Bieżące

Czego w praktyce uczą Zwolnieni z teorii ? – uczniowie Śniadka o swoim udziale w olimpiadzie społecznej

Zwolnieni z teorii to olimpiada, która  pozwala młodym ludziom, takim jak my, zdobyć nowe doświadczenia i kompetencje, które mogą  się okazać bardzo  przydatne w przyszłości.  Udział w olimpiadzie polega  na stworzeniu własnego projektu społecznego od podstaw, przechodząc wszystkie etapy  tworzenia pod nadzorem mentora, który wspiera i ułatwia pracę. Platforma umożliwia zdobycie także certyfikatów ważnych na arenie międzynarodowej i cenionych przez ewentualnych przyszłych pracodawców.

Idea Zwolnionych z teorii wydała się nam interesującym przedsięwzięciem. Zagłębiliśmy się w temat i kiedy już dowiedzieliśmy się na tyle dużo o zasadach uczestnictwa w olimpiadzie, zdecydowaliśmy się na wzięcie w niej udziału i spróbowaniu swoich sił w czymś nowym.

Na początku mieliśmy odmienne  pomysły na nasz projekt, wynikło z tego powodu wiele kłótni, prawie rozpadła się nasza grupa, lecz po wielu dyskusjach trwających godzinami doszliśmy do porozumienia i podjęliśmy ostateczną decyzję –  warsztaty o uzależnieniach dla szkół podstawowych.

Wybraliśmy ten temat, ponieważ uznaliśmy, że jest to problem, o którym powinno się mówić jak najwięcej w środowisku młodych ludzi. Kiedy już mieliśmy pomysł zaczęliśmy realizować nasz własny projekt.  Nazwaliśmy naszą inicjatywę  „Młodzież dla młodzieży”, ponieważ jesteśmy młodzieżą, która mówi do młodzieży.

Realizacja tego projektu uczy  nas pracy w grupie i szukania  kompromisów, przestrzegania terminów oraz tego, że nie ma przeszkód, których nie można pokonać. Za nami już 16 zrealizowanych spotkań. Pracowaliśmy z sympatyczną i bystrą młodzieżą z siemianowickich podstawówek. Na naszych warsztatach panuje przyjemna i ciepła atmosfera. Jesteśmy w stałym kontakcie ze szkołami podstawowymi, z którymi planujemy  kolejne spotkania warsztatowe.

Stworzyliśmy również stronę na Facebooku, kanał na Youtubie oraz konto na Tik toku, po to aby dotrzeć do jak najliczniejszej grupy odbiorców.

Za nami dużo  wytężonej pracy, przed nami kolejne wyzwania, ale już dziś wiemy, że decyzja o udziale w olimpiadzie była bardzo  dobrym pomysłem.

Do końca jeszcze długa droga, ale mamy  wielkie wsparcie od nauczycieli oraz naszej mentorki. Wierzymy w nas i w to, że doprowadzimy ten projekt społeczny do końca.

Agnieszka Wojciechowska, Mateusz Lisieński, Tomasz RudzińskiKlaudia Błąkała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content