Uncategorized

Gala Jubileuszowa z okazji 100 – lecia I LO

Do dni takich jak te, których echa jeszcze nie do końca wybrzmiały – przygotowania trwały od dawna, bo i okazje, takie jak stulecie istnienia szkoły, nie zdarzają się przecież często.

Uroczystą Galą Jubileuszową I LO przypieczętowało inaugurację roku szkolnego sprzed stu lat, kiedy to swoją edukacyjną działalność rozpoczęła placówka przy dzisiejszej Wyspiańskiego 5.

W piątkowe południe 1 września SCK Park Tradycji zapełnili goście, którzy wspólnie z nami chcieli świętować ten historyczny moment. Wśród przybyłych nie zabrakło przedstawicieli władz miasta, kuratorium oświaty, instytucji kościelnych, środowisk akademickich oraz wszystkich przyjaciół i partnerów szkoły, którzy wspierają nas od lat w codziennej pracy dydaktyczno -wychowawczej.

Galę zainaugurował występ Kawiarenki Literacko – Teatralnej „To i Owo”, której działalność od 25 lat jest nierozerwalnie związana z naszym liceum. Młodzi artyści w brawurowym stylu zbudowali na scenie wyjątkowy klimat XX-lecia międzywojennego, sięgając po muzyczne szlagiery, teksty literackie i popularne tańce, a wszystko to w scenicznej oprawie oddającej ducha epoki.

Po artystycznym wprowadzeniu, nastąpiły momenty historyczne i doniosłe. Szkoła na okoliczność wiekowego jubileuszu otrzymała nowy sztandar, którego fundatorem jest Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie – Pan Rafał Piech. Sztandar został przekazany Dyrektor szkoły Agacie Krzysztofik w obecności Ambasadora Pana Mariusza Pilszaka, absolwenta I LO . Po uroczystej prezentacji, sztandar przejął szkolny poczet sztandarowy.

Momentem szczególnym i wzruszającym dla szkolnej społeczności I LO było wyróżnienie uchwałą Rady Miasta tytułem Zasłużonego dla Miasta Siemianowice Śląskie nieżyjącego już Dyrektora szkoły, Pana Mariana Sieniewskiego. Wyróżnienie z rąk przedstawicieli władz odebrała małżonka Pani Danuta Sieniewska.

Korzystając z tak wyjątkowej okazji, jaką jest Jubileusz, społeczność I LO postanowiła wyrazić swoją wdzięczność tym wszystkim osobom i instytucjom, które przez lata służyły nam swoim wsparciem, pomocą, były głosem doradczym, życzliwym przyjacielem, stwarzały przestrzeń do wspólnych działań i inicjatyw, wyciągały pomocną dłoń w trudnych i wymagających momentach naszego istnienia. Nie sposób podziękować każdemu, ale mamy nadzieję, że udało nam się podziękować wielu…

Symbolicznym wyrazem tej wdzięczności były Diamentowe i Złote Laury I LO oraz przygotowane na tę wyjątkową okoliczność podziękowania.

Wyróżnieni Diamentowym Laurem za szczególny wkład i troskę o los naszej szkoły zostali: Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie Pan Rafał Piech oraz Pan Mariusz Pilszak, absolwent I LO, który od lat wspiera nasze szkolne działania i inicjatywy.

Złote Laury za otrzymaną życzliwość, wparcie i przyjaźń, które codziennej pracy nadają niecodzienny wymiar otrzymali kolejno: Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie Pani Anna Sobieraj, Śląskie Kuratorium Oświaty, dr hab. Zdzisław Janeczek (absolwent I LO, wybitny historyk, autor jego monografii Siemianowckie Ateny) Pani Bożena Czyrwik (Dyrektor szkoły w latach 2004 – 2016), Pani Agata Krzysztofik – obecna Dyrektor I LO oraz Pan Marian Sieniewski (Dyrektor szkoły w latach 1984-2004). Kolejnym Laurem uhonorowano wszystkich Pedagogów szkoły, którzy od początku jej istnienia po dzień dzisiejszy biorą udział w tworzeniu kolejnych rozdziałów jej historii. Wśród tych, którzy ani na chwilę nie zapominają o nadrzędnym zadaniu każdego pedagoga są dwa nazwiska, które wyróżniono szczególnie. I tak, osobne złote statuetki otrzymały: Pani Anny Nowatkowska – Waluga (absolwentka I LO, obecnie wybitny biolog w szkolnej przestrzeni naszego liceum, zawodowo związana z nim najdłużej spośród obecnego grona) oraz Pani Sabina Szkaradek (nauczyciel-filolog, przyjaciel młodzieży, od 25 lat prowadząca Kawiarenkę Literacko – Teatralną „To i Owo”).

„Sa takie wydarzenia w życiu, które przeżyte wspólnie, muszą zakończyć się przyjaźnią”- ta myśl przyświecała nam, kiedy składaliśmy podziękowania za współpracę, życzliwość i codzienne gesty przyjaźni wszystkim naszym partnerom i przyjaciołom. Podziękowania popłynęły do Siemianowickiego Centrum Kultury, Muzeum Miejskiego, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, instytucji Kościoła, Parafialnego Zespołu „Caritas” Miasta Siemianowice Śląskie, Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców I LO oraz Muzeum Saturn z Czeladzi.

Wśród tych, którym dziękowaliśmy znaleźli się również absolwenci : Pani Beata Tomanek, Pan Paweł Brzenczek, Pan Marek Ciembroniewicz.

Przygotowania jubileuszowe cegiełkami swojej hojności budowały z nami firmy i instytucje: Adient Seating Poland Sp. z o.o ., Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela, Cortland Sp. z o.o., DHW Borys Wojciech, PPHU Dalpol Tomasz Palion, Elstan, Nefrolux, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Pumar, Rosomak S.A., siemianowicki oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego, Zakład piekarniczo – cukierniczy “Ścigała” A.A. oraz Wodociągi Siemianowickie Aqua-Sprint Sp. z o.o.

Uroczysto – serdeczny ton spotkania podtrzymali goście Gali, którzy w ciepłych słowach wyrażali swoją przyjaźń i życzliwe wsparcie dla naszych szkolnych poczynań i podejmowanych inicjatyw. Wspólnie z nami jubileuszem cieszyli się nasi akademiccy i miejscy partnerzy, przedstawiciele władz miasta, oświaty, instytucji Kościoła. Pojawiły się kwiaty, uściski, popłynęły łzy wzruszenia. Szczególnie poruszające było pojawienie się na piątkowych obchodach absolwenta I LO Pana prof. dra hab. inż. kpt. ż.w. Adama Weintrita, na co dzień Rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, który mimo natłoku swoich zobowiązań, nie poskąpił nam swojego czasu i serca.

Dopełnieniem części oficjanej stał się występ kwartetu smyczkowego „AQuartet”, który jak przysłowiowa “wisienka na torcie”, wprowadził wszystkich w urodzinowy klimat dalszego świętowania, w przebiegu którego tort miał akurat kluczowe znaczenie.

Piątkowe obchody jubileuszowe trwały do późnego popołudnia. Znalazł się czas na mniej lub bardziej kameralne rozmowy, na wymianę serdeczności i wspomnienia. Te ostatnie na dobre zagościły w budynku przy Wyspiańskiego 5 kolejnego dnia, kiedy to na szkolnych korytarzach,

i w salach lekcyjnych pojawili się absolwenci.

Obecność jubileuszowych gości w tak wyjątkowym historycznie i uroczystym dla nas momencie jest dowodem na to, że w skomplikowanym i pełnym nieoczywistości świecie, proste dary przyjaźni są w zasięgu ręki każdego z nas – i za nie dziękujemy szczególnie.

Agata Krzysztofik

Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego

w Siemianowicach Śląskich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content