe!

Nadszedł czas na podsumowanie działań w ramach realizacji zadań wniosku stypendialnego.

Przypomnijmy, że uczeń naszej szkoły Andrzej Szyper otrzymał stypendium w wysokości 5000 zł na cele edukacyjne w ramach projektu Śląskie. Inwestujemy w talenty – VI edycja. Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, budżetu państwa oraz budżetu Województwa Śląskiego. Stypendysta przez kilka miesięcy realizował działania zawarte we wniosku. A były to:-w ramach języka angielskiego:1.Uzyskanie co najmniej oceny bardzo dobrej na koniec roku szkolnego- ocena końcowa to celujący!2.Przygotowanie prezentacji na temat: „Szkocja –kultura, tradycje, język, historia”. Andrzej przeprowadził lekcję w klasie I a i częściowo I b. Publikowaliśmy efekty na stronie Językowy Śniadek oraz facebook’u szkolnym.3.Stworzenie własnej strony internetowej dotyczącej: Wykorzystanie ICT w nauczaniu i uczeniu się języków obcych, ciekawe strony i aplikacje do nauki języków obcych- rekomendacje- poniżej prezentujemy link, który was przekieruje do strony stworzonej przez naszego ucznia. Korzystajcie czytajcie, będzie na bieżąco aktualizowana: https://easyenglishtools.wordpress.com/Andrzej dodatkowo zaangażował się w działania projektu zagranicznego Erasmus+ biorąc udział w spotkaniu on-line, podczas którego prezentował obchody Świąt Bożego Narodzenia w Polsce.- w ramach fizyki:1.Uzyskanie co najmniej oceny bardzo dobrej na koniec roku szkolnego- ocena końcowa to celujący!,2.Przygotowanie referatu na zajęcia kreatywne, na temat: „Zastosowanie działanie i wykorzystanie programu graficznego”. Prezentacja odbyła się w maju, podczas lekcji zdalnych.3.Wykonanie pracy badawczej o tematyce: Zaplecze laboratoryjne z fizyki wraz z opracowaniem instrukcji pomiarowych. Stworzenie własnej strony internetowej laboratorium fizycznego. Stypendysta przygotował zestaw doświadczeń optycznych- Tarcza Kolbego. Jest to 6 doświadczeń z pełnym opisem przebiegu, potrzebnych narzędzi oraz wynikami. Przysłużą się one kolejnym uczniom podczas lekcji fizyki, gdyż są niejako instrukcją, a więc jest to materiał dydaktyczny do wielokrotnego wykorzystania. Efekty pracy Andrzeja będą pojawiały się na stronie szkoły, zachęcamy do korzystania oraz brania przykładu! Gratulujemy ciężkiej pracy, wspaniałych efektów i życzymy zasłużonego wypoczynku!

Podsumowanie 3. edycji Szkolnej Ligi Językowej

Dziękujemy ProfiLingua Katowice za ufundowanie nagrody głównej – vouchera o wartości 1000zł na wybrany kurs językowy. Dziękuję wszystkim uczniom,którzy co miesiąc zmagali się z gramatyką i słownictwem. Jesteście wielcy!!

Polsko-Niemiecka współpraca młodzieży

Spora dawka historii na niemieckim

Odrobina wiedzy o społeczeństwie, spora dawka historii, kilka haseł w polsko – niemieckiej wersji językowej i zacięta rywalizacja sportowa to gotowy przepis na realizację ścieżki międzyprzedmiotowej. Co było inspiracją do przeprowadzenia zajęć w takiej formie? Już Wam wyjaśniamy! 17 czerwca 1991 roku, równocześnie z podpisaniem traktatu dobrosąsiedzkiego, podpisano Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o niemiecko-polskiej współpracy młodzieży. Dzisiejsze święto było też okazją do projekcji filmu z naszej szkolnej wymiany polsko – niemieckiej w ramach Deutsch-Polnisches Jugendwerk – Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży i musicie wierzyć nam na słowo, że będą kolejne. Mamy już mnóstwo pomysłów! Tymczasem zobaczcie film z naszej ostatniej wymiany…

Zwyczajna lekcja w niezwykłym miejscu

Co ma wspólnego szkolny ogródek i piękna słoneczna pogoda? Klasa 2c miała dzisiaj okazję popracować w grupach, wykonując ćwiczenia powtórkowe i utrwalające materiał w formie quizów.

Oficjalne wręczenie nagród za konkurs Wiedzy o Kulturze Krajów Anglojęzycznych

Ostatniego dnia maja zaprosiliśmy do murów naszej szkoły uczestników II etapu Konkursu Wiedzy o Kulturze Krajów Anglojęzycznych. Nasi goście mieli okazję zagrać w kahoota, obejrzeć naszą szkołę oraz pokrzepić się czymś słodkim. Oficjalnie wręczyliśmy nagrody za konkurs oraz podziękowania dla nauczycieli poszczególnych szkół biorących udział w konkursie.

Dzień Austrii

Czy jest możliwe w niespełna dwie godziny poznać historię, najpiękniejsze zabytki i ciekawostki o Austrii, posłuchać najwspanialszych utworów Mozarta, usiąść i delektować się pysznym wiedeńskim sernikiem w duecie z filiżanką gorącej i pachnącej kawy? Nasza odpowiedź brzmi – tak jest to możliwe. W niezwykłą podróż do Austrii zabrały nas dzisiaj Asia i Klaudia… Wyobraźcie sobie, że Asia sprawiła nam wszystkim, a w szczególności Frau Iwonie ogromną niespodziankę i przygotowała piękną replikę dzieła Gustava Klimta „Pocałunek”. Dzieło Asi będzie wspaniałym uzupełnieniem wystroju pracowni języka niemieckiego. A kto serwował nam pyszną kawusię? Mateusz! Dzień Austrii zaliczamy do jak najbardziej udanych.

Uczennice w roli nauczycielek na lekcji angielskiego

Pierwsza, stacjonarna lekcja języka angielskiego w klasie 1a miała niecodzienny przebieg. W rolę nauczycieli, a właściwie nauczycielek wcieliły się Ola i Iza. Dziewczyny przygotowały powtórkowe gry językowe, a zachętą do pracy były plusy z aktywności. Wcale nie było tak źle z tą wiedzą po 'zdalnym nauczaniu’. Brawo!

XIX Konkurs Wiedzy o Kulturze Krajów Anglojęzycznych

We wtorkowe popołudnie uczniowie 7 siemianowickich szkół podstawowych (SP1,3,5,6,11,13,16) zmierzyli się z 66 pytaniami dotyczącymi kultury, tradycji, historii krajów anglojęzycznych. Wśród pytań pojawiły się i takie sprawdzające wiedzę współczesną. Test nie należał do łatwych, jak przystało na II etap konkursu. Konkurs rozpoczął pan wicedyrektor I LO, mgr Marcin Pytlik, który przywitał uczniów i nauczycieli poszczególnych szkół oraz życzył powodzenia uczestnikom konkursu. W przerwie uczniowie spotkali się z panią Katarzyną Szyper, autorką wielu publikacji oraz bloga, który jest źródłem cennych informacji dla wielbicieli kultury brytyjskiej, czy też amerykańskiej. Gość opowiedział nam o swoich podróżach po Stanach Zjednoczonych. Dyrektor I LO mgr Agata Krzysztofik zakończyła konkurs licznymi podziękowaniami, w tym dla dyrekcji i nauczyciela Szkoły Podstawowej nr 6 za współorganizowanie konkursu. Poszczególnie miejsca przypadły uczniom następujących szkół:

I miejsce: Mikołaj Kolenda- Szkoła Podstawowa nr 1 im. M. Kopernika w Siemianowicach Śląskich który uzyskał 45 pkt

II miejsce: Maksymilian Okoń – Szkoła Podstawowa nr 13 im. Józefa Skrzeka w Siemianowicach Śląskich z wynikiem 43 pkt

III miejsce: Radosław Mazurek- SP 5 Siemianowice zdobył 42 pkt

Nagrody i dyplomy zostaną wręczone 31 maja o godz.15.00 w budynku I LO, zapewnimy atrakcje naszym konkursantom. Zapraszamy wszystkich uczestników II etapu wraz z rodzicami i nauczycielami. Dziękujemy za udział, wspaniałe przygotowanie do konkursu. Liczymy na was za rok!

Ostatnia prosta do finału „Szkolnej Ligi Językowej”

Przed nami ostatnia prosta przed wielkim finałem naszej Szkolnej Ligi Językowej !! Już wkrótce poznamy laureata III edycji i zwycięzcę nagrody głównej ufundowanej przez ProfiLingua Katowice. Przedstawimy wyniki 7 rundy. Ogromne brawa za wytrwałość dla wszystkich uczestników !!

Spotkanie z wolontariuszami stowarzyszenia „Bona Fides”

Dzisiejszego poranka gościliśmy w klasie 1a/b gości z Hiszpanii ze stowarzyszenia Bona Fides. Jose i Juanjo opowiedzieli nam o sobie, o swoim kraju, o instytucji goszczącej Bona Fides, dzięki której mogą zdobywać doświadczenie w Polsce, a mieszkają w Katowicach już od 8 miesięcy. Pod koniec lekcji w jednej grupie mieliśmy okazję posłuchać języka hiszpańskiego, goście opowiedzieli nam o sobie również w języku ojczystym, co było nie lada frajdą. Spotkanie minęło w przyjemnej atmosferze, padały pytania, na które nasi goście chętnie odpowiadali. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie. Wolontariuszy można śledzić na facebooku na „from Katowice with Love”

6 runda Szkolnej Ligi Językowej

Dzieję się !! Trwa zacięta rywalizacja w naszej Szkolnej Lidze Językowej. Do końca pozostały 2 rundy i poznamy szkolnego poliglotę i zwycięzcę nagrody głównej, którą jest voucher o wartości 1000zł na wybrany przez siebie kurs językowy. Fundatorem nagrody jest ProfiLingua Katowice

Wszystkim uczniom ogromne brawa za zaangażowanie.

Międzyszkolny Konkurs Dwujęzyczny

25 marca o godz.9.00 odbył się II etap Międzyszkolnego Konkursu Dwujęzycznego, którego nasza szkoła była organizatorem. W konkursie udział wzięło 13 uczniów z 4 szkół podstawowych, w których drugim językiem nauczanym jest język hiszpański. Byli to uczniowie, którzy przeszli do II etapu na podstawie eliminacji w etapie szkolnym. Konkurs rozpoczęła pani dyrektor Agata Krzysztofik, która przywitała uczestników, podziękowała za udział w konkursie i życzyła wszystkim powodzenia. Uczestnicy rozwiązywali zadania otwarte i zamknięte z języka angielskiego oraz hiszpańskiego. Test okazał się dość trudny, była spora rozbieżność pomiędzy wynikami, tym bardziej wielkie brawa dla zwycięzców. Przedstawiamy wyniki konkursu, które zostały ogłoszone przez pana Marcina Pytlika, wicedyrektora nasze szkoły:

I miejsce: Victoria Schwinge – ze Szkoły Podstawowej nr 6 z pięknym wynikiem 58 punktów na 62!!!

II miejsce: Dominika Cecot- ze Szkoły Podstawowej nr 16 otrzymując 51punktów.

III miejsce: Wiktoria Wollnik- ze Szkoły Podstawowej nr 1 z wynikiem 46 punktów.

Wielkie podziękowania zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli szkół podstawowych naszego miasta. W tym trudnym czasie uczestnictwo w dodatkowych formach aktywności szkolnej to rzecz zasługująca na uznanie. Gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Warsztaty o obchodach Dnia Świętego Patryka

W poniedziałkowy ranek klasa II a oraz część klasy I a i b brała udział w warsztatach kulturowych, prowadzonych przez panią Katarzynę Szyper, która po raz drugi zaszczyciła nas swoją obecnością. Nasz gość podzielił się z nami wiedzą, tym razem dotyczącą obchodów Dnia Świętego Patryka, patrona Irlandii oraz wszystkiego, co jest z tym związane. Podczas spotkania wysłuchaliśmy trochę historii, zapoznaliśmy się z legendami, ciekawostkami i nowinkami na temat obchodów dnia patrona na całym świecie. Szczególnie sugestywne były piękne zdjęcia, również z prywatnej kolekcji. Dziękując za poświęcony czas, pragniemy przy okazji pogratulować, gdyż w wydaniu lutowym Forbes Women Polska, pani Kasia znalazła się wśród 25 kobiet, które warto obserwować na Linkedln. Polecamy więc sledzić jej konta, nie tylko na Linkedln, ale także na Facebook’u, Instagramie. Na załączonych zdjęciach linki. Ponadto zachęcamy do zapoznania się z nagraniem dzisiejszych warsztatów:

Hiszpania, Korea, Czeladź czy Siemianowice – prezentacje uczniów po angielsku

Umiejętność prowadzenia skutecznej prezentacji jest kluczową umiejętnością, którą powinien posiadać każdy. Skuteczna prezentacja może pomóc w pracy, a póki co może stać się jednym z elementów matury ustnej, dlatego też przygotowujemy naszych uczniów na każdą ewentualność. Przez ostatnie 3 tygodnie uczniowie klasy 1 a i 1 b występowali w roli asystenta nauczyciela. Prowadzili część lekcji prezentując swoim rówieśnikom przygotowane przez siebie projekty. Część grupy dostała za zadanie wcielić się w rolę przewodnika swojego miasta, tak więc uczniowie oprowadzili nas po Siemianowicach Śląskich, Katowicach i Czeladzi. Druga część klasy wcielała się w rolę przewodnika zagranicznego. Wśród wybranych przez młodzież krajów pojawiła się Hiszpania, Korea, Australia, Stany Zjednoczone Ameryki, Włochy, Bułgaria i wiele innych. Jedni skupili się na zabytkach, inni na tradycjach i zwyczajach danego obszaru. Muszę przyznać, że większość uczniów świetnie poradziła sobie z zadaniem i zastosowała się do wskazówek nauczyciela. Dziękuję za zaangażowanie

24 luty 202r. Konkurs dwujęzyczny ( angielsko-hiszpański)

W dniu dzisiejszym odbył się I etap Konkursu Dwujęzycznego, którego organizatorem jest nasza szkoła. W konkursie udział wzięli uczniowie 4 szkół podstawowych, w których drugi język nauczany to hiszpański. Uczniowie zmierzyli się z ponad 70 pytaniami w dwóch językach i wyszło im to wyśmienicie. II etap konkursu jest przewidziany na 25.03.br, wtedy wyłonimy zwycięzców. Przy tej okazji zorganizowaliśmy konkurs dla naszych licealistów. Rywalizacja była zacięta. Poniżej przestawiamy wyniki:

I miejsce: Andrzej Szyper z klasy I b

II miejsce i tylko 1 punkt mniej: ex aequo Klaudia Błąkała i Nina Baranowska z klasy II a

III miejsce i tylko 2 punkty mniej: ex aequo: Aleksandra Majchrzyk i Aleksy Więdłocha z klasy III a

Cieszy nas, że na podium stanęły osoby z różnych klas. Dziękujemy za udział. Nagrodami będą oczywiście oceny z języków obcych!

Szkolna Liga Językowa – wyniki rundy 5

Ale się działo!

 Kolejna runda naszej Szkolnej Ligi Językowej już za nami! Jeszcze kilka rund przed nami i poznamy zwycięzcę 

 Dziękuję wszystkim szkolnym poliglotom za motywację i zaangażowanie oraz wytrwałość w comiesięcznych starciach z gramatyką i słownictwem !!

Wyniki walentynkowego konkursu plastyczno-językowego

Dwie kategorie – I LO i szkoły podstawowe

Kto wygrał? Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy i nagrody

O terminie i formie ich wręczenia poinformujemy niebawem

Kolejna runda Szkolnej Ligi Językowej

III edycja Szkolnej Ligi Językowej jest już na półmetku. Między uczniami trwa zacięta rywalizacja. Jeszcze nic nie jest przesądzone. Każdy może wygrać. Zapraszamy do śledzenia naszego fanpage’a Językowy Śniadek

Świąteczne spotkanie z Panią Katarzyną Szyper

Tradycje świąteczne są niezwykle ważne, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Ucząc się języków obcych, poznajemy również kulturę i tradycje danego obszaru. Pani Katarzyna Szyper, z wykształcenia filolog angielski, autorka blogu, ebooków, artykułów, a ponadto beneficjentką kursu, a następnie studiów podyplomowych w Ameryce, to właściwa osoba, aby opowiedzieć nam o obchodach Świąt Bożego Narodzenia zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i Stanach Zjednoczonych. Podczas wspaniałej prezentacji, mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawostek, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Były fakty, przepiękne zdjęcia, ale i element zaskoczenia, co sprawiło, że czas szybko płynął i przyjemnie się słuchało. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy I a, II a oraz część uczniów klasy I b, czyli klas humanistycznych. Dziękujemy bardzo za poświęcenie czasu, perfekcyjny i rzetelny wykład. Liczymy na dalszą współpracę. Polecam blog pani Katarzyny oraz konta na Instagramie, czy też Facebooku. Tam znajdziecie więcej publikacji oraz ciekawych artykułów na temat nauki języków obcych.

Międzyszkolny Konkurs Plastyczno -Językowy „Was tust du für die Umwelt?”

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej odbył się Międzyszkolny Konkurs Plastyczno -Językowy „Was tust du für die Umwelt?” dla uczniów szkół podstawowych oraz uczniów I LO. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu plakatu promującego działania na rzecz ochrony środowiska i opisaniu ich w języku niemieckim. Dziękujemy pani Natalii Pisarzowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 13 oraz panu Piotrowi Cieślikowi ze Szkoły Podstawowej nr 6 za przygotowanie uczniów do konkursu. Wyniki konkursu prezentujemy na plakacie. Zwycięzcom gratulujemy. Nagrody w konkursie ufundował Wydział Gospodarki Komunalnej UM Siemianowice Śląskie oraz I Liceum Ogólnokształcące. Nagrody oraz dyplomy zostaną dostarczone bezpośrednio do szkół do końca listopada.

CZY JĘZYK OBCY NIE JEST MI OBCY? CZYLI DNI JĘZYKÓW OBCYCH W I LO

Europejski Dzień Języków to międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Nasza szkoła również włącza się w te obchody, gdyż w naszym mniemaniu znajomość języków obcych otwiera niejedne drzwi i jest kluczową umiejętnością w obecnym, wielokulturowym świecie.

Nasze aktywności rozpoczęliśmy we wtorek. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z kulturą hiszpańską i brytyjską. Pod kodami Qr czekały na nich wyzwania anglojęzyczne, a zdjęcia sławnych osób i miejsc hiszpańskich rozwieszonych po całej szkole należało odszukać i właściwie dopasować . Najbardziej zaangażowała się klasa 2c, gdzie widać było pracę zespołową. Kolejnego dnia reprezentacje klas podjęły się rywalizacji w ramach Kahoot, który zawierał zagadnienia leksykalne z trzech jezyków obcych, nauczanych w naszej szkole. Miejsce trzecie zajęła klasa 1a, drugie 2 b, natomiast podium przypadło klasie 3a. Nikogo to nie dziwi, gdyż klasa maturalna to świetni językowcy, weterani naszych konkursów językowych!!!

Frank Smith powiedział “Jeden język ustawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze.”. W takim razie ile drzwi się przed wami otworzy, gdy opanujecie więcej języków? Życzymy Wam otwartości, motywacji i sukcesów językowych!!!

W ostatnim dniu językowych zmagań przyszedł czas na Dzień Niemiecki, który rozpoczęliśmy od wspólnego śniadania „auf richtig deutsche Art”, daniem głównym była oczywiście Wurst. Pełni energii przystąpiliśmy do realizacji zadań, sprawdzających zarówno naszą wiedzę jak i umiejętności językowe. Memospiel była świetną formą rozgrzewki językowej. Następnie wyposażeni w przewodnik wyruszyliśmy w podróż do Berlina. Naszą wiedzę na temat stolicy Niemiec mogliśmy sprawdzić podczas bardzo zaciętej rywalizacji w formie quizu Kahoot. Drużyna „Haribo” zwyciężyła

! Praca z piosenką „Heute, morgen, übermorgen” była niespodzianką dla wrażliwych muzycznie. I tak właśnie w niemieckim stylu zakończyliśmy tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Języków.

Językowo zakręcony rok w Śniadeku

To był niesamowity rok, ale nie tylko przez pandemię, która wpłynęła na wiele ludzkich istnień, ich sposób funkcjonowania i pojmowania świata. Wiele się działo u nas w zakresie języków obcych. Może nie wszystko, co zaplanowaliśmy zostało zrealizowane, ale co się odwlecze, to nie uciecze
W minionym roku szkolnym:
1. We wrześniu obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych, gościliśmy wolontariuszy z Hiszpanii, Ukrainy i Włoch, którzy pięknie w języku angielskim opowiadali nam o swoich krajach.
2. W październiku szukaliśmy nowych kontaktów zagranicznych podczas udziału p. Agnieszki w seminarium w Bratysławie. W tym samym miesiącu byliśmy na pięciodniowych warsztatach językowych Euroweek, gdzie szlifowaliśmy umiejętności lingwistyczne, a także odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Niemczech.
3. Uczniowie klas pierwszych brali udział w zajęciach innowacyjnych, w ramach rozszerzenia z języka angielskiego oraz ciekawych projektach podczas lekcji języka niemieckiego.
4. W grudniu mieliśmy konkurs na najpiękniejszą kartkę obcojęzyczną. Ponadto uczniowie w ramach zajęć w American Corner poznawali ciekawostki dotyczące kultury amerykańskiej. Kolejna akcja to Advent Calendar- zadaniem uczniów było odczytanie zakodowanych pytań w postaci kodu QR, które zawierały pytania z kultury krajów anglojęzycznych.
5.Cały rok uczniowie sprawdzali swoje umiejętności w ramach Ligi Językowej, w której główną nagrodą jest półroczny, darmowy kurs języka angielskiego w szkole ProfiLingua. W tym roku ponownie wygrał Aleksy Więdłocha!
6. 11 lutego uczniowie naszej szkoły brali udział w III Szkolnym Konkursie Wiedzy z Języka Hiszpańskiego . Ale była niespodzianka -I miejsce uczennica klasy I Nina Baranowska, która pokonała starsze roczniki!
7. Cały rok aktywnie uczestniczyliśmy w działaniach projektowych Erasmus+, odbyły się dwie wizyty w ramach mobilności zagranicznych.
8. W maju, pomimo pandemii udało nam się przeprowadzić cyfrowy Konkurs Dwujęzyczny( angielsko- hiszpański). Zwyciężyła weteranka konkursów Aleksandra Majchrzyk.
Nie tylko w trakcie zdalnego nauczania rozwijaliśmy swoje umiejętności cyfryzacyjne, ponieważ korzystanie z ipadów, telefonów komórkowych, stron internetowych do nauki języków obcych, kahoot.it, czy quizizz.com jest wpisane w nasze zajęcia z uczniami!

Finał Szkolnej Ligi Językowej

‼️Finałowa runda za nami ‼️
Zwycięzcą II edycji Szkolnej Ligi Językowej został ? Aleksy Więdłocha ?? Gratulacje dla wszystkich uczestników!! Gratulacje dla Magdalena Wleciał, która dzielnie walczyła do samego końca.
Dziękujemy szkole językowej ProfiLingua Katowice za ufundowanie nagrody głównej- semestralny kurs języka angielskiego!!
Wszystkich chętnych zapraszam już do udziału w III edycji naszej Szkolnej Ligi Językowej – ruszamy od września!

Cyfrowy konkurs dwujęzyczny

Skoro wszystko odbywa się w „sieci”, to dlaczego nie konkurs, który zgodnie z harmonogramem miał się odbyć w naszej szkole? Pomimo kilkunastogodzinnego kontaktu z monitorem laptopa, komputera, czy też ekranu telefonu, nie zabrakło kilkunastu śmiałków, którzy w środowe popołudnie zalogowali się na quizizz.com, aby rozwiązać zarówno zamknięte, jak i otwarte pytania konkursowe. Pośród zadań pojawiły się teksty do czytania zarówno w języku angielskim, jak i hiszpańskim, zagadnienia leksykalne, gramatyczne oraz sprawdzające reagowanie językowe. Poziom konkursu był wysoki, zawierał materiał realizowany zarówno w klasie pierwszej, jak i częściowo drugiej.
Miło mi przedstawić wyniki konkursu:
I miejsce: Aleksandra Majchrzyk z kl. II a
II miejsce ex aequo: Nina Baranowska oraz Klaudia Błąkała z kl. I a
III miejsce: Aleksy Więdłocha z kl. II a
Nie możemy fizycznie się spotkać, dlatego nagrodą dla zwycięzców będą oceny celujące z aktywności, zarówno z języka angielskiego, jak i hiszpańskiego, a także dodatnie punkty z zachowania. Dziękuję wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i motywację! Bardzo mnie cieszy, że podjęliście się tego wyzwania!

III Szkolny Konkurs Wiedzy

11 lutego uczniowie klas pierwszych i drugiej zmierzyli się z zadaniami dostosowanymi odpowiednio do ich poziomu językowego, z uwzględnieniem zagadnień kulturowych.
W III Szkolnym Konkursie Wiedzy udział wzięło 19 uczniów. Najlepsza okazała się Nina Baranowska z kl. I a, która zdobyła aż 70,5 punktów na 77 możliwych. II miejsce zajął Sebastian Stropek z klasy I d, który miał kilka punktów mniej i tuż za nim ze zbliżonym wynikiem Oliwia Wyrwalec z klasy I a.
Dziękuję wszystkim uczniom za udział, gratuluję najlepszym!

13 lutego 2020r.

Szwajcarskie rozmaitości na lekcji języka niemieckiego….Było interesująco i bardzo pysznie… Sebastian w roli H.Dunanta sprawdził się jak zwykle doskonale… Takie rzeczy tylko w Śniadku!

22 grudnia 2019r.- Podsumowanie świątecznego konkursu „Advent Calendar”

Świąteczny konkurs „Advent Calendar- czyli zakodowane prezenty” zakończony. Dziękuję uczniom za zaangażowanie, w szczególności: Otylia Czyż, Gosia Łatacz oraz Paweł Litiński. Zadaniem uczniów było odczytanie zakodowanych pytań w postaci kodu QR, które zawierały pytania z kultury krajów anglojęzycznych.

17 grudnia 2019r.

Ogólnopolski Konkurs „Turbolandeskunde

?Nasza drużyna w składzie Dawid, Mateusz i Sebastian zakwalifikowała??? się do II etapu Ogólnopolskiego Konkursu „Turbolandeskunde – Wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego”??. Tegoroczna edycja sprawdzała wiedzę na temat Szwajcarii. Organizatorem konkursu jest Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego. Konkurs odbywa się pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego (IDV) oraz przy wsparciu Goethe Institut w Warszawie. Przed nami mnóstwo pracy!

16 grudnia 2019r.

Herbatka z niezwykłym gościem

„Do nieporozumień między ludźmi dochodzi przez barierę językową…” (Ludwik Zamenhof).
„Herbatka z niezwykłym gościem” to nasz pomysł na szkolne obchody Dnia Esperanto i Dnia Herbaty. Sebastian – pasjonat historii i języków zaprosił nas w podróż do przeszłości, do czasów, kiedy żył Ludwik Zamenhof – twórca języka esperanto. Sebastian doskonale sprawdził się w roli nauczyciela:). Niech żałują Ci, którzy nie skorzystali z darmowej lekcji języka.

4 grudnia 2019

Spotkanie w American Corner

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu na temat kultury amerykańskiej U.S, które poprowadziła zastępca attaché ds. kultury Elizabeth Blumenthal. Zajęcia odbyły się w American Corner w Katowicach.

16 listopada 2019r. – zajęcia w ramach rozszerzenia z języka angielskiego

W bieżącym roku szkolnym w ramach rozszerzenia z języka angielskiego uczniowie klasy I a realizują innowację pt.:” Wisdom begins in wonder”. Jak sama nazwa mówi chcemy pobudzić ciekawość uczniów, zmotywować ich do pracy i działania. Mamy nadzieję, że egzamin dojrzałości wspaniale zdadzą, nie tylko na papierze, ale i w życiu.
Oprócz stosowania innowacyjnych metod i form pracy z leksyką oraz gramatyką, takich jak TED Talks, Kahoot, czy Quizizz, stosujemy metody tradycyjne. Po otrzymaniu zakresu słownictwa potrzebnego do przeprowadzenia rozmowy o pracę, nasza młodzież przygotowywała się do scenek sytuacyjnych.
Wszyscy uczniowie wspaniale zaprezentowali się i mogą śmiało ubiegać się o pracę. Niektórzy wykazali się profesjonalizmem i przyszli na rozmowę o pracę w garniturach! Dopełnieniem tematyki będzie napisanie podania o pracę, na podstawie wzoru otrzymanego od nauczyciela.
Dziękuję za wspaniałe podejście, kreatywność, zaangażowanie i profesjonalizm.

14 listopada – Zajęcia z języka niemieckiego

Czy odmiana przymiotnika w języku niemieckim ??musi być nudna? W naszej szkole na pewno nie?. Wystarczy udostępnić uczniom zasoby szafy w pracowni językowej i pokaz mody w niemieckiej wersji językowej gotowy???

13 listopada – „Lekcja marzeń” na języku niemieckim

Filmy pomagają w przekazywaniu wiedzy na temat Niemiec – niemieckiej kinematografii, kultury, historii i społeczeństwa oraz zwiększają motywację do nauki języka niemieckiego. Oglądając filmy w języku niemieckim możemy rozwijać sprawność słuchania ze zrozumieniem, poznajemy nowe słówka, ćwiczymy wymowę. „Lekcja marzeń” (Der ganz großer Traum) – to film na podstawie prawdziwej historii młodego nauczyciela języka angielskiego oraz pioniera piłki nożnej, Konrada Kocha, opowiada o początkach piłki nożnej w Niemczech. Przedstawia historię pewnej klasy, która zarażona przez swojego nauczyciela miłością do piłki nożnej, z biegiem czasu staje się prawdziwą drużyną. Ten film to podróż w czasie do epoki, w której w szkole panowała dyscyplina oraz porządek a piłka nożna była określana w mediach jako barbarzyńska choroba Anglików. Jak uczniowie ocenili film? Sądząc po ilości kartek wrzuconych do pojemnika z uśmiechniętą buźką, film się podobał:). Czy można zamienić pracownię języka niemieckiego na salę kinową? Oczywiście! Tak właśnie było dzisiaj w I LO.

„Na Anioł Pański biją dzwony .. zaduszkowe przedstawienie Kawiarenki Literacko-Teatralnej „To i Owo”

” Vanitas vanitatum et omnia vanitas” ( marność nad marnościami i wszystko marność) powiedział kiedyś Kohelet…
Przedstawienie Kawiarenki Literackiej ” To i Owo” pt. ” Na Anioł Pański biją dzwony…”, której oficjalna premiera miała miejsce we wtorkowe popołudnie, wpisuje się w smutną konwencję przemijania, Zaduszki zaś są wspaniałym pretekstem do wyrażenia jesiennej i melancholijnej zadumy na kondycją współczesnego świata. Piękna i metafizyczna poezja Tetmajera, Leśmiana, Staffa oraz mądre myśli Olgi Tokarczuk otworzyły przed zgromadzoną dziś w Siemianowickim Centrum Kultury publicznością cudowne zaświaty wyobraźni.
I choć, jak twierdzi Tokarczuk: ” Bóg stworzył człowieka z oczami z przodu, a nie z tyłu głowy, co znaczy, że człowiek ma się zajmować tym co będzie, a nie tym co było” , to są w ciągu roku takie chwile, gdy zatrzymać się i spojrzeć za siebie po prostu trzeba… dzisiejsze popołudnie dało nam ku temu wyjątkową sposobność…

25-29 października 2019

Warsztaty językowe EuroWeek Szkoła Liderów

Pod koniec października uczniowie klas pierwszych naszego liceum uczestniczyli w szkoleniu językowym EuroWeek Szkoła Liderów. Integrowaliśmy się z uczniami dwóch innych siemianowickich szkół podstawowych ( SP 1 i SP13).
Dzień rozpoczynaliśmy od zajęć ruchowych tzw.energizerów, które odbywały się na świeżym powietrzu. Taniec i śpiew łączy ludzi, tak też było i u nas. Po pozytywnej dawce energii, licealiści zabierali się do intensywnej pracy. Nie było czasu na monotonię. Innowacyjne metody oraz interaktywne warsztaty sprzyjały komunikacji, wymianie doświadczeń, co w efekcie przełożyło się na unikatowe projekty, które były prezentowane przez grupy uczniów z wielką pasją i oddaniem.
Szlifując mowę Szekspira, uczniowie wyzbywali się kompleksów, zapominali o niedociągnięciach językowych, natomiast uwierzyli w to, iż najważniejsza jest komunikacja sama w sobie. Wszystko to dzięki wspaniałym wolontariuszom z Brimy, Indonezji, Meksyku, Turcji oraz Wietnamu, którzy starali się jednoczyć naszą młodzież, dodawali im otuchy i wiary we własne możliwości.
Zajęcia językowe przeplatane były prezentacjami krajów, z których pochodzili nasi wolontariusze. Ponadto, w przerwach między zajęciami, korzystając z uroków złotej, polskiej jesieni, dotlenialiśmy nasze płuca, spacerując po przepięknym uzdrowiskowym mieście, jakim niewątpliwie są Duszniki Zdrój.
Wymiernym sukcesem warsztatów EuroWeek Szkoła Liderów są zadowoleni uczestnicy, nabyta wiedza w otoczeniu praktycznej nauki języka angielskiego, a także nowe przyjaźnie. . Roger Bacon powiedział „Znajomość języka jest kluczem ku mądrości.” Zachęcamy więc do udziału w przyszłym roku i poszerzania wiedzy.

3 października 2019r.

Dzień Niemiecki w Śniadku!

Niespełna tydzień temu dokładnie 26. września świętowaliśmy Europejski Dzień Języków, a dzisiaj uczestniczyliśmy w kolejnym językowym wydarzeniu, jakim był Dzień Niemiecki. Dzień Zjednoczenia Niemiec, który przypada dokładnie 3 października był dla nas inspiracją do zorganizowania szkolnej uroczystości, mającej na celu propagowanie nauki języka niemieckiego. Lekcja historii z Sebastianem i fizyka z Einsteinem to niespodzianka przygotowana przede wszystkim dla tych uczniów, którzy w naszej szkole uczą się języka niemieckiego. Wiele emocji i wielkie zaskoczenie wywołał pokaz mody – rzecz jasna w niemieckiej wersji językowej. Piękne modelki zaprezentowały się w charakterystycznych niemieckich strojach. Była niemiecko – polska wersja gry korytarzowej „D wie Deutschland”, niemiecka muzyka oraz niemieckie przekąski. Jak widać Dzień Niemiecki to impreza, która uczniom daje szansę rozwinąć skrzydła, potrenować kreatywność, pouczyć się inaczej niż w ławce i przekonać się, jaką frajdą może być nauka języka niemieckiego.

2 luty 2019r.

Warsztaty językowe w Hiszpanii

W dniach 26.01 do 02.02.2019 młodzież brała udział w zajęciach językowych w stolicy Hiszpanii.
Każdego dnia 4 godziny szkolenia językowego, później warsztaty kulturowe. Najbardziej emocjonujące warsztaty salsy i merengue, rozkoszne warsztaty kuchni hiszpańskiej i wiele innych atrakcji. Ponad tydzień w Madrycie minął jak jeden dzień! Uczniowie zachwyceni, bogatsi o doświadczenia, zmotywowani do pracy. Więc vamos a volver a España, a kiedy? Czas pokaże!

27 września 2019r.

Europejski Dzień Języków Obcych

26 września rozpoczęliśmy świętowania Europejskiego Dnia Języków. W tym dniu podczas zajęć języka angielskiego uczniowie poszerzali swoją wiedzę z zakresu kultury krajów anglojęzycznych: rozwiązywali quiz, oglądali film o różnicach pomiędzy Wielką Brytanią i USA; poznali przysłowia i idiomy w języku obcym, a także mieli okazję dowiedzieć się kto ze sławnych osób włada iloma i jakimi językami obcymi. Na lekcji języka niemieckiego był quiz w formie Kahoot o językach rzecz jasna. Na zwycięzców czekał słodki upominek z Włoch, Bułgarii i Niemiec – do wyboru. Podczas debaty kandydatów do samorządu uczniowskiego, musieli się oni zmierzyć się z zadaniem językowym tj. łamaczem językowym, które zaliczyli.
27 września zawitały do nas wolontariuszki z trzech krajów europejskich Hiszpanii, Ukrainy i Włoch. Swoją wizytę rozpoczęły od tradycyjnej kawy i ciacha, ale także czekała ich niespodzianka- Leon Adamczak i Aleks Więdłocha przeprowadzili z nimi wywiad w języku angielskim. Następnie, pod opieką naszych, już dorosłych, uczniów klasy 3 a, goście udali się do sal lekcyjnych.
Podczas zajęć z uczniami, wolontariuszki przybliżyły nam powód, dla którego są w Polsce. W specjalnie przygotowanych prezentacjach pokazały skąd pochodzą, co powinno nam się kojarzyć z ich krajem, a także jak chciałyby być zapamiętane. Uczniowie z uwagą słuchali, część zadawała pytania, były spontaniczne reakcje, jak chociażby próba nauki tańca ukraińskiego.
Po wręczeniu podziękowań, zdjęć pamiątkowych i poczęstunku w postaci pizzy, dziewczyny wróciły do Katowic, gdzie obecnie mieszkają. Mamy nadzieję, ze to nie ostatnie spotkanie. Dni Języków Obcych uważamy za owocne i udane!!!!

23 września 2019r. – zajęcia z języka angielskiego

Szybka powtórka słownictwa z wykorzystaniem nowoczesnych technologii??? Telefony komórkowe na lekcji języka angielskiego? ?Oczywiście !! Dzisiaj uczniowie utrwalali materiał korzystając z aplikacji
?quizlet live?

16 czerwca 2019r.

Szkolna Liga Językowa

W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Siemianowicach Śląskich brali udział w Szkolnej Lidze Językowej. Zadaniem uczniów było opanowanie zagadnień gramatycznych i leksykalnych, które były weryfikowane podczas comiesięcznych testów. Uczniowie startowali w 3 kategoriach: Mistrz słownictwa, Mistrz gramatyki oraz Mistrz języka angielskiego. Po 7 rundach wyłoniliśmy najlepszych z najlepszych i nagrodziliśmy wspaniałymi nagrodami. W tym roku szkolny Mistrz Języka Angielskiego otrzymał nie lada gratyfikacje- semestralny kurs języka angielskiego ufundowany przez Szkołę Językową Profi- Lingua Katowice. Pozostali uczestnicy Ligi otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez wydawnictwo Oxford University Press. Jako pomysłodawca i organizator dziękuję wszystkim szkolnym poliglotom za motywację i zaangażowanie oraz wytrwałość w comiesięcznych starciach z gramatyką i słownictwem. Jestem z Was bardzo dumna.Wszystkim uczestnikom jeszcze raz serdecznie gratuluję !!!

18 maja 2019r.

Konkurs Wiedzy o Kulturze Krajów Anglojęzycznych

Język jest mapą drogową kultury. Mówi Ci skąd ludzie pochodzą i dokąd zmierzają.”(R. M. Brown) czyli…podróże małe i duże w Konkursie Wiedzy o Kulturze Krajów Anglojęzycznych. W piątkowe przedpołudnie 17 maja 2019 szkolne mury I LO im. J. Śniadeckiego stały się świadkami nie lada wydarzenia – niemal 50 uczniów z dziewięciu siemianowickich podstawówek oraz 6 gimnazjów spotkało się w szkolnej auli “Śniadka”, by wziąć udział w II etapie Konkursu Wiedzy o Kulturze Krajów Anglojęzycznych. Współorganizacji przedsięwzięcia podjęły się panie: Kamila Sikorska z ramienia Szkoły Podstawowej nr 6 i Agnieszka Gąsior – Tomanek z ramienia gospodarza piątkowego spotkania – I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Śniadeckiego.

Uczestnicy drugiej części konkursowych zmagań wyłonieni zostali spośród rzeszy uczniów, którzy próbowali swoich sił na szkolnych etapach rozgrywek.

Zwartych i gotowych do walki konkursowiczów powitała dyrektor szkoły Agata Krzysztofik, życząc wszystkim powodzenia i tylko! celnych odpowiedzi. Tym samym konkursowa machina została wprawiona w ruch…

Kolejne pytania testu wiodły uczestników po mapach geograficznych krajów anglojęzycznych, zatrzymywały na szlakach zabytków, odsyłały do historii, zagajały o kulturę. By się uporać z całym zestawem trzeba było nie lada wiedzy i znajomości tematu. 60 minut wytężonej pracy minęło niepostrzeżenie. Wysiłek intelektualny okraszono słodkim poczęstunkiem, który pozwolił konkursowiczom z nową energią podjąć następne wyzwanie.

Kolejnym przystankiem na mapie drogowej konkursu okazał się być quiz „ Kocham Cię Europo”, nad przebiegiem którego czuwała pani Iwona Rutkowska – Pędzijska. W atmosferze dobrej zabawy padały odpowiedzi na kolejne pytania, przybliżając nas tym samym do końca spotkania.

Naturalną konsekwencja każdej rywalizacji jest ogłoszenie wyników i wręczenie zasłużonych nagród. W kategorii: SZKOŁA PODSTAWOWA kolejne miejsca zajęli: Victoria Schwinge ( SP nr 6), Alicja Zdanowska ( SP nr16) i Marta Kołodziej ( SP nr13).

W kategorii : GIMNAZJUM zwycięzcami okazali się kolejno: Paulina Karwas ( Gimnazjum nr7), Katarzyna Machnik ( Gimnazjum nr 7) i jako trzeci Jakub Kłosowski ( Gimnazjum nr 5).

Gratulacje i oklaski należały się oczywiście wszystkim uczestnikom – podejmując wysiłek zdobywania wiedzy o innych kulturach, poszerzyli granice własnego myślenia. Bo z poznawaniem kultury i historii innych, jest jak z nauką obcego języka: „to nie tylko uczenie się innych słów na te same rzeczy, ale także uczenie się innego sposobu myślenia o tych rzeczach.”

27 marca 2019

Przedstawienie „Ulice Miasta”

…czasem rzeczy najzwyklejsze – kiedy się je dzieli z właściwymi ludźmi – bywają niezwykłe” – i takie właśnie było dzisiejsze, z pozoru zwyczajne wtorkowe popołudnie, które dla zebranych przed sceną Siemianowickiego Centrum Kultury nabrało absolutnie niezwykłego wymiaru. Dziś Kawiarenka Literacka ” To i Owo” zabrała nas w wyjątkową podróż ” Ulicami miasta”.
Wzruszający obraz, łącząc w sobie różne środki wyrazu pokazał nam inny wymiar świata, który znamy i który bywa niełatwy w odbiorze. Przezdolni młodzi ludzie pod czujnym okiem szkolnej specjalistki od wzruszeń Pani Sabiny Szkaradek pokazali, jak robi się prawdziwy teatr w szkolnym wymiarze… Kto był dziś – ten widział, kto nie był – musi koniecznie zobaczyć.

21 marca 2019r.

Spektakl „Słowa”

21 marca w SCK odbył się Wojewódzki Festiwal Zespołów Teatralnych, na którym młodzież I LO zdobyła III miejsce. Kawiarenka przedstawiła spektakl, pt.: „Słowa”, który zachwycił odbiorców filozoficzną refleksją na temat „dobrych i niedobrych” słów, które mogą przyczynić się do różnych pozytywnych i negatywnych sytuacji. Młodzież wykorzystała teksty Szekspira, Pawła z Tarsu, Wisławy Szymborskiej i Juliana Przybosia. Na scenie pojawił się również klasyczny taniec i piosenka aktorska. „Kawiarenka” była jedynym zespołem reprezentującym Siemianowice Śl. Spektakl wyreżyserowała pani Sabina Szkaradek.

11 listopada 2018r.

Spektakl „Święta miłości kochanej ojczyzny…”

„Więź z Ojczyzną jest tajemnicą, którą możemy określić jako prawo natury, najbardziej podstawowe i najświętsze ze wszystkich praw przyrodzonych. Prawo, które uszanować muszą wszyscy!” – w myśl tych słów potoczyło się wyjątkowo uroczyste piątkowe przedpołudnie, które stało się początkiem wielkiego świętowania 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj.
W tym wyjątkowym dniu, zebrani w szkolnej auli o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy hymn państwowy, włączając się tym samym w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej”. Nim zdążyły opaść emocje, na scenie pojawili się już artyści z Kawiarenki literacko – teatralnej „ To i owo”, którzy pod czułym okiem szkolnej specjalistki od wzruszeń, profesor Sabiny Szkaradek przygotowali niezwykle poruszający spektakl „ „Święta miłości kochanej ojczyzny…”
Młodzi artyści – uczniowie klas licealnych w montażu opartym na tekstach największych polskich poetów przeprowadzili nas przez najtrudniejsze, najsmutniejsze i najbardziej dramatyczne momenty ojczyźnianej historii. Oklaski popłynęły na fali wzruszenia. Było godnie i uroczyście jak na tak wyjątkowy czas przystało.

22 października 2018r.

20-lecie Kawiarenki literacko-teatralnej „To i Owo”

W piątkowy, jesienny wieczór, miało miejsce niezwykłe wydarzenie dla społeczności I Liceum Ogólnokształcącego. W Muzeum Miejskim w gronie wielu wspaniałych absolwentów, uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości świętowano Jubileusz 20-lecia Kawiarenki literacko-teatralnej  „To i Owo”. Impresja teatralna, pt.: „Święta miłości kochanej ojczyzny…” w wykonaniu uczniów klasy 2aLO, występ absolwentów „Kawiarenki oraz wystawa strojów, rekwizytów i pamiątkowych zdjęć to główne atrakcje tego magicznego i niezwykłego wieczoru. Nie zabrakło również wspomnień, wielu słów uznania i podziękowania dla pani profesor Sabiny Szkaradek, która już od 20 lat „zaraża” młodzież miłością do teatru i poezji.

28 września 2018r.

Europejski Dzień Języków Obcych

Rankiem powitaliśmy w szkole wolontariuszy z Hiszpanii i Włoch. Mieli oni zajęcia z wybranymi uczniami klas gimnazjalnych i licealnych. Zajęciom towarzyszyła miła atmosfera, pojawiły się pytania i spontaniczne reakcje. Ku naszej uciesze wolontariuszom tak spodobało się w naszej szkole, że postanowili spędzić z nami popołudnie. Jako członkowie jury oceniali zmagania międzyklasowe w 3 kategoriach: oprawa techniczna/ artystyczna, popisy kulinarne oraz prezentacja kraju, który był wcześniej wylosowany.
Wybór był trudny, bo uczniowie wspaniale się przygotowali i tu również duży ukłon w stronę wychowawców, którzy aktywnie włączyli się w obchody dnia dzisiejszego.
Z trudem wyłoniliśmy zwycięzców:
I miejsce: klasa III a liceum ( Włochy)
II miejsce: klasa III a gimnazjum ( Belgia)
III miejsce: klasa III c gimnazjum ( Francja)
Pod koniec przyszedł czas na inne nagrody. Wręczyliśmy drobne podarunki dla: Aleksego Więdłochy, Zuzi Romanowskiej i Kacpra Czaplickiego, którzy wzięli udział w konkursie na hasło promujące Dzień Języków Obcych.
Nasi wolontariusze byli zachwyceni młodzieżą, poziomem językowym jaki reprezentują, zaangażowaniem,otwartością i dystansem do siebie.
Gratulujemy wszystkim, dziękujemy za wspaniałą zabawę!!!dziękujemy naszym pomocnikom, czyli opiekunom wolontariuszy: Zuzi Romanowskiej, Natalii Stanoszek, Mateuszowi Magnickiemu oraz Danielowi Skowronkowi, który również jako przewodniczący szkoły podziękował wolontariuszom za przybycie.

9 września 2018

Impresja słowno-muzyczna „Święta miłości kochanej ojczyzny”

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Z impresją słowno-muzyczną zatytułowaną ”Święta miłości kochanej ojczyzny” wystąpili uczniowie I LO im. Jana Śniadeckiego z Kawiarenki Literacko-Teatralnej „To i Owo”.

Skip to content