Najnowsze,  Uncategorized

Klasa biologiczno – chemiczna

Poczuj chemię do Śniadka

Nauka w klasie biologiczno-chemicznej to propozycja skierowana do osób z zamiłowaniem do nauk przyrodniczych, wiążących swoją przyszłość ze studiami na kierunkach biologicznych, chemicznych, medycznych oraz farmaceutycznych, których absolwenci mogą znaleźć pracę w różnych dziedzinach gospodarki oraz życia społecznego od przemysłu chemicznego, kosmetycznego, poprzez laboratoria diagnostyczne, analityczne (np. analityka kryminalistyczna i sądowa), po firmy zajmujące się ochroną środowiska.

Gdy nauka w ławce się nie mieści…

Jest w szkole taka przestrzeń, w której ciekawy świata młody eksperymentator może realizować swoje pasje. Patrzeć i odkrywać niezwykłość mikroświata w powiększeniu mikroskopowego okularu, stawiać hipotezy, weryfikować je i formułować wnioski. Gdzie można poddawać w wątpliwość to, co oczywiste, odrzucić choć na chwilę to, co niezaprzeczalne i samemu o tej niezaprzeczalności się przekonać.

Zielona Pracownia – czyli teoria w praktyce

Uczniowie I LO uczą się w nowoczesnych, kompleksowo wyposażonych w profesjonalne pomoce dydaktyczne pracowniach – biologicznej oraz chemicznej. Niewątpliwą wartością dodaną zajęć laboratoryjnych jest umiejętność wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce, co bezpośrednio przekłada się na efekty kształcenia. Poza zajęciami przedmiotowymi uczniowie rozwijają swoje zainteresowania w kole biologicznym, uczestniczą w programie “Biochemia w liceum” we współpracy z Pałacem Młodzieży w Katowicach. Biorą udział w wyjazdach    o charakterze naukowym do ogrodów botanicznych, palmiarni, muzeów, a także na wystawy takie jak Body World’s Vital, która jest okrzyknięta najpopularniejszą wystawą świata.

Przedsmak akademickiej przyszłości…

Szkoła podpisała porozumienie ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach,
w ramach którego uczniowie klas biologiczno-chemicznych będą uczestnikami warsztatów, projektów i konkursów organizowanych na terenie uczelni. Odwiedzą mury uczelni podczas dni otwartych oraz w trakcie trwania codziennych zajęć dla studentów. Wezmą udział
w ćwiczeniach, wykładach i spotkaniach ze studentami.

Nasze liceum współpracuje także z Wyższą Szkołą Zarządzania i Ochrony Pracy
w Katowicach, mamy również podpisaną umowę o patronacie naukowym Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, czego efektem jest współpraca dydaktyczno-naukowa oraz “Złote indeksy” dla najlepszych maturzystów naszego liceum.

Wierzymy, że wspólnota szkolna jest razem w stanie osiągnąć bardzo wiele, ma siłę sprawczą, by ukierunkowywać, dawać wsparcie, inspirować, dlatego jesteśmy organizatorem cyklu spotkań ze znanymi absolwentami I LO, w trakcie których młodzież ma okazję usłyszeć, jaką drogę nasi Goście musieli przebyć i ile pracy włożyć, aby teraz robić to,
o czym marzyli będąc w ich wieku, ucząc się w tych samych murach.

Ostatnio gościliśmy na zajęciach warsztatowych panie: Magdalenę Szatan i Kamilę Lazar, które poprowadziły warsztaty pt. „Z cukrzycą na Ty”. Obie prowadzące  na co dzień pracują w siemianowickim Centrum Leczenia Oparzeń, w Instytucie Leczenia Ran Przewlekłych.

Odwiedziły nas także panie: Weronika Kutrzyk oraz mgr Agata Łazikiewicz – pielęgniarki z Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śl. z prelekcją dla młodzieży pt.”Zaburzenia odżywiania”.

Szkoła przygotowuje zajęcia warsztatowe z ekosystemu, podczas nich  uczestnicy zdobywają wiedzę na temat sposobów pobierania oraz badania próbek środowiskowych, których wyniki należy stale monitorować w związku z dynamicznym rozwojem gospodarczo-infrastrukturalnym. Młodzież dzięki temu poszerza swoją świadomość w zakresie zachowań proekologicznych, wpływu substancji powierzchniowo-czynnych na środowisko przyrodnicze oraz metod stosowanych w celu ich szkodliwego przeciwdziałania.

Drogi Ósmoklasisto, jeśli jesteś gotowy na nowe wyzwania i chcesz dołączyć do naszego zespołu to zapraszamy Cię serdecznie. Powodzenia na egzaminie i do zobaczenia we wrześniu!

Anna Nowatkowska-Waluga, Ewa Krzysztofik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content