Uncategorized

Występ Kawiarenki „To i owo”

W ramach  tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego Kawiarenka literacko – teatralna „To i owo”, której idea otwartości i akceptacji tego, co inne, trudne i nieoczywiste jest od zawsze bliska, przyjęła zaproszenie Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego im. dr. Emila Cyrana w Lublińcu, by przybliżyć szerszej publiczności autorską wizję problemu.

            Nadrzędną ideą spektaklu jest próba zwrócenia uwagi na adaptacyjne trudności osób chorych, które zmagają się na co dzień nie tylko z własnymi problemami, ale również z brakiem zrozumienia ze strony ludzi zdrowych, a tytułowy niepokój to stan, którego doświadczać mogą zarówno chorzy, jak i ci, którym przychodzi z nimi obcować. W treść przedstawienia, zostały wplecione fragmenty tekstów poetyckichm.in. C. K. Norwida, H. Poświatowskiej, W. Szymborskiej, Cz. Miłosza, E. Geppert, Cz. Niemena.

Za całokształt artystyczny  przedstawienia odpowiada mgr Sabina Szkaradek, na co dzień nauczycielka języka polskiego w Śniadeku i wieloletnia opiekunka Kawiarenki, która swoją miłością do teatru i poezji zaraża od ponad 25 lat uczniów I LO. To oni swoją wrażliwością i talentem uzupełniają artystyczne wizje kolejnych przedstawień. 

Niepokojące interpretacje poetyckie obecne w „Niepokoju”, charakterystyczna  mroczność i tajemniczość scenografii,  które wypełniły scenę Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu wzbudziły zachwyt  zgromadzonej publiczności, wśród której znaleźli się obok lekarzy specjalistów pracujących na co dzień z pacjentami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne, również personel szpitala  i sami jego pacjenci.

Artystyczna wizja autorki spektaklu i aktorska dojrzałość młodzieży spotkały się z najwyższym uznaniem odbiorców przedstawienia, które okazało się nie tylko  próbą zwrócenia uwagi na istnienie problemów wynikających z  doświadczenia zaburzeń psychicznych, ale również  wyrazem solidarności z chorymi, co w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego wydaje się szczególnie istotne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content