Uncategorized

Wizyta w Muzeum Auschwitz – Birkenau

O miejscach takich, jak to, trzeba mówić uważnie dobierając słowa – bo bardziej niż one, wymowne są obrazy i milczenie. Nasza dzisiejsza wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau zaczęła się wczesnym rankiem, gdy przekroczyliśmy obozową bramę. Przez kolejne godziny – przechodziliśmy od bloku do bloku, gdzie prowadzeni głosem przewodniczki odkrywaliśmy kolejne karty trudnej do pojęcia historii tego miejsca. Dla wielu z obecnych tu dziś czwartoklasistów była to okazja do konfrontacji literackich opowieści, z którymi zdążyli się już zetknąć podczas zajęć z literatury obozowej, z zastaną rzeczywistością.

Zarówno przestrzeń obozu w Auschwitz jak i Birkenau, wypełnione licznymi grupami zwiedzających uderzają panującą na ich terenie ciszą i skupieniem obecnych, którzy chcą, podobnie jak my, zachować w pamięci ten trudny czas i zdarzenia sprzed ponad siedemdziesięciu lat.

Swoją dojrzałą i uważną postawą nasi czwartoklasiści zdali dziś egzamin z dorosłości lepiej niż byśmy tego oczekiwali, a to stanowi największą wartość dodaną w edukacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content