Klasa biologiczno-chemiczna

Profil biologiczno – chemiczny powstał kilka lat temu.

Uczniowie biorą udział w warsztatach organizowanych przez Pałac Młodzieży w Katowicach.

Zajęcia z fotosyntezy – klasa 2b w Pałacu Młodzieży

Fotosynteza w nowej odsłonie czyli o tym, jak 2b pracowała na zajęciach w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Kolejny zimowy tydzień rozpoczął się bardzo aktywnie od warsztatów z biochemii i fizjologii roślin. Wcale nie łatwe zagadnienia dotyczące fotosyntezy roślin C3 i C4 zgłębiali biolodzy z 2b. Mnogość cykli, enzymów i warunków tego procesu powoli układa się w głowie do zbliżającej się matury. Liczne ćwiczenia i powtórki w przyjaznej atmosferze sprawiają, że nawet najtrudniejsze staje się łatwe.

Biolodzy w Muzeum Przyrodniczym Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN

Uczniowie klasy Ib zwiedzili Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk. Unikalne zbiory muzeum liczą ponad 2 miliony okazów. Można wśród nich znaleźć jedynego na świecie zachowanego w całości nosorożca włochatego, liczącego około 30 tysięcy lat, olbrzymią muszle przydaczni olbrzymiej czy kopalne szczątki mamutów. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Anatomii z 2077 eksponatami. Po zobaczeniu bogatych zbiorów muzealnych, na wszystkie pytania dotyczące preparatów z działu osteologii, artrologii, antropologii odpowiadał p. Jacenty Urbaniak.

Obserwacje tkanek roślinnych pod mikroskopem

Zajęcia w Pałacu Młodzieży

Kolejna odsłona tajemnicy biochemicznej odkryta – na dzisiejszych zajęciach w Pałacu Młodzieży w Katowicach młodzież wykrywała właściwości tłuszczów. Przekonali się, że nie wszystkie lipidy są złe dla naszego organizmu. Młodzi biolodzy ze Śniadeka eksperymentowali także z materiałem biologicznym pod kątem działania enzymów i ich wrażliwości na różne czynniki zewnętrzne. Ciekawostki trafiły do notatek, a wiedza w głowie została uporządkowana.

Zajęcia biologów

„Słodkie ćwiczenia” mieli uczniowie podczas warsztatów z biochemii w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Wykrywali, zarówno cukry proste, jak i złożone, poznawali metody oraz odczynniki używane w laboratorium. Szkoda tylko, że nie dało się ich zjeść…

Wycieczka biologów

Dzień pełen wrażeń i atrakcji mieli dzisiaj śniadkowi licealiści. Wycieczka do Radzionkowa dostarczyła nowej wiedzy, zarówno historycznej jak i botanicznej. Młodzież poznała historię Kopca Powstańców Śląskich, a nawet wspięła się na jego szczyt, by podziwiać dość pochmurną panoramę Śląska. Najważniejszym punktem wyprawy był Ogród Botaniczny UŚl. i zajęcia z dendrologii. Poznaliśmy gatunki wielu drzew z charakterystycznymi owocami, jesiennymi liśćmi, korą. Chłonęliśmy przyrodę wszystkimi zmysłami. Niektórzy nawet dosłownie ją smakowali.

Zajęcia w Pałacu Młodzieży 2022/2023

Śniadkowi biolodzy z II b odwiedzili gościnne progi Pałacu Młodzieży w Katowicach. Rozpoczęli tym samym cykl zajęć z biochemii. Swoją przygodę w laboratorium zaczęli od doświadczeń z białkami. Było aktywnie i ciekawie, a wszystkiemu przyglądały się ciekawskie myszy, żółwie, agama brodata, nawet ślimaki olbrzymie. Praktyka przeplatała się z teorią, a uczestnicy zajęć chłonęli wiedzę jak gąbki.

Nasi zdolni uczniowie

Bartłomiej Grząba jest uczniem wszechstronnie uzdolnionym. Uczestnicząc w projekcie „Projekt Śląskie. Inwestujemy w talenty – VI edycja (II nabór – rok szkolny 2021/2022) szczególnie zaangażował się w rozwój kompetencji przyrodniczych i językowych. Postanowił połączyć te dwie dziedziny naukowe tworząc prace z zakresu anatomii człowieka. Poszerzył swoje wiadomości z zakresu anatomii człowieka studiując literaturę z tego zakresu oraz atlasy anatomii.   Najwięcej doświadczenia i wiedzy dostarczyły mojemu uczniowi obserwacje naturalnych okazów szkieletu człowieka (dostępny w zasobach liceum), porównanie z modelami wykonanymi z materiałów sztucznych oraz z rycinami i zdjęciami. Bartłomiej wykazał się dużą spostrzegawczością oraz umiejętnością wnikliwego badania poszczególnych struktur i narządów ludzkich. Zwiększył kompetencje w zakresie znajomości szkieletu człowieka, połączeń między nimi, różnic indywidualnych, zmian patologicznych. Kolejną cechą, która mocno rozwinęła się u ucznia to wrażliwość na piękno ciała człowieka, szacunek do niego.

Połączenie biologii z językiem angielskim pozwoliło równocześnie rozwinąć umiejętności językowe. Uczeń dokonał samodzielnie przekładu prac z zakresu anatomii człowieka na język angielski, zwiększając tym samym zasób słownictwa specjalistycznego oraz ogólną sprawność językową.

Równocześnie rozwijał kompetencje w zakresie technologii cyfrowych i informacyjnych poprzez wykonywanie zdjęć i ich obróbkę, tworzenie prezentacji multimedialnych, poszukiwanie materiałów i ich krytyczną analizę.

 Bartłomiej nie zaniedbywał innych przedmiotów szkolnych, osiągnął najwyższą średnią w szkole. Równolegle pracował bardzo intensywnie na pozostałych przedmiotach ścisłych- matematyka, fizyka i chemia.

Poniżej prezentujemy 2 spośród 5 prac, które wykonał Bartek podczas trwania tegorocznego projektu.

Dni Otwarte na ŚUM w Zabrzu

W podjęciu ważnych, życiowych decyzji często pomagają spotkania z ludźmi i rozmowy. Do takich udanych wydarzeń można zaliczyć udział w Dniach Otwartych na ŚUM w Zabrzu, na które wybrała się grupa biologów ze Śniadeka. Zwiedziliśmy liczne pracownie: anatomii, cytologii, biochemii, biofizyki, mikrobiologii, a nawet prosektorium. Dzięki obecności kadry naukowej oraz studentów poznaliśmy szczegóły życia w kampusie medyków oraz warunki przyjęć na kierunki- lekarski, lekarsko-dentystyczny i ratownictwo. Dziękujemy za miłe przyjęcie.

Noc Biologów na bis

Niezwykłą przygodę naukową przeżyli dzisiaj biolodzy podczas „Nocy Biologów na bis”, którą zorganizował Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Były warsztaty, pokazy, konkursy oraz wykłady w salach uniwersyteckich. Można było z bliska wszystko zobaczyć, dotknąć i przeżyć. W sympatycznym towarzystwie starszych studentów i pracowników naukowych dyscypliny biologiczne stawały się całkiem bliskie. Niebawem znowu tam zawitamy!

Warsztaty biologów Pałacu Młodzieży

Przemiany metaboliczne w komórce były tematem ostatnich zajęć, podsumowujących cykl warsztatów w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Wytrwali biolodzy z łatwością rozwiązywali skomplikowane zadania i zadawali mnóstwo kłopotliwych pytań prowadzącej zajęcia. Biochemia i metabolizm nie będzie już żadną zagadką na przyszłej maturze. Tak trzymać!

Gość Śniadeka – Katarzyna Köhler-Sitek

Niezmiernie nam było miło gościć dzisiaj w murach szkoły panią mgr inż. arch. Katarzynę Köhler-Sitek, która przybyła na spotkanie z uczniami w ramach cyklu „Gość Śniadeka”. Pani Katarzyna Köhler-Sitek jest absolwentką naszego liceum oraz Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach i odwiedziła uczniów, by podzielić się z nimi przemyśleniami na temat swojej praktyki zawodowej. W przepięknych słowach opowiedziała o swoich projektach, a także pokazywała prace innych wybitnych twórców architektury, którymi się inspiruje i podziwia. Tchnęła w młodzież nadzieję, że wszystko jest możliwe, jeśli się tego naprawdę chce. Zainteresowanych zaprosiła do swojego Biura Projektowego ISAR w Chorzowie na praktyki. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny!

Zajęcia w Pałacu Młodzieży

Metabolizm cukrów był tematem przewodnim dzisiejszych zajęć z biochemii w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Grupa biologiczna młodzieży naszego liceum kontynuowała swoją przygodę z cyklami, enzymami i hormonami buzującymi w komórkach organizmu. Uczestnikom zajęć towarzyszyły ciekawskie zwierzaki w terrariach i akwariach. Tylko kart pracy nie chciały pomóc wypełniać.. Na szczęście dopisywały nam dobre humory. Bogatsi w nową wiedzę, zmierzamy do finiszu tej biochemicznej przygody.

Gość Śniadeka – dr n.med. Sylwia Sekta oraz dr n.med. Wojciech Łabuś

W piątkowy poranek, w ramach spotkań ” Gość Śniadeka” gościliśmy dwie niesamowite osoby: dr n.med. Sylwię Sektę, koordynatora ds.transplantacji, pracującą w Oddziale Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. A.Mielęckiego w Katowicach oraz dr n.med. Wojciecha Łabusia, biotechnologa i zastępcę kierownika Laboratoriów Badawczo-Rozwojowych w Centrum Leczenia Oparzeń im. St. Sakiela w Siemianowicach Śląskich. Dzisiejsze spotkanie zatytułowane było ” Transplantologia – wszystko, co chcielibyście i powinniście o niej wiedzieć”. Celem było promowanie transplantologii oraz podnoszenie świadomości społeczeństwa polskiego, w tym przypadku młodych ludzi, na temat procedur związanych z przeszczepami, a także przekazywaniem organów po śmierci. Nasi prelegenci na co dzień są świadkami dramatów całych rodzin i muszą zachowywać zimną krew, aby ratować inne ludzkie istnienia, a to wszystko dzięki przeszczepom, które dają szansę na drugie życie. Pan Wojciech wprowadził nas w temat, pokazując, jak wiele musimy jeszcze zrobić, aby zmienić myślenie na temat oddawana organów po śmierci najbliższych osób, czy w wyniku śmierci mózgowej. Wspomniał o statystykach, warunkach koniecznych do spełnienia w przypadku pobrania organu. Pani Sylwia, która specjalizuje się w przeszczepach nerek i wątroby opowiedziała nam o procedurach, całym szeregu przypadków pobrań, procesie leczenia, zmian w postrzeganiu świata po otrzymaniu nowego życia. Jednym słowem „warto”! Dziękujemy serdecznie naszym gościom. Temat jak rzeka, więc planujemy już kolejne spotkanie!

Warsztaty biologów w Pałacu Młodzieży

Trochę teorii i dużo praktyki mieli uczniowie Śniadeka na zajęciach z biochemii w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Tym razem tematem były tłuszcze, ich budowa, właściwości oraz funkcje. Nawet udało się zrobić mydło.

Kolejne warsztaty w Pałacu Młodzieży

Kolejne zajęcia w Pałacu Młodzieży w Katowicach i kolejne doświadczenia za nami! Dzisiaj zajmowaliśmy się enzymami, które wykrywaliśmy m.in. w ziemniakach oraz kiwi. Niezbędna porcja teorii- również przyda się do matury, a wszystko zanotowaliśmy skrzętnie na kartach pracy.

Biolodzy w akcji…

Jak wykonać żywy preparat z materiału roślinnego? Na to pytanie koło biologiczne postanowiło dzisiaj znaleźć odpowiedź. W ruch poszły skalpele, igły preparacyjne, szkiełka i oczywiście mikroskopy. Na efekty prac nie trzeba było długo czekać. W okularach mikroskopów wnet pojawiły się: włoski parzące pokrzywy, miękisz spichrzowy ziemniaka i marchwi, skórka cebuli, a nawet przypadkowo jedna mszyca. Biolodzy z I b spisali się fantastycznie!

Kolejne warsztaty w Pałacu Młodzieży

Wykrywanie i różnicowanie białek oraz właściwości fizyko-chemiczne aminokwasów- to dzisiejsze tematy zajęć naszych biologów w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Uczestnicy warsztatów cierpliwie ogrzewają, mieszają i przelewają, aby uzyskać pożądane osady oraz charakterystyczne reakcje barwne. Zajęcia w laboratorium, pod czujnym okiem mentora, są uzupełnione profesjonalnym wykładem. I głowy pełne wiedzy wracają do domów!

Biolodzy po raz kolejny odwiedzają Pałac Młodzieży

Grupa najlepszych biologów ze Śniadeka odwiedziła dzisiaj mury gościnnego Pałacu Młodzieży w Katowicach. Wizyta była ciekawa i obfitowała w liczne doświadczenia. Uczniowie zapoznali się z własnościami cukrów i wykrywali je na wiele sposobów. Zajęciom, jak zwykle przyglądały się myszki, mączniki oraz żółw. Praktyka przeplatała się z teorią, aby wszystko dobrze zapamiętać do matury.

Warsztaty w Pałacu Młodzieży

Najwytrwalsi biolodzy uczestniczyli, w ostatnich przed wakacjami, zajęciach z biochemii w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Poznali właściwości chemiczne cukrów, charakterystyczne reakcje i sposoby ich wykrywania. Gorąca atmosfera panowała zarówno na stołach doświadczalnych, jak i w sali biologicznej, czemu przyglądał się ciekawie licznie zgromadzone ptaki, gady oraz owady. Najważniejszy cel został osiągnięty – metabolizm cukrów nie ma tajemnic przed naszymi biologami ze Śniadeka. Do zobaczenia w Pałacu Młodzieży po wakacjach.

Warsztaty z ekosystemu

Kolejne wiosenne warsztaty przyciągnęły naszych licealistów nad zbiorniki Rzęsa. Postanowili oni sprawdzić, jaki jest stan chemiczny i faunistyczny tych ekosystemów. Pobierali próbki wody z różnych miejsc, przyglądali się żyjącej w nich faunie bezkręgowców i podejmowali próby ich oznaczania. Potem nadszedł czas badań chemicznych. W ruch poszły odczynniki i papierki wskaźnikowe. Wyniki tych badań były całkiem zadawalające. Praca w grupach była bardzo efektywna i radosna przy okazji, a badaczom przyglądały się pilnie kaczki i łabędzie, sprawdzając, czy aby nikt nie zrobi pomyłki..

Warsztaty botaniczno-kartograficzne

Następne warsztaty ekologiczne o tematyce botaniczno-kartograficznej młodzież Śniadeka spędziła w pobliskim Parku Hutnik. Aktywnemu poznawaniu nowych metod i technik badawczych towarzyszył jak zawsze humor i spora dawka fantazji. Uczniowie nauczyli się rozpoznawać i rysować wybrane gatunki drzew, mierzyć ich obwód i obliczać wysokość korony. W ruch poszły: taśmy miernicze, metry krawieckie, linijki, a nawet własne nogi… wykorzystane w niecodzienny sposób do pomiarów odległości metodą kroków.

Światowy Dzień Mózgu

Światowy Tydzień Mózgu ustanowiony w 1996 roku ma na celu popularyzację wiedzy o mózgu i jego działaniu. Jakże ważny dla nas narząd był dzisiaj często używany podczas warsztatów „Siłownia dla neuroprzekaźników.” Uczniowie klas drugich naszego liceum dowiedzieli się, jak ćwiczyć i co ćwiczyć, żeby nasz mózg zrewanżował się lepszą pamięcią, wyższym intelektem, poprawą koncentracji oraz szybkim myśleniem. Były zagadki, ćwiczenia i zadania logiczne, a wszystko okraszone dużą porcją humoru i dobrą energią płynącą od prowadzącego- p. Daniela Knapika. Dziękujemy serdecznie!

Piątkowe popołudnie z biochemią

Klasy biologiczno-chemiczne I LO spędzają ten czas na pożytecznej nauce do matury. Nawet trudna biochemia staje się przyjazna, jeśli poświęci się jej trochę czasu. Dzisiaj mieliśmy okazję zgłębiać tajniki budowy i działania enzymów- podstawowych biokatalizatorów w naszych komórkach. Natomiast w drugiej części warsztatów poznaliśmy rodzaje i funkcje wielu lipidów naszego organizmu. Wypełnione karty pracy z pewnością przydadzą się przed maturą do licznych powtórek i zadań. Dziękujemy p. Mireli Markocińskiej z Pałacu Młodzieży w Katowicach za interesującą prezentację!

Wykład dla naszych biologów!

Dzisiaj klasy o profilu biologiczno-chemicznym z zainteresowaniem słuchają wykładu na dość intrygujący temat: „Niebezpieczne pyły – kuchenne eksplozje”. Prowadzącym jest mgr inż. Damian Bazydło z Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach – WSZOP.

Fotosynteza roślin

Fotosynteza nie ma tajemnic. Procesy metaboliczne, chociaż złożone i skomplikowane, powoli stają się przyswajalne dla młodzieży z klas o profilu biologiczno-chemicznym naszego liceum. Liczne zajęcia w szkole oraz dodatkowo z Pałacem Młodzieży w Katowicach zaowocują dobrymi wynikami w nauce oraz na maturze. Dzisiaj mieliśmy przyjemność uczestniczyć w zajęciach z biochemii nt. „Fotosynteza roślin”, które prowadziła dla nas mgr Mirela Markocińska z Pracowni Biologii w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Zajęcia odbyły się na platformie MS Teams w formie zdalnej. Mamy nadzieję, że po feriach znowu zawitamy w gościnnych progach Pałacu Młodzieży i będziemy mogli rozwijać nasze umiejętności biochemiczne w praktyce?

Warsztaty ekologiczne „Biznes kontra smog”

Już za nami pierwsze warsztaty ekologiczne, w których uczestniczyli uczniowie z klasy III a. Zajęcia prowadziły wolontariuszki- p. Julia i p. Aleksandra w ramach projektu ” Biznes kontra smog”. Chociaż problem smogu jest nam dobrze znany, choćby z ulic naszego miasta, jednak trzeba o nim głośno przypominać i wzywać do działań zmierzających do poprawy stanu naszego powietrza. Przecież życie i zdrowie mamy tylko jedno- WARTO O NIE ZADBAĆ!”

W krainie biochemii

Zajęcia rozwijające pasje i umiejętności w Pałacu Młodzieży w Katowicach od zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży I Liceum Ogólnokształcącego w Siemianowicach Śląskich. Tym razem skorzystali z takiej okazji uczniowie uczęszczający do klas o profilu biologiczno-chemicznym. Przebrali się w fartuchy, niczym personel szpitala, i z dużym zacięciem wykrywali w różnych produktach obecność białek, aminokwasów i wiązań peptydowych. Teoria uzupełniała się z praktyką, a nauka była czystą przyjemnością. Z pewnością zaowocuje na maturze z biologii. W zapowiedziach kolejne warsztaty, tym razem z węglowodanów

Śniadek w kulinarnej podróży dookoła świata

Zasady zdrowego żywienia i różnorodne diety były tematem warsztatów, w których uczestniczyli uczniowie klas I i II o profilu biologiczno-chemicznym naszego liceum.Pod okiem wykwalifikowanego trenera poznawaliśmy tajniki kuchni z całego świata, zgłębialiśmy dania zarówno proste jak i wieloskładnikowe. Trudy gotowania wynagrodziły nam degustacje, które z nawiązką zaspokoiły nasz głód. Zdobyliśmy sekretne przepisy mistrza kuchni. Uwieńczeniem naszej nauki było wykonanie deserów, których nie powstydziliby się najlepsi cukiernicy. Było to po prostu:”niebo w gębie”. Sprawdzian z teorii również zdaliśmy rewelacyjnie!Możemy się podzielić z Wami naszymi wrażeniami z zajęć w postaci zdjęć oraz wieloma sprawdzonymi przepisami.

Z kredką wśród pająków – o artystycznych sukcesach Anastazji

Zdalne nauczanie czy izolacja domowa nie osłabiły pasji rozwijanych przez naszych uczniów. Jedną z takich ciekawych i poszukujących osób w I LO w Siemianowicach Śl. jest Anastazja z klasy IIa. Nasza uczennica wykorzystała swoją pasję terrarystyczną do udziału w konkursie ogłoszonym przez znanego hodowcę pająków i innych zwierząt – Kubę Zająca. Aby wziąć udział w konkursie należało wykonać pracę związaną tematycznie z Theraphosa stirmi (gatunek pająka). Projekt Anastazji miał aż 350 konkurentów, ale obronił się swoją starannością i artystycznym przekazem. Hodowca wraz ze sponsorem konkursu – „SPIDER SHOP” wyróżnili pracę naszej uczennicy III miejscem i nagrodami.

Warsztaty w gliwickiej Palmiarni

Jak co roku, klasy biologiczno-chemiczne miały okazję w ostatni piątek poznać tajniki botaniki na warsztatach w gliwickiej Palmiarni.

Na terenie tego obiektu uczniowie mogli poznać wiele roślin tropikalnych, użytkowych, sukulentów w różnych fazach ich życia, zaobserwowali jak kwitną i owocują. Dowiedzieli się różnych ciekawostek o roślinach tropikalnych — ich właściwościach leczniczych, a czasem też trujących. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak niespotykane nigdzie indziej rośliny mięsożerne. Urozmaiceniem warsztatów z botaniki były pomieszczenia z żywymi zwierzętami, a przede wszystkim dział akwarystyki. Całą nową wiedzę uczniowie mogli jednocześnie wykorzystać w praktyce pracując z kartami ćwiczeń.

Od teraz każdy już wie czym są “żywe kamienie”, oraz dlaczego siadanie na “fotelu teściowej” nie będzie przyjemnym doświadczeniem!

I LO promuje zdrowy tryb życia

Bartosz Korytkowski, uczeń I LO im. Jana Śniadeckiego zajął III miejsce na Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia.

Bartosz, jak wszyscy uczestnicy Olimpiady, musiał wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, w tym HIV/AIDS, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy i wiedzy o PCK. Pokonał on wielu rywali, gdyż zdrowy styl życia jest dla niego codziennością. Bartosz dba o zdrowe i odpowiednio kaloryczne jedzenie, które sam przygotowuje. Rozwija także tężyznę fizyczną, ćwicząc swoje ciało po kilka godzin parę razy w tygodniu. Interesuje się dietetyką sportowców. Łączy teorię z praktyką, co zaowocowało na olimpiadzie doskonałym wynikiem.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Uroczyste otwarcie „Zielonej Pracowni”

I LO w roku 2019 przystąpiło do prestiżowego konkursu, organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i odniosło sukces. Jako jedyna szkoła w mieście wygraliśmy 2 etapy konkursu; I etap, nazwany – „Zielona Pracownia Projekt’2019” – polegał na prezentacji pomysłu „W krainie mikro i makroorganizmów”.Utworzyliśmy nowoczesny projekt laboratoryjnej pracowni, wyposażonej w pomoce naukowe do profesjonalnego kształcenia uczniów w procesie dydaktycznym, wpisującym się w ministerialne wymagania w nowym, zreformowanym liceum.  „Zielona Pracownia” powstawała od podstaw: wyremontowano salę, zakupiono niezbędne sprzęty i meble, wyposażono w ogromną ilość modeli, zestawów doświadczalnych, mikroskopów, narzędzi do preparacji i szkło laboratoryjne oraz programy multimedialne.

Jak widać, pierwszy etap konkursu niewątpliwie okazał się sukcesem.Drugi etap konkursu był konsekwencją etapu wcześniejszego. Napisaliśmy szczegółowy program edukacyjny, który będzie realizowany w opisywanej pracowni. Program jest adresowany do wszystkich uczniów szkoły, a w szczególności do pasjonatów nauk przyrodniczych. Jego realizacja zachwyciła organizatorów konkursu, którzy bardzo wysoko ocenili nasze działania. Uczniowie liceum również doceniają warunki i nowoczesne metody pracy. W „Zielonej Pracowni” odbywają się ciekawe lekcje oraz dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, które pozwalają uczniom rozwijać pasje i przygotowywać się do egzaminu maturalnego, a także konkursów i olimpiad.

Wygrana w konkursie była wysoka – dostaliśmy do dyspozycji najwyższą kwotę – 37 500zł, a także dodatkowe wsparcie finansowe Miasta.

 Uroczyste otwarcie „ Zielonej Pracowni” odbyło się 28.11.2019r. Dyrektor – Agata Krzysztofik oraz twórczyni projektu – Anna Nowatkowska-Waluga, przyjęły honorowych gości: II zastępcę prezydenta miasta – Martę Suchanek-Bijak, prezesa Zarządu WFOŚiGW – Tomasza Bednarka, naczelnik Wydziału Edukacji – Annę Sobieraj i starszą wizytator – Aleksandrę Dylę. Wszyscy mieli zaszczyt uczestniczyć w wykładzie, wygłoszonym przez absolwentkę naszego liceum – dr Beatę Bielec-Berek na temat „Profilaktyka chorób cywilizacyjnych”, a następnie w prezentacji zajęć, organizowanych w „Zielonej Pracowni”. Uroczystość podsumowano w sposób entuzjastyczny – były brawa, pochwały, życzenia wielu sukcesów i sesja fotograficzna.

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

Eliminacje szkolne do olimpiady przyciągnęły licznych chętnych. Test wstępny pisało blisko 30 osób w dwóch turach. Wszyscy chcieli wygrać, ale zwycięzcą mógł być tylko jeden uczeń lub uczennica. Uczestnicy Olimpiady musieli wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, w tym HIV/AIDS, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy i wiedzy o PCK.
Dwoje uczniów – Paulina Glomb kl. I b oraz Bartosz Korytkowski kl. III a uzyskało tyle samo punktów (14/20) i musieliśmy przeprowadzić dogrywkę. Ostatecznie zwycięzcą w szkole został Bartosz Korytkowski. Gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszych etapach olimpiady!

Zajęcia laboratoryjne z mikroskopowania

Nasi uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach laboratoryjnych z mikroskopowania.
Poznają budowę organizmów roślinnych i zwierzęcych, ich tkanek i komórek, pod wielokrotnym powiększeniem. Opanowują techniki wykonywania żywych preparatów mikroskopowych. Prowadzą także hodowle pantofelków, które następnie obserwują pod obiektywem mikroskopu w kropli wody.
Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu w pracowni biologicznej uczniowie mogą robić zdjęcia oraz nagrywać filmy oglądanych pod mikroskopem preparatów i organizmów (np. poruszające się pantofelki). Nauka przez doświadczenia i obserwacje staje się łatwa i ciekawa.

17 czerwca 2019r.

Zielona pracownia jest nasza!

W krainie mikro i makroorganizmów”… czyli gdzie?

Jak prowadzić prace badawcze z zakresu nauk przyrodniczych w profesjonalnej przestrzeni, jak zakładać wertykalne ogrody, jak rozwijać naukowe myślenie i twórczą aktywność – na te i inne pytania odpowiedzą sobie już we wrześniu 2019 uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego, dla których nauka biologii i pokrewnych nauk przyrodniczych nabierze nowego wymiaru. Stanie się to dzięki jedynej takiej w mieście – nowoczesnej i bogato wyposażonej Zielonej Pracowni.

Swoje istnienie zielona pracownia zawdzięcza wygranej w konkursie zorganizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach, w którym zawalczyliśmy o maksymalną kwotę dofinansowania.

Konkurs rozpisany na dwa etapy wymagał: przygotowania koncepcji projektu dla nowej pracowni pod hasłem „ Zielona Pracownia 2019”, gdzie pod uwagę brano pomysłowość, estetykę i funkcjonalność zagospodarowania przestrzeni pracowni. Szczególnie mocno ceniona była kreatywność oraz innowacyjność rozwiązań zastosowanych w koncepcji. Jury zwracało uwagę na różnorodność pomocy dydaktycznych, elementy wyposażenia oraz planowane zakupy sprzętów.

Nowatorskie i twórcze podejście do projektu, kompatybilne z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej i uwzględniające potrzeby każdego ucznia, w tym uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, zostały zauważone i docenione przez komisję konkursową
( nagroda pieniężna – 7500 zł.).

Wizja pracowni opracowana na potrzeby pierwszego etapu konkursu, została rozwinięta i uzupełniona w czasie przygotowań do drugiego etapu, w którym zadanie konkursowe polegało na opracowaniu projektu edukacyjnego opartego na wykorzystaniu ekopracowni.

Nad całością działań projektowych czuwała od początku naszych starań konkursowych mgr Anna Nowatkowska – Waluga, wieloletni nauczyciel biologii, która od lat z sukcesem przygotowuje licealistów do Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia.

Spełnienie wszystkich wymagań konkursowych było niemałym wyzwaniem. Okazało się jednak, że i wizja pracowni i założenia projektowe sprostały oczekiwaniom jury i udział I LO w konkursowych szrankach zakończył się wymarzonym sukcesem. Fundusze otrzymane w ramach nagrody ( 30.000 zł) pozwolą już w nowym roku szkolnym realizować działania edukacyjne z zakresu nauk przyrodniczych w profesjonalnej przestrzeni.

Cieszy nas to tym bardziej, że od września 2019 w odpowiedzi na zapotrzebowanie siemianowickiej społeczności szkolnej, otwieramy klasę o profilu biologiczno – chemicznym. Możliwość zdobywania wiedzy i doświadczenia zarówno z zakresu nauk przyrodniczych jak dietetyki czy kosmetologii w oparciu o najnowocześniejszy sprzęt w niemal akademickich warunkach pozwoli naszym uczniom w pełni wykorzystać ich potencjał i możliwości.

Szukając równowagi pomiędzy tradycją a nowoczesnością, łączymy tradycyjne kierunki uczenia z nowoczesnymi metodami ich nauczania. Zielona pracownia „ W krainie mikro i makroorganizmów” to kolejny krok na drodze ku lepszej jakości w edukacji.

Skip to content