Koło historyczne
Warsztaty ze Stefanem Maruszczykiem
Późnym piątkowym popołudniem grupa uczniów klasy 1A wzięła udział w warsztatach ze Stefanem Maruszczykiem, znanym siemianowickim autorem publikacji, felietonistą i komentatorem. Podczas spotkania uczestnicy dzielili się swoimi wspomnieniami sięgając pamięcią kilkadziesiąt lat wstecz, przypominając sobie miejsca, wydarzenia, barwne osobistości, własne dzieciństwo. Nie mogło zabraknąć i wątku naszego liceum, zaś szczególne rozbawienie wywołała anegdota opowiedziana przez absolwenta Śniadeka dra Zdzisława Janeczka. Dotyczyła ona nauczyciela rysunku Leona Pola (wnuk Wincentego Pola), który z ambony kościoła parafialnego doczekał się reprymendy w czasie niedzielnego kazania. Z jakiego powodu? O to już zapytajcie naszą młodzież!
Dziękujemy Miejska Biblioteka Publiczna w Siemianowicach Śląskich za zaproszenie na to niezwykle miłe i inspirujące spotkanie!
Wernisaż wystawy „13 Grudnia Roku Pamiętnego…Od Solidarności do WRON-y”
Miłośnicy historii naszego LO wzięli dzisiaj udział w wernisażu wystawy „13 Grudnia Roku Pamiętnego…Od Solidarności do WRON-y” organizowanej w murach Muzeum Miejskiego w Siemianowicach Śląskich. Losy siemianowickiej „Solidarności” opowiedziane przez jej członków, ich wspomnienia, oryginalne dokumenty i pamiątki z okresu stanu wojennego zgromadzone w gablotach, okazały się dla nas cenną żywą lekcją historii. Dziękujemy za zaproszenie.
Lekcja historii przy muralu
Murale zdobią , ale też nawiązują do historii miasta. Ścienne malowidło oraz tablica pamiątkowa zdobiące fasadę i mur spółki Rosomak S.A. w centrum Siemianowic Śląskich upamiętniają wybuch III Powstania Śląskiego i bohaterów tamtych wydarzeń, którzy urodzili się lub mieszkali w Siemianowicach. To właśnie tutaj odbyła się dzisiaj lekcja historii przyszłorocznych maturzystów. Była okazja przypomnieć sobie historię Śląska i poznać bliżej sylwetki lokalnych bohaterów – m.in. Wojciecha Korfantego i Jana Emila Stanka. Przy okazji zrodził się pomysł na szkolny mural, gdyż zbliża się dużymi krokami jubileusz ILO – stulecie szkoły
Podziękownia
Dzisiaj dostaliśmy podziękowanie za udział w V Wojewódzkim Konkursie „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”. Łukasz Mordal z klasy Ila przygotował prezentacje o Józefie Kurasiu, jednym z najbardziej znanych polskich dowódców partyzanckich z czasów Il wojny światowej i okresu powojennego. Działający przeciwko komunistom na Podhalu 21 lutego 1947r. otoczony w Ostrowcu koło Nowego Targu przez KBW- formacje wojskową sił zbrojnych PRL , postanowił odebrać sobie życie. Do dzisiejszego dnia rodzina walczy o rehabilitację Józefa Kurasia przed polskim wymiarem sprawiedliwości. Łukasz swojej pracy nadal tytuł: Jak „Orzeł” stał się „Ogniem” – przedstawił historię życia żołnierza i rozwikłał tym samym tajemnice jego pseudonimów.
10 marca 2020r. Wycieczka do Brzegu
Dzisiaj grupa historyków Śniadeka zwiedza Brzeg z główną atrakcją turystyczną, którą jest Zamek Piastów Śląskich, nazywany potocznie śląskim Wawelem ?⛪? Opiekę sprawują mgr Daria Dudek i mgr Michał Szwestka.
13 grudnia 2019r. – Konkurs historyczny w 38. Rocznicę Stanu Wojennego
?”Walka opozycji z komunistyczną władzą” to kolejny konkurs przygotowany przez szkolne koło historyczne?
29 listopada 2019r. – Śladem krakowskich uczelni
Nasza silna grupa historyczna odwiedziła Collegium Maius i Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Wraz z grupą architektoniczno-urbanistyczną zwiedziliśmy międzynarodowej sławy wystawę „ Pompeje – życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza”. Było bardzo historycznie
8 listopada 2019r.
Szkolny konkurs historyczny na Święto Niepodległości
Szkoła dobrych praktyk, gdzie obok postaw społecznych kształcimy też te obywatelskie, gdzie to uczniowie stoją na straży tradycji niepodległościowych – tak to MY…
W przede dniu kolejnej rocznicy Święta Niepodległości równo o godzinie 11.11 popłynął ponad głowami zebranych w szkolnej auli hymn narodowy. Nim wybrzmiał głosem wszystkich nas, w pracowni historycznej odbył się konkurs wiedzy o tradycji i historii tej najważniejszej z rocznic. Reprezentanci wszystkich klas zasiedli do starcia z materią przedmiotu. Tak rozpoczęliśmy dzisiejsze niepodległościowe obchody w murach Śniadka.
Po słowach Mazurka, krótki rys historyczny utrwalający naszą wiedzę o
długiej i krętej drodze ku wolności, której wartość jest nie do
przecenienia i którą cieszyć się możemy dzięki takim datom jak 11
listopada 1918.
Poznaliśmy wyniki konkursu. Rozdano nagrody. Słowa
podziękowania padły też w kierunku tych, którzy przez cały miniony
miesiąc reprezentowali szkolnych pasjonatów historii w podróżach po
losach dzieci podczas dramatu II wojny światowej.
Świętowanie to
pamięć o tym, co było ale i duma z tego, co teraz – dlatego nie
zapomniano dziś o żadnej z przestrzeni działań okołoszkolnych, które
dają nam okazję, by się uczyć, rozwijać i bawić.
Pamiętano o
niedawnej premierze najnowszego spektaklu Kawiarenki Literackiej, o
sukcesach sportowych naszych dziewczyn i strasznie fajnym czwartku,
który cieszył wszystkich.
Największą dumą dzisiejszych obchodów byli
jej organizatorzy: szkolni strażnicy historii z klasy II A, których
zaangażowanie i praca dały nam dziś okazję, by ojczyźnianym tradycjom
stało się za dość. Panowie : Łukasz Mordal, Dawid Hytrek, Dawid Dziaczko
i Michał Wichary – takiego codziennego patriotyzmu nam trzeba!
31 października 2019r.
#Szkoła Pamięta – Szkolna Izba Tradycji
Szkolna Izba Tradycji to przeszłość zatrzymana nie tylko w bogatej kolekcji różnych mebli i przedmiotów codziennego użytku. To wiele fotografii, świadectw, dzienników, ale również i prywatne pamiątki po tych, którzy spędzili w murach naszej szkoły część swojego życia. W środowy poranek szczególną uwagę poświęciliśmy osobie Stanisława Kokoszki. W 1938 roku pomyślnie zdał on maturę w naszej szkole, która wówczas nosiła nazwę Państwowe Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze im. Jana Śniadeckiego. „Państwowa Komisja Egzaminacyjna uznała Kokoszkę Stanisława Antoniego za dojrzałego studiów wyższych i wydaje mu niniejsze świadectwo” – tyle dokument, życie moment ukończenia studiów odłożyło w czasie, gdyż nieco ponad rok później wybuchła druga wojna światowa. Stanisław Kokoszka wziął udział w kampanii wrześniowej. Po jej zakończeniu więziony był w niemieckich obozach jenieckich. Z tego okresu pozostało kilka listów, które z niewoli wysyłał do swoich najbliższych. W 1942 roku wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Jego bohaterska postawa uhonorowana została czterema medalami, w tym dwoma brytyjskimi (Gwiazda Francji i Niemiec, Gwiazda za Wojnę 1939-1945). Po zakończeniu wojny ukończył studia na Dundee Technical College. Stanisławowi Kokoszce poświęcona jest ekspozycja w jednej z gablot naszej Izby Tradycji. Znajdują się w niej wspomniane już świadectwo dojrzałości, medale i listy ze Stalagu. Pozostało również kilkanaście fotografii. Każda z nich warta jest choćby chwili uwagi i refleksji. Są beztroskie lata młodzieńcze – szkoła, hokej, piłka nożna, kajaki… I są lata wojny – mundury, broń, żołnierski trud, ale też wiara w zakończenie tego koszmaru.
Śniadek to szkoła, w której historię traktuje się z należytym szacunkiem, dlatego warto odwiedzać naszą Izbę Tradycji i czerpać wiedzę z jej bogatych zbiorów!
30 października 2019r.
Akcja #SzkołaPamięta
Bez pamięci nie ma tożsamości. Dziś o tym pamiętała delegacja naszej młodzieży, która wraz z katechetą – ks. Sławomirem Tupajem odwiedziła dwa cmentarze katowickie. Swoją pielgrzymkę szlakiem wybitnych Polaków rozpoczęliśmy od nawiedzenia krypty katedry Chrystusa Króla, w której znajdują się groby biskupów katowickich. Szczególną uwagę w tym miejscu przykuwają malowidła naścienne nawiązujące do ostatnich dwóch rozdziałów Księgi Apokalipsy. Następną stacją pamięci był cmentarz przy ul. Sienkiewicza. Zapaliliśmy znicze i modliliśmy się się przy grobach zmarłych związanych z muzyką: Wojciecha Kilara (+2013) i Henryka Mikołaja Góreckiego (+2010). Nie zabrakło także naszej modlitwy przy grobie Krystyny Bochenek (+2010) wicemarszałek Senatu. Zatrzymaliśmy się również nad mogiłami: reżysera Kazimierza Kutza (+2018) i aktora Zbigniewa Cybulskiego (+1967). Następnie skierowaliśmy nasze kroki na cmentarz przy ul. Francuskiej, który często nazywany jest „Śląskimi Powązkami”. Tam pomodliliśmy się i zapaliliśmy znicz przy grobach: najwybitniejszego siemianowiczanina – chrześcijańskiego demokraty: Wojciecha Korfantego (+1939) oraz pierwszego wojewody śląskiego: Józefa Rymera (+1922). Oddaliśmy także cześć tym wszystkim, którzy zamordowani w łagrach i obozach koncentracyjnych nie mają własnych grobów, a którzy zostali upamiętnieni przez symboliczne pomniki i tablice pamiątkowe.
30 października 2019r. – apel poświęcony Zygmuntowi Bauerowi
Czwartek 30 października upłynął w naszym liceum pod hasłem #SzkołaPamięta. W ramach akcji zaproponowanej przez MEN uczniowie i nauczyciele porządkują i odwiedzają groby osób zasłużonych, lokalne miejsca pamięci, organizują zbiórki kwiatów i zniczy bądź wycieczki patriotyczne. My uczestniczyliśmy w apelu pamięci poświęconemu prof. Zygmuntowi Bauerowi (1906-1958), który jako żołnierz w czasie II wojny światowej przeszedł cały szlak w armii gen. Andersa. W tym czasie prowadził także działalność edukacyjną wśród młodych żołnierzy. W 1947 r. wrócił do Polski i podjął pracę nauczyciela języka polskiego w I Liceum. U swoich słuchaczy kształtował postawy patriotyczne, umiłowanie języka ojczystego, polskiej historii oraz literatury. Pokazywał uczniom zakłamanie systemu komunistycznego. Nie poddawał się, mimo grążących mu sankcji ze strony władz stalinowskich. Przez społeczność naszej szkoły uznany za kultową postać. Z okazji jubileuszu 90-lecia I LO uroczyście nadano imię Zygmunta Bauera szkolnej auli. Został odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Monte Cassino. Po południu z kolei dyrektor Agata Krzysztofik razem z uczniami odwiedzili cmentarz i złożyli kwiaty na grobach Zygmunta Bauera i oficera armii gen. Maczka a jednocześnie absolwenta naszego liceum Stanisława Kokoszki.
22 października 2019r. – Historycy w Raciborzu
Historycy ze Śniadeka pod dowództwem mgr. Michała Szwestki udali się wczesnym wtorkowym rankiem na wycieczkę do Raciborza… Zwiedziliśmy Zamek Piastowski oraz miejskie muzeum. Kochamy pozapodręcznikowe poznawanie historii! ❤️
2 października – wizyta w Warszawie
Jesteśmy w Warszawie?W ogólnopolskim konkursie ” Żołnierze w służbie historii”, organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej zdobyliśmy wyróżnienie. Właśnie zakończyła się uroczysta gala, podczas której otrzymaliśmy nagrody. Za najlepszą uznajemy możliwość zwiedzenia z przewodnikiem najważniejszych zabytków stolicy. To najlepsza żywa lekcja historii???Pozdrawiamy!!!