Uncategorized

„POT-VOT – czyli spotkanie z Małgorzatą Lebdą”

Tytuł: „POT-VOT – czyli spotkanie z Małgorzatą Lebdą”

Poetka/gość: Małgorzata Lebda

Formuła: poetycko-artystyczne spotkanie pokoleń

Miejsce: Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich

Czas: 22.02.2024 (12.00-14.00)

Uczestnicy: uczniowie i nauczyciele I LO, przedstawiciele Fundacji ARTeria oraz instytucji miasta, zainteresowani wydarzeniem, miłośnicy poezji

„Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy” (W. Szymborska). Dzisiejsze wydarzenie także było wyjątkowe i niepowtarzalne…

W części powitalnej o „Poets of Today – Voices of Tomorrow” opowiedział pan Wenancjusz Ochmann, wiceprezes Fundacji ARTeria”, która realizuje w Polsce ten międzynarodowy projekt.

Uczniowie klas pierwszych, w czterech różnych acz równie interesujących i osobistych wypowiedziach, zastanawiali się, czym jest poezja we współczesnym świecie: „Poezja – snobizm czy nuda?”

Po fotograficzno – literackiej prezentacji biografii naszego gościa nastąpił kluczowy moment wydarzenia: odczytanie przez panią Małgorzatę Lebdę utworów pochodzących z tomu „Mer de Glace”. Utworom towarzyszyła dodatkowa oprawa, bowiem treść tekstów została zilustrowana muzycznie specjalnie na tę okazję przygotowanymi i wykonanymi na saksofonie interpretacjami.

Po krótkiej przerwie, podczas której na publiczność czekała zarówno strawa dla ciała (poczęstunek przygotowany przez naszych wspaniałych rodziców), jak i dla ducha ( fotograficzne przekłady wierszy wykonane przez uczniów szkolnego koła „Fotoś”), na scenie pojawili się artyści literacko-teatralnej kawiarenki „To i owo”. Kawiarenka zaprezentowała spektakl pt. „Twarze”, podkreślając poetycki klimat naszego spotkania.

Dzisiejsze popołudnie to również poetyckie debiuty naszych licealistek na dużej scenie. Zatem jednak i ciągle: „Żyjemy dla poezji, piękna, miłości” (N. Kleinbaum). Poezja trwa…

Uroczystość zakończyło wręczenie przez p. dyrektor upominków przybyłym gościom i wspólne ukłony wszystkich tworzących dzisiejsze wydarzenie skierowane do kulturalnej, wspaniałej publiczności.

Po części oficjalnej pani Małgorzata Lebda rozmawiała indywidualnie z licealnymi twórcami, artystami, którzy na taki kontakt mieli ochotę.

„Nic dwa razy się nie zdarza…” Trochę szkoda”

Koordynatorki projektu POT-VOT:

p. Marzena Kipa, p. Agnieszka Gąsior- Tomanek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content