Klimat To Temat

Program Klimat to temat! Perspektywa Kobiet realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej to program podejmujący aktualne zagadnienia związane z bliskimi nam wszystkich zjawiskami i wydarzeniami. Ma na celu przybliżenie konsekwencji zmiany klimatu na świecie i w naszym najbliższym otoczeniu oraz możliwości osobistego wpływu na ich ograniczenie lub łagodzenie w perspektywie lokalnej i globalnej.

Jesteśmy inspiracją dla młodzieży z Polski i UE! Nasze świadome proekologiczne inicjatywy dla klimatu, które podjęliśmy w ramach ogólnopolskiego programu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Klimat to temat” odbiły się szerokim echem nie tylko w naszym mieście . O naszych działaniach można było przeczytać na stronach Edukacji Globalnej i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zaproszenie do udziału w nagraniu filmu do nowego programu „1Planet4All” jest dowodem na to, jaką wartość mają nasze przedsięwzięcia. Cieszymy się, że jesteśmy inspiracją dla młodzieży nie tylko z Polski, ale również z UE. Film z naszym udziałem pojawi się już wkrótce! Zobaczcie, jak wyglądała praca z ekipą filmową, która odwiedziła nas w sierpniu tego roku.

Debata pod hasłem „XXI wiek to wiek katastrofy ekologicznej”

„Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które żyje w sposób świadomy, i ostatnim, które ma szansę naprawić wyrządzone dotychczas szkody. Duże zmiany zaczynają się od tych małych – które każdy z nas może wprowadzić w swoim życiu. Przyrodę da się jeszcze uratować – pod warunkiem, że zaczniemy działać wspólnie i …od zaraz!” To tylko wybrane argumenty, które przedstawili młodzi dyskutanci ze Śniadeka. Rzeczowa i konstruktywna, bardzo merytoryczna, a przy tym pozbawiona złośliwych uwag i komentarzy – w takim nastroju przebiegła debata pod hasłem „XXI wiek to wiek katastrofy ekologicznej”. Inicjatorami debaty byli przedstawiciele samorządu uczniowskiego oraz uczestnicy programu „Szkoła Demokracji”. Walkę na mocne argumenty stoczyli pierwszoklasiści: Agnieszka, Karolina, Bartek i Tomek –jako drużyna Propozycji oraz Gosia, Julka, Karolina i Klaudia – jako drużyna Opozycji. O ostatecznym wyniku zdecydowała publiczność, która wybrała argumentację Propozycji. Natomiast Opozycja zyskała poparcie wszystkich ekspertów. W tej roli wystąpili pani Alicja Stysz Adamska – Prezes Oddziału ZNP, pani Agata Stryha – Inspektor z Wydziału Gospodarki Komunalnej, pani Jolanta Przykuta – Główny Specjalista z Wydziału Gospodarki Komunalnej oraz pan Janusz Żmijski z Centrum Edukacji Obywatelskiej.Bez względu na wynik, brawa należą się wszystkim uczestnikom debaty, którzy debiutując dziś w jej oksfordzkiej formie, zastosowali się do wszystkich formalnych wymogów.Skąd pomysł dzisiejszej inicjatywy? Dzięki debatowaniu podnosimy kulturę rozmowy, uczymy się słuchać i szanować argumenty innych. Budujemy własne poglądy i uczymy się je formułować. Debata to doskonała okazja do zdobywania nowych doświadczeń i poznawania ludzi, którzy na co dzień są ekspertami w dyskutowanych dziedzinach. Organizując debaty podejmujemy się niezwykle ważnego zadania – tworzymy klimat do rozmowy o rzeczach ważnych , na które zwykle nie mamy czasu… A temat, z którym zmierzyli się młodzi debatanci z I LO dotyczy każdego z nas. Sprawa klimatu to sprawa nas wszystkich. A świadoma młodzież dziś to odpowiedzialni dorośli za kilka lat. Dlatego tak istotne jest kształtowanie właściwych postaw.Młodzi aktywiści z I LO nie są ani obojętni, ani nieświadomi, czego dowodem są świadome proekologiczne inicjatywy dla klimatu. Warto wspomnieć o projekcie „Klimat to temat”, który odbił się szerokim echem nie tylko w naszym mieście . O inicjatywie Śniadkowiczów można było przeczytać na stronach Edukacji Globalnej i Centrum Edukacji Obywatelskiej.Dzisiejsza debata jest kamykiem do ogródka tych, którym działania proekologiczne nie są jeszcze tak bliskie, jak być powinny. Ale skoro czasem człowiek zmienia zdanie, to może wypowiedziane dzisiaj zdania zmienią człowieka… chociaż jednego.Nagrody dla uczestników debaty ufundowali:Wydział Gospodarki Komunalnej w Siemianowicach ŚląskichZNP Oddział Siemianowice ŚląskieRada Rodziców I LO

28 lutego – warsztaty w Szkole Podstawowej nr 1

❣️❣️Wspaniałe spotkanie Świetni uczniowie SP1??Samorząd?Warsztaty „Podejmij wyzwanie i zmień klimat”?☀️?Dzielimy się wiedzą??‍UświadamiamyInspirujemy??Nowe pomysły?Quiz? Emocje???Nagrody???Pozytywne komentarze✏️✏️

21 lutego 2020r. – warsztaty w Szkole Podstawowej nr 13

Jak nasze codzienne czynności wpływają na stan środowiska naturalnego???? Jakie wyzwania możemy podjąć, by zmienić klimat?☀️? Jak skutecznie aktywizować społeczność uczniowską? Jakie prawa ma samorząd uczniowski?? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukali dzisiaj uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 13, dla których przygotowaliśmy warsztaty pod hasłem „Podejmij wyzwanie i zmień klimat”? oraz „Aktywny Samorząd Uczniowski”. Projekcja filmów, quiz, nagrody, integracja, wymiana doświadczeń, nowe pomysły i świetna zabawa…Sami widzicie, że dużo się działo…?

Dwie szkoły – jeden cel! Tak można podsumować happening „Młodzież dla klimatu”.

Działo się! Było na poważnie, na wesoło, ale przede wszystkim klimatycznie – bo w temacie klimatu dużo się działo! Dziękujemy wszystkim, którzy pomimo kapryśnej pogody byli razem z nami: dziękujemy wspaniałym Jeżykom, Wiewiórkom i pozostałym grupom przedszkolnym z Przedszkola nr 10 i 18, uczniom Szkoły Podstawowej nr 13 oraz mieszkańcom miasta. Brawo Wy! Brawo MY!

„Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie.”

Nasze klimatyczne działania postanowiliśmy kontynuować w Szkole Podstawowej nr 11. Spotkanie z młodszymi koleżankami i kolegami rozpoczęliśmy od projekcji krótkiego filmu o Celach Zrównoważonego Rozwoju. Był to świetny pretekst do podjęcia dyskusji o zmianie klimatu. Temat dość trudny, ale zaprezentowany w zabawny sposób można bez problemu zrozumieć. Ciekawym urozmaiceniem spotkania był quiz. A jak quiz to i nagrody dla zwycięzców. Słoik wypełniony uśmiechniętymi buźkami, świadczy o tym, że dzisiejsza lekcja o klimacie bardzo się podobała.

„Życie jest jak gotowanie. Niby ten sam przepis, a każdemu wychodzi coś innego”.

Program stanowi zaproszenie do rozmowy na temat zmiany klimatu z różnych perspektyw i dla różnych odbiorców: m.in. społeczności szkolnych i lokalnych.Nasze działania w ramach realizacji programu będziemy realizować w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej, którego tegoroczne hasło brzmi: „Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu!”. Z tej okazji zorganizujemy ciekawe przedsięwzięcia, dzięki którym wykażemy się naszą obywatelską postawą, umiejętnościami organizacyjnymi i komunikacyjnymi, ale przede wszystkim pokażemy naszą kreatywność! A dlaczego to robimy? Odpowiedź jest bardzo prosta! Wszyscy możemy działać na rzecz pozytywnych zmian globalnych!
Przygotowanie posiłków w większym gronie to świetna szkoła współpracy i poznawania nowych smaków. Ci co razem gotują, są po prostu szczęśliwsi i radośniejsi. Tworzą silną, niezłomną drużynę. Bo w zwykłej kuchni dzieją się rzeczy niezwykłe. I tak właśnie było w naszej szkole. W piątym dniu klimatycznych zmagań klasy zmierzyły się w kulinarnym starciu o tytuł „Eko MasterChefa”. Szkolna przestrzeń w tym przypadku kuchnia stała się miejscem, w którym o klimacie rozmawialiśmy od kuchni:). Wystarczyło dodać szczyptę młodzieńczej fantazji i chęci oraz garść poczucia humoru szacownego jury Magdy Gessler, Michel Moron i Anny Starmach, by kolejny dzień pod hasłem „Klimatyczny Tydzień w Śniadku” stał się ucztą dla podniebienia:). To był naprawdę strasznie smaczny dzień!

Warsztaty Zero Waste – „Wykorzystuję! Nie marnuję!”

Zero waste, w dosłownym tłumaczeniu „brak śmieci” lub „brak marnowania”, to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Taka idea przyświecała dzisiejszym warsztatom „ ZERO WASTE – Wykorzystuję! Nie marnuję!” w ramach których z tego co stare, niepotrzebne i zużyte tworzyliśmy NOWĄ JAKOŚĆ, używając do tego wyobraźni, chęci i…maszyny do szycia.
Powstałe podczas roboczego przedpołudnia prace zasilą szkolny kiermasz świąteczny, a uszyte samodzielnie woreczki zastąpią podczas zakupów sekowane powszechnie foliówki.

„Każdy posiada ogromne pokłady kreatywności, które wynikają z faktu bycia człowiekiem. Wyzwanie polega na tym, by je rozwijać…”

O tym, jak kreatywni są uczniowie naszej szkoły, przekonaliśmy się dzisiaj podczas Eko Rywalizacji. Śniadkowicze zmierzyli się z 4 ekologicznymi wyzwaniami. Nagrywali filmiki i wykonywali plakaty promujące troskę o klimat. Z odpadów tworzyli nowe, niezwykle ciekawe produkty. Projektowali ekokreacje, które z pewnością zachwyciłyby publiczność podczas paryskiego Tygodnia Mody:) Wyobraźnia i zapał ekowojowników nie znały dziś granic! I znów szkolna przestrzeń naszego liceum dzięki energii młodych zamieniła się w fabrykę kreatywności… Brawo Wy!!! Klaudia i Kacper szacun dla Was za profesjonalne prowadzenie Eko Rywalizacji.

„Jeśli nic nie zmienisz, nic się nie zmieni” – drugi dzień projektu „Klimatyczny Tydzień w Śniadku”

Eko warsztaty pod hasłem „Plastik a temat” były punktem wyjścia do dyskusji oraz motywacją do podjęcia działań na rzecz klimatu. A kto sprawdził się w roli eko eksperta? Oczywiście Janek! To właśnie on przekonał nas o tym, że każdy może zostać bohaterem dla klimatu! A jakie wyzwanie Ty podejmiesz?

Razem tworzymy dobry klimat 🙂 czyli niezwykły początek zwykłego tygodnia…

Pełni pozytywnej energii, chętni do działania, uzbrojeni w gumowe rękawiczki i worki na śmieci wyruszyliśmy w teren – a dokładnie nad staw Rzęsa. Tam właśnie miała miejsce inauguracja projektu Klimatyczny Tydzień w Śniadku w ramach ogólnopolskiego programu Klimat to temat! Data realizacji projektu nie jest przypadkowa! Właśnie dzisiaj w wielu krajach Europy rozpoczął się Tydzień Edukacji Globalnej. „Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu!” – to hasło tegorocznej edycji. Z tej okazji przygotowaliśmy ciekawe przedsięwzięcia, dzięki którym wykażemy się naszą obywatelską postawą, umiejętnościami organizacyjnymi i komunikacyjnymi, ale przede wszystkim pokażemy naszą kreatywność! A dlaczego to robimy? Odpowiedź jest bardzo prosta! Wszyscy możemy działać na rzecz pozytywnych zmian globalnych! Tak jak dzisiaj – zbierając odpady. A tych było bardzo dużo.Ten kto uczestniczył w akcji, przekonał się, że każde nasze działanie może mieć pozytywny wpływ na najbliższe otoczenie.

20 września 2019r. – Protest Tysięcy Miast

Dziś w 139 krajach na świecie trwają protesty młodych ludzi przeciwko obojętności polityków wobec zmian klimatycznych. Na mapie ogólnoświatowego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, który odbywa się pod hasłem „Protest Tysięcy Miast” były również Katowice. Nie wszyscy mogliśmy tam być, ale sercem i myślami wspieraliśmy naszych kolegów i nasze koleżanki. Brawo Wy!

Skip to content