#POZYTYWNIEAKTYWNI

„Reczy oczywiste – czyli lockdownowy zestaw obowiązkowy”

Kiedy powrót do rzeczywistości szkolnej okazał się być oczywisty, postanowiliśmy na chwilę się zatrzymać i jakoś ten i wyjątkowy i niełatwy czas podsumować. Z inspiracją przyszła nam Paula Zuccotti i jej etnograficzny projekt „Lockdown Essentials” .Ludzie z 50 krajów z całego świata, w tym z Polski, odpowiedzieli na jej apel i pokazali, czego naprawdę potrzebowali w czasie pandemii koronawirusa, opowiadając tym samym historię swojego lockdownu za pomocą 15 najważniejszych dla siebie przedmiotów. „ Chciałam udokumentować rzeczy, których używaliśmy w czasie zamknięcia nie tylko po to, aby stworzyć kapsułę czasu dla przyszłych pokoleń, ale także dowiedzieć się, co te przedmioty mogą nam opowiedzieć o nas samych i okolicznościach, w których obecnie żyjemy – wyjaśnia pomysłodawczyni. Idąc tym tropem postanowiliśmy i my pochylić się nad tym, co dla nas było w tym szczególnym czasie ważne, co nam pomogło, bez czego nie wyobrażamy sobie naszej historii ostatnich miesięcy- i tak narodził się wewnątrzszkolny projekt kulturowy: „Rzeczy oczywiste- czyli lockdownowy zestaw obowiązkowy”. Zadaniem uczestników było sportretowanie swojego pandemicznego niezbędnika i uzasadnienie jego wyboru. Tym drugim zajęli się na godzinach wychowawczych, zajęciach kreatywnych oraz lekcjach przedsiębiorczości i językowych, ćwicząc przy okazji na tych ostatnich umiejętność stosowania właściwych struktur językowych i gramatycznych oraz odpowiedniego słownictwa. Każde zdjęcie pokazuje coś o osobie, która chciała się z nami nim podzielić oraz opowiada historię jej codziennego życia. Wielu z nas zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli, zwróciło się w tym w czasie w stronę gotowania, kreatywności i domowej rekreacji, aby zabić przysłowiowy czas. Jednym z uniwersalnych wyborów jest laptop – rzecz, która wszystkim ułatwiała naukę i komunikację z bliskimi podczas lockdownu. Co w tym fotografiach, które staną się częścią ikonicznego zapisu historii ostatnich miesięcy cieszy nas najbardziej ?- że na wielu z nich pojawiają się twarze najbliższych, bez których nie unieślibyśmy naszego zamknięcia. Co jakiś czas, absolutnie mimowolnie, ktoś lub coś uczy nas czegoś o nas samych… – i tak właśnie było tym razem.

Śniadekowe Boże Narodzenie #PozytwynieAktywni

Zanim nadchodząca odwilż przeniesie w otchłań niebytu tegoroczną zimę- mamy dla Was kilka śnieżnych wspomnień…#PozytywnieAktywni

#PozytywnieAktywni czyli co robimy, kiedy się uczymy…


„Nie ma korzyści, gdzie nie ma rozkoszy. Ucz się więc tego, do czego masz pociąg…” czyli renesansowy portret z Szekspirem w tle…
Portrety renesansowych mistrzów i świat sztuk Szekspira stały się dla pierwszaków inspiracją do twórczych poszukiwań w nieprzebranych zasobach internetowych wystaw i bibliotek oraz domowych szaf i szuflad. Owocem artystycznych przebieranek i przysłowiowego machania pędzlem jest nasza własna galeria renesansowych tekstów kultury.
I choć podsumowanie miało miejsce w ramach języka polskiego, to ma ono bardzo matematyczny charakter: zdalne nauczanie plus zdolni uczniowie równa się podsumowanie renesansu inne niż zwykle…

Nie trać myślenia refleksyjnego na analizowanie spraw i rzeczy, które tego zwyczajnie nie wymagają, albo na które najzwyczajniej nie masz wpływu. Rób to, co możesz, na ile możesz i gdzie możesz, bo nawet…” jeśli coś wydaje się głupie, a pomoga, to nie jest głupie…”. Jaki czas taka idea. Znaleźliśmy się w absolutnie niecodziennej sytuacji – szkoły zamknięte, klasy opustoszałe, uczniowie zniknęli z ławek, a nauczyciele spod tablicy. Lekcje z przestrzeni realnej przeniosły się do wirtualnej, a nasz naturalny potencjał i energia zaczęły szukać alternatywnych dróg ujścia. Pomysłowość i kreatywność oraz zdolność do adaptacji to cechy, dzięki którym zamknięci w domu, z tygodnia na tydzień zaczęliśmy się wznosić na wyżyny naszej pozytywnej aktywności… Wykorzystując to, co mamy, w przestrzeni w której przebywamy, robimy to, co podpowiada nam chęć, wyobraźnia i…czasem nauczyciele np. wf-u. Taka forma aktywności w pandemicznej codzienności zainspirowała nas do stworzenia inicjatywy # PozytywnieAktywni. Promujemy optymizm, kreatywność i chęć dzielenia się ze światem zewnętrznym naszymi wewnętrznymi światami.

Bądźcie z nami pozytywnie aktywnie, zaglądając na szkolny Facebook!

Skip to content