Doświadczalna biologia

Kółko biologiczne

Na czym polega zjawisko plazmolizy? Czy można je zobaczyć w mikroskopie świetlnym? Co się dzieje z wakuolą i cytoplazmą komórki w roztworze hipertonicznym?- To tylko kilka pytań, na które szukaliśmy odpowiedzi podczas zajęć kółka biologicznego z klasą Ib. Sukcesy są widoczne na poniższych zdjęciach.

W krainie biochemii

Zajęcia rozwijające pasje i umiejętności w Pałacu Młodzieży w Katowicach od zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży I Liceum Ogólnokształcącego w Siemianowicach Śląskich. Tym razem skorzystali z takiej okazji uczniowie uczęszczający do klas o profilu biologiczno-chemicznym. Przebrali się w fartuchy, niczym personel szpitala, i z dużym zacięciem wykrywali w różnych produktach obecność białek, aminokwasów i wiązań peptydowych. Teoria uzupełniała się z praktyką, a nauka była czystą przyjemnością. Z pewnością zaowocuje na maturze z biologii. W zapowiedziach kolejne warsztaty, tym razem z węglowodanów

Wykrywanie własnego DNA

Bogate zaplecze  „Zielonej Pracowni” umożliwia zdobywanie wiedzy przez doświadczenia i zajęcia w szkolnym laboratorium.

Grupa uczennic naszego liceum wykrywała DNA z własnych komórek nabłonka. Pobranie materiału do badań nie było bolesne, lecz wymagało pewnych przygotowań. Uczennice bardzo sprawnie radziły sobie ze sprzętem laboratoryjnym, wykonując kolejne czynności. Minuty oczekiwania na efekt w postaci wyizolowanego DNA dłużyły się, lecz jakie emocje i radość wybuchły, gdy jedna z probówek dała pozytywny efekt w postaci kłaczków kwasu deoksyrybonukleinowego. Szczęśliwa posiadaczka koralika z własnym DNA może go zaprezentować koleżankom i kolegom.

Kolejne zajęcia już niebawem!

Skip to content