Profilaktyka

Warto wiedzieć o HIV i AIDS

Czerniak- co to jest?  Akademia Czerniaka.

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry. Wywodzi się z melanocytów – komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną. Melanina sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym, czyli np. w kontakcie z promieniowaniem słonecznych czy promieniowaniem stosowanym w solarium. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale mogą wystąpić także w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej. W Polsce umieralność na tę chorobę jest o 20% wyższa niż w Europie, przy o 50% mniejszej częstości zachorowań.  Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest późna wykrywalność oraz brak świadomości na temat profilaktyki czerniaka. Co roku wzrasta również zapadalność na czerniaka wśród dzieci i osób poniżej 20 roku życia. W Polsce czerniaki są nowotworami o największej dynamice wzrostu zachorowań.

Gdzie szukać czerniaka?

Czerniaki najczęściej występują na nogach, z przodu i z tyłu, oraz na plecach i karku. Czerniak może pojawić się na skórze głowy, między włosami. Może też rozwinąć się w miejscach, które w niewielkim stopniu są narażone na kontakt z promieniami UV – nawet na pośladkach czy wargach sromowych.

Czerniak może być nowym znamieniem na skórze, ale też może powstać z już istniejącego zdrowego znamienia pod wpływem słońca lub światła UV stosowanych w solariach.

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Kilka słów o samej inicjatywie: głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka. DBI 2020 odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Podczas tegorocznych obchodów zachęcaliśmy wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Zwracaliśmy także szczególną uwagę na istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia. Nasza szkoła do inicjatywy DBI przystępuje po raz drugi. W tym roku skupiliśmy się na zagrożeniach wynikających z naszej obecności w sieci oraz na zjawisku hejtu. Dodatkowo podczas przeprowadzonej 26 lutego debaty, poruszyliśmy kwestie wpływu Internetu na klimat. W tegoroczną akcję zaangażowana była cała społeczność szkolna. W ramach podjętych działań uczniowie klasy II przygotowali prezentację pt. „ Zagrożenia w sieci” , którą wykorzystali podczas prowadzonych przez siebie zajęć z tegorocznymi pierwszakami. Pedagog szkolny przeprowadził zajęcia o zjawiskach hejtu internetowego, jego wpływu na ofiary go doświadczające oraz skutkach prawnych wobec tych, którzy hejt stosują. Szukaliśmy również sposobów reagowania na hejt i wypracowywaliśmy postawy adekwatne do zjawiska. Zorganizowany został test wiedzy o zagrożeniach w języku angielskim. We wszystkich klasach przeprowadzono również zajęcia poświęcone cyberprzemocy w ramach godzin wychowawczych. Całej akcji towarzyszyła kampania informacyjna ( plakaty, ulotki), którą objęto całą społeczność szkolną. Materiały informacyjne otrzymali również rodzice naszych licealistów.

23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

5 sygnałów, które wyglądają na depresję, ale nią nie są…

Depresja przywodzi na myśl smutek, wycofanie ze zwykłego życia i nieumiejętność radzenia sobie z problemami codzienności. Takie podejście do tematu może być mylne, ponieważ depresja może mieć różne oblicze w przebiegu łagodnym, umiarkowanym, ciężkim bez objawów psychotycznych i ciężkim z objawami psychotycznymi.

Z tego powodu niemożliwe jest wrzucenie wszystkich cierpiących do jednego worka z napisem „depresja”. Co więcej, choruje na nią kilkanaście procent populacji osób dorosłych. Wg statystyk co dziesiąta osoba zgłaszająca się do specjalisty ma pełnoobjawową depresję, a drugie tyle pojedyncze objawy depresyjne. Ponad połowa przypadków jest nierozpoznana, a spośród chorych z rozpoznaną depresją, jedynie połowa otrzymuje dobrane do ich stanu leczenie. Sytuację komplikuje również fakt, że istnieje szereg  zaburzeń nastroju, które mogą powodować objawy depresji.

Bardzo często nadużywamy w stosunku do własnego gorszego samopoczucia tego terminu. Mylimy długotrwały smutek i obniżenie energii życiowej właśnie z depresją. Określamy nasz stan na wyrost, choć przyczyny takiego stanu rzeczy mogą tkwić zupełnie gdzie indziej.

1. Niedobór witaminy D

Niedobór witaminy D może przypominać objawami depresję. Szczególnie częste jest to jesienią i zimą, gdy dokucza nam mała ilość słońca, pod którego wpływem skóra syntezuję tę witaminę. Może pojawić się spadek nastroju, przygnębienie, chroniczne zmęczenie, obniżona odporność i podatność na różnego typu infekcje.

2. Zbyt niski poziom cukru we krwi

Gwałtowny spadek poziomu cukru we krwi może skutkować brakiem energii. Notoryczny spadek sił spowodowany niskim poziomem cukru we krwi, może prowadzić do stanów letargu, który przypomina depresję

3. Odwodnienie i „mgła mózgowa”

Mózg składa się w 75% z wody, więc nawet minimalne odwodnienie wypływa negatywnie na jego działanie. Gdy to następuje kumulują się w organizmie toksyny i procesy metaboliczne zwalniają, co wpływa na jakość pracy mózgu. Mogą pojawić się problemy z koncentracją, rozumieniem i skupieniem myśli, gorsze samopoczucie, uczucie bezradności, poruszania się „jak we mgle”. Taki długotrwały stan może być mylony z depresją, choć przyczyn mgły mózgowej można doszukiwać się i w banalnym odwodnieniu i poważniejszych chorobach.

4. Przewlekłe choroby

Naukowcy z Journal Biobehavioral Medicine odkryli, że zespół jelita drażliwego lub IBS, niestrawność niewrzodowa (NUD), fibromialgia i zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) są związane z depresją i lękiem. Cierpienie wynikające z poważnej choroby przewlekłe może negatywnie wpłynąć na nastrój i  bywa mylone z depresją. Leczenie wspomagające może pomóc w zapobieganiu pogłębiania się złego nastroju.

5. Wycofanie społeczne — hikikomori

Hikikomori w dosłownym tłumaczeniu oznacza oddzielenie się i polega na wielomiesięcznym, a nawet kilkuletnim odizolowaniu od społeczeństwa. Cierpiący z tego powodu wracają ze szkoły czy pracy i zamykają się w swoim pokoju, unikając bezpośredniego kontaktu z ludźmi. Wyjątek stanowi kontakt przez internet lub telefon. Chorych cechuje  bezwład i popadanie w letarg, który przypomina depresję.

Dokuczliwe symptomy mogą mieć negatywny wpływ na codzienne życie. Nie zawsze muszą świadczyć o depresji, czy innych kłopotach ze zdrowiem, ale wszelkie wątpliwości najlepiej rozwiać u specjalisty.

źródło: www.powerofpositivity.comwww.poradnia.pl

31 stycznia 2020r. – warsztaty ” Zachowania autodestrukcyjne, depresja, lęki”

Dojrzewanie to okres, w którym młodzi ludzie doświadczają gwałtownych i intensywnych zmian – w nich samych i ich otoczeniu. Poradzenie sobie z każdą z nich stanowi niemałe wyzwanie dla rozwijającej się psychiki nastolatka. Jeżeli młody człowiek nie nabył we wcześniejszym okresie odpowiednich kompetencji, aby radzić sobie z napięciem, stresem i trudnymi emocjami, wtedy w repertuarze jego zachowań może pojawić się autodestrukcja, czyli działania, które w bezpośredni lub pośredni sposób są niekorzystne dla jego zdrowia lub życia.

Czym są zachowania autodestrukcyjne, jakie mechanizmy sprzyjają ich powstawaniu, jak rozwijać konstruktywne strategie radzenia sobie z trudnymi emocjami – to tylko niektóre z pytań i zagadnień, na które próbowaliśmy szukać odpowiedzi i rozwiązań podczas dzisiejszych zajęć warsztatowych. Przez grząski grunt intensywnych i gwałtownie zmieniających się emocji okresu dorastania przeprowadziła dziś uczniów klas pierwszych, specjalistka od trudnych pytań i niełatwych odpowiedzi – pani Anna Wojcieszuk – Śmitkowska z Polskiego Centrum Profilaktyki z Krakowa.

Warsztaty „Klucz do efektywnej nauki”

Czym jest efektywne uczenie się? Czy wszystkie metody są skuteczne? Jak się uczyć, żeby się nauczyć…
Dziś uczniowie klas III, przed którymi największe edukacyjne wyzwanie, mogli otrzymać odpowiedź na te i inne pytania, biorąc udział w zajęciach warsztatowych „Klucz do efektywnej nauki”. Podczas zajęć przyszli maturzyści mieli możliwość określenia swojego sposobu uczenia się, dowiedzieli się, co wpływa na jakość nauki oraz w jaki sposób podnosić jej efektywność. Świadome i metodyczne podejście do samouczenia w perspektywie egzaminu dojrzałości może okazać się niezwykle pomocne.
Dzisiejsze spotkanie odbyło się w ramach Strefy Młodzieży prowadzonej przez Uniwersytet SWPS w Katowicach.

Hazard? Nie, dziękuję!

Rosnąca liczba zachowań problemowych w grupach dzieci i młodzieży, a także pojawianie się nowych zagrożeń dla ich prawidłowego rozwoju, wywołują coraz większy niepokój dorosłych. Instytucją, od której oczekuje się rozłożenia parasola ochronnego, jest głównie szkoła. Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom i rodziców i młodzieży staramy się, by zestaw działań profilaktycznych w danym roku szkolnym choć w części te potrzeby zaspokajał. Stąd spotkania i warsztaty uświadamiające o istniejących zagrożeniach i wskazujące sposoby unikania ich.
W piątek gościliśmy panie z siemianowickiego Urzędu Skarbowego. Klasy pierwsze i drugie brały udział w warsztatach, których tematem był hazard. Dzięki zajęciom wiemy, że hazard pod każdą postacią do 18 roku życia jest nielegalny, może stać się uzależnieniem i co robić, kiedy zauważymy u kogoś z najbliższych jego pierwsze symptomy.

Dziś jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.

Dzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu.
Społeczność szkolna naszego liceum każdego roku włącza się w inicjatywy związane z obchodami tego dnia. W tym roku akcja szkolna przebiegała pod hasłem „ Po co palić za szkołą, skoro można jarać się życiem”. Kampania informacyjna związana ze szkodliwością palenia połączona była z akcją „ZAMIAST”, w ramach której częstowaliśmy zdrowymi zamiennikami niezdrowych używek.
Dzisiejsza inicjatywa połączona z działaniami „Tygodnia dla klimatu” wpisała się doskonale w ideę dzisiejszych warsztatów ZERO WASTE. Nie marnujemy zwłaszcza ZDROWIA!!!

Szkolny Dzień Życzliwości

” Pielęgnujcie przypadkową życzliwość i piękne czyny pozbawione sensu”

W piątek 22 listopada całą społeczność szkolna zaprosiliśmy do wspólnego świętowania SZKOLNEGO DNIA ŻYCZLIWOŚCI. Do przybyłych tego dnia uczniów i gości uśmiechnęły się od rana, wbite w słodkie babeczki żółte buźki – symbol Szkolnego Dnia Życzliwości. które dzięki uzyskanym ze sprzedaży złotóweczkom poniosą swój uśmiech dalej… aż na Wileńszczyznę. Tam na zakupione słodkości czekają polskie dzieciaki. W geście słodkiej życzliwości okazaliśmy serce tym, którzy są nam bliscy i tym, którzy potrzebują wsparcia gdzieś daleko. Dobro to wartość, która mnoży się w miarę dzielenia.

Skip to content