Bieżące

Klimatyczny Tydzień w Śniadku

O tym, jak kreatywni są uczniowie I LO, można było się przekonać podczas realizacji projektu „Klimatyczny Tydzień w Śniadku”.

I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego poraz drugi przystąpiło do realizacji projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Klimat to temat”. Warto podkreślić, że w porzedniej edycji szkoła zdobyła wyróżnienie i została zaproszona do Warszawy na Ogólnopolską Prezentację Projektów Młodzieżowych.

Główną ideą projektu jest rozbudzenie wśród młodych ludzi współodpowiedzialności za los naszej planety, uświadomienie zagrożeń oraz stworzenie przestrzeni do takich działań proekologicznych, które w bezpośredni sposób wpływać mogą każdego dnia na nasz klimat.

Tegoroczna edycja projektu „Klimatyczny Tydzień w Śniadku” była wyjątkowa. Wszystkie działania odbywały się podczas Tygodnia Edukacji Globalnej. Cały klimatyczny tydzień był związany z ciekawym przedsięwzięciem, za które odpowiedzialni byli uczniowie.

Realizację projektu rozpoczęto od ploggingu nad stawem „Rzęsa”. Licealiści, wyposażeni w transparenty wyruszyli w teren, by w określonym czasie pokonać dystans i nazbierać jak najwięcej odpadów. Nikt się nie spodziewał, że w ciągu 30 minut można nazbierać ponad 10 worków śmieci. Może warto, taką akcję organizować częściej?

Drugi dzień przebiegał pod hasłem „Spotkanie z eko ekspertem”. W tej roli świetnie sprawdził się przewodniczący szkoły, który na podstawie materiałów CEO opowiadał o zmianie klimatu i zachęcał do podjęcia wyzwań na rzecz ochrony środowiska. Była Eko Rywalizacja, podczas której, uczestnicy nagrywali filmiki, tworzyli plakaty, projektowali nowe ubrania i tworzyli nowe produkty – rzecz jasna z odpadów.

„ZERO WASTE – Wykorzystuję! Nie marnuję!” to czwartkowe warsztaty, w ramach których z tego co stare, niepotrzebne i zużyte tworzyliśmy NOWĄ JAKOŚĆ, używając do tego wyobraźni, chęci i…maszyny do szycia. Powstałe podczas roboczego przedpołudnia prace zasiliły szkolny kiermasz świąteczny, a uszyte samodzielnie woreczki zastąpią podczas zakupów sekowane powszechnie foliówki. W tym dniu uczniowie wzięli udział w Ogólnopolskim Wirtualnym Festiwalu „Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu!”, z sukcesem wykonali wszystkie zadania i otrzymali dyplom.

W piątym dniu klimatycznych rozmaitości uczniowie I LO zmierzyli się w kulinarnym starciu o tytuł „Eko MasterChefa”. Szkolna przestrzeń w tym przypadku kuchnia stała się miejscem, w którym o klimacie rozmawiano od kuchni:).Wystarczyło dodać szczyptę młodzieńczej fantazji i chęci oraz garść poczucia humoru szacownego jury Magdy Gessler, Michel Moron i Anny Starmach, by kolejny dzień pod hasłem „Klimatyczny Tydzień w Śniadku” stał się ucztą dla podniebienia:).

Nasze działania w ramach realizacji projektu jeszcze cały czas trwają. Przed nami happening „Młodzież dla klimatu”, ale o tym już wkrótce.

Partnerami projektu „Klimatyczny Tydzień w Śniadku” był Wydział Gospodarki Komunalnej UM w Siemianowicach Śląskich, który przekazał mnóstwo gadżetów. Dzięki nim mogliśmy nagrodzić najbardziej zaangażowanych w realizację naszego projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content