Szkoła Demokracji

Mamy certyfikat „Szkoła Demokracji”! Certyfikat z wyróżnieniem!

Trzeba było pokonać długą drogę, aby otrzymać tytuł „Szkoły Demokracji”. Szkoły uczestniczące w programie musiały bowiem wykazać, że odbywają się w nich demokratyczne wybory do samorządu uczniowskiego, samorząd ma uchwalony i powszechnie zaakceptowany regulamin, uczniowie i uczennice są zachęcani do działania, władze SU i dyrekcja komunikują się z młodzieżą, wspólnie podejmuje się najważniejsze decyzje, uczniowie i uczennice znają kryteria nauczania a sama szkoła jest otwarta na różne wartości. W ramach obowiązkowych zadań samorząd uczniowski realizował wyzwania w następujących obszarach: Wybory i kwestie formalne, Komunikacja i media, Działania uczniów i uczennic, Podejmowanie decyzji, Uczenie się i nauczanie. Ze względu na pandemię wystarczyło zrealizować 3 wyzwania, my jednak zrealizowaliśmy wszystkie 5. Każde zadanie było opisane i poddane ocenie mentora. Na uwagę zasługuje fakt, że trzy z naszych relacji uznano za SUPERRELACJE i wyróżniono w ALEI GWIAZD SZKOŁY DEMOKRACJI. W trakcie realizacji projektu gościł w szkole ekspert i mentor Programu Szkoła Demokracji pan Janusz Żmijski, który osobiście uczestniczył w realizacji jednego z wyzwań. Kolejnym bardzo istotnym elementem realizacji projektu był udział zespołu zadaniowego w trzech wybranych szkoleniach liderskich: Finansowanie, Komunikacja i informowanie, Młody Lider, Inicjatywa obywatelska młodych, Debata oxfordzka, które miały uzupełnić praktyczną pracę uczniów w szkole. W czerwcu przyszedł czas na zakończenie i podsumowanie programu, które ze względu na pandemię odbyło się w wersji online. Podczas spotkania uczestnicy Szkoły Demokracji wzięli udział w warsztatach z trenerami, omówili jedno z wybranych zadań, odpowiadali na zadawane przez inne zespoły pytania oraz pochwalili się najciekawszymi przedsięwzięciami. W projekt zaangażowali się wszyscy uczniowie, dzięki czemu nauczyli się współdziałania, odpowiedzialności za podejmowane decyzje oraz dbania o swoje najbliższe otoczenie w myśl ideii: „Samorząd uczniowski tworzą wszyscy uczniowie szkoły i wszyscy oni posiadają prawo do działania w szkole i w środowisku lokalnym.” Młodzież zrealizowała wiele wspaniałych przesięwzięć. Jak widać w samorządzie uczniowskim jest miejsce dla każdego ucznia. Zespół projektowy tworzyli Aleksandra Majchrzyk, Agata Pluszkiewicz, Jakub Piech, Daniel Semeniuk i Jan Uklański. Szkolnym koordynatorem programu był opiekun SU. W roku szkolnym 2019/20 w programie Szkoła Demokracji wzięło udział 46 szkół z całej Polski, z których 41 zrealizowało co najmniej 3 wyzwania i otrzymało certyfikaty potwierdzające otrzymanie tytułu Szkoła Demokracji! Głównym celem programu było zwiększenie udziału uczniów i uczennic w życiu szkoły oraz wzmocnienie uczniowskiej samorządności. Warto zapamiętać: „Z demokracją nie powinno się czekać aż do dorosłości – wtedy to już nie jest demokracja. Podejmowanie decyzji i wyrażanie własnej opinii to umiejętności, które powinny być rozwijane od dziecka.” (Alexander Sutherland Neill)

Wspólnie możemy sobie pomóc!

Motywuje nas do działania, możemy nadal realizować swoje pomysły, daje poczucie przynależności, ale przede wszystkim zbiera informacje na temat naszych potrzeb:) Teraz już chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego: po co nam samorząd uczniowski w czasie izolacji? Pomimo izolacji nasz samorząd działa bardzo prężnie, o czym można się przekonać, śledząc informacje na szkolnym Facebooku. Zorganizowaliśmy takie akcje jak: „Koronawirus i MY”, akcję z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi oraz Międzynarodowego Dnia Książki. Opracowaliśmy również ankietę pod hasłem „Nauczenie zdalne w oczach ucznia”. Każdy uczeń mógł ją wypełnić. Skąd potrzeba przeprowadzenia ankiety? Podczas spotkań online zgłaszano nam różne trudności związane z nauczaniem zdalnym np. zbyt duża ilość zadań do wykonania, brak informacji zwrotnej na temat wykonanych zadań. Wspólnie podjęliśmy decyzję o opracowaniu i przeprowadzeniu anonimowej ankiety skierowanej do naszych koleżanek i kolegów. Zobaczcie sami, o co pytaliśmy w ankiecie i jakie pojawiły się odpowiedzi. Wyniki ankiety zostały przedstawione przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego podczas posiedzenia Rady Pedagogicznej:)

11 marca 2020r.

?Z cyklu „Anetka inspiruje”DziewczynywAkcji?‍???‍♀️Uzbrojone w okulary, maski antypyłowe i rękawiczki??‍Działamy!DlaNas!DlaWas!JestMoc??. SuperZabawa??!NaDobryPoczątekWspółpracy-GadżetydlaWspaniałejPaniAnetki?‍♀️?‍♀️?!BrawoMY-Aszmi, Julka, Justyna, Paulina i Weronika??

28 luty 2020r. – warsztaty w Szkole Podstawowej nr 1

❣️❣️Wspaniałe spotkanie Świetni uczniowie SP1??Samorząd?Warsztaty „Podejmij wyzwanie”?☀️?Dzielimy się wiedzą??‍UświadamiamyInspirujemy??Nowe pomysły?Quiz? Emocje???Nagrody???Pozytywne komentarze✏️✏️

26 luty 2020r. Debata „XXI wiek to wiek katastrofy ekologicznej”

Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które żyje w sposób świadomy, i ostatnim, które ma szansę naprawić wyrządzone dotychczas szkody. Duże zmiany zaczynają się od tych małych – które każdy z nas może wprowadzić w swoim życiu. Przyrodę da się jeszcze uratować – pod warunkiem, że zaczniemy działać wspólnie i …od zaraz!” To tylko wybrane argumenty, które przedstawili młodzi dyskutanci ze Śniadeka. Rzeczowa i konstruktywna, bardzo merytoryczna, a przy tym pozbawiona złośliwych uwag i komentarzy – w takim nastroju przebiegła debata pod hasłem „XXI wiek to wiek katastrofy ekologicznej”. Inicjatorami debaty byli przedstawiciele samorządu uczniowskiego oraz uczestnicy programu „Szkoła Demokracji”. Walkę na mocne argumenty stoczyli pierwszoklasiści: Agnieszka, Karolina, Bartek i Tomek –jako drużyna Propozycji oraz Gosia, Julka, Karolina i Klaudia – jako drużyna Opozycji. O ostatecznym wyniku zdecydowała publiczność, która wybrała argumentację Propozycji. Natomiast Opozycja zyskała poparcie wszystkich ekspertów. W tej roli wystąpili pani Alicja Stysz Adamska – Prezes Oddziału ZNP, pani Agata Stryha – Inspektor z Wydziału Gospodarki Komunalnej, pani Jolanta Przykuta – Główny Specjalista z Wydziału Gospodarki Komunalnej oraz pan Janusz Żmijski z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Bez względu na wynik, brawa należą się wszystkim uczestnikom debaty, którzy debiutując dziś w jej oksfordzkiej formie, zastosowali się do wszystkich formalnych wymogów. Skąd pomysł dzisiejszej inicjatywy? Dzięki debatowaniu podnosimy kulturę rozmowy, uczymy się słuchać i szanować argumenty innych. Budujemy własne poglądy i uczymy się je formułować. Debata to doskonała okazja do zdobywania nowych doświadczeń i poznawania ludzi, którzy na co dzień są ekspertami w dyskutowanych dziedzinach. Organizując debaty podejmujemy się niezwykle ważnego zadania – tworzymy klimat do rozmowy o rzeczach ważnych , na które zwykle nie mamy czasu… A temat, z którym zmierzyli się młodzi debatanci z I LO dotyczy każdego z nas. Sprawa klimatu to sprawa nas wszystkich. A świadoma młodzież dziś to odpowiedzialni dorośli za kilka lat. Dlatego tak istotne jest kształtowanie właściwych postaw. Młodzi aktywiści z I LO nie są ani obojętni, ani nieświadomi, czego dowodem są świadome proekologiczne inicjatywy dla klimatu. Warto wspomnieć o projekcie „Klimat to temat”, który odbił się szerokim echem nie tylko w naszym mieście . O inicjatywie Śniadkowiczów można było przeczytać na stronach Edukacji Globalnej i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Dzisiejsza debata jest kamykiem do ogródka tych, którym działania proekologiczne nie są jeszcze tak bliskie, jak być powinny. Ale skoro czasem człowiek zmienia zdanie, to może wypowiedziane dzisiaj zdania zmienią człowieka… chociaż jednego.

26 luty 2020r. Spotkanie z mentorem Centrum Edukacji Obywatelskiej

Tworzymy klimat do rozmowy o rzeczach ważnych…
Klimat sprzyjał – bo w naszej szkole jest „najlepszy” klimat. Klimat, który sprawia, że możemy rozmawiać o sprawach trudnych i banalnych, o sukcesach, porażkach i planach na przyszłość. A planów mamy wiele, przede wszystkich w ramach realizacji kolejnych wyzwań programu „Szkoła Demokracji”. Pan Janusz Żmijski – nasz opiekun merytoryczny z Centrum Edukacji Obywatelskiej był pod wrażeniem „klimatu”naszej szkoły. I nie ma się co tu więcej rozpisywać, jesteśmy The Best??!

21 luty 2020r. – warsztaty w Szkole Podstawowej nr 13

Jak nasze codzienne czynności wpływają na stan środowiska naturalnego???? Jakie wyzwania możemy podjąć, by zmienić klimat?☀️? Jak skutecznie aktywizować społeczność uczniowską? Jakie prawa ma samorząd uczniowski?? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukali dzisiaj uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 13, dla których przygotowaliśmy warsztaty pod hasłem „Podejmij wyzwanie i zmień klimat”? oraz „Aktywny Samorząd Uczniowski”. Projekcja filmów, quiz, nagrody, integracja, wymiana doświadczeń, nowe pomysły i świetna zabawa…Sami widzicie, że dużo się działo…?

29 stycznia 2020r. – warsztaty w Szkole Podstawowej nr 5

Kolejne warsztaty w ramach realizacji programu „Szkoła Demokracji”. Tym razem Agatka i Kuba spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 5. Super atmosfera i pomysły na kolejne tym razem już wspólne działania to efekt dzisiejszego spotkania.

10 stycznia 2020r. – warsztaty „O wyborach wiem wszystko”

„Wszystko, czego się dotąd nauczyłeś, zatraci sens, jeśli nie potrafisz znaleźć zastosowania dla tej wiedzy.” Agatka i Kuba – uczestnicy programu „Szkoła Demokracji” postanowili spotkać się z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego z SP nr 6 i przygotować dla nich warsztaty pod hasłem „O wyborach wszystko wiem…”. Agatka i Kuba opowiedzieli o swoich doświadczeniach związanych z działalnością samorządu uczniowskiego w naszej szkole. Niektóre informacje były dla młodszych koleżanek dużym zaskoczeniem. Film promujący szkolne wybory też zrobił duże wrażenie. Jesteśmy przekonani, że dzisiejsze spotkanie przyniesie wszystkim same korzyści. Mamy już pomysł na kolejne spotkanie, ale o tym opowiemy wkrótce…

30 września 2019r. – Wybory do Samorządu Uczniowskiego

26 września 2019r. – Szkolne starcie tytanów – debata wyborcza

Szkolne starcie tytanów… czyli czwartkowa lekcja demokracji i wychowania obywatelskiego.Kolejnym etapem kampanii wyborczej, która od kilku dni organizuje życie szkolnej społeczności, była dzisiejsza debata kandydatów. Miejscem starcia była wypełniona po brzegi aula szkolna, która w niemal nabożnym ? skupieniu wysłuchała propozycji programowych przyszłych samorządowców. Wybrzmiały również odpowiedzi na trudne i niewygodne pytania przygotowane przez szkolną społeczność. Kiełbasy wyborczej rozdano niewiele, były natomiast realne obietnice, możliwe do zrealizowania w szkolnej przestrzeni.
Wszyscy stanęli na wysokości zadania – kandydatom gratulujemy profesjonalizmu, publice – godnej obywatelskiej postawy.
Wybory już tuż. Bądźcie z nami w poniedziałek!

25 września 2019r. – ostatnia prosta do wyborów

23 września 2019r. – Ostatnie wskazówki przed prezentacją kandydatów, debatą i wyborami.

20 września 2019r. – kandydaci do Samorządu Szkolnego

? ? ? Ola, Bartek, Janek i Kuba liczą na Wasze poparcie w wyborach do Samorządu Uczniowskiego 2019. Już w najbliższy poniedziałek pełną parą rusza kampania wyborcza?. Będzie się działo??

19 września 2019r. – początek kampanii wyborczej

?Dzisiaj wystartowała kampania wyborcza?Karty poparcia rozdane?Kandydaci zbierają podpisy i powoli przygotowują program wyborczy?. ? Jak podaje Szkolna Komisja Wyborcza już 5 kandydatów zgłosiło się do udziału w szkolnych wyborach. Dagmara, Anastazja i Klaudia jeszcze jutro czekają na zgłoszenia kandydatów. Pamiętajcie o listach poparcia!

18 września 2019r. – DAK – szkolna komisja wyborcza

???DAK – Dagmara, Anastazja i Klaudia to Szkolna Komisja Wyborcza, która od jutra będzie przyjmowała zgłoszenia kandydatów do samorządu uczniowskiego. Startujemy o godzinie 11.55. Od dziewczyn dowiecie się, co, kiedy i jak. Zapraszamy?

Skip to content