Edycja 2

Nagrody dla najlepszych

Nagrody dla laureatów drugiej edycji konkursu Potyczki prawne, który organizowany jest przez nasze liceum we współpracy z Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia” i Wyższa Szkoła Humanitas, są już przygotowane do dostarczenia zwycięskim szkołom!

Jeszcze raz gratulujemy reprezentacjom I LO im. T. Kościuszki w Mysłowicach oraz IX Liceum Ogólnokształcące w Sosnowcu

Serdecznie dziękujemy Fundatorom nagród, którymi są: Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia” i Wydawnictwo Wolters Kluwer PL,Wyższa Szkoła Humanitas, Kancelaria GC Adwokaci.W przygotowaniu jest już trzecia edycja konkursu, informacje o niej niebawem

Zwycięzcy 2 edycji Potyczek Prawnych

Po długiej naradzie i rozważeniu różnych wariantów organizacji finału drugiej edycji konkursu Potyczki prawne Organizator I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich w porozumieniu z Wyższa Szkoła Humanitas postanawia przyznać bez przeprowadzania rozgrywki finałowej I miejsce ex aequo dwóm reprezentacjom: I LO im. T. Kościuszki w Mysłowicach i IX Liceum Ogólnokształcące w Sosnowcu. Serdecznie gratulujemy!

Niestety, sytuacja epidemiologiczna w naszym regionie jest na tyle dynamiczna i nieprzewidywalna, że nie sposób było z wyprzedzeniem zaplanować finał na konkretny termin i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, nad czym bardzo ubolewamy. Jesteśmy pod wrażeniem wysokiego poziomu merytorycznego i umiejętności reprezentacji, które wzięły udział w tegorocznej edycji konkursu. Wielkie brawa!

Przypominamy składy zwycięzców:

I LO im. T. Kościuszki w Mysłowicach

Natalia Bzik

Magdalena Guzikowska

Izabela Skiba

opiekun: mgr Sylwia Plewa

IX LO im. W. Szymborskiej w Sosnowcu

Weronika Mączka

Tomasz Bieniek

Bartosz Krzystanek

opiekun: dr Leszek Śliwiński

Nagrody rzeczowe na finalistów

Miło nam poinformować, że kancelaria GC Adwokaci będzie jednym z fundatorów nagród rzeczowych dla zwycięzców kwietniowego finału drugiej edycji konkursu Potyczki prawne, w którym zmierzą się reprezentacje I LO im. T. Kościuszki w Mysłowicach i IX Liceum Ogólnokształcące w Sosnowcu.

Serdecznie dziękujemy adwokat Alicji Gradowskiej oraz adwokatowi Marcinowi Chowańcowi!

Drugi półfinał 2. edycji

20 lutego 2020 w Sali Widowiskowo-Koncertowej MUZA w Sosnowcu odbył się drugi półfinał konkursu Potyczki prawne, w którym rywalizowały ze sobą reprezentacje IX Liceum Ogólnokształcące w Sosnowcu (skład: Weronika Mączka, Tomasz Bieniek, Bartosz Krzystanek) oraz II Liceum Ogólnokształcące im. S. Wyspiańskiego w Będzinie (skład: Martyna Olszowy, Anna Kordel, Marek Sołtysik). Poziom rozgrywki był bardzo wyrównany, natomiast uczestnicy mieli za zadanie wygłosić mowy obrończe w sprawach o handel środkami odurzającymi, zabójstwo czy groźby karalne. Całą imprezę poprowadził znany prawnik i działacz społeczny Jarosław Gwizdak, natomiast w skład Jury weszli: dr Weronika Szafrańska (WPiA UŚ), adw. Marcin Chowaniec oraz adw. Adam Wojtyga.
Finał odbędzie się 7 kwietnia 2020 w Wyższa Szkoła Humanitas, natomiast zmierzą się w nim IX Liceum Ogólnokształcące w Sosnowcu oraz I LO im. T. Kościuszki w Mysłowicach.

Pierwszy półfinał 2.edycji

11 lutego 2020 roku w Siemianowickie Centrum Kultury Park Tradycji rozegrano pierwszy półfinał 2.edycji konkursu Potyczki prawne, którego Organizatorem jest I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich w ścisłej współpracy z Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu.
Na scenie rywalizowały ze sobą reprezentacje dwóch szkół ponadpodstawowych – I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich (skład: Agnieszka Wojciechowska, Aleksandra Majchrzyk, Jan Uklański) oraz I LO im. T. Kościuszki w Mysłowicach (skład: Magdalena Guzikowska, Natalia Bzik, Izabela Skiba). Zadaniem uczestników było przedstawienie mowy obrończej do przypisanego kazusu. Całość rozgrywki oceniało profesjonalne Jury w skład którego wchodziły: adwokat Alicja Gradowska z GC Adwokaci, radca prawny Monika Małota oraz radca prawny Anna Rózga. Imprezę poprowadził radca prawny Adam Koczyk z Koczyk & Szafrański Kancelaria Radców Prawnych. Poziom rywalizacji był niesamowicie wyrównany, licealiści przygotowywali swe wystąpienia do spraw o takim ciężarze gatunkowym jak zabójstwo, groźba czy pomocnictwo w rozboju. Mocne argumenty, odwołanie do konkretnych przepisów kodeksu karnego i dobra autoprezentacja – to był klucz do sukcesu. Jury miało nie lada problem przy rozstrzyganiu o zwycięzcy rozgrywki. Wynik 4:5 mówi sam za siebie. Na zakończenie uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie, Wydawnictwo Wolters Kluwer PL oraz Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia”. Całość imprezy patronatem medialnym objęła Telewizja TVS.
W drugim półfinale zmierzą się IX Liceum Ogólnokształcące w Sosnowcu oraz II Liceum Ogólnokształcące im. S. Wyspiańskiego w Będzinie. Finał rozegrany zostanie 7 kwietnia 2020 w Wyższa Szkoła Humanitas.
Impreza, którą inicjatorem i głównym organizatorem jest I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego z Siemianowic Śląskich z każdą edycją cieszy się coraz większą popularnością. W następnej edycji planujemy start już ośmiu szkół.
Gratulujemy zespołowi z Mysłowic i życzymy powodzenia w kwietniowym finale! ✊

Dokumenty 2. edycji „Potyczek Prawnych”

Jurorzy konkursu „Potyczki Prawne”

Przedstawiamy skład Jury na drugi półfinał, który odbędzie się w Sali Widowiskowo-Koncertowej MUZA w Sosnowcu (20 lutego 2020):

– dr Weronika Szafrańska – adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz pracownik Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach,
– adwokat Marcin Chowaniec z kancelarii GC Adwokaci,
– adwokat Adam Wojtyga z kancelarii adwokackiej Wojtyga.

Reprezentacja naszej szkoły na konkurs „Potyczki Prawne”

Przedstawiamy reprezentację na II edycję konkursu „Potyczki prawne”. Od lewej: Agnieszka Wojciechowska, Jan Uklański, Aleksandra Majchrzyk.

Oficjalny plakat Potyczek Prawnych

Prezentujemy oficjalny plakat drugiego półfinału II edycji „Potyczek prawnych” w którym już wkrótce spotkają się reprezentacje IX Liceum Ogólnokształcące w Sosnowcu oraz II Liceum Ogólnokształcące im. S. Wyspiańskiego w Będzinie.

Organizatorem półfinału konkursu jest IX Liceum Ogólnokształcące w Sosnowcu. Wydarzenie będzie miało miejsce w MUZA.

Patronat Merytoryczny nad całym konkursem sprawuje Wyższa Szkoła Humanitas.

Przy organizacji wydarzenia współpracujemy również z Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia” oraz fundatorem nagród – wydawnictwem Wolters Kluwer PL.

Patronat Medialny sprawuje Telewizja TVS.

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i pomoc wszystkim, którzy przygotowują z nami „Potyczki prawne”!

Patronat telewizji TVS

Miło nam poinformować, że II edycja konkursu „Potyczki prawne” została objęta Patronatem Medialnym przez Telewizja TVS. Serdecznie dziękujemy!

Warsztaty z zakresu prawa karnego

26 stycznia 2020r. reprezentacje szkół uczestniczących w II edycji „Potyczek prawnych” wzięły udział w warsztatach z zakresu prawa karnego. Prowadzącym był mec. Jan Kil z Wyższa Szkoła Humanitas.

Na zajęciach dowiedzieliśmy się jak przygotować dobrą mowę obrończą, poznaliśmy jej części składowe, wiemy już na które przepisy kodeksu karnego warto zwrócić uwagę. Serdecznie dziękujemy!

Jurorzy konkursu „Potyczki Prawne”

Zgodnie z zapowiedzią przedstawiamy Jurorów konkursu „Potyczki prawne”.

Dzisiaj skład Jury na pierwszy półfinał, który odbędzie się w Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich (11 lutego 2020):

– adwokat Alicja Gradowska z kancelarii GC Adwokaci,
– radca prawny Monika Małota z kancelarii Vinci-Vinci,
– radca prawny Anna Rózga.

Jury oceniać będzie wystąpienia Uczestników konkursu, a jego werdykt zadecyduje o tym, która z reprezentacji znajdzie się w finale konkursu zaplanowanym na 7 kwietnia 2020.

Oficjalny plakat Potyczek Prawnych

Prezentujemy oficjalny plakat pierwszego półfinału II edycji „Potyczek prawnych”

Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie Rafał Piech.

Organizatorem konkursu „Potyczki prawne” jest I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich, natomiast współorganizatorem półfinału Siemianowickie Centrum Kultury. Wydarzenie będzie miało miejsce w Park Tradycji.

Patronat Merytoryczny nad całym konkursem sprawuje Wyższa Szkoła Humanitas.

Przy organizacji wydarzenia współpracujemy również z Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia” oraz fundatorem nagród – wydawnictwem Wolters Kluwer PL.

Patronat Medialny sprawuje Telewizja TVS.

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i pomoc wszystkim, którzy przygotowują z nami „Potyczki prawne”!

Prowadzący 2 edycję Potyczek Prawnych

Półfinał II edycji „Potyczek prawnych” zbliża się wielkimi krokami. Czas przedstawić Prowadzących!

11 lutego 2020 w Siemianowicach Śląskich potyczkę pomiędzy I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich a I LO im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach poprowadzi radca prawny Adam Koczyk z Koczyk & Szafrański Kancelaria Radców Prawnych.

20 lutego 2020 w Sosnowcu potyczkę pomiędzy IX Liceum Ogólnokształcącym w Sosnowcu a II Liceum Ogólnokształcącym im. S.Wyspiańskiego w Będzinie poprowadzi znany prawnik i działacz społeczny Jarosław Gwizdak.

Wkrótce zamieścimy informację o składzie Jury. Będą to radcy prawni, adwokaci i pracownicy naukowi.

Emocje gwarantowane! ?

Symulacja rozprawy karnej

4 stycznia 2020 r. w Wyższa Szkoła Humanitas odbyła się symulacja rozprawy karnej przygotowana przez koło naukowe studentów nad którym opiekę sprawuje mgr Jan Kil. Jako publiczność zaproszono uczestników II edycji „Potyczek prawnych”. Rozprawa została przygotowana z najwyższą starannością, zaś przyglądający się jej przebiegowi uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda postępowanie karne w etapie sądowym.

W II edycji „Potyczek prawnych” za organizację półfinałów odpowiedzialne są I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich (11 lutego 2020 r.) oraz IX Liceum Ogólnokształcące w Sosnowcu (20 lutego 2020 r.).

Finał odbędzie się 7 kwietnia 2020 r. w Wyższa Szkoła Humanitas.

Skip to content