Bieżące

Dobry samorząd – czyli zorganizowana forma przyjaźni.

Samorząd to integralna część każdej szkoły – bywa aktywny i zaangażowany, bywa niemal niewidoczny, ale jest. Zawsze. U nas też. Co do tego nikt nie ma żadnych wątpliwości, bo to ile robi wokół siebie dobrego zamieszania czujemy wszyscy. Od tego mieszania kręci nam czasem w głowie i to kręci się SAMO – bo tak właśnie ma działać SAMOrząd.

I jeśli ktoś zna słowa Sir Kena Robinsona – specjalisty w dziedzinie rozwoju innowacyjności i zasobów ludzkich, który twierdzi, że „Szkoła zabija kreatywność uczniów., ten nie zna naszych samorządowców. Kreatywność to ich drugie imię. Wciąż kombinują, co robić, żeby było fajniej, ciekawiej, mądrzej i… lepiej im w tym nie przeszkadzać…

U nas zawsze jest: pogoda na burzę mózgów i miejsce dla każdego, kto ma pomysł na siebie,a przy tym nie brak mu chęci do działania i zapału do pracy. Owocami tej pracy dzielimy się z innymi, inspirując, zachęcając i dzieląc się dobrymi, bo sprawdzonymi już praktykami.

Po efektach ich poznacie…

Różnorodność i zaangażowanie to podstawa naszej aktywności. Jest tyle przestrzeni w których staramy się być aktywni i tyle inicjatyw, w które się angażujemy, że nie sposób pisać o wszystkim, więc wspomnimy tylko o tych, które są częścią naszej samorządowej codzienności i tych, które pozostawiły trwały ślad w szkolnej historii Śniadeka.

Integrować, czyli żyć wspólnie

Integrację społeczności uczniowskiej traktujemy priorytetowo, bo każdy z nas chce się czuć w szkole dobrze. W końcu szkoła drugim domem, a czasem, przy dużej ilości zajęć nawet pierwszym.

Pytanie: jak my ten dobrostan pielęgnujemy? Podlewamy go ożywczymi inicjatywami i imprezami, dla zaostrzenia smaku serwujemy konkursy i gry zespołowe. Stałymi pozycjami w samorządowym kalendarzu są akcje związane z rytmem roku szkolnego. Zaczynamy we wrześniu Dniem Kota, po którym otrzęsione z resztek podstawówkowych nawyków pierwszaki stają się częścią szkolnego organizmu. Na Galę Śniadeków czekają wszyscy nauczyciele, bo to ich nominujemy do nagród z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Po drodze mijamy Dzień Pluszowego Misia, a zaraz potem Mikołajki. Nie zapominamy o Walentynkach i całej liście świąt podobnych, celebrując Dzień Chłopaka, Dziewczyny, Kobiet. Wiosnę ostatecznie przypieczętowujemy Majówką ze Śniadekiem. Karuzela samorządowa nie przestaje się kręcić ani przez chwilę. Aż dziw, że mamy jeszcze czas na codzienną naukę, a ta jest, sami wiecie najważniejsza.

Jesteśmy Szkołą Demokracji!

W zrównoważonym środowisku samorządowym obok nauki i odrobiny zabawy, jest też miejsce na rzeczy ważne i poważne. Taką na pewno jest wypracowany z ogromnym zaangażowaniem tytuł „Szkoły Demokracji”. To było prawdziwe wyzwanie i kilka miesięcy wytężonej pracy, ale trud się opłacił. Z czym konkretnie przyszło nam się zmierzyć? W ramach obowiązkowych zadań samorząd uczniowski miał do zrealizowania wyzwania w kilku obszarach: Wybory i kwestie formalne, Komunikacja i media, Działania uczniów i uczennic, Podejmowanie decyzji, Uczenie się i nauczanie. Ograniczenia związane z pandemię wprowadziły pewne poluzowania i wystarczyło zrealizować trzy wybrane z spośród pięciu. W związku z tym, że minimalizm w działaniu nie leży w naszej naturze My zrealizowaliśmy WSZYSTKIE, a każde z nich było opisane i poddane ocenie mentora. Na uwagę zasługuje fakt, że trzy z naszych relacji uznano za SUPERRELACJĘ i wyróżniono w ALEI GWIAZD SZKOŁY DEMOKRACJI. Nawet z dala od Holywood można poczuć się gwiazdą. Warto o tym pamiętać – bo jakość tworzy się na miejscu, a jaka to jakość, możecie się na miejscu przekonać.

Wybory- łatwiej je akceptować, gdy się je współtworzy

Wybory do samorządu uczniowskiego to często dla nas młodych ludzi pierwsza okazja, by wypowiedzieć się w ważnej dla nas sprawie. To też pierwszy krok ku obywatelskiej dojrzałości. Doskonale wiemy, że od tego, jak? i czy? w nich uczestniczymy, będzie zależała motywacja do angażowania się w sprawy publiczne w życiu dorosłym. Organizując wybory w sposób demokratyczny (certyfikat „Szkoły Demokracji” do czegoś zobowiązuje) udowadniamy, że każdy głos ma znaczenie i w ten sposób zachęcamy społeczność uczniowską do wyrażania własnego zdania. Aktywny udział w pięcioprzymiotnikowych wyborach do samorządu uczniowskiego to świetna lekcja demokracji! Dlaczego? ponieważ na własnym podwórku doświadczamy kampanii wyborczej w skali mikro i mamy sposobność uczyć się podstaw i mechanizmów jej działania.

W kolejnych etapach przechodzimy przez zgłoszenia kandydatów, prezentację programów, regularne kampanie wyborcze wraz z ich integralną częścią czyli kiełbasą wyborczą, a sztaby dwoją się i troją, by ich kandydat zasiadł na fotelu Przewodniczącego Szkoły.

Nasze „3 x P” czyli pomysłowość, perfekcyjne przygotowanie i pełen profesjonalizm są podstawą, na której kształtują się przyszłe odpowiedzialne postawy społeczne, a przyszłość jest już tuż tuż.

Kręci nas inspirowanie

Udział w programach skupionych na rozwijaniu samorządności uczniowskiej daje nam niepowtarzalną okazję do zdobywania nowej wiedzy i doświadczeń. To też okazja do budowania zaplecza, w którym gromadzimy wszystkie dobre praktyki z zakresu samorządności. Ale nie zbieramy ich po to, żeby z nich nie korzystać. Staramy się własnym przykładem zachęcać innych do podejmowania podobnych aktywności.

Tak właśnie narodził się pomysł na warsztaty pod hasłem „Nasz pomysł na aktywny samorząd uczniowski”, z którym weszliśmy do siemianowickich szkół podstawowych. Podczas spotkań warsztatowych podpowiadamy, jak skutecznie rozmawiać z dyrekcją i nauczycielami, by móc zrealizować swoje pomysły, jak dobrze przygotować ciekawą akcję dla społeczności szkolnej, jak zbierać fundusze na działalność samorządu, gdzie szukać sojuszników. Chętnych zapraszamy do wspólnych działań w ramach rozmaitych akcji i konkursów. Robić coś dla innych to jedno, ale najistotniejsze, żeby robić to z zaangażowaniem i profesjonalnie.

Efekt domina

Od kilku lat uczestniczymy w ogólnopolskim programie „PoczytajMy”, a że czytanie to najlepszy sposób uczenia się, to czytamy, i sobie i innym. Czytamy Smerfom,, Wiewiórkom, Muchomorkom i Biedronkom, czytamy najmłodszym i tym nieco starszym. To najlepsza z zabaw i najprzyjemniejsza z nauk, której towarzyszą wymyślone przez naszych czytających quizy i zabawy. Kreatywność i energia prowadzących sprawiają, że nasi mali słuchacze z niecierpliwością czekają na kolejne czytelnicze spotkania.

Nie wierzymy w superbohaterów – wierzymy w nas

Rozglądamy się uważnie dookoła i efektem tych obserwacji są zazwyczaj konkretne działania. Staramy się nie przeoczyć tych sytuacji, w których ktoś liczy na naszą pomoc, a jej okazanie leży w zasięgu naszych możliwości. Organizujemy zbiórki dla podopiecznych z Rodzinkowego Domu Dziecka, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, współpracujemy z siemianowickim oddziałem Caritasu, organizujemy spotkania mikołajkowe i warsztaty dla dzieci. Aktywnie uczestniczymy w inicjatywach UNICEF-u. Bliski jest nam los schroniskowych zwierzaków i o nich tez staramy się zawsze pamiętać.

Śmieć czy być? – odpowiedzialność ekologiczna

Od kilku lat aktywnie uczestniczymy w programach edukacji ekologicznej i globalnej, których nadrzędną ideą jest kształtowanie pewnej świadomości i odpowiedzialnych postaw proekologicznych, ale także prospołecznych i globalnych właśnie.

Do tej pory zaangażowaliśmy się w dwie kolejne edycje programu CEO „Klimat to temat”.

W bieżącym roku szkolnym I LO przystąpiło do realizacji kolejnego programu „1Planet4All”. Dotychczasowe proekologiczne przedsięwzięcia Śniadkowiczów, w tym: happeningi „Młodzież dla klimatu”, warsztaty dla uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków „Podejmij wyzwanie i zmień klimat!”, warsztaty zero waste oraz warsztaty kulinarne dla społeczności szkolnej, debata: „XXI wiek to wiek katastrofy ekologicznej, konkursy ekologiczne, dyskusje itp., spotkały się z dużym zainteresowaniem i uznaniem koordynatorów programów.

Uznanie dla naszej aktywności zaowocowało zaproszeniem do udziału w tworzeniu filmu do nowego programu Centrum Edukacji Globalnej „1Planet4All – Razem dla klimatu.” Warto podkreślić, że do udziału w filmie „Ty też możesz działać na rzecz klimatu” zostały zaproszone tylko najbardziej aktywne grupy młodzieżowe. Nasze liceum było jedną z dwóch szkół z Polski, które się w tym zacnym gronie znalazło. Głównym adresatem filmu jest młodzież z krajów unijnych. Materiał filmowy służy jako narzędzie edukacyjne, wykorzystywane na zajęciach szkolnych, obudowany odpowiednimi propozycjami scenariuszy stanie się częścią warsztatu nauczycieli i nauczycielek biorących udział w programie i nie tylko. Poniżej efekt filmowych działań, w których nasi uczniowie wzięli udział podczas wakacji, do obejrzenia których serdecznie zapraszamy (link do filmu znajdziecie tutaj) Ty też możesz działać na rzecz klimatu – YouTube

Dobre pomysły są zawsze pełne ludzi

W trwającym roku szkolnym postawiliśmy na Olimpiadę Zwolnieni z Teorii. To pierwsza praktyczna olimpiada w Polsce. Dzięki realizacji różnorodnych projektów społecznych, których sami jesteśmy pomysłodawcami i realizatorami, mamy szansę rozwijać kompetencje przydatne na rynku pracy, takie jak zarządzanie, kreatywność czy umiejętność rozwiązywania problemów.

Jako jedna spośród pięciu polskich szkół zostaliśmy zaproszeni do udziału w ogólnopolskim programie Laboratorium Szkolnej Demokracji i nie zamierzamy tego zaproszenia zmarnować.

Laboratorium to innowacyjny program, którego głównym celem jest opracowanie i wdrożenie działań, które będą w przyszłości materiałem do podejmowania działań przez inne szkoły. Jednym słowem – po raz kolejny będziemy inspiracją dla innych.

Jeśli jeszcze tu jesteście to znaczy, że nasza samorządowa karuzela poniosła i Was i że nasza praca się opłaca – nam przynosi satysfakcję, dla Was być może stanie się zachętą i źródłem motywacji, by w swojej edukacyjnej podróży stać się częścią naszego zespołu.

Więcej o tym jak nasz samorząd sam się rządzi, przeczytacie na stronie szkoły w zakładce Samorząd uczniowski i Projekty.

Zapraszamy już dziś, bo przyszłość jest za chwilę.Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy TU: https://www.sniadek.com/samorzad-uczniowski/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content