Klasa prawnicza

Profil prawniczy cieszy się dużym zainteresowaniem.

Uczniowie mają obowiązkowe zajęcia z edukacji prawnej. Biorą udział w wykładach i warsztatach prowadzonych w Akademii Humanitas w Sosnowcu oraz w wykładach prowadzonych przez przedstawicieli zawodu prawniczego: adwokatów, radców prawnych, sędziów.
I Liceum Ogólnokształcące jest organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu „Potyczki prawne”, gdzie uczniowie zdobywają wiedzę z zakresu retoryki i prawa karnego. Zadania konkursowe polegają na wygłoszeniu mów obrończych do skomplikowanych kazusów prawnych.

Spotkanie z radcą prawnym

Klasy o profilu prawniczym wzięły udział w spotkaniu z radcą prawnym Agnieszką Skowronek, która przeprowadziła z ramienia Fundacji Rozwoju Świadomości Obywatelskiej Experto Pro Bono panel edukacyjno-dyskusyjny na temat prawnych aspektów przestępstwa oszustwa.

Wykłady dla klas prawniczych w Akademii Humanitas w Sosnowcu

Różnorodność w zarządzaniu z elementami prawa to hasło przewodnie pierwszego tygodnia Zagłębiowskiego Maratonu Nauki, który odbywa się w Akademii Humanitas w Sosnowcu.

Tematyka tego tygodnia idealnie wpisuje się w profil klas prawniczych. Klasa 2a miała okazję wysłuchać ciekawego wykładu „Już dziś pomyśl o swoim CV. Czego nie warto zamieszczać w sieci”. Praktyczne wskazówki prelegentów i duża dawka wiedzy na pewno przydadzą się licealistom w przyszłości.

Klasa 1a1 i 1a2 miały okazję wysłuchać wykładu na temat :” Po co nam prawo i w jaki sposób ono działa”.

Wycieczka do Raciborza

W ramach zajęć z historii na poziomie rozszerzonym uczniowie klas 1a1 i 1a2 zwiedzili Muzeum w Raciborzu i Zamek Piastowski w Raciborzu/Powiat Raciborski.

Z wizytą w American Corner

Klasa 1a wyruszyła do American Corner Katowice na spotkanie z panią Agnieszką Asenkowicz, kulturoznawczynią, na co dzień pracującą jako specjalistka do spraw promocji w jednym z wydawnictw, a po godzinach prowadząca konta pod pseudonimem Panna Sasna. Czy książka może być modna? Jaki wpływ na promowanie czytelnictwa mają blogerzy i vlogerzy? Jak zacząć tworzyć treści w internecie? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiadała prowadząca spotkanie. Ciekawe, kto zainspirował się tymi opowieściami i działaniami w mediach społecznościowych.

Klasa Ia poznaje zawody prawnicze

Lekcja edukacji prawnej

Lekcje edukacji prawnej w klasie 2A miały formę zajęć praktycznych. W szkolnej auli przeprowadzona została symulacja rozprawy karnej. Zeznania świadków, wyjaśnienia oskarżonego, płomienne wystąpienia oskarżycieli i obrońcy, wreszcie wyrok uniewinniający od stawianych zarzutów. Uczniowie zasłużyli na wysokie noty!

2022/2023

W miniony czwartek ,12 października na zaproszenie Wyższa Szkoła Humanitas nasi uczniowie klas o profilu prawniczo-dziennikarskim wzięli udział w Dniu Otwartym Studiów Master of Laws z ekspertami LLM.

Gość Śniadeka – dr Jacek Skorus

W piątkowe przedpołudnie uczniowie klas o profilu prawniczo-dziennikarskim wzięli udział w spotkaniu online z cyklu „Gość Śniadeka”. Przez ponad dwie godziny niezwykle interesujące zajęcia prowadził dr Jacek Skorus – prawdziwa encyklopedia wiedzy dziennikarskiej. Poznaliśmy w tym czasie kulisy wykonywania zawodu, a głównym zagadnieniem było przede wszystkim to, w jaki sposób zarządza się uwagą we współczesnych mediach. Przyjemnie mieć styczność z profesjonalistą i pasjonatem. To mobilizuje do zgłębiania wiedzy również we własnym zakresie. Serdecznie dziękujemy Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach – WSZOP za pomoc w organizacji spotkania.

Warsztaty z prawa

Kolejne warsztaty na lekcjach edukacji prawnej, tym razem z prawa pracy. Po części teoretycznej uczniowie klasy 2A zmierzyli się z zadaniami powtórkowymi, które rozwiązywali na swoich smartfonach. Na zakończenie do przejścia pozostał test podsumowujący. Jak wyszedł? Bezbłędnie!

Symulacje rozpraw karnych

Klasa 2A rozpoczęła wtorek od dwóch lekcji edukacji prawnej na których przeprowadzone zostały symulacje rozpraw karnych. Kazusy spontanicznie ułożyli sami uczniowie. Na sali obecni byli: sędzia, prokurator, adwokaci, radcy prawni, a także oskarżony, pokrzywdzony i świadkowie. Pojawił się również oskarżyciel posiłkowy. Rozprawy toczyły się zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego, a rola każdego z uczestników została dokładnie omówiona.

„Scenariusze przyszłości na rynku pracy” – GWSH

Dzisiaj w ramach współpracy z Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa uczniowie Śniadeka wzięli udział w wykładzie na który zaprosiła nas Pani Anna Bochenek – psycholog, specjalista z Biura Karier GWSH. Temat zajęć brzmiał: „Scenariusze przyszłości na rynku pracy”. Dziękujemy za zaproszenie!

Symptomy kłamstwa z WSZOP

W ramach Akademii Bezpieczeństwa ONLINE Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach – WSZOP słuchamy ciekawego wykładu, który prowadzi mgr Marek Jagodziński. Temat: Symptomy kłamstwa. Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i bardzo interesującą lekcję!

1 marca 2021r. – Wykład JM Rektora dr hab. Michała Kaczmarczyka, prof. WSH.

W szkole i w miejscu pracy wszyscy jesteśmy PR-owcami – to jeden z wniosków jaki nasuwa się po niezwykle interesującym wykładzie JM Rektora Wyższa Szkoła Humanitas – Prof. ucz. dra hab. Michała Kaczmarczyka. Na pewno była to cenna lekcja dla uczniów klas o profilu prawniczo-dziennikarskim, gdyż kształtowanie dobrego wizerunku w najbliższym otoczeniu i w mediach to dzisiaj jedna z najważniejszych umiejętności.

#MojaKonstytucja

Dzisiaj w ramach VIII. Tygodnia Konstytucyjnego uczniowie klas o profilu prawniczo-dziennikarskim mieli okazję wysłuchać wykładu prokuratora Dominika Mrozowskiego na temat praw człowieka, a także podjąć z naszym Gościem ożywioną dyskusję.

Serdecznie dziękujemy Panu prokuratorowi za spotkanie z młodzieżą Śniadeka i cieszymy się z faktu, że w drugim semestrze zobaczymy się jeszcze na zajęciach edukacji prawnej!

Spotkanie z redaktor Marianną Dufek

Dzisiaj odbyło się kolejne spotkanie online z cyklu Gość Śniadeka. Nasi uczniowie mieli okazję wziąć udział w rozmowie z red. Marianną Dufek – prawdziwą ikoną Telewizji Katowice. Poznaliśmy tajniki zawodu dziennikarza, dowiedzieliśmy się jak wygląda dzień pracy w telewizji i jak nowinki technologiczne korzystnie wpłynęły na komfort wykonywania tejże profesji. Pani Redaktor dziękujemy za poświęcony nam czas i serdecznie zapraszamy do naszego liceum, gdy powrócimy już do stacjonarnej nauki!

Laureatka Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim: „Poeci pokolenia wojennego”

Otylia Czyż – uczennica klasy 2C I LO- zaistniała już kilkakrotnie jako młoda poetka. W ostatnim czasie reprezentowała szkołę w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim: „Poeci pokolenia wojennego” (wiersze Zbigniewa Herberta) w którym zdobyła wyróżnienie , twórczym Konkursie Poetyckim „Poetyckie Drogi”, gdzie zdobyła tytuł laureatki 1 miejsca, a także w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim, organizowanym przez Krasnystaw, w którym otrzymała wyróżnienie. Otylia pisze wiersze o miłości, o otaczającym świecie, nie pomija też tematów trudnych, takich jak samotność czy cierpienie. Otylia jest typowym przykładem oryginalnej, romantycznej duszy – wrażliwej, nieco staroświeckiej – w dobrym tego słowa znaczeniu. Miłość do poezji Otylia łączy z miłością do teatru.

Zachęcamy do zapoznania się z twórczością naszej licealistki.

Nasza szkolna poetka

Miło nam poinformować, że uczennica klasy 2c Otylia Czyż została laureatką I miejsca w konkursie: „Poetyckie Drogi”. Nagrodę zdobyła za napisanie wiersza „Moja kobiecość tęskni do Edenu”. Jej wiersze wydrukowano w tomiku poezji zatytułowanym „Balustrada”. Gratulujemy

24 maja 2020r.

„Nie ma korzyści, gdzie nie ma rozkoszy. Ucz się więc tego, do czego masz pociąg…” czyli renesansowy portret z Szekspirem w tle…
Portrety renesansowych mistrzów i świat sztuk Szekspira stały się dla pierwszaków inspiracją do twórczych poszukiwań w nieprzebranych zasobach internetowych wystaw i bibliotek oraz domowych szaf i szuflad. Owocem artystycznych przebieranek i przysłowiowego machania pędzlem jest nasza własna galeria renesansowych tekstów kultury.
I choć podsumowanie miało miejsce w ramach języka polskiego, to ma ono bardzo matematyczny charakter: zdalne nauczanie plus zdolni uczniowie równa się podsumowanie renesansu inne niż zwykle…

Szkolenie z zakresu praw konsumenta

Na lekcji edukacji prawnej w klasie 1C odbyło się dzisiaj pierwsze z cyklu szkoleń z zakresu praw konsumenta. Prowadzącym był pan Mateusz Klęka z Regionalnego Ośrodka Konsumenckiego w Katowicach.

Potyczki Prawne

11 lutego 2020 roku w Siemianowickie Centrum Kultury Park Tradycji rozegrano pierwszy półfinał 2.edycji konkursu Potyczki prawne, którego Organizatorem jest I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich w ścisłej współpracy z Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu.
Na scenie rywalizowały ze sobą reprezentacje dwóch szkół ponadpodstawowych – I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich (skład: Agnieszka Wojciechowska, Aleksandra Majchrzyk, Jan Uklański) oraz I LO im. T. Kościuszki w Mysłowicach (skład: Magdalena Guzikowska, Natalia Bzik, Izabela Skiba). Zadaniem uczestników było przedstawienie mowy obrończej do przypisanego kazusu.

Symulacja rozprawy karnej

Dzisiaj reprezentacje szkół biorących udział w drugiej edycji „Potyczek prawnych” obserwowały symulację rozprawy karnej, którą przygotowało studenckie koło naukowe działające w Wyższa Szkoła Humanitas pod opieką mec. Jana Kila.

Na kolejnych zajęciach, tym razem warsztatowych, spotkamy się już pod koniec stycznia.

Zajęcia z profesjonalistką

Dzisiaj klasy prawnicze wzięły udział w ciekawych warsztatach prawniczych, które poprowadziła Magda Brewczyńska – doktorantka z Uniwersytetu w Tilburgu. Tematyka zajęć? Jak najbardziej na czasie. Zajmowaliśmy się dyrektywą RODO i zagadnieniem ochrony prywatności. Serdecznie dziękujemy naszemu Gościowi za wizytę w naszej szkole i interesującą lekcję! ?

Zajęcia z prawa administracyjnego

W grupie prawniczej klasy 1c odbyła się dzisiaj lekcja edukacji prawnej, którą poprowadziła dr Weronika Szafrańska z Uniwersytetu Śląskiego.

5.11.2019r.

Spotkanie z Radcą Prawnym Adamem Koczykiem

5 listopada 2019 r. uczniowie klas prawniczych naszego liceum wzięli udział w zajęciach poprowadzonych przez radcę prawnego Adama Koczyka. Nasz gość przedstawił jak wygląda droga do wykonywania klasycznych zawodów prawniczych i czym charakteryzuje się każdy z nich. Zajęcia wzbogacił o różne anegdoty ze swojego życia zawodowego. Z pewnością była to bardzo wartościowa lekcja edukacji prawnej!

„ Anna Frank – losy dzieci w czasie zagłady”.

Przez cały październik Śniadkowi historycy brali udział w nie lada przedsięwzięciu… w ramach współpracy z Muzeum Miejskim i MDK Jordan towarzyszyli młodzieży szkolnej z naszego miasta w spotkaniu z trudnym i bolesnym okresem w historii, jakim był czas II wojny światowej. Zorganizowana w murach muzeum wystawa „ Anna Frank – losy dzieci w czasie zagłady”. skierowana była do młodego odbiorcy, którego przez wojenny dramat rówieśników miał przeprowadzić równie młody przewodnik.
Aby sprostać przekazowi i unieść tak trudny i ważny temat trzeba było odpowiedniego przygotowania. Umożliwił to udział w dwudniowych warsztatach prowadzonych przez samego kustosza wystawy. Oficjalne otwarcie ekspozycji miało miejsce 3 października.
Historia Anny Frank pozostaje wciąż aktualna. Dyskryminacja i rasizm nie zniknęły z końcem drugiej wojny światowej. Temat wykluczenia jest stale obecny w przestrzeni społecznej. Dzięki inicjatywom takim jak ta, w których pewne prawdy historyczne wybrzmiewają głosem młodych i młodzi są ich odbiorcami, kwestie tolerancji wobec odmienności, poszanowania praw człowieka i sprzeciw wobec różnych form wykluczenia nabierają mocno młodzieńczej barwy…
Młodzi przewodnicy ze Śniadka w ciągu kolejnych tygodni nie zapomnieli ani na chwilę o spoczywającej na nich odpowiedzialności…
W ostatni wtorek nastąpiło uroczyste podsumowanie wspólnych działań. Mamy nadzieję, że w przyszłości nie zabraknie okazji do kolejnych wspólnych inicjatyw, dzięki którym młodzi będą w praktyce zdobywać nową wiedzę i rozwijać kompetencje.

16 października 2019r.

Prawnicy ze Śniadeka w Sądzie

Dlaczego posiadanie kompetencji społecznych jest w dzisiejszych czasach niezmiernie ważne? Czym są mediacje i dlaczego warto się tą tematyką zainteresować? Kiedy policjant ma prawo nas wylegitymować, a kiedy przeszukać? Na te pytania w sposób bardzo ciekawy odpowiadał SSR Rafał Cebula oraz funkcjonariusze siemianowickiej Policji, którzy w środowe przedpołudnie poprowadzili bardzo ciekawe zajęcia adresowane do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Śniadeka reprezentowała grupa prawnicza klasy 1C.

23 maja 2019r.

Sędzia Jarosław Gwizdak odpowiada na nasze pytania …

O STUDIACH PRAWNICZYCH…
Na pewno tych, którzy chcieliby studiować prawo zachęcam, by kilka razy się zastanowili nad swoim wyborem. Moim zdaniem zapotrzebowanie rynku na prawników już minęło. Prawników jest dużo, ale nie mówię, że za dużo. Jeżeli naprawdę ma to być prawo, to należy pomyśleć o bardzo wąskiej specjalizacji. Takiej by znać się na czymś od początku do końca. Na przykład niedawno pojawiło się RODO, trzeba stale śledzić wszystko co przychodzi z krajów Europy Zachodniej, z Unii Europejskiej. Warto znać języki obce i spędzić choć jeden semestr studiów na innej uczelni, zobaczyć jak to wszystko wygląda. I przede wszystkim – nie myśleć o prawie jako kierunku jedynym i docelowym. Jeśli chcesz studiować prawo, to poszukaj jeszcze czegoś dodatkowego w czym czułbyś się dobrze i nie zapominaj o językach obcych! Naprawdę warto dzisiaj łączyć kilka kierunków studiów.

O PLANACH NA PRZYSZŁOŚĆ…
Znam się na prawie, wymiarze sprawiedliwości, sądach. Mam jakieś tam pojęcie o edukacji, o świadomości obywatelskiej nie tylko młodych, ale też najzwyklejszych ludzi. Start w wyborach samorządowych to była naprawdę wielka lekcja. Zorientowałem się, że ludzie nie mają pojęcia od czego jest samorząd, jakie ma kompetencje, kto wybiera, kogo wybiera, jak to wszystko zrobić. Strasznie nad tym boleję. Niedawno były u mnie wybory do rady dzielnicy, nie poszło 93% ludzi. Rodzi się pytanie, czy takie wybory mają sens. Chcę zatem mój czas zawodowy poświęcić na budowanie świadomości obywatelskiej. Byłem jednym z pierwszych sędziów, który przeprowadzał symulacje rozpraw na festiwalach. Myślałem, że to będzie dla młodych ludzi straszny „paździerz”, że nikogo to nie zainteresuje. Był pełen namiot. Ludzie przychodzili by dowiedzieć się podstawowych rzeczy: kto jest na sali sądowej, gdzie zajmuje miejsce, czy może zadawać pytania, kiedy wstaje, kiedy siada. Propagowanie wiedzy prawniczej postrzegam zatem jako niezbędne.

O KLASIE PRAWNICZO-DZIENNIKARSKIEJ…
Wiadomo, że w klasach prawniczych nie da się opanować specjalistycznej wiedzy w bardzo szerokim zakresie. Wymiar godzin lekcji prawa w liceum na pewno na to nie pozwala. Trzeba natomiast osłuchać się z językiem prawniczym, wiedzieć co dzieje się w sądach, sejmikach, radzie miasta, spróbować przeczytać kilka razy Konstytucję, wiedzieć gdzie szukać przepisów. I tutaj klasy prawnicze na pewno spełniają swoją rolę.

Rozmowę przeprowadziły: A. Majchrzyk, A.Pluszkiewicz, A. Walukiewicz

7 marca 2019

Międzyszkolny konkurs „Potyczki prawne”.

Organizator, czyli I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich, zaprosił do rywalizacji reprezentację IX Liceum Ogólnokształcącego z Sosnowca. Imprezę patronatem merytorycznym objęła Wyższa Szkoła „Humanitas”, która w lutym przeprowadziła warsztaty z zakresu prawa karnego dla uczniów obydwu szkół oraz przygotowała konkursowe zadania.Gościem specjalnym „Potyczek prawnych” był sędzia Jarosław Gwizdak. Wraz z radcą prawnym Adamem Koczykiem, przeprowadził on część konkursową, która polegała na wygłoszeniu mów obrończych do dosyć skomplikowanych kazusów prawnych. Osoby, których w swoich wystąpieniach bronić mieli uczestnicy, oskarżone były o różnego rodzaju przestępstwa: kradzież, fałszowanie pieniędzy, oszustwo i zabójstwo. Zadanie wymagało zatem dobrego przygotowania merytorycznego i niemałych zdolności oratorskich. Trzeba przyznać, że wszyscy uczestnicy sprostali zadaniu, a poziom wystąpień był niezwykle wyrównany, o czym świadczy wynik głosowania przeprowadzonego wśród publiczności. Rywalizacja zakończyła się remisem 81:81. Nagrody dla reprezentacji obydwu szkół ufundowali: Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie, Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia” oraz Wydawnictwo Wolters Kluwer.

To ważne wydarzenie, jakim niewątpliwie były „Potyczki prawne”, stało się również okazją do wręczenia statuetek „Lauru Śniadeka” osobom, które wspierają działalność klasy prawniczo-dziennikarskiej. Wśród laureatów znaleźli się: naczelnik Wydziału Edukacji Anna Sobieraj, adwokat Magdalena Sękowska, radca prawny Adam Koczyk oraz radca prawny Rafał Palion.

„Potyczki prawne” mają, w zamierzeniu I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego, stać się imprezą cykliczną, zatem pozostaje nam czekać z niecierpliwością na kolejną edycję!

29 listopada 2018r.

Lekcją z Radcą Prawnym Adamem Koczykiem

W dniu dzisiejszym gościliśmy radcę prawnego Adama Koczyka z kancelarii Koczyk & Szafrański Kancelaria Radców Prawnych.

Na zajęciach nasz Gość barwnie opowiadał o specyfice studiów prawniczych, o zawodzie radcy prawnego, odpowiadał na różne pytania, mogliśmy przymierzyć radcowską togę. Zostaliśmy też zaproszeni na zajęcia praktyczne do kancelarii w Zabrzu, będzie to na pewno ciekawe doświadczenie. Dziękujemy! ?

22 listopada 2018r.

Warsztaty #MojaKonstytucja

Klasy prawne miały dziś okazję wziąć udział w warsztatach #MojaKonstytucja, które w bardzo ciekawy sposób przeprowadziła aplikant adwokacki Alicja Gradowska. Rozwiązywaliśmy kazusy, rozmawialiśmy o różnych gałęziach prawa, zawodzie adwokata. Było super ?

15 listopada 2018r.

Warsztaty z protokołu dyplomatycznego

Jak podzielić miejsca przy stole, gdy organizowany jest obiad dyplomatyczny? Jaki ubiór wtedy obowiązuje? Jeżeli zaprosiliśmy kilkoro ambasadorów to który jest „wyżej w hierarchii”? Po dzisiejszych zajęciach już to wiemy!

Serdecznie dziękujemy RODM Katowice za przygotowanie warsztatów z protokołu dyplomatycznego, które poprowadził dla nas Pan Szymon Rosół.

23 października 2018r.

Adwokat Magdalena Sękowska gościem w Śniadeku

Dzisiaj w naszej szkole gościliśmy adwokat Magdalenę Sękowską, która opowiedziała nam o specyfice swojego zawodu. Dowiedzieliśmy się jaką drogę należy pokonać żeby tę profesję wykonywać, jak wyglądają studia i aplikacja oraz dlaczego praca adwokata nie jest monotonna, a może stać się nawet pasjonująca. Naszymi gośćmi byli również uczniowie Gimnazjum nr 7 w Siemianowicach Śląskich. Pani adwokat zadeklarowała chęć współpracy z naszą szkołą w kolejnych inicjatywach podejmowanych przez klasy prawne. Dziękujemy!

8 października 2018r.

Dziennikarze na meczu piłkarskim

6 października 2018 r. uczniowie klasy prawno-dziennikarskiej obserwowali mecz II ligi piłkarskiej Rozwój Katowice – Znicz Pruszków. Dzięki uprzejmości Zarządu Klubu dostaliśmy akredytacje wraz z pamiątkowymi smyczami i mogliśmy zająć miejsce w sektorze prasowym. Tutaj otrzymaliśmy wydrukowany formularz protokołu meczu ze składami i rubrykami na wpisywanie strzelców bramek, zmian i kartek. Pracowaliśmy w otoczeniu innych dziennikarzy. Na meczu były dwie telewizje, w tym jedna prowadziła relację na żywo, na bieżąco mogliśmy słuchać komentatora. Niestety, mecz zakończył się porażką Rozwoju 1:3, chociaż cała nasza delegacja zgodnie orzekła, że wynik był zbyt wysoki i nie do końca odzwierciedlał to, co działo się na boisku. Kwadrans po zakończeniu meczu odbyła się konferencja prasowa z udziałem trenerów obydwu drużyn oraz przedstawicieli mediów, uczestniczyli w niej również nasi uczniowie.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Klubowi Sportowemu „Rozwój” Katowice za życzliwe umożliwienie nam zdobycia cennych, pierwszych doświadczeń.

Skip to content