Edycja 3

Uroczyste podsumowanie 3.edycji Potyczek prawnych

15 czerwca 2021 w auli im. prof. Zygmunta Bauera w I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich odbyło się uroczyste wręczenie nagród finalistom oraz podsumowanie 3.edycji konkursu Potyczki prawne. Przypominamy, że zwycięzcą tegorocznej rywalizacji jest Zespół Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej, drugie miejsce zajęło I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich, natomiast trzecia lokata przypadła III Liceum Ogólnokształcące im.A. Mickiewicza w Katowicach. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

Dzisiejsze wydarzenie uświetnili swoją obecnością:- zastępca Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie Marta Suchanek-Bijak,- Naczelnik Wydziału Edukacji Anna Sobieraj,- Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Wyższa Szkoła Humanitas dr hab. Maciej Borski,- Dyrektor ds. rekrutacji i rozwoju Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa Jolanta Filipczyk-Sikora,- Członek Zarząd Instytutu Prawa i Społeczeństwa INPRIS Jarosław Gwizdak,- adwokat dr Marcin Chowaniec z kancelarii GC Adwokaci,- adwokat Alicja Gradowska z kancelarii GC Adwokaci.Uroczystość poprowadziła Dyrektor I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich Agata Krzysztofik. Był to radosny czas wręczania nagród w postaci indeksów Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa, a także nagród rzeczowych ufundowanych przez Siemianowice Dobre Bo Śląskie, Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia”, Wolters Kluwer Polska, Wyższa Szkoła Humanitas, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa, INPRIS oraz I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich.

Dzisiejsze wydarzenie było również okazją do wręczenia statuetki Lauru Śniadeka, którą za pomoc w organizacji „Potyczek prawnych” uhonorowani zostali: adw. dr Jan Kil (Wyższa Szkoła Humanitas), adw. dr Marcin Chowaniec (GC Adwokaci) oraz adw. Alicja Gradowska (GC Adwokaci).

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznej, trzeciej już edycji konkursu Potyczki prawne i zapraszamy do startu w przyszłorocznej rywalizacji, która obejmować będzie znowu więcej szkół ponadpodstawowych województwa śląskiego. Do zobaczenia!

Finał 3. edycji Potyczek prawnych

Zapraszamy do obejrzenia materiału z dzisiejszego Finału 3. edycji konkursu Potyczki prawne. Serdecznie gratulujemy Zespół Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej zwycięstwa, słowa uznania dla I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich oraz III Liceum Ogólnokształcące im.A. Mickiewicza w Katowicach.

1. Zespół Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej (9 pkt) reprezentowany był przez Anitę Włodarczyk i Joannę Tomczewską. Nauczyciel przygotowujący do konkursu – mgr Grzegorz Wiończyk.

2. I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich (7 pkt) reprezentowane było przez Aleksandrę Majchrzyk i Agnieszkę Wojciechowską. Nauczyciel przygotowujący do konkursu – mgr Michał Szwestka.

3. III Liceum Ogólnokształcące im.A. Mickiewicza w Katowicach (2 pkt) reprezentowane przez Antoninę Sołtysiak i Mikołaja Malca. Nauczyciel przygotowujący do konkursu – mgr Aleksandra Molenda.Prowadzącym Finał był radca prawny Adam Koczyk z Koczyk & Szafrański Kancelaria Radców Prawnych.

Skład Jury:

1. prof. Maciej Borski (dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Wyższa Szkoła Humanitas),

2. dr Katarzyna Płonka-Bielenin (prodziekan ds. studiów Prawo i Administracja Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa),

3. Elżbieta Piotrowska-Albin (wiceprezes Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia”).

Przed nami uroczyste wręczenie nagród, które odbędzie się 15 czerwca 2021 o godzinie 12:00 w auli im. prof. Zygmunta Bauera w I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich. Do zobaczenia!

Najwyżej ocenione mowy obrończe w całej 3. edycji konkursu

Zsumowaliśmy punkty wszystkich uczestników rundy eliminacyjnej oraz Finału 3.edycji konkursu Potyczki prawne i jeżeli chodzi o miejsca na podium, to klasyfikacja wygląda następująco:

1. Joanna Tomczewska (Zespół Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej) – 12 punktów [7+5]

2. Agnieszka Wojciechowska (I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich) – 8 punktów [6+2]

3. Aleksandra Majchrzyk (I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich) – 7 punktów [2+5]

3. Anita Włodarczyk (Zespół Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej) – 7 punktów [3+4]Serdecznie gratulujemy!

Regulamin konkursu Potyczki Prawne

FINAŁ KONKURSU – 1.06.2021, 11:00

Znamy już reprezentacje, które zmierzą się w Finale 3. edycji konkursu Potyczki prawne:

I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich

Zespół Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej

III Liceum Ogólnokształcące im.A. Mickiewicza w Katowicach

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy zwycięzcom grup eliminacyjnych!

GRUPA C – 8.04.2021Dzisiaj odbyły się Eliminacje do Finału 3. edycji konkursu Potyczki prawne w Grupie C.

Pojedynek był wyrównany, uczestnicy przedstawili bardzo profesjonalne mowy obrończe. Zwycięzcą Grupy C została reprezentacja III Liceum Ogólnokształcące im.A. Mickiewicza w Katowicach w składzie: Antonina Sołtysiak i Mikołaj Malec.

Konkurs poprowadził duet adwokatów: Alicja Gradowska oraz Marcin Chowaniec (GC Adwokaci), natomiast w gronie jury zasiedli:

dr Katarzyna Płonka-Bielenin (Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa),

dr Dominik Wolski (Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa) oraz

dr Daniel Wojtczak (Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa).

PUNKTACJA JURY:

III Liceum Ogólnokształcące im.A. Mickiewicza w Katowicach – 7 pkt;

I LO im. T. Kościuszki w Mysłowicach – 6 pkt,

I Liceum Ogólnokształcące im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej – 4 pkt.

Najwyżej ocenione mowy obrończe:

1. Antonina Sołtysiak III Liceum Ogólnokształcące im.A. Mickiewicza w Katowicach – 4 pkt.

2. Aleksandra Golonka (I LO im. T. Kościuszki w Mysłowicach),

Mikołaj Malec (III Liceum Ogólnokształcące im.A. Mickiewicza w Katowicach),

Kacper Szoepe (I LO im. T. Kościuszki w Mysłowicach) – wszyscy po 3 pkt.

Serdecznie gratulujemy!

?

Podziękowania dla GC Adwokaci

Serdecznie dziękujemy naszym prowadzącym – adw. Alicji Gradowskiej oraz adw. Marcinowi Chowańcowi z GC Adwokaci. Ten sam duet poprowadzi Potyczki prawne w Grupie C. Czekamy z niecierpliwością na jutrzejszy konkurs!

Dzisiaj odbyły się Eliminacje do Finału 3. edycji konkursu Potyczki prawne w Grupie B.

Po raz kolejny prowadzący i jurorzy podkreślali w swoich ocenach świetne przygotowanie merytoryczne uczestników i wysoki poziom konkursu. Bardzo nas to cieszy! Zwycięzcą Grupy B został Zespół Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej w składzie: Joanna Tomczewska, Anita Włodarczyk.Konkurs poprowadził duet adwokatów: Alicja Gradowska oraz Marcin Chowaniec (GC Adwokaci), natomiast w gronie jury zasiedli: dr Andrzej Pokora (Wyższa Szkoła Humanitas), mgr Ewa Surowiak (Wyższa Szkoła Humanitas) oraz mgr Sebastian Kluczewski (Wyższa Szkoła Humanitas).

PUNKTACJA JURY:

Zespół Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej – 10 pkt;

IX Liceum Ogólnokształcące im. Wisławy Szymborskiej w Sosnowcu – 5 pkt,

Akademicki Zespół Szkół w Piekarach Śl. I LO im. Króla Jana III Sobieskiego – 3 pkt.

Najwyżej ocenione mowy obrończe:

1. Joanna Tomczewska (Zespół Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej) – 7 pkt.

2. Bartosz Krzystanek (IX Liceum Ogólnokształcące im. Wisławy Szymborskiej w Sosnowcu) – 4 pkt.

3. Anita Włodarczyk (Zespół Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej) – 3 pkt.

„Śniadek” w finale!

To już trzecia edycja konkursu „Potyczki prawne”, którego organizatorem jest I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich. Z każdą odsłoną wydarzenie zyskuje na popularności, stając się rozpoznawalne nie tylko już w sąsiednich miejscowościach, ale też i w Warszawie czy Gdańsku. Stale pozyskujemy do współpracy kolejne podmioty, które chętnie angażują się w przygotowanie wydarzenia, prawdziwego święta edukacji prawnej. W tym gronie witamy Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS z Warszawy oraz Górnośląską Wyższą Szkołę Handlową. Tegoroczne rozgrywki to rywalizacja aż 9 szkół ponadpodstawowych z województwa śląskiego. W grudniu przeprowadzone zostało losowanie trzech grup eliminacyjnych. Ślepy los przydzielił Śniadekowi bardzo silnych rywali: IV LO im. Stanisława Staszica z Sosnowca oraz Zespół Szkół Ekonomicznych im. Wojciecha Korfantego z Katowic. 30 marca odbyły się zatem bardzo emocjonujące potyczki w ramach Grupy A. Uczestnicy wygłaszali płomienne mowy, które oceniali jurorzy będący na co dzień pracownikami naukowymi Uniwersytetu Śląskiego, Wyższej Szkoły Humanitas oraz Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Jury zgodnie uznało, że uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom merytoryczny. Reprezentacja siemianowickiego Śniadeka nie wystraszyła się renomowanych przeciwników i wygrała dość znacznie, zdobywając aż 8 punktów, zaś rywale otrzymali solidarnie po 5 punktów. To ogromny sukces najstarszego liceum w Siemianowicach Śląskich, które reprezentowały Agnieszka Wojciechowska i Aleksandra Majchrzyk. Z niecierpliwością czekamy na Finał, który zaplanowany jest na 1 czerwca. Rywali poznamy 7 i 8 kwietnia, gdyż wtedy rywalizują szkoły wylosowane do grup B i C.

ODPOWIADAMY NA NAJCZĘŚCIEJ POJAWIAJĄCE SIĘ PYTANIA I WĄTPLIWOŚCI

  • Mowa obrończa powinna trwać DO 10 MINUT, zatem punkty przyznawane są za jej wartość merytoryczną, a nie czas wygłaszania.
  • Pomimo iż mowę obrończą wygłasza się stojąc, uczestnicy mogą przedstawić ją w pozycji siedzącej. Przy zdalnej formie przeprowadzania konkursu jest to w zupełności dopuszczalne.
  • W przypadku złej jakości połączenia lub jego zerwania w trakcie wygłaszania mowy, Uczestnik będzie miał możliwość powtórzenia wystąpienia.
  • Jury ocenia w ten sposób, że każdemu z jurorów przypadają 3 głosy na każdą z dwóch tur. Juror po każdej turze może przyznać punkty w następujący sposób: 3-0-0, 2-1-0, 1-1-1, a także 0-0-0.
  • W przypadku remisu przeprowadzona zostanie dogrywka polegająca na tym, że Prowadzący będą mieli przygotowane 10 pytań dodatkowych do kazusów konkursowych. Uczestnicy wybierają numer pytania i udzielają odpowiedzi, która jest punktowana przez Jury. Wygrywa reprezentacja uzyskująca wyższą liczbę punktów po danej turze dogrywki. Pytania sprawdzają kreatywność uczestników.
  • W trakcie wygłaszania mowy Uczestnik może korzystać z notatek. Najważniejsze, by mowa była wygłoszona z pamięci, a nie w całości przeczytana z kartki. Przypominamy również o terminowym wysyłaniu zgłoszeń do konkursu na adres sekretariat@sniadek.com

Patronat Medialny

Dziękujemy Wolters Kluwer Polska za objęcie patronatem kolejnej edycji naszego konkursu!

Patronat medialny

Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia” sprawuje patronat nad konkursem od pierwszej edycji, jest z nami od początku. Serdecznie dziękujemy!

Patronat medialny

Miło nam poinformować, że nasz konkurs został objęty patronatem przez Instytut Prawa i Społeczeństwa w Warszawie INPRIS.

Patronat medialny

Miło nam poinformować, że serwis otouczelnie.pl sprawować będzie patronat medialny nad 3. edycją konkursu Potyczki prawne.

Patronat medialny

Niezmiernie miło nam poinformować, że III. edycja konkursu Potyczki prawne została objęta Patronatem Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie Rafał Piech. Serdecznie dziękujemy!

SŁÓW KILKA O DOGRYWCE

Reprezentacje szkół oceniane będą przez profesjonalne Jury. Jako że każdy z trzech jurorów ma do przydzielenia po 6 punktów (3 punkty na każdy kazus w dwóch turach), do zdobycia jest w sumie 18 punktów. Może zatem dojść do remisu. Taką sytuację przewidzieliśmy i od 3. edycji wprowadzamy dogrywkę. Polega ona na przeprowadzeniu quizu składającego się z pytań bezpośrednio związanych z kazusami konkursowymi w danej grupie. Dogrywka ma sprawdzić kreatywność uczestników i pomóc jurorom w wyborze zwycięzcy. Wygrywa reprezentacja, która jako pierwsza w danej rundzie uzyska wyższe noty Jury. Zestawy pytań dla wszystkich grup przygotowuje Kancelaria GC Adwokaci – Partner i współorganizator konkursu. Serdecznie dziękujemy!

Eliminacja do finału – gr. C

GRUPA C – 8.04.2021, g. 11:00, platforma Microsoft Teams, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa

PROWADZĄCY: adw. Alicja Gradowska, adw. Marcin Chowaniec (GC Adwokaci)

JURY:

1. dr Katarzyna Płonka-Bielenin (Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa)

2. dr Dominik Wolski (Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa)

3. dr Daniel Wojtczak (Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa)

Eliminacje do finału – gr.B

GRUPA B – 7.04.2021, g. 11:00, platforma ClickMeeting, Wyższa Szkoła Humanitas

PROWADZĄCY: adw. Alicja Gradowska, adw. Marcin Chowaniec (GC Adwokaci)

JURY:

1. dr Andrzej Pokora (Wyższa Szkoła Humanitas)

2. mgr Ewa Surowiak (Wyższa Szkoła Humanitas)

3. mgr Sebastian Kluczewski (Wyższa Szkoła Humanitas)

Eliminacje do finału – gr. A

GRUPA A – 30.03.2021, g. 11:00, platforma Microsoft Teams

PROWADZĄCY: r. pr. Anna Rózga

JURY:

1. dr Weronika Szafrańska (Uniwersytet Śląski w Katowicach)

2. dr Dominik Wolski (Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa)

3. mgr Sebastian Kluczewski (Wyższa Szkoła Humanitas)

PRZEDSTAWIAMY PROWADZĄCYCH ELIMINACJE DO FINAŁU

Jest nam niezmiernie miło przedstawić Prowadzących Eliminacje do Finału!

Grupa A – radca prawny Anna Rózga.

Grupa B oraz Grupa C – adwokat Alicja Gradowska i adwokat Marcin Chowaniec z GC Adwokaci.

Spotkanie robocze przed 3 edycją Potyczek Prawnych

W dniach 03.03-04.03.2021r. odbyły się spotkania robocze przedstawicieli I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich, Wyższa Szkoła Humanitas oraz Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w sprawie organizacji 3. edycji konkursu Potyczki prawne. Co ustaliliśmy:

Eliminacje do Finału odbędą się w formie zdalnej;

2. O wyniku danego etapu konkursu zadecyduje trzyosobowe Jury, które przyznawać będzie punkty (każdy juror ma po 3 punkty do rozdysponowania w I i II turze rozgrywki, czyli do rozdysponowania w sumie jest 18 punktów);

1. Każdy uczestnik konkursu będzie miał maksymalnie 10 minut na przedstawienie mowy obrończej;

3. W przypadku remisu przeprowadzona zostanie dogrywka w formie quizu, a pytania będą związane z kazusem konkursowym.

RUNDA ELIMINACYJNA ONLINE

Decyzją Organizatora konkursu – I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich oraz Współorganizatorów: Wyższa Szkoła Humanitas i Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa, tegoroczna 3.edycja w Rundzie eliminacyjnej do Finału odbędzie się ONLINE. Wszelkie informacje organizacyjne, formularze zgłoszeniowe oraz potrzebne linki udostępnione zostaną startującym w konkursie szkołom do połowy marca.

Przypominamy, że Grupa A rywalizować będzie 30 marca 2021, Grupa B – 7 kwietnia 2021, natomiast Grupa C – 8 kwietnia 2021.Przypominamy również, że zadaniem uczestników konkursu jest wygłoszenie mowy obrończej do przesłanych na adres mailowy szkoły kazusów. Czas na wygłoszenie mowy – maksymalnie 10 minut. Każde wystąpienie jest oceniane przez profesjonalne Jury.

Konkursowe kazusy

15 lutego br. punktualnie o godzinie 8:00 na adresy mailowe szkół biorących udział w 3. edycji „Potyczek prawnych” zostaną wysłane kazusy konkursowe rundy eliminacyjnej. Dla każdej z grup przewidziano inny zestaw zadań. Autorem wszystkich kazusów jest dr Jan Kil z Wyższa Szkoła Humanitas.

Wkrótce opublikujemy formularze zgłoszeniowe dla uczestników i ich opiekunów oraz regulamin konkursu.

Rejestracja na warsztaty online.

Poniżej zamieszczamy link do rejestracji na warsztaty online z prawa karnego, które dla uczestników konkursu Potyczki prawne poprowadzi dr Jan Kil z Wyższa Szkoła Humanitas. Prosimy uczestników oraz ich opiekunów o zarejestrowanie się na to wydarzenie. Z każdej szkoły może to być maksymalnie 7 osób. Warsztaty zaplanowane są na 30 stycznia 2021 o godzinie 17:00.

LINK: https://wyzszaszkolahumanitas5100825.clickmeeting.com/…

Oto jak wyglądają składy poszczególnych grup eliminacyjnych do Finału III. edycji Potyczek prawnych! Zapowiadają się ogromne emocje!

W związku z pojawiającymi się pytaniami odnośnie zgłoszeń uczestników do konkursu podajemy kilka najważniejszych informacji:

Prosimy nauczycieli, którzy będą opiekunami reprezentacji szkół, o wstępne wytypowanie uczniów do udziału w Potyczkach prawnych i poinformowanie ich o tym najpóźniej do 22 stycznia 2021. Mogą Państwo wskazać „szeroką kadrę” z której ostatecznie zostanie wybrany właściwy skład (2 + 1 rezerwowy).

Przypominamy o warsztatach online 30 stycznia 2021. Wtedy prowadzący dr Jan Kil postara się rozwiać Państwa wątpliwości odnośnie tego w jaki sposób przygotować się do konkursu, który polega na napisaniu i wygłoszeniu mowy obrończej do kazusu. Zapraszamy uczniów, zapraszamy nauczycieli. Z każdej szkoły możemy gościć nawet 10 uczestników! Odnośnie logowania na warsztaty podamy informację najpóźniej na tydzień przed wydarzeniem.

Po warsztatach online podstawowe składy na konkurs powinny się już wyklarować, więc dopiero wtedy wypełnią Państwo formularze zgłoszeniowe z danymi osobowymi uczestników i opiekuna oraz wszystkimi niezbędnymi zgodami. Termin odesłania formularzy – 26 lutego 2021. Same formularze i instrukcje ich wypełnienia opublikujemy już po warsztatach.

Serdecznie dziękujemy Wyższa Szkoła Humanitas za organizację zajęć dla uczestników. Dr Jan Kil chętnie pomaga nam od pierwszej edycji prowadząc bardzo ciekawe warsztaty i układając kazusy konkursowe, które rywalizujące szkoły otrzymują z odpowiednim wyprzedzeniem wystarczającym do merytorycznego przygotowania uczniów. Dziękujemy!

Regulamin konkursu opublikowany zostanie wraz z formularzami zgłoszeniowymi.

W razie pytań odnośnie konkursu szczegółowych informacji udziela Michał Szwestka – adres mailowy: m.szwestka@gmail.com.

Przypominamy, że już w najbliższy piątek o 19:00 odbędzie się losowanie grup. Osoby chcące śledzić transmisję LIVE prosimy o przesłanie adresu e-mail w prywatnej wiadomości na stronie Potyczki prawne celem otrzymania właściwego linka. Filmik z losowania zostanie opublikowany w ciągu kilkunastu minut od zakończenia wydarzenia.

Znamy już terminy Eliminacji do Finału!

Grupa A rozegra swoje potyczki 30 marca 2021 w Park Tradycji (ul. Orzeszkowej 12, Siemianowice Śląskie). Do tej grupy automatycznie przydzielona została reprezentacja Organizatora konkursu – I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich.Grupa B rywalizować będzie 7 kwietnia 2021 w Wyższa Szkoła Humanitas (ul. Kilińskiego 43, Sosnowiec).Grupa C spotka się 8 kwietnia 2021 w Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa (ul. Harcerzy Września 3, Katowice). Przypominamy, że już 18 grudnia 2020 odbędzie się losowanie grup i wtedy dowiemy się, które reprezentacje szkół będą ze sobą rywalizować Przypominamy również, że przed konkursem Uczestnicy zostaną dokładnie przeszkoleni odnośnie przygotowania mowy obrończej. Dzięki uprzejmości Wyższa Szkoła Humanitas odbędą się warsztaty, które 30 stycznia 2021 poprowadzi online dr Jan Kil – adwokat.Śledźcie naszą stronę, wkrótce więcej informacji!

Przystępujemy do realizacji pierwszego punktu naszego harmonogramu organizacji konkursu Potyczki Prawne!

Dzisiaj mamy wielką przyjemność poinformować o terminie losowania grup eliminacyjnych. Do finału wchodzi tylko zwycięzca każdej z potyczek.Losowanie przeprowadzi Jakub Piech (Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich). Termin – piątek 18 grudnia 2020, godzina 19:00.Miejsce transmisji LIVE – platforma Microsoft Teams.Osoby zainteresowane dostępem do transmisji LIVE proszone są o wysłanie na naszej stronie Potyczki prawne prywatnej wiadomości z podaniem: imienia i nazwiska, nazwy szkoły oraz adresu e-mail (będzie to potrzebne do wygenerowania linka do transmisji). Filmik z losowania grup zostanie zamieszczony na naszej stronie konkursowej.Przypominamy, że na podstawie losowania dowiemy się, które szkoły będą ze sobą rywalizować w poszczególnych grupach. Wkrótce zamieścimy informację w jaki sposób należy zgłosić uczestników (reprezentacja szkoły = 2 uczniów + 1 opiekun, można zgłosić 1 ucznia rezerwowego). Śledźcie nasz profil!

Warsztaty dla uczestników Potyczek Prawnych

Znamy już termin warsztatów online dla Uczestników konkursu Potyczki prawne. Prowadzącym, jak co roku, będzie dr Jan Kil z Wyższa Szkoła Humanitas, który jako czynny zawodowo adwokat wyjaśni młodzieży na czym polega proces karny i jak napisać dobrą mowę obrończą. Termin warsztatów – 30 stycznia 2021, godzina 17:00. Spotkanie odbędzie się na jednej z platform multimedialnych, szczegóły podamy z odpowiednim wyprzedzeniem.Ponadto ustalamy już terminarz konkursu i możemy zdradzić, że Eliminacje do Finału odbędą się na przełomie marca i kwietnia 2021.

Przygotowania do 3. edycji konkursu „Potyczki prawne” idą pełną parą!

Ze względu na sytuację epidemiologiczną bierzemy pod uwagę różne warianty przeprowadzenia rywalizacji. Na grafice możecie zobaczyć naszą listę rzeczy do zrobienia.

1. Losowanie

W Eliminacjach do Finału „Potyczek prawnych” weźmie udział dziewięć szkół. Żeby konkurencja przebiegła sprawnie, w drodze losowania podzielimy szkoły na trzy grupy: A, B i C. Zwycięzca każdej z grup wystąpi w Finale „Potyczek prawnych”. Grupa A rozegra swoje potyczki w Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich. Spotkają się tam reprezentacje I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich (jako Organizator) i dwie wylosowane szkoły. Termin – 30 marca 2021.Grupa B rozegra swoje potyczki w Wyższa Szkoła Humanitas. Wylosowane zostaną trzy szkoły.Grupa C rozegra swoje potyczki w Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa. Wylosowane zostaną trzy szkoły.Termin losowania grup podamy już wkrótce.

2. Warsztaty

Przed każdą edycją „Potyczek prawnych” dzięki uprzejmości Wyższa Szkoła Humanitas nasi uczestnicy obserwują symulację rozprawy karnej oraz biorą udział w warsztatach przygotowujących do konkursu w zakresie napisania mowy obrończej.Terminy warsztatów podamy już wkrótce, gdyż jesteśmy jeszcze w trakcie ich ustalania.

3. Eliminacje

Tak jak napisaliśmy powyżej – podział szkół na grupy A, B i C. Konkurs polega na wygłoszeniu mowy obrończej do przygotowanego przez Wyższa Szkoła Humanitas kazusu. W 3. edycji konkursu biorą udział dwuosobowe reprezentacje szkół. Na wygłoszenie mowy obrończej uczestnik ma 10 minut. Konkursowe kazusy wysyłane są do szkół z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem. Mowy obrończe oceniane są przez profesjonalne Jury. Wygrywa reprezentacja, która uzyska najwięcej punktów.Terminy eliminacji – w trakcie ustalania.

4. Finał

W Finale spotkają się najlepsze reprezentacje fazy eliminacyjnej, czyli zwycięzcy grup A, B i C. Finał odbywa się na takich samych zasadach jak runda eliminacyjna – wygrywa najlepsza zdaniem Jury reprezentacja.Termin Finału – w trakcie ustalania. Informujemy, że o wszystkich terminach informować będziemy z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Wstępnie ustaliliśmy, że Eliminacje prawdopodobnie odbędą się w drugiej połowie marca 2021.Śledźcie naszą stronę!I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach ŚląskichFundacja Edukacji Prawnej „Iustitia”Wolters Kluwer PLWyższa Szkoła HumanitasGórnośląska Wyższa Szkoła HandlowaGC AdwokaciPark TradycjiSiemianowickie Centrum KulturyI LO im. T. Kościuszki w MysłowicachIX Liceum Ogólnokształcące w SosnowcuI Liceum Ogólnokształcące im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie GórniczejIII Liceum Ogólnokształcące im.A. Mickiewicza w KatowicachIV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. St. StaszicaAkademicki Zespół Szkół w Piekarach Śl. I LO im. Króla Jana III SobieskiegoZespół Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie GórniczejZespół Szkół Ekonomicznych w Katowicach im. Wojciecha Korfantego

9 szkół chętnych do rywalizacji w 3 edycji Potyczek Prawnych

Nasze liceum organizuje kolejną, trzecią już edycję konkursu Potyczki prawne. Tym razem swój udział potwierdziło aż dziewięć szkół ponadpodstawowych.

I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich
I LO im. T. Kościuszki w Mysłowicach
I Liceum Ogólnokształcące im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej
III Liceum Ogólnokształcące im.A. Mickiewicza w Katowicach
IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. St. Staszica
IX Liceum Ogólnokształcące w Sosnowcu
Akademicki Zespół Szkół w Piekarach Śl. I LO im. Króla Jana III Sobieskiego
Zespół Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej
Zespół Szkół Ekonomicznych w Katowicach im. Wojciecha Korfantego

Przypominamy, że konkurs organizuje I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich we współpracy z Wyższa Szkoła Humanitas, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa oraz GC Adwokaci.

Patronat nad „Potyczkami prawnymi” sprawuje Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia” oraz Wolters Kluwer PL.

Skip to content