1Planet4All

Podróż po Siemianowicach

Realizując projekt 1Planet4All zainspirowani tematem ekologii i dbania o klimat zaczęliśmy podróżować po Siemianowicach Śląskich. Nie było to trudne, aby znaleźć te wszystkie wspaniałe miejsca. Znaleźliśmy czystą zieleń, piękna architekturę, a także połączenie przemysłu z naturą. Przez ten długi czas odkrywaliśmy różne niesamowite miejsca, którymi chcielibyśmy się podzielić z Wami.

Na pierwszy rzut oka Siemianowice mogą wydawać się zanieczyszczonym miejscem. Głównie przez historie ekonomi Śląska, która opierała się na wydobywaniu, przerabianiu i wykorzystywaniu węgla. Istnieje wiele fabryk, kopalni, hut, elektrowni na terenie oraz na wybrzeżach Siemianowic, które przyczyniają się do takiego wizerunku. Jednak Pokażemy wam, że to miasto ma do zaoferowania coś zupełnie innego. Parki, lasy, łąki – tutaj widzimy to na każdym kroku. Ujęło nas najbardziej miejsce, które jest dość popularne – Bażantarnia i tym samym Staw Rzęsa. To urocze miejsce, zapewnia dzikim zwierzętom dom, nam zapewnia spokój i ciszę. Znajduje się tam siłownia do rekreacji, tężnia solankowa, a także plac zabaw, który umożliwi najmłodszym zabawę. Ten teren oferuje nam pełno ścieżek rowerowych umożliwiających transport, który nie zanieczyszcza powietrza. Lasy rozciągają się na 40 hektarów, jest to idealny producent tlenu. Są tutaj też liczne parki w tym możemy wymienić park miejski w centrum Siemianowic. Jest to duży zalesiony obszar, na którym znajduje się plac zabaw, fontanna oraz liczna i różnorodna roślinność. Ostatni, o którym wspomnimy jest Park pszczelnik, który liczy 26 hektarów. Jest to użytek ekologiczny. Na jego terenie znajdują się korty tenisowe, basen, boisko do piłki nożnej, hala sportowa oraz teren rekreacyjny. Jest to wspaniałe miejsce do podziwiania dzikiej natury, jak i do wyciszenia się oraz relaksu. Można również wspomnieć o świetnej społeczności Siemianowic, która walczy z zanieczyszczeniami lasów po przez zwyczajne jej sprzątanie lub promowanie takich akcji. Wiele szkół zachęca swoich uczniów do działania na rzecz planety, a nie rzadko to sami uczniowie się mobilizują do takich akcji. W budownictwie można również zaobserwować poprawę, gdyż w coraz większej ilości domów można zauważać używanie energii odnawialnej, a nawet jedna szkoła podstawowa używa takich technologii. Znajduje tu się również duża ilość łąk, na których nie widać interwencji człowieka. Takie właśnie łąki też są potrzebne, ponieważ pszczoły, które są tak ważne mają z nich naprawdę dobrą pożywkę. Nie tylko upiększają takie łąki ale i też jest to naprawdę dobre dla środowiska.

Podsumowując Siemianowice pomimo swojej historii starają się jak najmocniej zrekompensować ich poprzednie, nie za dobre poczynania względem planety. Jest to cudowne miejsce, aby podziwiać naturę. Znajduje się tu wiele dzikich zwierząt, a także roślin, które nie doświadczyły interwencji człowieka. Jest to idealny przykład tego, że możemy stale robić coś dobrego dla planety, tym samym dla nas. To miasto jest idealnym połączeniem natury z przemysłem. Bardzo miło uwiecznialiśmy to miasto, po to aby teraz też i wy mogliście je zobaczyć.

1Planet4All w zimowej odsłonie

Ostatnim przedsięwzięciem w ramach programu„ 1Planet4All” była akcja pod hasłem „Walczmy o klimat”. Inicjatorem akcji był Śląski Ruch Klimatyczny. W różnych regionach odbywały się symboliczne działania– z wiadomych względów, pandemicznych! W naszym mieście odbył się mini happening pod hasłem Walczmy o klimat! O powrót do śniegowych zabaw też! Inicjatorem przedsięwzięcia był przedstawiciel działającego w naszym mieście stowarzyszenia Krąg Pokoleń, który zaproponował nam współpracę. Dlaczego? Nasze klimatyczne happeningi odbiły się szerokim echem w całym mieście. Celem akcji było uświadomienie zagrożeń związanych z kryzysem klimatycznym, pokazanie wartości zimowych zabaw jako radosnej aktywności w młodości rodziców i przodków, gdy zimy były zimami. A przede wszystkim wezwanie do intensywnej mobilizacji – osób i instytucji – w związku z ochroną klimatu. Nasze działania polegały na przygotowaniu haseł związanych z klimatem i ideą lepienia bałwanków. Hasła zostały zaprezentowane w przestrzeni publicznej tj. na rynku naszego miasta. Ogłosiliśmy szkolny konkurs fotograficzny z okazji Światowego Dnia Bałwana. Wybrane zdjęcia znalazły się również na transparentach. Przygotowaliśmy bałwanki zero waste jako symbol naszych klimatycznych, zimowych działań.

Tydzień Edukacji Globalnej w Śniadeku

„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania , zależy od każdego z nas.” /Florian Plit/

            Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Śniadeckiego od kilku lat aktywnie uczestniczy w programach edukacji globalnej i ekologicznej, których nadrzędną ideą jest kształtowanie pewnej świadomości  i odpowiedzialnych postaw proekologicznych, ale także prospołecznych i globalnych właśnie.

            Do tej pory zaangażowaliśmy się w dwie kolejne  edycje programu CEO „Klimat to temat”.

W tym roku szkolnym  I LO przystąpiło do realizacji kolejnego programu „1Planet4All”. Dotychczasowe proekologiczne przedsięwzięcia Śniadkowiczów, w tym: happeningi „Młodzież dla klimatu”,  warsztaty dla uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków „Podejmij wyzwanie i zmień klimat!”, warsztaty zero waste oraz warsztaty kulinarne dla społeczności szkolnej, debata „XXI wiek to wiek katastrofy ekologicznej, konkursy ekologiczne, dyskusje itp., spotkały się z dużym zainteresowaniem i uznaniem koordynatorów programów.

            Uznanie dla naszej aktywności zaowocowało zaproszeniem licealistów ze  Śniadeka do udziału w tworzeniu filmu do nowego programu Centrum Edukacji Globalnej „1Planet4All – Razem dla klimatu.” Warto podkreślić, że do udziału w filmie „Ty też możesz działać na rzecz klimatu” zostały zaproszone tylko najbardziej aktywne grupy młodzieżowe. Nasze liceum było jedną z dwóch szkół z Polski, które się w tym zacnym gronie znalazło. Głównym adresatem filmu jest młodzież z krajów unijnych. Materiał filmowy posłuży jako narzędzie edukacyjne, wykorzystywane  na zajęciach szkolnych, obudowany odpowiednimi propozycjami scenariuszy stanie się częścią  warsztatu nauczycieli i nauczycielek biorących udział w programie i nie tylko. Poniżej efekt filmowych działań, w których nasi uczniowie wzięli udział podczas wakacji, do obejrzenia których serdecznie zapraszamy: Ty też możesz działać na rzecz klimatu – YouTube

            Tydzień Edukacji Globalnej ( TEG) wpisuje się powoli jako stała pozycja w kalendarzu naszego roku szkolnego. Ta ogólnoeuropejska inicjatywa poświęcona globalnym wyzwaniom, której obchody przypadają zawsze na trzeci tydzień listopada, zapoczątkowana została w 1999 roku przez Centrum Północ-Południe działające przy Radzie Europy. Podczas jego trwania mieszkańcy i mieszkanki Europy, ale i całej naszej planety podejmują różnego rodzaju inicjatywy budujące świadomość ekologiczną, poruszające tematy funkcjonowania współczesnego świata, globalnych wyzwań i współzależności.

            Panująca obecnie pandemia nie osłabiła w niczym naszej aktywności, którą w tym roku zmuszeni byliśmy przenieść w przestrzeń wirtualną. Zmieniła się forma, nie zmienił zapał i chęć działania. Młodzież wzięła udział w Wirtualnym Festiwalu. Festiwalowe działania przewidywały na każdy dzień inny temat przewodni: Stop nierównościom, Zmiana klimatu, Migracje, Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój. W ostatnim dniu festiwalu odbyło się webinarium „Czy słowem można zmieniać świat?”

Wirtualne zmagania z całą pewnością wzbogaciły wiedzę uczestników na temat wyzwań współczesnego świata, ale również zainspirowały do podejmowania codziennych działań  rzecz ochrony naszej planety zarówno w domu, jak i w szkole oraz na poziomie społeczności lokalnej.

            Kolejne dni mijały na podejmowaniu coraz to nowych wyzwań. I tak  dniu TEG uczniowie szukali odpowiedzi m.in. na pytanie: Jak nasze miasto przeciwdziała zmianom klimatu? W rolę dziennikarek wcieliły się  Karolina i Michalina, które do udziału w rozmowie zaprosiły dwóch znamienitych  gości: panią Jolantę Przykutę – Naczelnika Wydziału Infrastruktury Technicznej UM Siemianowice Śląskie oraz pana Damiana Kołakowskiego – Zastępcę Dyrektora Departamentu Infrastruktury i Środowiska w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Ponadto zorganizowano konkurs plastyczno – językowy dla uczniów szkół podstawowych oraz I LO pod hasłem „Was tust du für die Umwelt.”

Doskonałą okazją do podejmowania kwestii ekologicznych stały się…zajęciach języka niemieckiego. Czytając teksty i oglądając filmy uczniowie poznawali słownictwo związane z ochroną środowiska oraz rozwijali umiejętności językowe.  

Śniadkowicze uczestniczyli również w Climathonie – 24 godzinnym hacktonie klimatycznym, który EIT Climate – KID współorganizuje z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. Ideą Climathonu jest wspólne opracowanie rozwiązań odpowiadających na konkretne wyzwania klimatyczne w danym miejscu, w trakcie eventów trwających 24 godziny, które odbędą się jednocześnie w ponad 100 miastach z całego świata z 47 państw W ramach Climathonu 5-osobowa drużyna naszych licealistów opracowała projekt dostarczający rozwiązań na zapobieganie suszy w mieście, który wpisywał się w temat przewodni tegorocznej edycji Climathonu.

Zmiana klimatu to jedno z największych zagrożeń, z jakim musi zmierzyć się  ludzkość. Nie jest to problem, który można odłożyć na bok i wrócić do niego, gdy będziemy mieli więcej czasu lub pieniędzy. Na każdym z nas spoczywa odpowiedzialność i obowiązek podjęcia działań w celu zahamowania postępujących procesów klimatycznych. Mając pełną świadomość  zagrożeń oraz gotowość, by im przeciwdziałać, podejmujemy jako społeczność szkolna te aktywności, które sprzyjają zarówno minimalizowaniu szkód wyrządzanych przez człowieka środowisku jak i poszerzaniu horyzontów proekologicznego w najbliższym otoczeniu. Brawo MY!

Koordynator szkolnych obchodów TEG składa serdeczne podziękowania:

Pani Agacie Stryha z Wydziału Gospodarki – Komunalnej – za współpracę i przekazanie gadżetów dla młodzieży

Pani Jolancie Przykucie i panu Damianowi Kołakowskiemu za udział w wywiadzie

Pani Natalii Pisarzowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 13 i panu Piotrowi Cieślikowi ze Szkoły Podstawowej nr 6 – za zmotywowanie uczniów do udziału w międzyszkolnym konkursie plastyczno -językowym

Uczniom I LO – za chęć działania w ramach TEG,  kreatywność i poświęcony czas:)

Przed nami realizacja nowego programu „1Planet4All” – Razem dla klimatu!

„Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które żyje w sposób świadomy, i ostatnim, które ma szansę naprawić wyrządzone dotychczas szkody. Duże zmiany zaczynają się od tych małych – które każdy z nas może wprowadzić w swoim życiu. Przyrodę da się jeszcze uratować – pod warunkiem, że zaczniemy działać wspólnie i …od zaraz!” Dlatego postanowiliśmy zaangażować się w realizację tego nowego programu. Jego celem jest budowanie świadomych klimatycznie społeczności, które znają zarówno realne zagrożenia związane ze zmianą klimatu, jak i możliwości działania na rzecz jego ochrony. Zrozumienie globalnych współzależności i konsekwencji zmiany klimatu w różnych kontekstach ekonomiczno-społecznych i geograficznych ma stanowić motywację do podejmowania działań skierowanych na ochronę naszej planety, w oparciu o takie wartości jak: solidarność, równość i sprawiedliwość. „1Planet4All” to program, który łączy w sobie edukację globalną, ekologiczną i medialną. Jednym z działań jest prowadzenie redakcji szkolnej, która będzie zajmowała się przekazywaniem rzetelnych informacji na temat zmian klimatu. Praca metodą heks edukacyjnych oraz opracowanie wizytówki redakcji to pierwsze działania, jakie zrealizowaliśmy w ramach programu! Pomysłów nam nie brakuje. Zapowiada się kolejny bardzo ciekawy projekt! Przed nami mnóstwo pracy! Razem damy radę! Macie jakieś ciekawe pomysły? Jeśli tak to zapraszamy do współpracy!

Skip to content