Klasa biologiczno-chemiczna

Uczniowie biorą udział w warsztatach organizowanych przez pracowników naukowych Pałacu Młodzieży w Katowicach oraz przy współpracy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zajęcia z biochemii

Metabolizm w prawie letniej odsłonie zgłębiali śniadkowi biolodzy. Przemiany na poziomie komórkowym cukrów, tłuszczów oraz białek były tematem cyklicznych zajęć z biochemii. Mimo skomplikowanych schematów, uczniowie poradzili sobie z obszernymi zagadnieniami i rozwiązali zadania. Oprócz energii słonecznej, często pojawiał się ATP, czyli uniwersalny przenośnik energii w postaci adenozynotrójfosforanu. Uśmiechy na twarzach uczestników zajęć, wskazują na wysoki poziom zadowolenia!

Warsztaty w Pałacu Młodzieży

Wraz z Nowym Rokiem wkraczamy w fascynujący świat nauki. Tajniki biochemii zgłębiali dzisiaj uczniowie klasy 2 biol-chem na zajęciach laboratoryjnych w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Tematem były enzymy, które poznawaliśmy i wykrywaliśmy w materiale roślinnym. W ruch poszły probówki, tarki, termometry i bagietki. Ćwiczenia laboratoryjne zawsze pomagają lepiej zrozumieć skomplikowaną często teorię. Na pamiątkę, do domu, zabieramy wypełnione karty pracy oraz głowy wypełnione wiedzą.

Wizyta w Egzotarium

Jedni idą do kina, inni na pizzę, a my byliśmy na wycieczce w Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium w Sosnowcu. Obiekt jest pięknie pięknie wyremontowany i bogaty w liczne osobliwości przyrodnicze. Na początku początku ścieżki edukacyjnej znajdują się liczne akwaria z rodzimymi gatunkami ryb, a także rybami z całego świata, m.in. duch amazoński, pielęgnica szmaragdowa, arowana srebrna, płaszczki i piranie. W terrariach mogliśmy podziwiać gady i owady, węże, pająki, ptaszniki i drzewołazy. Wśród roślinności ukrywały się także legwany, bazyliszki, boa, pytony, kajmany, żółwie, babylarki czy tukany i papugi. W Egzotarium znajduje się także zbiornik wodny z rodzimym zbiorowiskiem szuwarowym. W nowoczesnym budynku nie brakuje ekologicznych rozwiązań pozyskiwania energii oraz wody. To był dobry czas i ciekawe przeżycia biologów z III b!

Warsztaty w Pałacu Młodzieży

Na przekór listopadowej aurze, mimo deszczu, chmur i słoty, grupa biologów ze Śniadeka wybrała się na zajęcia do Pałacu Młodzieży w Katowicach. Głównym tematem był metabolizm tłuszczów. Uczniowie wykonali szereg doświadczeń pozwających wykryć lipidy w produktach spożywczych, a następnie ugruntowali swoją wiedzę teoretyczną. Ciekawostki i praktyczne wiadomości dopełniły zajęcia, którym przyglądały się liczne zwierzęta z akwarium i klatek. W takim towarzystwie to można się uczyć!

2023/2024 – Cykl zajęć w Pałacu Młodzieży rozpoczęty

W miniony piątek nasi szkolni architekci rozpoczęli zajęcia z historii sztuki i urbanistyki pod kierunkiem wykładowców Politechniki Krakowskiej. Podczas, gdy uczniowie klasy 1d poznawali średniowieczny Kraków, młodzież klasy 2d realizowała spacer architektoniczny szlakiem renesansu, poznając między innymi tajemnice zabudowań Zamku Królewskiego na Wawelu.

Zajęcia z fotosyntezy – klasa 2b w Pałacu Młodzieży

Fotosynteza w nowej odsłonie czyli o tym, jak 2b pracowała na zajęciach w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Kolejny zimowy tydzień rozpoczął się bardzo aktywnie od warsztatów z biochemii i fizjologii roślin. Wcale nie łatwe zagadnienia dotyczące fotosyntezy roślin C3 i C4 zgłębiali biolodzy z 2b. Mnogość cykli, enzymów i warunków tego procesu powoli układa się w głowie do zbliżającej się matury. Liczne ćwiczenia i powtórki w przyjaznej atmosferze sprawiają, że nawet najtrudniejsze staje się łatwe.

Biolodzy w Muzeum Przyrodniczym Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN

Uczniowie klasy Ib zwiedzili Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk. Unikalne zbiory muzeum liczą ponad 2 miliony okazów. Można wśród nich znaleźć jedynego na świecie zachowanego w całości nosorożca włochatego, liczącego około 30 tysięcy lat, olbrzymią muszle przydaczni olbrzymiej czy kopalne szczątki mamutów. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Anatomii z 2077 eksponatami. Po zobaczeniu bogatych zbiorów muzealnych, na wszystkie pytania dotyczące preparatów z działu osteologii, artrologii, antropologii odpowiadał p. Jacenty Urbaniak.

Obserwacje tkanek roślinnych pod mikroskopem

Zajęcia w Pałacu Młodzieży

Kolejna odsłona tajemnicy biochemicznej odkryta – na dzisiejszych zajęciach w Pałacu Młodzieży w Katowicach młodzież wykrywała właściwości tłuszczów. Przekonali się, że nie wszystkie lipidy są złe dla naszego organizmu. Młodzi biolodzy ze Śniadeka eksperymentowali także z materiałem biologicznym pod kątem działania enzymów i ich wrażliwości na różne czynniki zewnętrzne. Ciekawostki trafiły do notatek, a wiedza w głowie została uporządkowana.

Zajęcia biologów

„Słodkie ćwiczenia” mieli uczniowie podczas warsztatów z biochemii w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Wykrywali, zarówno cukry proste, jak i złożone, poznawali metody oraz odczynniki używane w laboratorium. Szkoda tylko, że nie dało się ich zjeść…

Wycieczka biologów

Dzień pełen wrażeń i atrakcji mieli dzisiaj śniadkowi licealiści. Wycieczka do Radzionkowa dostarczyła nowej wiedzy, zarówno historycznej jak i botanicznej. Młodzież poznała historię Kopca Powstańców Śląskich, a nawet wspięła się na jego szczyt, by podziwiać dość pochmurną panoramę Śląska. Najważniejszym punktem wyprawy był Ogród Botaniczny UŚl. i zajęcia z dendrologii. Poznaliśmy gatunki wielu drzew z charakterystycznymi owocami, jesiennymi liśćmi, korą. Chłonęliśmy przyrodę wszystkimi zmysłami. Niektórzy nawet dosłownie ją smakowali.

Zajęcia w Pałacu Młodzieży 2022/2023

Śniadkowi biolodzy z II b odwiedzili gościnne progi Pałacu Młodzieży w Katowicach. Rozpoczęli tym samym cykl zajęć z biochemii. Swoją przygodę w laboratorium zaczęli od doświadczeń z białkami. Było aktywnie i ciekawie, a wszystkiemu przyglądały się ciekawskie myszy, żółwie, agama brodata, nawet ślimaki olbrzymie. Praktyka przeplatała się z teorią, a uczestnicy zajęć chłonęli wiedzę jak gąbki.

Nasi zdolni uczniowie

Bartłomiej Grząba jest uczniem wszechstronnie uzdolnionym. Uczestnicząc w projekcie „Projekt Śląskie. Inwestujemy w talenty – VI edycja (II nabór – rok szkolny 2021/2022) szczególnie zaangażował się w rozwój kompetencji przyrodniczych i językowych. Postanowił połączyć te dwie dziedziny naukowe tworząc prace z zakresu anatomii człowieka. Poszerzył swoje wiadomości z zakresu anatomii człowieka studiując literaturę z tego zakresu oraz atlasy anatomii.   Najwięcej doświadczenia i wiedzy dostarczyły mojemu uczniowi obserwacje naturalnych okazów szkieletu człowieka (dostępny w zasobach liceum), porównanie z modelami wykonanymi z materiałów sztucznych oraz z rycinami i zdjęciami. Bartłomiej wykazał się dużą spostrzegawczością oraz umiejętnością wnikliwego badania poszczególnych struktur i narządów ludzkich. Zwiększył kompetencje w zakresie znajomości szkieletu człowieka, połączeń między nimi, różnic indywidualnych, zmian patologicznych. Kolejną cechą, która mocno rozwinęła się u ucznia to wrażliwość na piękno ciała człowieka, szacunek do niego.

Połączenie biologii z językiem angielskim pozwoliło równocześnie rozwinąć umiejętności językowe. Uczeń dokonał samodzielnie przekładu prac z zakresu anatomii człowieka na język angielski, zwiększając tym samym zasób słownictwa specjalistycznego oraz ogólną sprawność językową.

Równocześnie rozwijał kompetencje w zakresie technologii cyfrowych i informacyjnych poprzez wykonywanie zdjęć i ich obróbkę, tworzenie prezentacji multimedialnych, poszukiwanie materiałów i ich krytyczną analizę.

 Bartłomiej nie zaniedbywał innych przedmiotów szkolnych, osiągnął najwyższą średnią w szkole. Równolegle pracował bardzo intensywnie na pozostałych przedmiotach ścisłych- matematyka, fizyka i chemia.

Poniżej prezentujemy 2 spośród 5 prac, które wykonał Bartek podczas trwania tegorocznego projektu.

Dni Otwarte na ŚUM w Zabrzu

W podjęciu ważnych, życiowych decyzji często pomagają spotkania z ludźmi i rozmowy. Do takich udanych wydarzeń można zaliczyć udział w Dniach Otwartych na ŚUM w Zabrzu, na które wybrała się grupa biologów ze Śniadeka. Zwiedziliśmy liczne pracownie: anatomii, cytologii, biochemii, biofizyki, mikrobiologii, a nawet prosektorium. Dzięki obecności kadry naukowej oraz studentów poznaliśmy szczegóły życia w kampusie medyków oraz warunki przyjęć na kierunki- lekarski, lekarsko-dentystyczny i ratownictwo. Dziękujemy za miłe przyjęcie.

Noc Biologów na bis

Niezwykłą przygodę naukową przeżyli dzisiaj biolodzy podczas „Nocy Biologów na bis”, którą zorganizował Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Były warsztaty, pokazy, konkursy oraz wykłady w salach uniwersyteckich. Można było z bliska wszystko zobaczyć, dotknąć i przeżyć. W sympatycznym towarzystwie starszych studentów i pracowników naukowych dyscypliny biologiczne stawały się całkiem bliskie. Niebawem znowu tam zawitamy!

Warsztaty biologów Pałacu Młodzieży

Przemiany metaboliczne w komórce były tematem ostatnich zajęć, podsumowujących cykl warsztatów w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Wytrwali biolodzy z łatwością rozwiązywali skomplikowane zadania i zadawali mnóstwo kłopotliwych pytań prowadzącej zajęcia. Biochemia i metabolizm nie będzie już żadną zagadką na przyszłej maturze. Tak trzymać!

Gość Śniadeka – Katarzyna Köhler-Sitek

Niezmiernie nam było miło gościć dzisiaj w murach szkoły panią mgr inż. arch. Katarzynę Köhler-Sitek, która przybyła na spotkanie z uczniami w ramach cyklu „Gość Śniadeka”. Pani Katarzyna Köhler-Sitek jest absolwentką naszego liceum oraz Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach i odwiedziła uczniów, by podzielić się z nimi przemyśleniami na temat swojej praktyki zawodowej. W przepięknych słowach opowiedziała o swoich projektach, a także pokazywała prace innych wybitnych twórców architektury, którymi się inspiruje i podziwia. Tchnęła w młodzież nadzieję, że wszystko jest możliwe, jeśli się tego naprawdę chce. Zainteresowanych zaprosiła do swojego Biura Projektowego ISAR w Chorzowie na praktyki. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny!

Zajęcia w Pałacu Młodzieży

Metabolizm cukrów był tematem przewodnim dzisiejszych zajęć z biochemii w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Grupa biologiczna młodzieży naszego liceum kontynuowała swoją przygodę z cyklami, enzymami i hormonami buzującymi w komórkach organizmu. Uczestnikom zajęć towarzyszyły ciekawskie zwierzaki w terrariach i akwariach. Tylko kart pracy nie chciały pomóc wypełniać.. Na szczęście dopisywały nam dobre humory. Bogatsi w nową wiedzę, zmierzamy do finiszu tej biochemicznej przygody.

Gość Śniadeka – dr n.med. Sylwia Sekta oraz dr n.med. Wojciech Łabuś

W piątkowy poranek, w ramach spotkań ” Gość Śniadeka” gościliśmy dwie niesamowite osoby: dr n.med. Sylwię Sektę, koordynatora ds.transplantacji, pracującą w Oddziale Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. A.Mielęckiego w Katowicach oraz dr n.med. Wojciecha Łabusia, biotechnologa i zastępcę kierownika Laboratoriów Badawczo-Rozwojowych w Centrum Leczenia Oparzeń im. St. Sakiela w Siemianowicach Śląskich. Dzisiejsze spotkanie zatytułowane było ” Transplantologia – wszystko, co chcielibyście i powinniście o niej wiedzieć”. Celem było promowanie transplantologii oraz podnoszenie świadomości społeczeństwa polskiego, w tym przypadku młodych ludzi, na temat procedur związanych z przeszczepami, a także przekazywaniem organów po śmierci. Nasi prelegenci na co dzień są świadkami dramatów całych rodzin i muszą zachowywać zimną krew, aby ratować inne ludzkie istnienia, a to wszystko dzięki przeszczepom, które dają szansę na drugie życie. Pan Wojciech wprowadził nas w temat, pokazując, jak wiele musimy jeszcze zrobić, aby zmienić myślenie na temat oddawana organów po śmierci najbliższych osób, czy w wyniku śmierci mózgowej. Wspomniał o statystykach, warunkach koniecznych do spełnienia w przypadku pobrania organu. Pani Sylwia, która specjalizuje się w przeszczepach nerek i wątroby opowiedziała nam o procedurach, całym szeregu przypadków pobrań, procesie leczenia, zmian w postrzeganiu świata po otrzymaniu nowego życia. Jednym słowem „warto”! Dziękujemy serdecznie naszym gościom. Temat jak rzeka, więc planujemy już kolejne spotkanie!

Warsztaty biologów w Pałacu Młodzieży

Trochę teorii i dużo praktyki mieli uczniowie Śniadeka na zajęciach z biochemii w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Tym razem tematem były tłuszcze, ich budowa, właściwości oraz funkcje. Nawet udało się zrobić mydło.

Kolejne warsztaty w Pałacu Młodzieży

Kolejne zajęcia w Pałacu Młodzieży w Katowicach i kolejne doświadczenia za nami! Dzisiaj zajmowaliśmy się enzymami, które wykrywaliśmy m.in. w ziemniakach oraz kiwi. Niezbędna porcja teorii- również przyda się do matury, a wszystko zanotowaliśmy skrzętnie na kartach pracy.

Biolodzy w akcji…

Jak wykonać żywy preparat z materiału roślinnego? Na to pytanie koło biologiczne postanowiło dzisiaj znaleźć odpowiedź. W ruch poszły skalpele, igły preparacyjne, szkiełka i oczywiście mikroskopy. Na efekty prac nie trzeba było długo czekać. W okularach mikroskopów wnet pojawiły się: włoski parzące pokrzywy, miękisz spichrzowy ziemniaka i marchwi, skórka cebuli, a nawet przypadkowo jedna mszyca. Biolodzy z I b spisali się fantastycznie!

Kolejne warsztaty w Pałacu Młodzieży

Wykrywanie i różnicowanie białek oraz właściwości fizyko-chemiczne aminokwasów- to dzisiejsze tematy zajęć naszych biologów w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Uczestnicy warsztatów cierpliwie ogrzewają, mieszają i przelewają, aby uzyskać pożądane osady oraz charakterystyczne reakcje barwne. Zajęcia w laboratorium, pod czujnym okiem mentora, są uzupełnione profesjonalnym wykładem. I głowy pełne wiedzy wracają do domów!

Biolodzy po raz kolejny odwiedzają Pałac Młodzieży

Grupa najlepszych biologów ze Śniadeka odwiedziła dzisiaj mury gościnnego Pałacu Młodzieży w Katowicach. Wizyta była ciekawa i obfitowała w liczne doświadczenia. Uczniowie zapoznali się z własnościami cukrów i wykrywali je na wiele sposobów. Zajęciom, jak zwykle przyglądały się myszki, mączniki oraz żółw. Praktyka przeplatała się z teorią, aby wszystko dobrze zapamiętać do matury.

Warsztaty w Pałacu Młodzieży

Najwytrwalsi biolodzy uczestniczyli, w ostatnich przed wakacjami, zajęciach z biochemii w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Poznali właściwości chemiczne cukrów, charakterystyczne reakcje i sposoby ich wykrywania. Gorąca atmosfera panowała zarówno na stołach doświadczalnych, jak i w sali biologicznej, czemu przyglądał się ciekawie licznie zgromadzone ptaki, gady oraz owady. Najważniejszy cel został osiągnięty – metabolizm cukrów nie ma tajemnic przed naszymi biologami ze Śniadeka. Do zobaczenia w Pałacu Młodzieży po wakacjach.

Warsztaty z ekosystemu

Kolejne wiosenne warsztaty przyciągnęły naszych licealistów nad zbiorniki Rzęsa. Postanowili oni sprawdzić, jaki jest stan chemiczny i faunistyczny tych ekosystemów. Pobierali próbki wody z różnych miejsc, przyglądali się żyjącej w nich faunie bezkręgowców i podejmowali próby ich oznaczania. Potem nadszedł czas badań chemicznych. W ruch poszły odczynniki i papierki wskaźnikowe. Wyniki tych badań były całkiem zadawalające. Praca w grupach była bardzo efektywna i radosna przy okazji, a badaczom przyglądały się pilnie kaczki i łabędzie, sprawdzając, czy aby nikt nie zrobi pomyłki..

Warsztaty botaniczno-kartograficzne

Następne warsztaty ekologiczne o tematyce botaniczno-kartograficznej młodzież Śniadeka spędziła w pobliskim Parku Hutnik. Aktywnemu poznawaniu nowych metod i technik badawczych towarzyszył jak zawsze humor i spora dawka fantazji. Uczniowie nauczyli się rozpoznawać i rysować wybrane gatunki drzew, mierzyć ich obwód i obliczać wysokość korony. W ruch poszły: taśmy miernicze, metry krawieckie, linijki, a nawet własne nogi… wykorzystane w niecodzienny sposób do pomiarów odległości metodą kroków.

Światowy Dzień Mózgu

Światowy Tydzień Mózgu ustanowiony w 1996 roku ma na celu popularyzację wiedzy o mózgu i jego działaniu. Jakże ważny dla nas narząd był dzisiaj często używany podczas warsztatów „Siłownia dla neuroprzekaźników.” Uczniowie klas drugich naszego liceum dowiedzieli się, jak ćwiczyć i co ćwiczyć, żeby nasz mózg zrewanżował się lepszą pamięcią, wyższym intelektem, poprawą koncentracji oraz szybkim myśleniem. Były zagadki, ćwiczenia i zadania logiczne, a wszystko okraszone dużą porcją humoru i dobrą energią płynącą od prowadzącego- p. Daniela Knapika. Dziękujemy serdecznie!

Piątkowe popołudnie z biochemią

Klasy biologiczno-chemiczne I LO spędzają ten czas na pożytecznej nauce do matury. Nawet trudna biochemia staje się przyjazna, jeśli poświęci się jej trochę czasu. Dzisiaj mieliśmy okazję zgłębiać tajniki budowy i działania enzymów- podstawowych biokatalizatorów w naszych komórkach. Natomiast w drugiej części warsztatów poznaliśmy rodzaje i funkcje wielu lipidów naszego organizmu. Wypełnione karty pracy z pewnością przydadzą się przed maturą do licznych powtórek i zadań. Dziękujemy p. Mireli Markocińskiej z Pałacu Młodzieży w Katowicach za interesującą prezentację!

Wykład dla naszych biologów!

Dzisiaj klasy o profilu biologiczno-chemicznym z zainteresowaniem słuchają wykładu na dość intrygujący temat: „Niebezpieczne pyły – kuchenne eksplozje”. Prowadzącym jest mgr inż. Damian Bazydło z Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach – WSZOP.

Fotosynteza roślin

Fotosynteza nie ma tajemnic. Procesy metaboliczne, chociaż złożone i skomplikowane, powoli stają się przyswajalne dla młodzieży z klas o profilu biologiczno-chemicznym naszego liceum. Liczne zajęcia w szkole oraz dodatkowo z Pałacem Młodzieży w Katowicach zaowocują dobrymi wynikami w nauce oraz na maturze. Dzisiaj mieliśmy przyjemność uczestniczyć w zajęciach z biochemii nt. „Fotosynteza roślin”, które prowadziła dla nas mgr Mirela Markocińska z Pracowni Biologii w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Zajęcia odbyły się na platformie MS Teams w formie zdalnej. Mamy nadzieję, że po feriach znowu zawitamy w gościnnych progach Pałacu Młodzieży i będziemy mogli rozwijać nasze umiejętności biochemiczne w praktyce?

Warsztaty ekologiczne „Biznes kontra smog”

Już za nami pierwsze warsztaty ekologiczne, w których uczestniczyli uczniowie z klasy III a. Zajęcia prowadziły wolontariuszki- p. Julia i p. Aleksandra w ramach projektu ” Biznes kontra smog”. Chociaż problem smogu jest nam dobrze znany, choćby z ulic naszego miasta, jednak trzeba o nim głośno przypominać i wzywać do działań zmierzających do poprawy stanu naszego powietrza. Przecież życie i zdrowie mamy tylko jedno- WARTO O NIE ZADBAĆ!”

W krainie biochemii

Zajęcia rozwijające pasje i umiejętności w Pałacu Młodzieży w Katowicach od zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży I Liceum Ogólnokształcącego w Siemianowicach Śląskich. Tym razem skorzystali z takiej okazji uczniowie uczęszczający do klas o profilu biologiczno-chemicznym. Przebrali się w fartuchy, niczym personel szpitala, i z dużym zacięciem wykrywali w różnych produktach obecność białek, aminokwasów i wiązań peptydowych. Teoria uzupełniała się z praktyką, a nauka była czystą przyjemnością. Z pewnością zaowocuje na maturze z biologii. W zapowiedziach kolejne warsztaty, tym razem z węglowodanów

Śniadek w kulinarnej podróży dookoła świata

Zasady zdrowego żywienia i różnorodne diety były tematem warsztatów, w których uczestniczyli uczniowie klas I i II o profilu biologiczno-chemicznym naszego liceum.Pod okiem wykwalifikowanego trenera poznawaliśmy tajniki kuchni z całego świata, zgłębialiśmy dania zarówno proste jak i wieloskładnikowe. Trudy gotowania wynagrodziły nam degustacje, które z nawiązką zaspokoiły nasz głód. Zdobyliśmy sekretne przepisy mistrza kuchni. Uwieńczeniem naszej nauki było wykonanie deserów, których nie powstydziliby się najlepsi cukiernicy. Było to po prostu:”niebo w gębie”. Sprawdzian z teorii również zdaliśmy rewelacyjnie!Możemy się podzielić z Wami naszymi wrażeniami z zajęć w postaci zdjęć oraz wieloma sprawdzonymi przepisami.

Z kredką wśród pająków – o artystycznych sukcesach Anastazji

Zdalne nauczanie czy izolacja domowa nie osłabiły pasji rozwijanych przez naszych uczniów. Jedną z takich ciekawych i poszukujących osób w I LO w Siemianowicach Śl. jest Anastazja z klasy IIa. Nasza uczennica wykorzystała swoją pasję terrarystyczną do udziału w konkursie ogłoszonym przez znanego hodowcę pająków i innych zwierząt – Kubę Zająca. Aby wziąć udział w konkursie należało wykonać pracę związaną tematycznie z Theraphosa stirmi (gatunek pająka). Projekt Anastazji miał aż 350 konkurentów, ale obronił się swoją starannością i artystycznym przekazem. Hodowca wraz ze sponsorem konkursu – „SPIDER SHOP” wyróżnili pracę naszej uczennicy III miejscem i nagrodami.

Warsztaty w gliwickiej Palmiarni

Jak co roku, klasy biologiczno-chemiczne miały okazję w ostatni piątek poznać tajniki botaniki na warsztatach w gliwickiej Palmiarni.

Na terenie tego obiektu uczniowie mogli poznać wiele roślin tropikalnych, użytkowych, sukulentów w różnych fazach ich życia, zaobserwowali jak kwitną i owocują. Dowiedzieli się różnych ciekawostek o roślinach tropikalnych — ich właściwościach leczniczych, a czasem też trujących. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak niespotykane nigdzie indziej rośliny mięsożerne. Urozmaiceniem warsztatów z botaniki były pomieszczenia z żywymi zwierzętami, a przede wszystkim dział akwarystyki. Całą nową wiedzę uczniowie mogli jednocześnie wykorzystać w praktyce pracując z kartami ćwiczeń.

Od teraz każdy już wie czym są “żywe kamienie”, oraz dlaczego siadanie na “fotelu teściowej” nie będzie przyjemnym doświadczeniem!

I LO promuje zdrowy tryb życia

Bartosz Korytkowski, uczeń I LO im. Jana Śniadeckiego zajął III miejsce na Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia.

Bartosz, jak wszyscy uczestnicy Olimpiady, musiał wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, w tym HIV/AIDS, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy i wiedzy o PCK. Pokonał on wielu rywali, gdyż zdrowy styl życia jest dla niego codziennością. Bartosz dba o zdrowe i odpowiednio kaloryczne jedzenie, które sam przygotowuje. Rozwija także tężyznę fizyczną, ćwicząc swoje ciało po kilka godzin parę razy w tygodniu. Interesuje się dietetyką sportowców. Łączy teorię z praktyką, co zaowocowało na olimpiadzie doskonałym wynikiem.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Uroczyste otwarcie „Zielonej Pracowni”

I LO w roku 2019 przystąpiło do prestiżowego konkursu, organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i odniosło sukces. Jako jedyna szkoła w mieście wygraliśmy 2 etapy konkursu; I etap, nazwany – „Zielona Pracownia Projekt’2019” – polegał na prezentacji pomysłu „W krainie mikro i makroorganizmów”.Utworzyliśmy nowoczesny projekt laboratoryjnej pracowni, wyposażonej w pomoce naukowe do profesjonalnego kształcenia uczniów w procesie dydaktycznym, wpisującym się w ministerialne wymagania w nowym, zreformowanym liceum.  „Zielona Pracownia” powstawała od podstaw: wyremontowano salę, zakupiono niezbędne sprzęty i meble, wyposażono w ogromną ilość modeli, zestawów doświadczalnych, mikroskopów, narzędzi do preparacji i szkło laboratoryjne oraz programy multimedialne.

Jak widać, pierwszy etap konkursu niewątpliwie okazał się sukcesem.Drugi etap konkursu był konsekwencją etapu wcześniejszego. Napisaliśmy szczegółowy program edukacyjny, który będzie realizowany w opisywanej pracowni. Program jest adresowany do wszystkich uczniów szkoły, a w szczególności do pasjonatów nauk przyrodniczych. Jego realizacja zachwyciła organizatorów konkursu, którzy bardzo wysoko ocenili nasze działania. Uczniowie liceum również doceniają warunki i nowoczesne metody pracy. W „Zielonej Pracowni” odbywają się ciekawe lekcje oraz dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, które pozwalają uczniom rozwijać pasje i przygotowywać się do egzaminu maturalnego, a także konkursów i olimpiad.

Wygrana w konkursie była wysoka – dostaliśmy do dyspozycji najwyższą kwotę – 37 500zł, a także dodatkowe wsparcie finansowe Miasta.

 Uroczyste otwarcie „ Zielonej Pracowni” odbyło się 28.11.2019r. Dyrektor – Agata Krzysztofik oraz twórczyni projektu – Anna Nowatkowska-Waluga, przyjęły honorowych gości: II zastępcę prezydenta miasta – Martę Suchanek-Bijak, prezesa Zarządu WFOŚiGW – Tomasza Bednarka, naczelnik Wydziału Edukacji – Annę Sobieraj i starszą wizytator – Aleksandrę Dylę. Wszyscy mieli zaszczyt uczestniczyć w wykładzie, wygłoszonym przez absolwentkę naszego liceum – dr Beatę Bielec-Berek na temat „Profilaktyka chorób cywilizacyjnych”, a następnie w prezentacji zajęć, organizowanych w „Zielonej Pracowni”. Uroczystość podsumowano w sposób entuzjastyczny – były brawa, pochwały, życzenia wielu sukcesów i sesja fotograficzna.

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

Eliminacje szkolne do olimpiady przyciągnęły licznych chętnych. Test wstępny pisało blisko 30 osób w dwóch turach. Wszyscy chcieli wygrać, ale zwycięzcą mógł być tylko jeden uczeń lub uczennica. Uczestnicy Olimpiady musieli wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, w tym HIV/AIDS, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy i wiedzy o PCK.
Dwoje uczniów – Paulina Glomb kl. I b oraz Bartosz Korytkowski kl. III a uzyskało tyle samo punktów (14/20) i musieliśmy przeprowadzić dogrywkę. Ostatecznie zwycięzcą w szkole został Bartosz Korytkowski. Gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszych etapach olimpiady!

Zajęcia laboratoryjne z mikroskopowania

Nasi uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach laboratoryjnych z mikroskopowania.
Poznają budowę organizmów roślinnych i zwierzęcych, ich tkanek i komórek, pod wielokrotnym powiększeniem. Opanowują techniki wykonywania żywych preparatów mikroskopowych. Prowadzą także hodowle pantofelków, które następnie obserwują pod obiektywem mikroskopu w kropli wody.
Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu w pracowni biologicznej uczniowie mogą robić zdjęcia oraz nagrywać filmy oglądanych pod mikroskopem preparatów i organizmów (np. poruszające się pantofelki). Nauka przez doświadczenia i obserwacje staje się łatwa i ciekawa.

17 czerwca 2019r.

Zielona pracownia jest nasza!

W krainie mikro i makroorganizmów”… czyli gdzie?

Jak prowadzić prace badawcze z zakresu nauk przyrodniczych w profesjonalnej przestrzeni, jak zakładać wertykalne ogrody, jak rozwijać naukowe myślenie i twórczą aktywność – na te i inne pytania odpowiedzą sobie już we wrześniu 2019 uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego, dla których nauka biologii i pokrewnych nauk przyrodniczych nabierze nowego wymiaru. Stanie się to dzięki jedynej takiej w mieście – nowoczesnej i bogato wyposażonej Zielonej Pracowni.

Swoje istnienie zielona pracownia zawdzięcza wygranej w konkursie zorganizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach, w którym zawalczyliśmy o maksymalną kwotę dofinansowania.

Konkurs rozpisany na dwa etapy wymagał: przygotowania koncepcji projektu dla nowej pracowni pod hasłem „ Zielona Pracownia 2019”, gdzie pod uwagę brano pomysłowość, estetykę i funkcjonalność zagospodarowania przestrzeni pracowni. Szczególnie mocno ceniona była kreatywność oraz innowacyjność rozwiązań zastosowanych w koncepcji. Jury zwracało uwagę na różnorodność pomocy dydaktycznych, elementy wyposażenia oraz planowane zakupy sprzętów.

Nowatorskie i twórcze podejście do projektu, kompatybilne z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej i uwzględniające potrzeby każdego ucznia, w tym uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, zostały zauważone i docenione przez komisję konkursową
( nagroda pieniężna – 7500 zł.).

Wizja pracowni opracowana na potrzeby pierwszego etapu konkursu, została rozwinięta i uzupełniona w czasie przygotowań do drugiego etapu, w którym zadanie konkursowe polegało na opracowaniu projektu edukacyjnego opartego na wykorzystaniu ekopracowni.

Nad całością działań projektowych czuwała od początku naszych starań konkursowych mgr Anna Nowatkowska – Waluga, wieloletni nauczyciel biologii, która od lat z sukcesem przygotowuje licealistów do Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia.

Spełnienie wszystkich wymagań konkursowych było niemałym wyzwaniem. Okazało się jednak, że i wizja pracowni i założenia projektowe sprostały oczekiwaniom jury i udział I LO w konkursowych szrankach zakończył się wymarzonym sukcesem. Fundusze otrzymane w ramach nagrody ( 30.000 zł) pozwolą już w nowym roku szkolnym realizować działania edukacyjne z zakresu nauk przyrodniczych w profesjonalnej przestrzeni.

Cieszy nas to tym bardziej, że od września 2019 w odpowiedzi na zapotrzebowanie siemianowickiej społeczności szkolnej, otwieramy klasę o profilu biologiczno – chemicznym. Możliwość zdobywania wiedzy i doświadczenia zarówno z zakresu nauk przyrodniczych jak dietetyki czy kosmetologii w oparciu o najnowocześniejszy sprzęt w niemal akademickich warunkach pozwoli naszym uczniom w pełni wykorzystać ich potencjał i możliwości.

Szukając równowagi pomiędzy tradycją a nowoczesnością, łączymy tradycyjne kierunki uczenia z nowoczesnymi metodami ich nauczania. Zielona pracownia „ W krainie mikro i makroorganizmów” to kolejny krok na drodze ku lepszej jakości w edukacji.

Skip to content