Historia liceum

„Byliśmy, jesteśmy, będziemy …” 95 lat I Liceum Ogólnokształcącego „Niekończąca się historia”.

    Gala z okazji 95- lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego odbyła się w piątkowe popołudnie w Siemianowickim Centrum Kultury. Na uroczystość najstarszej szkoły średniej w mieście przybyło wielu zacnych gości – przedstawiciele władz miasta: dr Anna Zasada-Chorab – II Zastępca Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie, Adam Cebula – Przewodniczący Rady Miasta, Bożena Szarama – Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Bytomiu, Anna Sobieraj – Naczelnik Wydziału Edukacji, Inspektor Dariusz Matusiak – Naczelnik Wsparcia Gabinetu Komendanta Głównego Policji, komendanci służb mundurowych, przedstawiciele uczelni wyższych, związków zawodowych, wielu instytucji i organizacji, absolwenci oraz społeczność szkolna. Część oficjalną uroczystości uświetniło wręczenie „Laurów Śniadeka”. Składając je na ręce wybranych osób, chcieliśmy wyrazić wdzięczność wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób zaistnieli w historii I Liceum Ogólnokształcącego.
    Po części oficjalnej uczestnicy gali „przenieśli się” do kawiarenki „Pod Śniadkiem”, która swoją scenografią przypominała lata dwudzieste minionego wieku. W kawiarni było gwarno, wesoło i sentymentalnie. Pierwszymi jej gośćmi byli absolwenci liceum – Agata (obecna dyrektor szkoły) i Marcin (nauczyciel wychowania fizycznego). Walc w ich wykonaniu zapierał dech w piersiach. Alicja Boncol – gwiazda muzyki country była kolejnym gościem kawiarenki. Swoim zachrypniętym głosem zaśpiewała m.in. utwory z repertuaru Edit Piaff. Wspaniały występ dali również: Grzegorz Widera – aktor Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Cieszynie, Beata Tomanek – dziennikarka Polskiego Radia Katowice, Grzegorz Lamik – aktor Teatru Śląskiego,  Alicja Cyganik – grafik i twórca tekstów. Wystąpiła rówież młodzież pierwszej klasy liceum, która pokazała swoje zdolności aktorskie w skamandryckim, poetyckim przedstawieniu. Koncert  rockowy absolwentów, reprezentowany przez Artura Iwaneckiego,  Michała Kurysia, Macieja Guzego i Łukasza Gollego, porwał zgromadzonych do tańca i bez wątpienia był atrakcją wieczoru. Część artystyczną uroczystości przygotowała mgr Sabina Szkaradek, która już od 20 lat prowadzi Kawiarenkę literacko-teatralną „To i Owo”. Po tanecznych pląsach, którym nie sposób było się oprzeć, był czas na słodki poczęstunek. Pyszny tort z logo I LO był niespodzianką, ufundowaną przez firmę „Kryształ” S.C. Pilszak Mariusz, Zgórski Sławomir.
Potem nadszedł czas na uściski, powitania, spotkania i wspomnienia, którym nie było końca.
    Drugi dzień świętowania zaczął się od mszy św., której  przewodniczył ks. biskup Andrzej Iwanecki – absolwent I LO. Po mszy św., w asyście orkiestry, uroczysty korowód ruszył ulicami miasta w kierunku budynku szkoły. Aula była wypełniona po brzegi. Wszyscy uczestnicy zjadu absolwentów chcieli zobaczyć „Telenowelę” w wykonaniu nauczycieli I LO – wielu z nich to absolwenci szkoły. Salwy śmiechu i owacje wyrażały wszystko. W tak wesołym nastroju uczestnicy zjazdu absolwentów udali się do swoich pracowni, by tam usiąść jeszcze raz w szkolnej ławie i powspominać dawne lata…
    Wspaniała Gala jublileuszowa, której gratulowało nam wiele osób już za nami. Wypowiedziane miłe słowa i wyrazy uznania, wpisane do ksiąg pamiątkowych – szkoły i kawiarenki – pozostaną na zawsze w „niekończącej się historii i tradycji I Liceum Ogólnokształcego, które było, jest i będzie”.
    Dyrekcja szkoły składa serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom, a są to:
– Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Siemianowicach Śląskich
– Firma „Kryształ” S.C.Pilszak Mariusz, Zgórski Sławomir,
– Piekarnictwo – Henryk Rembierz

Skip to content