Klasa architektoniczno-urbanistyczna

Profil architektoniczno – urbanistyczny powstał kilka lat temu.

Uczniowie klasy o profilu architektoniczno – urbanistycznym wyjeżdżają na zajęcia prowadzone przez wykładowców Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, Politechniki Śląskiej i Akademii Śląskiej. Realizują projekt z modelowania „Kształtowanie przestrzeni”, biorą udział w licznych warsztatach i wykładach z historii architektury, z zakresu rysunku architektonicznego.

Poniżej przedstawiamy relacje z warsztatów, wykładów i wyjazdów klas architektonicznych.

Opiekun profilu: mgr Ewa Habrajska

Klasy architektoniczne na spacerze po Krakowie

W miniony piątek 6 kwietnia dwie grupy naszych klas architektonicznych po raz kolejny wzięły udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników naukowych Politechniki Krakowskiej. Pierwsza grupa pod opieką prof. Klaudii Stali udała się na Wawel, odwiedziła również Kazimierz. Druga grupa spacerowała z prof. Martą A. Urbańską szlakiem krakowskiej secesji i nie tylko, podziwiając m.in. polichromie i witraże kościoła zakonu Franciszkanów autorstwa Stanisława Wyspiańskiego, miejsce wytyczenia pierwszego rynku, by na zakończenie wypatrywać śpiewającej i w dodatku grającej na mandolinie… żaby. Gdzie to było? O to zapytajcie uczestników zajęć!

Z cyklu Gość Śniadeka spotkanie z prof. Martą A. Urbańską

W naszym liceum gościła dr inż. arch. IARP Marta A. Urbańska, prof. Politechniki Krakowskiej, architekt, historyk architektury. Pani Profesor wygłosiła wykład pt.: „Najnowsza architektura polska – Nagroda UE im. Miesa van der Rohe & nowe domy polskie”.

Dodatkowo gościem „Śniadeka” był architekt Marek Wiktorczyk.

Dziękujemy za niezwykle interesujący wykład i możliwość zorganizowania architektonicznego spotkania w progach naszej szkoły.

Z cyklu Gość Śniadeka – architekt Przemo Łukasik

W auli naszego liceum z uczniami klas o profilu architektoniczno-urbanistycznym, w roli Gościa Śniadeka, spotkał się architekt Przemo Łukasik. Przemo Łukasik i Łukasz Zagała są twórcami pracowni architektonicznej Medusa Group, która od ponad 20 lat zaskakuje nas wieloma niestandardowymi realizacjami docenianymi przez inwestorów i projektantów w kraju i za granicą. Młodzież z zaciekawieniem słuchała opowieści naszego gościa o życiu, sztuce wyboru, współpracy i szacunku do innych osób, tak potrzebnych we współczesnym świecie. Nie zabrakło czasu na pytania młodych architektów i plany na przyszłość. Dziękujemy za spotkanie i zaproszenie do odwiedzenia Medusa Group w Bytomiu.

Warsztaty z majsterkowania

Uczniowie klasy 1d mieli ogromną przyjemność uczestniczyć w niezwykłych warsztatach z majsterkowania, prowadzonych w profesjonalny sposób przez P. Anitę Pajor i p. Roberta Mosurskiego reprezentujących Niezwykły Zakątek – warsztaty. W ciągu zaledwie 3 godzin młodzież przygotowała aż 22 miniosiedla. Jak sobie poradzili nasi architekci z tym trudnym zadaniem, zobaczcie sami.

Warsztaty dla klas architektonicznych

Twórcze, radosne i kreatywne zajęcia ceramiczne zorganizowała dla naszych uczniów z klasy 1d i 2d jedna z pracowni Pałacu Młodzieży. W ciągu 3 godzin pod okiem prowadzącej warsztaty pani Beaty Będkowskiej-Solbert udało się młodzieży zbudować dom!!! Dzieła uczniów po wypaleniu i ewentualnym zdobieniu będzie można już niebawem oglądać na szkolnym korytarzu.

Tydzień Rysunku

Uczniowie klasy 1d i 2d uczestniczyli w „Tygodniu Rysunku” przygotowanym przez Miasto Nauki Katowice. Młodzież odwiedziła katowicką Akademię Sztuk Pięknych mieszczącą się w nowoczesnym budynku przy ulicy Raciborskiej 50. Celem wizyty był udział w wykładzie „Disegno metaforico. Alternatywna historia rysunku” prowadzonym przez Jakuba Woynarowskiego – artystę wizualnego, designera oraz kuratora, absolwenta i wykładowcę ASP. Zanim rozsiedliśmy się wygodnie w fotelach sali kinowej oczekując na wykład, spotkała nas niespodzianka – oprowadzanie po pracowniach uczelni pod kierunkiem pani Pauliny Walczak-Hańderek – absolwentki Akademii Sztuk Pięknych, a obecnie asystentki w Pracowni Malarstwa i Pracowni Rysunku, kuratorki „Tygodnia Rysunku”. Było bardzo twórczo, kreatywnie i przyjaźnie. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali gotowe prace studentów oraz ich twórcze działania przy sztalugach, które już za moment znajdą odbicie w indeksie w postaci ocen semestralnych. Z przyjemnością wrócimy tu znów.

Warsztaty z majsterkowania

O warsztatach majsterkowania w drewnie zapewne długo nie zapomną uczniowie klasy 2d. Perfekcyjnie prowadzone zajęcia przez p. Anitę Pajor i p. Roberta Mosurskiego z Pracowni „Niezwykły zakątek”, pozwoliły wszystkim uczestnikom ćwiczyć się w malowaniu, szlifowaniu, piłowaniu, wkręcaniu, suszeniu, a przede wszystkim w uważnym postrzeganiu świata. Tematem ćwiczeń były miejskie krajobrazy. W ruch poszły farby, pędzle, szlifierki, suszarki, klej… Dłonie przyozdobione oryginalnymi barwnymi plamami przypominały, że czas zajęć powoli dobiega końca.

Cykl wykładów na Politechnice Krakowskiej rozpoczęty

Nasi szkolni architekci rozpoczęli zajęcia z historii sztuki i urbanistyki pod kierunkiem wykładowców Politechniki Krakowskiej. Podczas, gdy uczniowie klasy 1d poznawali średniowieczny Kraków, młodzież klasy 2d realizowała spacer architektoniczny szlakiem renesansu, poznając między innymi tajemnice zabudowań Zamku Królewskiego na Wawelu.

Ostatnia w tym roku szkolnym wizyta klas architektonicznych w Krakowie

Historyczny spacer po krakowskim Kazimierzu i lekcja rysunku, czyli ostatnia odsłona zajęć dla naszych architektów na Politechnice Krakowskiej…

Budujemy z drewna

Uczniowie klasy 1d mieli okazję budowania z drewna swojego nowego domu pod okiem specjalistów
z „Niezwykłego Zakątka”. W ruch poszły pędzle, farby, kleje, wiertarki, wkrętarki, śrubokręty i młotki. W ciągu pięciu kolejnych godzin powstały dwa osiedla domów marzeń. Piękne budowle konstruowali ramię w ramię klasowi architekci i językowcy. Młodzi twórcy już czekają na kolejne poważne… zlecenia.

Architekci w Krakowie

Tradycyjnie, jak co miesiąc uczniowie klas o profilu architektoniczno-urbanistycznym spędzili piątek w Krakowie na poznawaniu historii sztuki i urbanistyki. Pod kierunkiem pracowników naukowych Politechniki Krakowskiej uczniowie klasy 3b uczestniczyli w wycieczce po Nowej Hucie, a młodzież klasy 1d po raz pierwszy wzięła udział w zajęciach z urbanistyki. Następnie rozpoczęły się lekcje rysunku, podczas których można było wyczarować za pomocą farb, pędzla i ołówka szkołę przyszłości. Co zmalowali nasi szkolni artyści, można zobaczyć w naszej galerii.

Wiosenny plener artystyczny

Za nami pierwszy wiosenny plener artystyczny. Promienie słoneczne zaprosiły do ogrodu i na dziedziniec szkolny naszych młodych architektów przybyłych na kolejne lekcje rysunku Tym razem przyszło się im zmierzyć z malowaniem pisakami na brązowej powierzchni, która pokryta białymi liniami flamastra prezentuje między innymi lśniące tafle szyb i snopy światła zaglądające do pustych o tej porze (sobota) pomieszczeń. Po omówieniu wykonanych prac przyszedł czas na rysowanie portretu naszego szkolnego patrona Jana Śniadeckiego. O tym, że nie było łatwo możecie przekonać się sami oglądając zdjęcia zamieszczone poniżej.

Warsztaty w Krakowie

Tradycyjnie ostatni w marcu piątek był dla naszych szkolnych architektów spotkaniem ze sztuką przez duże „S”. Na wszystkich uczestników wypraw do Krakowa czekały tematyczne spacery po mieście UNESCO. Gdy uczniowie klas pierwszych przemierzali Rynek i ulice średniowiecznego miasta, ich starsi koledzy poznawali socrealizm Nowej Huty oraz krakowski późny modernizm i postmodernizm. Następnie nadszedł czas na podróż do Pałacu Królewskiego w Łobzowie i lekcje rysunku. Tematem zajęć był detal i światłocienie. Młodzież za pomocą ołówka odtwarzała misterne wzory plakietek umieszczonych pod oknami naszej modernistycznej szkoły, a następnie tworzyła ich barwne interpretacje przy użyciu akwareli. Jak sobie poradzili z tym tematem uczniowie zobaczcie sami.

Warsztaty z rysunku

Pierwsza artystyczna sobota za nami. Oko w oko z bryłą naszej śniadkowej 100 – latki spotkali się młodzi architekci z klasy 1d, 2b, 3b oraz miłośnicy plastyki z 1b. Skomplikowane kształty naszej szkoły na podstawie zdjęć z różnych okresów starali się odwzorować za pomocą ołówka najodważniejsi z przybyłych 27 ochotników. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu doktora Grzegorza Schnotale z Politechniki Krakowskiej szkolni artyści szkicowali starannie każdy detal budynku i jej otoczenia szukając punktów zbieżności, linii horyzontalnej, itp. Kolejne zadanie polegało na przygotowaniu rysunku tego samego obiektu za pomocą cienkopisu. Tu ważne okazały się: fantazja twórcy, lekkość prowadzenia linii i pewna dowolność interpretacji. A efekty sobotnich zajęć oceńcie sami.

Warsztaty w Krakowie

Ten krakowski piątek dla naszych szkolnych architektów zapewne na dłużej zostanie w pamięci, a to za sprawą pierwszych w tym roku szkolnym zajęć z rysunku. Podczas, gdy jedni wracali do domu obdarowani przez wykładowców PK kolejną porcją wiedzy na temat urbanistyki i architektury, inni przemierzali korytarze Pałacu Królewskiego w Krakowie Łobzowie z niepokojem wypatrując prowadzącego lekcje rysunku. Doktor Grzegorz Schnotale okazał się doskonałym przewodnikiem w zdobywaniu pierwszych szlifów w grafice i malarstwie. Czego nauczyli się nasi adepci w dziedzinie sztuk plastycznych oceńcie sami.

Kurs z obsługi AutoCADa

Podczas, gdy jedni korzystają z uroków ferii świątecznych, inni intensywnie powiększają swoje zasoby wiedzy i umiejętności. Architekci z klasy 1d właśnie w tych dniach uczestniczą w kursie AutoCAD, który prowadzi dr inż. Piotr Czaja z Instytut Nauk Technicznych UPUniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Oprócz zajęć z rysunku technicznego i obsługi programu AutoCAD, był też czas na zabawę.

Warsztaty „Kształtowanie przestrzeni”

Zajęcia Programu „KSZTAŁTOWANIE PRZESTRZENI” na długo pozostaną w pamięci naszych uczniów. Po krótkim wstępie na temat zasad projektowania i budowania nasi szkolni architekci z klasy 1d i 2b przystąpili do tworzenia jak najwyższej budowli z papieru. Niektóre z tych futurystycznych brył nadal można podziwiać w sali 47.

Z wizytą w Krakowie

W ostatni piątek miesiąca, tradycyjnie grupy architektoniczno-urbanistyczne penetrowały dawną stolicę Polski, uczestnicząc w spacerach urbanistycznych, architektonicznych i wykładach z historii sztuki. A to wszystko dzięki współpracy naszej szkoły z Politechniką Krakowską.

2022/2023 – Architekci w Krakowie

Architekci w Krakowie

W ostatni piątkowy poranek jak co miesiąc grupa śniadkowych architektów wyruszyła na wykłady po ostatnią w tym roku szkolnym porcję wiedzy i wrażeń zdobywaną w zabytkowych salach Politechniki i uliczkach Krakowa. Tym razem grupa z klasy pierwszej zwiedzała krakowski Rynek wraz z przylegającymi do niego uliczkami. Tematem przewodnim była lokacja Krakowa, średniowieczna architektura dzisiejszego serca miasta oraz sąsiadujących z nim Kleparza i Kazimierza. Klasa druga poznawała wawelskie krużganki i komnaty, wszelkie zakamarki wieży Zygmunta oraz widoki, piękną panoramę jeszcze wiosennego Krakowa. Z kolei uczniowie klasy trzeciej po wykładzie wyruszyli na spacer do Ogrodu Rajskiego podziwiać współczesną architekturę.

Zajęcia z rysunku

Ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia z rysunku na Politechnice Krakowskiej upłynęły na: zwiedzaniu Wydziału Architektury, podziwianiu prac studentów i śniadkowych, odkrywaniu talentów własnych, podziękowaniach za nieocenioną pomoc w realizacji projektu „Siemianowice piękne, bo śląskie” pani Kierownik Katedry Rysunku, Malarstwa i Rzeźby prof. Marii Jolancie Żychowskiej oraz dr Monice Bogdanowskiej. Z przyjemnością wrócimy tu znów za rok.

Dzień otwarty WSTI w Katowicach

Pełen wrażeń Dzień Otwarty w katowickiej WSTI już za nami. Uczniowie klas o kierunku architektoniczno-urbanistycznym próbowali swych sił w dziedzinie szkicu cyfrowego oraz kreatywnej animacji . Efekty ich działań na załączonych poniżej fotografiach.

Architekci w bytomskiej Medusa Group

Podczas spotkania z Przemo Łukasikiem w bytomskiej pracowni Medusa Group rozmawialiśmy o tym, jak rozumieć, cieszyć się architekturą oraz w jaki sposób można przyczyniać się do bardziej zrównoważonej przyszłości. Uczestnicy trzeciej edycji programu Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki „Być jak architekt/ka!”, zajrzeli łącznie do pięciu pracowni architektonicznych w czterech miastach Polski: Warszawie, Lublinie, Wrocławiu i Bytomiu.

Architekci w Krakowie

Malowana akrylem i ołówkiem sobota już za nami. Pomimo zimowej aury w przyjaznych murach Politechniki Krakowskiej było niezwykle kolorowo i twórczo. Co zmalowali nasi szkolni artyści, oceńcie sami.

Spacer architektów po Krakowie

Przepiękny spacer w cudownym Krakowie miały dzisiaj grupy architektów naszego Śniadeka. Perełki architektury podziwiane na każdym kroku w promieniach marcowego słońca nabierały dodatkowego blasku. Wykłady i zajęcia pod kierunkiem pracowników Politechniki Krakowskiej p.prof.arch. M. Urbańskiej oraz p.prof. arch. K. Stali dostarczyły wielu pozytywnych emocji, a przede wszystkim sporo nowej wiedzy. Już czekamy na kolejny wyjazd!

Kolejne lekcje rysunku na Politechnice Krakowskiej

Z detalem za pan brat jest zapewne grupa śniadkowych architektów uczestnicząca w kolejnych lekcjach rysunku na Politechnice Krakowskiej. Dzięki talentowi, ogromnemu zaangażowaniu i kreatywności powstają prace plastyczne na wystawę organizowaną w Muzeum Miejskim z okazji 90-lecia nadania praw miejskich Siemianowicom Śląskim. Cieszą oczy gotowe prace będące efektem wcześniejszych zajęć przebiegających pod tytułem: „Widok ulicy” i „Bryła budynku”. Projekt artystyczny „Siemianowice piękne, bo śląskie” jest realizowany w ramach konkursu grantowego firmy ORLEN „Moje miejsce na Ziemi”.

Lekcje rysunku na Politechnice Krakowskiej

Fantastyczne lekcje rysunku w Pałacu Królewskim na Politechnice Krakowskiej to jeden z pomysłów na realizację unikalnego projektu „Siemianowice piękne bo śląskie”. Sponsorem projektu plastycznego, fotograficznego i graficznego jest Fundacja „ORLEN” organizująca cyklicznie konkurs grantowy „Moje miejsce na Ziemi”. Sobotnie zajęcia rozwijające talent artystyczny naszych architektów, poprowadziła dr hab. szt. Monika Bogdanowska wykładowczyni wydziału architektury PK. Ogromne zaangażowanie i talent młodzieży oraz talent pedagogiczny prowadzącej zaowocowały nadzwyczajnymi pracami uczniów. Prace architektoniczne śniadkowych artystów będzie można podziwiać w Muzeum Miejskim na wystawie uświetniającej obchody 90-lecia Miasta Siemianowice Śląskie.

Architekci w Krakowie

Kraków tradycyjnie ugościł śniadkowych architektów piękną, słoneczną pogodą. Zachwytom nad pięknem złotej polskiej jesieni nie było końca. Tym razem w trzech grupach warsztatowych poznawaliśmy: historię sztuki minojskiej i mykeńskiej (kl. 1b), architekturę klasyczną (kl. 3b) oraz barokową (kl. 2b) dawnej stolicy Polski. Wszystko to dzięki wspaniałym wykładowcom i prowadzącym architektoniczne spacery z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Z przyjemnością wrócimy tu znów za miesiąc

Spacer szlakiem moderny

Uczniowie klas o profilu architektoniczno-urbanistycznym wyruszyli dziś na szlak moderny odkrywając nieznane skarby katowickiego międzywojnia. Przewodnik miejski Piotr Fuglewicz sprawił, że mijane wcześniej budowle zachwyciły uczestników i skłoniły do uwiecznienia ich fasad w obiektywach aparatów oraz podjęcia prób ich szkicowania. Z przyjemnością wrócimy tu znów, by spojrzeć jeszcze raz na strukturę górnośląskiej stolicy z dachów modernistycznych budynków

Warsztaty w Krakowie

Piątek spędzony na zdobywaniu wiedzy w Krakowie mają za sobą uczniowie klas 1B, 2A, 2B i 3C. W czasie gdy jedna grupa słuchała bardzo interesującego wykładu dr hab. Klaudii Stali na temat architektury starożytnej Egiptu i Mezopotamii, druga pod opieką przewodnika zwiedzała Zamek Królewski na Wawelu. Wszystko to dzięki dobrej współpracy naszego liceum z Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia na kolejnych zajęciach za miesiąc!

Architekci uczą się topografii

Młodzież Śniadeka uczy się topografii w towarzystwie pięknej przyrody Parku Miejskiego. Uczniowie podzieleni na grupy wykonują szkic widokowy, szkic z miejsca i szkic z podstawy. Park został wpisany do rejestru zabytkowych założeń ogrodowych w Polsce. To dawny park zamkowy otaczający pałac Mieroszewskich, a następnie Donnersmarcków.

„Kształtowanie Przestrzeni”

Na ostatnim przystanku Programu „Kształtowanie Przestrzeni” młodzież klas o profilu architektoniczno-urbanistycznym zapoznała się z funkcjonowaniem ekologicznych miast i złożonością zależności w nich występujących.

Śniadkowy pociąg do architektury nie zwalnia ani trochę.

Dojechał właśnie do stacji Neoklasycyzm oraz Historyzm i eklektyzm w architekturze XIX i początków XX wieku. Naszą przewodniczką po historii architektury była pani dr inż. arch. Elżbieta Waszczyszyn, prof. Politechniki Krakowskiej. Podróżni w czasie – uczniowie klasy 1b o profilu architektoniczno-urbanistycznym, poznali tajemnice oraz kunszt konstrukcji między innymi takich obiektów jak: Kapitol Stanów Zjednoczonych, Brama Brandenburska, Wersal, Pałac Kryształowy, Opera Wiedeńska i wielu innych. Już jutro spotykamy się na kolejnym kreatywnym przystanku Programu Kształtowanie Przestrzeni, ale o tym już jutro…

Projekt „Kształtowanie przestrzeni”

Oto ekologiczny projekt zagospodarowania śniadkowego ogródka i jego autorzy – uczestnicy warsztatów programu Kształtowanie Przestrzeni. Uczniowie klas o profilu architektoniczno-urbanistycznym wiedzą doskonale jak ważny jest rozwój miast zgodny z ideą zrównoważonego rozwoju. Z niecierpliwością oczekujemy na realizację.

Projekt „Kształtowanie przestrzeni”

Nasz wiosenny pociąg do architektury dojechał właśnie do przystanku: Kształtowanie Przestrzeni, na którym spędzimy twórczo czas na warsztatach z projektowania bliższej i dalszej okolicy. Po drodze zatrzymywał się na chwilę na stacji: Renesans (będącym pochwałą geometrii), Barok (pełnym przepychu) oraz 4 Design Days (gdzie dyskutowano o Nowym Europejskim Bauhausie i ekologii). Tradycyjnie podróżnymi w tej wyprawie na szlaku dawnej i współczesnej architektury byli uczniowie klasy 1b, 2b i 2d o profilu architektoniczno-urbanistycznym. Wierzymy, że zebrane w tym okresie doświadczenia zaowocują w dalszej nauce, pracy z korzyścią dla środowiska, a jak wszystkim wiadomo, podróże kształcą i to jeszcze jak!

Poniżej projekty osiedli – efekt ostatnich zajęć. Gratulujemy pomysłowości.

Styczniowy maraton architektoniczny

Nasz młodzież klas drugich wzięła udział w wykładzie na temat miast barokowych, prowadzonym przez wykładowcę Politechniki Krakowskiej, zaś uczniowie klasy pierwszej pod kierunkiem dr Klaudii Stali poznawali tajemnice sztuki romańskiej. Inspirujący okazał się również koniec tego tygodnia, gdyż członkowie powyższych grup uczestniczyli online w najważniejszej imprezie architektonicznej naszego regionu – 4 Design Days. Najwytrwalsi zaangażowali się w prawie wszystkie przygotowane spotkania, dyskusje i wykłady. Rozmawiano między innymi o tym czy każda epoka wymaga innej formy, o projektach „dobrze zmieszanych”, o budynkach z zielonym przesłaniem, o projektowaniu dla zdrowia, o tym, jak zaprojektować 1,5-metrowe społeczeństwo w biurach, handlu, hotelach i w przestrzeni publicznej, o biznesie meblowym bez śmieci i CO2, o nowej, bezdotykowej erze oraz TrendWatch (przegląd trendów w urządzaniu kuchni, sypialni, salonu i łazienki). Miłośnicy architektury z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury z udziałem Jürgena Mayera H.

„KULTURA DOSTĘPNA” – lekcja online

Zamek Królewski na Wawelu otworzył dzisiaj swoje podwoje dla uczniów klasy 1b, 2b oraz 2d o profilu architektoniczno-urbanistycznym, a to wszystko na lekcji online w ramach akcji „KULTURA DOSTĘPNA”. Tematem lekcji muzealnej były „Arrasy króla Zygmunta Augusta”. Prowadząca spotkanie w niezwykle interesujący sposób przybliżyła historię arrasów, technologię ich wytwarzania, tematykę arrasów wawelskich, a także burzliwe ich losy podczas drugiej wojny światowej i powrotu do Polski. Z przyjemnością słuchaliśmy informacji na temat historii Polski i ogromnych zasługach króla Zygmunta Augusta – władcy, konesera dzieł sztuki i bibliofila.

Harmonogram zajęć dla architektów

Warsztaty „Kształtowanie przestrzeni”

Uczestniczymy w kolejnych zajęciach warsztatowych programu edukacyjnego „Kształtowanie przestrzeni”, organizowanych przez Fundację Promocji Architektury SARP. Pod kierunkiem p. Ewy Szymańskiej-Sułkowskiej uczniowie klasy 2b i 2d już we wrześniu wznowili przerwane pandemią warsztaty modułu „A” – „Mój dom”. Do projektu przystąpiła też nowa grupa z klasy 1b o profilu architektoniczno-urbanistycznym. Efektem zajęć były między innymi projekty wymarzonego mieszkania oraz domu dla osób o różnych potrzebach funkcjonalnych. Program jest realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i przeznaczony dla młodzieży szkół ponadpodstawowych.

Projekt „Zbuduj sobie miasto”

Trwają prace związane z realizacją kolejnego modułu projektu „Zbuduj sobie miasto”. Ze względu na pandemię zaistniała konieczność zmniejszenia liczebności grup przygotowujących podkłady kartograficzne do kolejnych zajęć zatytułowanych: „Miasto dla ludzi”. Dwie dwuosobowe grupy z klasy 2b przygotowują mapy okolic Jeziora Fuxian w Chinach oraz Wyspy Bioko w środkowej części Afryki.

Kilka słów o klasie architektoniczno-urbanistycznej

Od oficjalnej inauguracji klasy architektoniczno- urbanistycznej minęło niespełna pół roku… To był bardzo pracowity i rzetelnie wykorzystany czas, który pozwolił nam zbudować solidne podstawy nowego w naszej ofercie edukacyjnej profilu. Niewątpliwym atutem warsztatowym jest nawiązana z początkiem roku szkolnego współpraca z Instytutem Historii Sztuki i Ochrony Zabytków w Krakowie, który gości nas co miesiąc w murach swojego wydziału. Akademickie wykłady połączone z ćwiczeniami rysunku oraz eksploracją terenu ( muzea, wystawy) są wyjątkowym doświadczeniem dla naszych licealistów, którzy mają niepowtarzalną okazję oswajać z akademicką przyszłością tu i teraz. Staramy się nie przeoczyć żadnej okazji, by poszerzać horyzonty i zdobywać nowe kompetencje, stąd też nasz udział w dwóch nowych, absolutnie niezwykłych przedsięwzięciach. Pierwszym z nich jest projekt : „ Zbuduj swoje miasto”, drugim: program edukacyjny „Kształtowanie przestrzeni”. Projekt „ Zbuduj swoje miasto” wyrósł z naturalnych potrzeb młodzieży, ich marzeń, pomysłów – często niezwykłych, zaskakujących i pięknych. Aprobata młodzieńczej kreatywności i ich propozycji, przyczyniająca się do kształtowania wyobraźni, samodzielności oraz poczucia wartości, stanęły u podstaw pomysłu. Inicjatywa ma charakter długofalowy – przewiduje pięć różnych form warsztatów, prowadzonych przez profesjonalistów, raz w miesiącu przez trzy godziny. Finał nastąpi w czerwcu. Uczniowie pracować będą w określonych grupach na specjalnie przygotowanych stanowiskach komputerowych, z dostępem do odpowiedniego oprogramowania. Pierwszy z warsztatów, który odbył się 10 marca, prowadził Łukasz Lamża – pracownik naukowy Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Spotkanie inaugurujące miało charakter organizacyjny. Celem zajęć było zapoznanie się z uczestnikami warsztatów oraz wybranie atrakcyjnego miejsca na Ziemi, w którym uczniowie chcieliby usytuować swoje miasta. Podzieleni na grupy projektowe uczniowie maja zebrać dane o charakterze topograficznym, przyrodniczym, historycznym i demograficznym terenu, na którym powstaną ich przyszłe projekty. Już teraz wiemy, że pierwsze wskazania lokalizacyjne dotyczyły Afryki Środkowej. Kolejne warsztaty, prowadzone przez Ewę Habrajską, doświadczoną nauczycielkę geografii i fotografa, koordynatorkę projektu, będą skupiały się wokół sporządzenia mapy miejsca, w którym architektoniczne wizje uczestników przybiorą realne kształty. Trzecie warsztaty, zatytułowane „Miasto dla ludzi”, prowadzone przez Aleksandra Krajewskiego, architekta specjalizującego się w projektowaniu przestrzeni publicznej, pozwolą nazwać i uściślić dostosowania przyszłego organizmu urbanistycznego do potrzeb mieszkańców w obszarze mieszkaniowym, komunikacyjnym, rekreacyjnym, kulturowym i handlowo-usługowym. Interesujące wydają się być również warsztaty poświęcone małej i dużej architekturze, które poprowadzi Ewa Szymańska-Sułkowska, architekt, edukator, związana z Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Każdy z uczestników będzie miał niepowtarzalną okazję do zaprojektowania krok po kroku w wizualnym mieście konkretnego obiektu czy też miejsca; może to być budynek mieszkalny, biblioteka, plac zabaw, ścieżka rowerowa lub market. Każde miasto musi mieć swój spersonalizowany wizerunek – zatem będzie można zaprojektować jego herb lub logo, które odtąd stanowić będą o jego indywidualnym charakterze. Kwestie wizerunkowe, promocja miasta, budowanie jego marki rozważane będą w ramach piątych – ostatnich już warsztatów architektoniczno-urbanistycznych. Podsumowanie działań planowane jest na czerwiec bieżącego roku. Druga inicjatywa do której zdecydowaliśmy się przyłączyć to organizowany przez Fundację Promocji Architektury SARP program edukacyjny „Kształtowanie przestrzeni”, który jest realizowany z przyznanego dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i przeznaczony dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. Jego najważniejszym zadaniem jest budowanie świadomości społecznej i kształcenie wrażliwości młodych ludzi na jakość otoczenia z wykorzystaniem wiedzy i niektórych praktycznych umiejętnościach z zakresu architektury i urbanistyki. Program składa się z 5 dwugodzinnych spotkań. Struktura programu jest bardzo czytelna i składa się z trzech opcji: „A” – „Mój dom”, „B” – „Dzielnica, wieś, miasto, metropolia”, „C” – „Budowle na przestrzeni wieków”. Pełny program obejmuje 3 semestry i obejmuje 3 działy. Wierzymy, że podjęte inicjatywy staną się źródłem nowych doświadczeń, rozbudzą w naszych licealistach chęć podejmowania kolejnych wyzwań i rozwijania już zdobytych umiejętności. W przyszłości zaś pozwolą dokonać właściwych akademickich wyborów

28 lutego 2020r. – Średniowieczny piątek architektów w Krakowie

Średniopogodny piątek z średniowieczną architekturą w tle czyli kolejne krakowskie zajęcia szkolnych architektów…
Dziś dla odmiany zajęcia w terenie, a teren wyjątkowo interesujący, bo ukryty przed wzrokiem spacerowiczów. Licznej grupie złożonej z uczniów profilu architektoniczno- urbanistycznego i członków szkolnego koła historycznego mroki średniowiecza rozjaśniał dziś pracownik zaprzyjaźnionego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej którego pasji i zapału nie osłabiły ani dojmujący wiatr, ani wczesna pora. Po krótkim plenerowym wykładzie o stylach średniowiecznej architektury, zstąpiliśmy do podziemia krakowskiego rynku. Kilka metrów pod ziemią roztacza się zrekonstruowana strefa 0 najstarszej części miasta i to ona jest w tym niezwykłym miejscu najważniejszym świadkiem historii. Nowoczesny, multimedialny charakter miejsca i ogrom pracy, jaki został włożony, by można było odsłonić oczom zwiedzających to absolutnie niezwykłe odkrycie, zrobił na nas ogromne wrażenie.

31 stycznia 2020r. -Warsztaty w Krakowie

Pomimo odstraszającej pogody (ulewy i porywistego wiatru), grupa śmiałków- miłośników architektury ze „Śniadeka” wyruszyła jak co miesiąc do Krakowa na Politechnikę. Dzisiejszy wykład połączony z lekcją rysunku pozwolił zrozumieć podstawowe zasady perspektywy – techniki umożliwiającej przedstawianie rzeczywistości na płaskiej powierzchni tak, aby sprawiała wrażenie głębi. Wiadomo… nie było łatwo.

29 listopada 2019

Kolejne warsztaty architektów w Krakowie

Piątek zastał nas w drodze… Kolejny raz grupa uczniów z klas o profilu architektoniczno- urbanistycznym jechała na swoje comiesięczne zajęcia akademickie. Kraków przywitał nas wbrew zapowiedziom słońcem i…tłumami na rynku. Wykład poświęcony architekturze antyku, wzmocniły zajęcia ćwiczeniowe z rysunku, na których obiektem zmagań były kolumny greckie wszystkich trzech porządków. Całość tematycznie uzupełniła wyjątkowa ekspozycja, po której oprowadziła nas pani dr. hab. Kamila Stala – „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza”, mogliśmy ją zobaczyć w pobliskim Muzeum Archeologicznym. Wystawa naprawdę wyjątkowa -po raz pierwszy zostały zaprezentowane w Polsce oryginalne eksponaty z Muzeum Archeologicznego w Neapolu.. Zabytki, będące niemymi świadkami katastrofy, mające opowiedzieć widzom o tajemnicach ówczesnych Pompejów i Cesarstwa Rzymskiego oraz o codziennym życiu jego mieszkańców.
W zwiedzaniu kolejnych poziomów ekspozycji towarzyszyli nam uczniowie szkolnego koła historycznego, którzy, gdy my pobieraliśmy nauki na Politechnice, odwiedzili Collegium Maius.
Wracaliśmy w strugach jesiennego deszczu z nową wiedzą i wrażeniami. Kraków rozświetlony atmosferą nadchodzących świąt, mimo aury, robi niesamowite wrażenie. Zachowamy je w pamięci do następnej wizyty…

7 listopada 2019r.

Wystawa „Przemiana | Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”

Uczniowie reprezentujący kierunek architektoniczno-urbanistyczny??? mieli sposobność udziału w warsztatach. Towarzyszyły one wystawie „Przemiana | Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”, zorganizowanej w katowickim budynku NOSPR. Zwiedzanie wystawy pozwoliło młodzieży zapoznać się pokrótce z historią polskiej architektury po 1989 roku w Katowicach. Druga część zajęć – warsztatowa✂️✏️, wymagała nie lada umiejętności projektowania przestrzeni miejskiej w najbliższej okolicy NOSPR?. Zadaniem uczestników było projektowanie pod okiem architekta budynków, nawiązujących do kultury przemysłowej⚒ naszego regionu, wpisujących się w klimat architektury kontekstu⚒??

25 października 2019r.

Warsztaty architektów w Krakowie

Ostatni październikowy piątek grupa śniadkowych architektów z klasy 1b i 1d spędziła w Krakowie. Oprócz szlifowania wiedzy? z historii architektury i sztuki?, uczniowie mieli sposobność sprawdzenia własnej wiedzy w postaci quizu oraz wejścia w nową rolę – autorów rysunków architektonicznych. A to wszystko pod czujnym okiem pracowników naukowych Wydziału Architektury Krakowskiej Politechniki.
Efekty pracy naszej uzdolnionej młodzieży można podziwiać na poniższych fotografiach?

27 września 2019r.

Warsztaty architektów w Krakowie

Klasy architektoniczno- urbanistyczne już po pierwszych wyjazdowych zajęciach w Instytucie Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Politechniki Krakowskiej. Tematem bardzo ciekawego wykładu p. Prof.Klaudii Stala była „Architektura starożytnego Egiptu i Mezopotamii”.

10 września 2019

Uroczysta inauguracja klas architektoniczno-urbanistycznych

Pomysł klasy architektoniczno- urbanistycznej jeszcze kilka miesięcy temu był tylko ideą, która bardzo szybko zaczęła przybierać realne kształty. Na tyle szybko, że już w bieżącym roku szkolnym stał się on częścią oferty edukacyjnej I LO, szkoły z bogatą tradycją w nauczaniu przedmiotów ścisłych. We wtorkowe przedpołudnie 10 września nastąpiła uroczysta inauguracja nauki w dwóch oddziałach klas pierwszych o tym właśnie profilu. Spotkanie w szkolnej auli otworzyła bohaterka dzisiejszego spotkania …” Architektura”. Taki właśnie tytuł miała teatralna impresja w wykonaniu artystów ze szkolnej „ Kawiarenki literackiej To i Owo”. W ten oto sposób to, co stanowi część długoletniej tradycji Śniadka spotkało się z tym, co mamy nadzieję, stanie się jej nieodłącznym elementem w kolejnych latach… Wśród gości, którzy oklaskiwali występ młodych aktorów znaleźli się: pani Anna Sobieraj- Naczelnik Wydziału Edukacji, Sekretarz Miasta pan Adam Skowronek, pan Mariusz Pilszak- siemianowicki przedsiębiorca, członek społecznej Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta. Punktem centralnym spotkania był wykład poświęcony inspiracjom wzorcami historycznymi we współczesnej architekturze. Prowadząca go pani Klaudia Stala, na co dzień piastuje stanowisko dyrektora Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków na Politechnice Krakowskiej. Uczelnia ta stanie się w najbliższym czasie przewodnikiem i opiekunem naszej młodzieży podczas comiesięcznych spotkań i wykładów, dzięki którym przedstawiciele klas architektoniczno-ubranistycznych poznawać będą historię sztuki i uczyć się rysunku… To szkolny wkład Śniadka w akademicką przyszłość jego uczniów, którzy zechcą rozwijać swoje pasje na kierunkach profilowych. Dziś postawili pierwszy krok na tej drodze… Wierzymy, że czas nauki w liceum pozwoli im zrozumieć, jak ważna przed nimi rola do spełnienia – na wizji urbanisty i myśli architekta spoczywa ogromna odpowiedzialność- to one kształtują wspólnoty i zmieniają obcych w sąsiadów…

Skip to content