Bieżące

„Zbuduj sobie miasto” – projekt dla architektów

10 marca – w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Śniadeckiego, rozpoczęła się realizacja długofalowego i niecodziennego projektu: „Zbuduj sobie miasto”.

Współpracujemy z wieloma uczelniami wyższymi w regionie. Współpraca ta ma na celu podnoszenie jakości i różnorodności kształcenia
w naszej szkole, wskazanie  młodzieży perspektyw i możliwości, jakie będzie miała po maturze. Przypomnę, że do tej pory mieliśmy już klasy: prawniczo – dziennikarską, artystyczno – językową, biologiczno – chemiczną, teraz pojawiła się perspektywiczna klasa urbanistyczno – architektoniczna, która właśnie od dziś rozpoczyna cykl warsztatów „Zbuduj sobie miasto”. Klasa ta już od pewnego czasu uskutecznia efektywną współpracę z Instytutem Historii Sztuki i Ochrony Zabytków w Krakowie.

Słów kilka o samej idei projektu; pojawiła się ona w pierwszym semestrze roku szkolnego 2019/2020, a jej celem było pozwolenie uczniom na realizację marzeń, pomysłów – często niezwykłych, zaskakujących i pięknych. Aprobata propozycji tych młodych, zdolnych ludzi przyczynia się do kształtowania ich wyobraźni, samodzielności oraz poczucia wartości.

Projekt przewiduje pięć różnych form warsztatów, prowadzonych przez profesjonalistów, raz w miesiącu przez trzy godziny, zaś finał nastąpi w czerwcu. Uczniowie pracować będą w określonych grupach na specjalnie przygotowanych stanowiskach komputerowych, z dostępem do odpowiedniego oprogramowania.

Pierwszy z warsztatów, który odbył się 10 marca, prowadził Łukasz Lamża – pracownik naukowy Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Celem zajęć było zapoznanie się z uczestnikami warsztatów oraz wybranie atrakcyjnego miejsca na Ziemi, gdzie uczniowie chcieliby zlokalizować swoje miasto. Po podjętej decyzji dana grupa zbierze dane o charakterze topograficznym, przyrodniczym, historycznym i demograficznym danego terenu. Już teraz wiemy, że pierwsze wskazania lokalizacyjne dotyczyły Afryki Środkowej.

Kolejne warsztaty, prowadzone przez Ewę Habrajską, doświadczoną nauczycielkę geografii i fotografa, koordynatorkę projektu, będą skupiały się wokół sporządzenia mapy miejsca, w którym ma powstać wspaniałe i wymarzone miasto pomysłowych uczniów.

Trzecie warsztaty, zatytułowane „Miasto dla ludzi”, prowadzone przez Aleksandra Krajewskiego, architekt specjalizujący się w projektowaniu przestrzeni publicznej, pozwolą nazwać i uściślić dostosowania przyszłego organizmu urbanistycznego do potrzeb mieszkańców w obszarze mieszkaniowym, komunikacyjnym, rekreacyjnym, kulturowym i handlowo-usługowym.

Interesujące wydaja się być również warsztaty, poświęcone małej i dużej architekturze, które poprowadzi Ewa Szymańska-Sułkowska, architekt, edukator, związana z Stowarzyszeniem Architektów Polskich.Każdy z uczestników będzie miał wyjątkową okazję do szczegółowego zaprojektowania w wizualnym mieście konkretnego obiektu czy też miejsca; może to być budynek mieszkalny, biblioteka, plac zabaw, ścieżka rowerowa lub market. Każde miasto musi mieć swój konkretny wizerunek – zatem będzie można zaprojektować herb czy też logo swojego grodu.Temat zarządzania wizerunkiem miasta, sprawy pijaru oraz jego promocji, rozważane będą w ramach piątych – ostatnich już warsztatów architektoniczno-urbanistycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content