Bieżące

Mobilność w Rumunii w ramach projektu ERASMUS+

W dniach 21-27 listopada b.r grupa uczniów, pod opieką nauczycieli języków obcych, brała udział w mobilności rumuńskiej, w miejscowości Stei.

Wizyta odbyła się w ramach projektu KA229 programu Erasmus+, którego nasze liceum jest beneficjentem już trzeci rok. Zaledwie miesiąc temu, to my byliśmy gospodarzami podobnego wydarzenia. Jadąc przez Węgry, nie sposób nie zatrzymać się. Trzygodzinne zwiedzanie pięknego Egeru z przewodnikiem, to wspaniały wstęp do przygody, jaka na nas czekała, czyli poznawanie uroków ziem dawnego Siedmiogrodu. Oprócz tradycyjnego powitania, oprowadzenia po szkole, a także spotkania z dyrekcją, udaliśmy się na spotkanie z burmistrzem miasta. Od pierwszego dnia nasi uczniowie brali udział w zajęciach integracyjno- komunikacyjnych, a także grach i zabawach językowych, a to wszystko z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Nie samą nauką żyje człowiek, dlatego też nasi partnerzy zapewnili nam mnóstwo atrakcji. Pobyt na termach w Baile Felix, zwiedzanie „Bear’s cave” w Chiscau, zoo w Codru, jezioro Vida, forteca w Oradei, to tylko niektóre z licznych atrakcji. Niesamowity okazał się pobyt na zamku Corvina, w Hunedoarze, gdyż powszechnie wiadomo, iż rumuńskie zamki skrywają wiele ciekawych legend. Oprócz obcowania z historią, mieliśmy możliwość zagłębić się w tradycje rumuńskie. Uczestniczyliśmy w pokazie tańców ludowych, odwiedziliśmy lokalne Centrum Kultury, gdzie zaprezentowano nam muzykę rumuńską, prace artystyczne młodzieży i dorosłych mieszkańców Stei. Ponadto, popołudniami kosztowaliśmy tradycyjnych potraw, które były rozkoszą dla naszych podniebień, zwłaszcza deser o nazwie papanassi.

Pozytywne emocje, wiara we własne możliwości, nowe znajomości oraz przyjaźnie, z pewnością pozostaną na długo w naszej pamięci. Uczestnicy mobilności pogłębili kompetencje językowe, uwierzyli w swoje możliwości komunikacyjne i społeczne, otwarli się na inne kultury, co jest nadrzędnym celem takich wyjazdów. Matthew Karsten niegdyś powiedział „ Inwestycja w podróże, to inwestycja w siebie”. Uczniowie i nauczyciele I LO już zainwestowali i z pewnością na tym nie koniec. W lutym kolejna mobilność, tym razem w Hiszpanii!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content